Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

modernizacja kolumn Altus75

Maciorex94 15 Nov 2011 19:26 2191 21
    Maciorex94
    Level 9  
    Witam od dawna interesuje się tematem audio lecz od niedawna przerabianiem i modernizowaniem kolumn głośnikowych.
    Więc do rzeczy, chciałbym zregenerować moje kolumny Altusy75 i myślałem nad zainstalowaniem w nich głośników stx-a oto moje przemyślenia.

Niskotonowy GDN-25-100-8-SC cena:60zł
    Średniotonowy GDM-10-60-8-PC cena:24zł
    Wysokotonowy GDWK-10-200-8-PJ cena:30zł

Czy to ładnie zagra i czy trzeba będzie składać nową zwrotnice czy dobra będzie oryginalna od Altuska.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Nie opłaca się ich regenerować.

Jakiej muzyki słuchasz? jakiej wielkości masz pokój? czym napędzasz te kolumny?
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Maciorex94 wrote:
    myślałem nad zainstalowaniem w nich głośników stx-a
    Po co ?
    Maciorex94 wrote:
    Czy to ładnie zagra
    Nie.
    Maciorex94 wrote:
    czy trzeba będzie składać nową zwrotnice czy dobra będzie oryginalna od Altuska.
    Od kogo ? Zmiana głośnika wymusza projektowanie nowej zwrotnicy.
    Czemu chcesz wstawiać tam inne głośniki ? Coś się stało oryginalnym, że trzeba wstawiać inne, niedopasowane ani do siebie, ani do obudowy ?
    Jeśli chcesz modernizować kolumny, to jest tylko jedna rada. Wstaw tam oryginalne głośniki, innych nie ma sensu.
    Maciorex94
    Level 9  
    Pokój mam 4x3 metry
    muzyki słucham różnej hip-hop techno electro itp kolumny napędzam amplitunerem unitra amator 2 stereo
    Wysokotnowy jest cały i zdrowy średniotonowy jest poturbowany zamiast grać to trzeszczy i pierdzi a niskotonowy został po nim tylko kosz.
    Chociaż średnio i niskotonowy można by zregenerować?
    bo 40w to mało a czy mogę tam wcisnąć GDN 25/60/ 8 Ohm
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Za koszt głosników do tych Altusów możesz sobie kupić np zg-30-c115, zagrają o niebo lepiej w tak małym pomieszczeniu niz Altusy.
    Maciorex94
    Level 9  
    Takie mam tyle że z nieoryginalnym głośnikiem basowym
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Maciorex94 wrote:
    Takie mam tyle że z nieoryginalnym głośnikiem basowym
    Więc, zamiast pakować kasę, w tandetne A75, kup regenerowanego GDNa 20/30.
    Ktoś na forum kiedyś pisał, że skupuje uszkodzone kolumny Tonsilu. Znajdź i się dowiedz, może odkupi Twoje A75.
    mczeslaw
    Level 36  
    Wszystko dobrze, ale Amator2 ma bardzo konturowe brzmienie. Zgadzam się nad "lepszością" konstrukcji ZG30C115 nad A75, ale będzie występowało przy tym napędzie upośledzenie średnicy. No chyba że by posiadały oryginalny GDN20/30 w co wątpię, a nawet najbardziej profesjonalna regeneracja już nie da takich średnich jak oryginał.
    Zasadniczo aplikują tam GDN20/40, który oczywiście nie ma takiej średnicy jak 20/30 ale przy odpowiednim doborze wytłumienia da się zbić dość wysoką Qtc przetwarzania i zmniejszyć podbite tony niskie tak, że taki system ujdzie w tłoku.
    Niestety z Amatorem to może nie przejść.

Ja na miejscu kolegi Maciorex94 kupił nowy GDM10/60, a jak są kosze do GDN25/40 to na podzespołach z ( i tu nie chcę reklamować ) umifonu, da się do zregenerować w zasadzie będzie grał jak oryginał.

Oczywiście Altus to Altus, ma swoje brzmienie, ale będzie wszystko w oryginale.
    Mariaż z STX to by była najprawdopodobniej porażka. A kupując nowy GDM10/60 i regenerując GDN 25/40 i nie zmieniając zwrotnicy wyjdzie koledze wszystko najtaniej.
    Maciorex94
    Level 9  
    A co myślicie nad kolumnami ZgC-40-8-580
    modernizacja kolumn Altus75

Takie też mam w domu ale też z zepsutymi niskotonowcami,
    opłaca się je naprawiać?
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Do 12m2 są wręcz idealne.
    Maciorex94
    Level 9  
    ale czy opłaca się je składać
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Tak, zdecydowanie bardziej niz składanie A75.
    Maciorex94
    Level 9  
    a jakby wstawić tam 80watowe niskotonowce
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    No-Name? zapomnij, to nie zagra dobrze, wstaw oryginalne GDN 20/30/1
    Maciorex94
    Level 9  
    chodzi o oryginalne tonsila lecz mocniejsze
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Wstaw takie jakie powinny być czyli GDN 20/30/1, pojemność obudowy, zwrotnica, wszystko jest zaprojektowane konkretnie pod ten głośnik.
    Maciorex94
    Level 9  
    czyli jutro idę do sklepu i kupuje GDN 20/30/1

Dodano po 4 [minuty]:

Bo obecnie mam w nich no-name 80w ale grają bardzo głośno bo grały na polterabendzie siostry i było je dość głośno słychać na drugim końcu osiedla
    a zasilane były jakimś starym wzmakiem niepamiętam nazwy ale miał 310w.
    mczeslaw
    Level 36  
    Kolego GDN20/30 juz nie kupisz. Chyba nie czytasz tego co wcześniej pisali inni wypowiadający się.
    ZgC-40-8-580 to kolejna konstrukcja jakoby następczyni ZG30C115.
    Chociaż wyglądają podobnie różnią się. W ZG30C 115 jest, a raczej był GDN20/30 i montowany był na innym pierścieniu tak że membrany obu głośników GDN i GDWK synchronizowały się lepiej co do ich fazowości. W ZGC40 8 580 jest GDN20/40, ten głośnik można kupić bo jest jeszcze w ofercie Tonsila, ale nie ma takiej ładnej średnicy jak GDN20/30, którego już nie ma. A montarz GDN-a w ZGC40 8 580 jest bezpośrednio na płytę przednią obudowy, a pierścień go tylko zakrywa, co sprawia że jest on o dobre 20mm głębiej niż w ZG30 C 115.
    To też ma spory wpływ na lepsze brzmienie tych starszych kolumn, czyli ZG30C115.
    Co chcesz uzyskać upychając GDN20/80. Nigdy w życiu. Ten głośnik nie zagra na poziomie w tej obudowie, kompletnie brakować będzie średnicy. Jak myślisz że będzie lepiej bo ma 80wat, to się grubo mylisz.
    Maciorex94
    Level 9  
    dzięki za oświecenie kupie nowy lub po regeneracji GDN20/40 i będzie git
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Uzytkowinik19 wrote:
    Wstaw takie jakie powinny być czyli GDN 20/30/1
    W ZgC 40-8-580 są GDN 20/40/8.
    mczeslaw wrote:
    ten głośnik można kupić bo jest jeszcze w ofercie Tonsila
    Nie bardzo. Tego głośnika, już dawno Tonsil nie produkuje. Można go, natomiast nabyć, z zapasów magazynowych, za około 70zł.
    mczeslaw wrote:
    nie ma takiej ładnej średnicy jak GDN20/30,
    mczeslaw wrote:
    To też ma spory wpływ na lepsze brzmienie tych starszych kolumn, czyli ZG30C115.
    Dla tego Zg30c114, miały przyznany znak jakości Q. GDN 20/30 był jednym, z najlepszych głośników, jakie zrobił Tonsil.

Nie ma sensu wstawiać nic mocniejszego. Moc nie ma nic wspólnego z jakością i głośnością. To jest tylko wytrzymałość cewki. Wstawiając tam GDN 20/80, nic nie polepszysz. Po pierwsze, będzie dziura w paśmie, po drugie, ta obudowa jest za mała dla tego głośnika.

Zakup GDN 20/40/8 (dokładnie ten model). Jeśli zmieniamy głośniki w kolumnie, to zawsze na takie same.
    Uzytkowinik19
    Level 38  
    Pisząc o GDN 20/30/1 myślałem o zestawie głosnikowym ZG30C115 (bardzo podobne do ZgC 40-8-580 stąd ta pomyłka)

Przepraszam za wprowadzenie w błąd autora tematu.
    Maciorex94
    Level 9  
    Spoko nic się nie stało, po to jest to forum czyż nie?