Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Asus Z92K na A6KM Uszkodzone zasilanie na płycie głównej. Nie wlącza się.

15 Lis 2011 22:53 2733 5
  • Poziom 28  
    Wstępne pomiary wykazały zwarty układ TPC8107.
    Dalsze pomiary ujawniły zwarcie na nieopodal znajdujących się tajemniczych elementach o oznaczeniu:
    • P621H
    N8P0

•P616H
    H8A2

Oba układy mają obudowę identyczną jak TPC8107 (smd 8 nóg).

Lokalizacja układów na płycie - układy zostały wylutowane.
    Laptop Asus Z92K na A6KM Uszkodzone zasilanie na płycie głównej. Nie wlącza się.

Oznaczenie płyty:

Czy te dwa tajemnicze układy może mają mieć zwarcie ?
  • Poziom 25  
    Jeżeli układy zostały rozlutowane to odpowiedź na pytanie czy mogą być zwarte jest następująca, tak lub nie, a uzależnione jest to od wskazań omomierza.
  • Poziom 34  
    Ten po lewej - TPC8107.
    Te dwa pod cewką 560nH - górny Q1 (IRF7831), dolny Q3 (IRF7413Z).
    Czy i gdzie powinny mieć zwarcie - powiedzą Ci datasheet'y tych elementów.
  • Poziom 28  
    Wszystkie wymienione wyżej elementy po wylutowaniu mają zwarcie wszystkich nóg razem.
    Faktycznie nazwy tranzystorów IRF są podane w sposób jawny dopiero w trzeciej linii, układy były zalakierowane i nie czyściłem ich niżej bo miałem wrażenie, że to data lub numer serii.
    Nie udało mi się zakupić tranzystorów IRF, ale za to zdobyłem całą drugą płytę A6KM uszkodzoną w zupęłnie innym miejscu.

Mam dylemat.

Postanowiłem zamontować nowo zdobytą płytę do laptopa i się okazało, że ruszyła, lecz po nagrzaniu zawiesza sie grafika (ginie obraz lub na ekranie pojawiają się szachownice lub mozaiki jak w jakimś kalejdoskopie).

Po prześledzeniu innych postów odnoście płyty A6KM, okazuje się, że często uszkadza się grafika w tych płytach, a winę za to ponosi układ nVIDIA.

Szkoda mi zatem przekładać tranzystorów IRF i TPC8107 z płyty, w której uszkodzony jest tylko układ nVidia do płyty, w której nie wiadomo co jest jeszcze być może uszkodzone, ponieważ nie mam pewności, że mi nie uszkodzą się owe elementy w niej powtórnie przy pierwszej próbie włączenia.

Natomiast przełożenie układów Nvidia nie należy do prostej czynności. Ale może wystarczy jakoś podgrzać sam układ by zaczął działać prawidłowo?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    waco napisał:
    Szkoda mi zatem przekładać tranzystorów IRF i TPC8107 z płyty, w której uszkodzony jest tylko układ nVidia do płyty
    Błędne rozumowanie - wymiana chipsetu grafiki to spory koszt (sam nowy układ kosztuje ponad 200zł + montaż).

waco napisał:
    Natomiast przełożenie układów Nvidia nie należy do prostej czynności. Ale może wystarczy jakoś podgrzać sam układ by zaczął działać prawidłowo?
    Niestety, z uwagi na wadę fabryczną tych chipsetów taka operacja nie spowoduje prawidłowego działania chipsetu.

Jak już pisałem, chipset grafiki wymaga wymiany.
    Żadne grzanie czy reballing nie usunie usterki, lecz ją tylko odwlecze w czasie (tydzień, może miesiąc - z reguły nie dłużej).
  • Poziom 28  
    Sukces.
    Po przełożeniu owych trzech elementów z płyty, w której był kłopot z grafiką. płyta z uszkodzonym obwodem zasilania ku mojemu miłemu zaskoczeniu ożyła.
    Dziś cały wieczór laptop był testosowany.

Konkluzja:

- współczuję użytkownikom A6KM. Laptop ma mało wydajne chłodzenie. Trzy dość grzejące się układy chłodzone niepozornym wentylatorkiem z małym radiatorem. Układ grafiki jest najdalej od radiatora i jest mu przez to najcieplej, takie nie przyjazne warunki pracy przyczyniają się do uszkodzenia układu Go 7300.

Dziekuję za celne podpowiedzi