Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana rezystorów w Diora ws502

15 Lis 2011 18:20 3699 4
 • Poziom 8  
  Witam
  Jestem posiadaczem diory ws 502. Pewnego ranka podczas słuchania muzyki (nie było głośno, na wyświetlaczu było 40 db) przestała pracować (wyłączyła się). Próbowałem ponownie włączyć wzmacniacz lecz bez efektu. Sprawdziłem bezpieczniki, wszystkie są w porządku.Znalazłem trzy spalone rezystory (R525,R526) natomiast trzeci jest pomiędzy zaciskami (zdjęcie niżej). Bardzo proszę o podanie wartości tych rezystorów. W google znalazłem parę schematów tego wzmacniacza lecz są nieczytelne. Szukałem również wartości tych rezystorów ale nie znalazłem.
  Z góry dziękuje. Pozdrawiam

  PS:(Proszę o nie usuwanie tematu. Nigdy dotąd nie korzystałem z forum. Jeżeli gdzieś popełniłem błąd proszę o poprawienie)

  Wymiana rezystorów w Diora ws502
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Makeni napisał:
  PS:(Proszę o nie usuwanie tematu. Nigdy dotąd nie korzystałem z forum. Jeżeli gdzieś popełniłem błąd proszę o poprawienie)

  IMHO, wzruszyłem się do łez, ale takie tłumaczenie absolutnie nie zwalnia z lenistwa, skorzystania z wyszukiwarki forum i logicznego myślenia.
  Kolego, jak myślisz - ile to można jeszcze "w koło wojtek" pisać o tym starszym od węgla wzmacniaczu i jego ewidentnych wadach, charakterystycznych uszkodzeniach itp, itd/etc?
  Zasoby tego forum są naprawdę wystarczające dla rozwiązania tego i innych problemów z tym wzmacniaczem.

  Proszę bardzo, użyłem zakładki "szukaj", szukana fraza "ws-502" lub "ws502" i co otrzymałem?:
  1. Czytelny (sic!) schemat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic213650.html

  2. Opis identycznego problemu (problem dot. stabilizatorów +5V i +12V, wersja z 2 x czeska TESLA MA7805), diagnoza i jego rozwiązanie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1025469.html

  PS:(Uwagi):
  1. Przypalone/ spalone rezystory R525, R526 = 4,7 Ω (elementy tzw. obwodu Zobla), świadczą o wcześniejszym przesterowaniu wzmacniacza lub jego podwzbudzaniu się na częstotliwościach ponad akustycznych.

  2. Dodam do postu kolegi daro30elektro, że dioda Zenera powinna być: 12V-5V=7V, czyli z typo-szeregu: Uz=7V5/ Ptot=0,4W. Oczywiście diagnozę i naprawę ukł. stabilizacji należy wykonywać najlepiej przy odłączonych wyjściach (odlutowane odp. kabelki) układów MA7805 (w przypadku przypadkowego podania nap. wej. 18V na wyjście, skończy się to całkowitym zniszczeniem wszystkich scalonych układów logicznych). Kabelki można podłączyć z powrotem wówczas, gdy napięcia wyjściowe nie budzą wątpliwości (mieszczą się w normie).
  Metoda "podciągania" napięcia wyjściowego stabilizatora 78xx za pomocą diody Zenera przedstawiona jest np. tu:
  http://electroschematics.com/6027/7805-regulator-ic-circuits/

  3. Jeżeli układ MA7805 od stabilizacji +12V jest uszkodzony, to można zastosować "z marszu" MA7812 np:
  http://sklep.vega-tronik.eu/stabilizator-napiecia-ma-7812-12v22a-p-3322.html
  bez żadnych zaszłych i różnych diorowskich udziwnień, w ramach oszczędności dewizowych na rynek polski (wstawić mostek, zamiast "tego opornika"/DZ + "ten zielony" kondensator 100 nF). Scalony stabilizator na ukł. TDA8138S, miały chyba tylko chyba nieliczne wczesne wersje lub tylko "eksportowe".

  4. Poza tym nikt tu miernika do ręki za kolegę nie weźmie i pomiarów nie zrobi.
 • Poziom 8  
  Ok. rezystory (R525 R526) wymieniłem wstawiłem dwa nowe TESLA MA7805.Brakuje mi jednej rzeczy. Nie mogę na schemacie znaleźć wartości opornika tego pomiędzy zaciskami.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Szanowny kolego, to że Diora - chyląc się ku upadkowi - wstawiała tam już totalny chłam (zamiast TDA8138S -> MA7805 i tu zamiast DZ, rezystor), to nie znaczy, że on ma tu być. Z technicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie najgorsze z możliwych i absolutnie nie zalecane, wręcz niebezpieczne z punktu widzenia dokładności stabilizacji napięcia wyjściowego. Jeżeli już zachodzi potrzeba "podciągnięcia" napięcia wyjściowego stabilizatora scalonego, to zalecaną i gwarantującą utrzymanie poziomu stabilizacji "nowego" napięcia wyjściowego Uwyj=Ustabilizatora+Udodane
  jest użycie DZ (diody Zenera).

  I proszę tak zrobić jak na to jest pokazane na rysunku:
  https://obrazki.elektroda.pl/9128981700_1321634649.jpg
  (vide mój poprzedni post pkt. 2), choć idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie fabrycznego MA7812 tak jak m.in. jest to na schemacie zastępczym (fig. B) tyle, że tam "wciskano" polski UL7512 + dyskretny stabilizator +5V na tranzystorze BD135.

  Oczywiście wszelkie operacje naprawcze na stabilizatorze należy wykonać przy odłączonych wyjściach +5V i +12V (chyba się powtarzam), ale ostrożności nigdy dość.
 • Poziom 8  
  Dziękuje. Temat uważam za zamknięty.