Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie 3 rozdzielni jednym przewodem - czy dozwolone?

tig66 15 Lis 2011 22:06 1858 7
  • #1 15 Lis 2011 22:06
    tig66
    Poziom 9  

Witajcie!

Szykuje się remont w obiekcie, gdzie wykonuje prace elektryczne. W związku z czym mam kilka pytań co do logiki połączenia - stan istniejący na schemacie poniżej, rozdział zasilania w puszkach natynkowych "po drodze":

1. czy dozwolone jest stosowanie jednego zabezpieczenia na przewód zasilający kilka odbiorów?

2. czy w obecnej sytuacji należałoby zastosować jedną szafę rozdzielczą zamiast trzech czy poprowadzić nowe linie zasilające? A może tylko dać rozdzielnię przed tymi trzema rozdzielnicami i zabezpieczyć każdy obwód?

P.S. Odległość pomiędzy rozdzielnicą główną a trzema w/w rozdzielniami to ok. 75m.

Pozdrawiam!

0 7
  • Pomocny post
    #2 15 Lis 2011 22:30
    tuptek
    Poziom 15  

1. Można zastosować, ale podczas zwarcia wyłączy wszystko. To jest dozwolone, tak w domach jest np. na gniazda.

2. Ja jako elektryk dał bym zabezpieczenie na każdy odbiornik. (w twoim przypadku na wentylatory, oświetlenie, pompy)

Wentylatory i pompy potrzebują zasilania 3 fazami?

0
  • #3 16 Lis 2011 21:10
    tig66
    Poziom 9  

ad. 1 - co w domu to w domu. Nie byłem pewny. Jest planowany remont, więc pewne elementy można przy okazji przebudować.

ad.2 - a więc jednak jak myślałem - dodam skrzynkę rozdzielczą w pomieszczeniu i rozprowadzę zasilanie do każdej podrozdzielni z osobnego bezpiecznika.

Tak pompy i wentylatory pracują 3-fazowo.

Dzięki za podpowiedź

0
  • #4 16 Lis 2011 21:21
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

A jaką moc będą pobierały te trzy rozdzielnie i jaka jest odległość do miejsca rozdziału?

0
  • #5 16 Lis 2011 23:51
    tuptek
    Poziom 15  

Ja bym zrobił tak jak na obrazku przedstawiłem. Zostaje aby dobór bezpieczników (przepraszam za oznaczenie bezpieczników ale innego podobnego oznaczenia nie mam). A jeszcze pytanie, jakie oświetlenie będzie użyte, tzn. ilość lamp i jakie mocne? Bo może opłacało by się od początku cieńszym przewodem puści.

Dodano po 24 [minuty]:

Ostatecznie by można zrezygnować z bezpiecznika C40, ponieważ pod-rozdzielnie również chronią odbiorniki, a on był by jako główny na wszystko. Ale lepiej zainwestować trochę więcej i mieć spokój.

0
  • #6 17 Lis 2011 06:28
    kkas12
    Poziom 41  

A tych nowych zabezpieczeń można umieścić w istniejących rozdzielniach?
    Po co mnożyć zabezpieczenia i ich obudowy skoro o selektywności nie można w zasadzie mówić?
    A "po staremu" nie może pozostać tylko trzeba gonić "nowoczesność"?

Cytat:
    Ostatecznie by można zrezygnować z bezpiecznika C40, ponieważ pod-rozdzielnie również chronią odbiorniki...
    Nie, nie można.

0
  • #7 17 Lis 2011 07:30
    tuptek
    Poziom 15  

Oczywiście że mozna w jednej rozdzielni wszystkie bezpieczniki schować, ale z tego co wnioskuje to jest tylko rozdzielnia główna, a zniej ciągnąć 3 przewody po 75m to troche nie tak. Chyba że pociągnąć przewód do najbliższego odbiornika i tam główną rozdzielnie zrobić, i reszte od niego podłączyć.

0
  • #8 17 Lis 2011 10:30
    tig66
    Poziom 9  

Podrozdzielnie wentylatorów, oświetlenia i pomp znajdują się w jednym pomieszczeniu, które będzie remontowane. Wiszą na ścianie obok siebie. Stąd moje pytania.

Miejsca w starych rozdzielnicach już nie ma. Planuję przebudowę w taki sposób, że najprawdopodobniej zasilanie 5x10 doprowadzę do rozdzielni wentylatorów i pomp scalonych w nową rozdzielnię, natomiast przewód zasilający rozdzielnię oświetleniową dostanie swoje zabezpieczenie z nowej rozdzielni wentylatorów i pomp.

Dziękuję. Temat praktycznie wyczerpany.

0
  Szukaj w 5mln produktów