Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja baterii 6cell w dell XPS M1530

15 Lis 2011 21:07 3029 6
  • Poziom 12  
    Witam
    Posiadam wymienionego w temacie 3 letniego laptopa. Baterii używałem w nim sporadycznie może kilka razy w ciągu tych trzech lat. Natomiast przez większość czasu bateria była wyjęta z laptopa i leżała w torbie. Ostatnio po włączeniu laptopa program batterybar pokazuje zużycie baterii na poziomie 12%(jak to możliwe skoro bateria była ładowana kilka razy?). Pytanie moje brzmi czy można bezinwazyjnie bez wymiany ogniw przywrócić pełną pojemność tej baterii? Może po tak długim okresie bezczynności należy naładować do pełna i całkowicie rozładować tą baterię kilka razy aby przywrócić jej sprawność? Dodam jedynie, że przez większość czasu bezczynności bateria leżała w torbie laptopowej rozładowana tzn laptop się wyłączył i bateria została wyjęta i włożona do torby. Poprzednim razem wyjąłem baterię naładowaną z laptopa i po 2 miesiącach bezczynności rozładowała się do 30% natomiast teraz jest 12% zużycie po dłuższym przechowywaniu. Jeśli chodzi o pracę samego laptopa to nie zaobserwowałem gwałtownego spadku pojemności i czasu działania w czasie pracy na nim. Po wciśnięciu tego przycisku do sprawdzania zużycia na baterii nie świeci się jedna lampka z tych kilku.
    Bardzo proszę o pomoc i poradę.
    Wiem, że było już o tym trochę na forum, ale o bezinwazyjnej metodzie regeneracji nic nie znalazłem stąd moje pytanie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ładowaniem i rozładowywaniem tylko skalibrujesz baterię, a nie zregenerujesz jej.

Takim przechowywaniem baterii tylko ją uszkadzasz. Przeczytaj sobie FAQ oraz "Jak prawidłowo zadawać pytania", a dowiesz się jak należy użytkować baterie li-ion.

Ogniwa starzeją się niestety niezależnie od tego czy je używasz, czy nie.
  • Poziom 12  
    Ok mam jeszcze jedno pytanie.Jeśli posiadam drugą baterię do tego laptopa 9 komorową tylko tyle że zapakowaną w folię fabryczną zamkniętą hermetycznie to również traci ona pojemność i swoje właściwości w wyniku takiego przechowywania czy nie?
    Oczywiście, że tak.
    Bateria powinna być raz w miesiącu (góra raz na 2 miesiące) naładowana i rozładowana by ogniwa nie wpadły w głębokie rozładowanie.
  • Poziom 12  
    no cóż w kwestii tej nie otwieranej 9 komorowej baterii to raczej pudło bo po włączeniu bateria śmiga jak nowa i bez problemu. Po sprawdzeniu programem battery bar nie wykazuje nawet 1% zużycia. Może powyższe porady dotyczą baterii typu li-on w najnowszych laptopach i notebookach a nie w tych starszych typu dell xps M1530.
    Poza tym z tego co powiedzieli mi w chwili zakupu baterii 9 komorowej to od leżenia nie powinna stracić pojemności ani się uszkodzić.
    To nie pudło, tylko ta bateria była naładowana do pełna i to ją uratowało.
    Ile czasu leżała?
  • Poziom 12  
    Hmm dokładnie to leżała 2 lata i 11 miesięcy i póki co jest sprawna w 100% a druga 6 komorowa która w miarę regularnie była ładowana nawet jak leżała odłogiem ma już 12% zużycia. Ostatnio tylko z pół roku leżała ta 6 komorowa nie naładowana no i pewnie przez to te 12% zużycia :P

Ogólnie dobrze wiedzieć jak to jest z tymi bateriami teraz będę bardziej ostrożny w czasie eksploatacji i przechowywania baterii (dobrze, że dowiedziałem się o tym teraz kiedy mam 12% zużycia baterii, a nie później gdyby już było po baterii).
    Rozważam co prawda kupno notebooka z 8 komorową baterią, który będzie bardziej mobilny i dłużej będzie pracował na baterii lecz tym razem nie popełnię tego błędu i zakupię go tylko z jedną fabryczną baterią, o którą będę się starał dbać :)