Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór studiów a uprawnienia zawodowe

leonow32 15 Lis 2011 22:59 2824 3
  • #1 15 Lis 2011 22:59
    leonow32

Poziom 30  

Witam. Jak dobrze pójdzie to za 3 miesiące będę inżynierem mechatroniki. Dalej zamierzam wybrać się na drugi stopień i zastanawiam się jaki. Tym razem pod uwagę biorę przede wszystkim jakie uprawnienia dają studia... bo mechatronika niestety żadnych nie daje.

Przykład mojego kuzyna - wujek prowadzi firmę geodezyjną, a kuzyn mógłby przejąć po nim interes. Jednak żeby być geodetą trzeba zdać egzamin, a żeby podejść do egzaminu trzeba ukończyć odpowiednią szkołę. I tu się okazuje, że magister po 5 latach geografii dziennej na uniwersytecie nie może nawet podejść do egzaminu!!! I po 5 latach studiów musi zacząć zaoczne technikum!!! Dopiero po zakończeniu tego technikum może podejść do egzaminu, żeby uzyskać uprawnienia zawodowe.

Nie chcę wdepnąć w to samo g... Słyszałem, że na różne uprawnienia SEPa trzeba ukończyć elektrotechnikę. To prawda? W szczególności interesowało by mnie jakieś miernictwo i projektowanie układów elektronicznych. Czy na projektowanie też trzeba mieć jakieś uprawnienia?

Może te pytania są banalne, ale NIKT na uczelni nas o tym nie informuje. Każdy kierunek na drzwiach otwartych jest kwintesencją doskonałości, wszyscy zachwalają pod niebiosa, każdy gwarantuje błyskotliwą karierę.... a potem się okazuje że 5 lat życia zmarnowane i trzeba pójść do zaocznego technikum...

0 3
  • #2 15 Lis 2011 23:19
    fuutro
    Poziom 43  

Co do uprawnień to najlepiej przejdź się i pogadaj z dziekanem d.s. studenckich - broszurki to jedno a dziekan okazuje się nieraz sporo wiedzieć.

0
  • #3 15 Lis 2011 23:31
    McMonster
    Poziom 32  

Dziekan dziekanem, najlepiej popytać ostatnie roczniki interesujących kierunków, co sądzą o tych studiach, oni najczęściej już dobrze wiedzą, w co wdepnęli i ewentualnie gdzie byłoby im jednak lepiej.

0
  • #4 16 Lis 2011 02:12
    mische
    Poziom 10  

leonow32 napisał:
    Słyszałem, że na różne uprawnienia SEPa trzeba ukończyć elektrotechnikę. To prawda?

Uprawnienia Elektryczne są na Eksploatację (E) i Dozór (D). Każde z nich może być do 1kV i powyżej 1kV, czasami można się spotkać z uprawnieniami do 15 kV, ale to już zależy od komisji. Uprawnienia dzielą się na trzy grupy i kilkanaście podgrup. Początkujący dostaje zwykle kilka podgrup z grupy I. Uprawnienia Elektryczne są precyzyjnie określone przez Ministerstwo Infrastruktury, m.in. w tym rozporządzeniu: Link 1.
    Nie trzeba mieć do nich ukończonych ani technikum ani studiów. Uprawnienia można wyrabiać w komisji przy Stowarzyszeniu Elektryków Polskich (SEP). SEP przeprowadza zdecydowaną większość egzaminów w kraju, więc potocznie mówi się o uprawnieniach np. "sepowskich E do 1kV". Egzaminy mogą przeprowadzać też niektóre firmy z branży, Stowarzyszenie Energetyków Polskich (SPE), Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) i podobne. W praktyce E do 1kV można zrobić dosyć łatwo, powyżej 1kV bez praktyki ciężko zdać. Dozór D obejmuje wszystko co na kategorię E + bardzo dobrą znajomość przepisów i trochę dodatkowej wiedzy.

Czymś zupełnie innym są Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Potocznie "uprawnienia budowlane elektryczne". Tu także pieczę trzyma Ministerstwo Infrastruktury m.in. w tym rozporządzeniu: Link 2.
    Są to uprawnienia przeznaczone konkretnie dla ludzi projektujących instalacje i sieci elektryczne oraz dla ludzi którzy kierujących budowami wyżej wymienionych. Aby je zdobyć należy ukończyć studia na kierunku Elektrotechnika lub pokrewnym i odbyć 1 rok praktyki na budowie i 2 lata w biurze projektowym. Kończąc Elektrotechnikę jako magister można się ubiegać o tzw. uprawnienia bez ograniczeń. Kończąc kierunki pokrewne jako magister lub Elektrotechnikę jako inżynier można się ubiegać o tzw. uprawnienia w ograniczonym zakresie.

leonow32 napisał:
    interesowało by mnie jakieś miernictwo i projektowanie układów elektronicznych.

Nie wiem czy cię dobrze zrozumiałem. Uprawnienia Elektryczne (E,D) dotyczą pomiarów, ale zasadniczo takich jakich dokonuje się po zrobieniu instalacji elektrycznych, przy odbiorze obiektu. W takim przypadku potrzebujemy podgrupy numer "10) aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9". Potocznie mówi się "E+pomiary". Pomiary w typowych elektronice, telekomunikacji, automatyce i mechatronice nie wymagają żadnych znanych mi uprawnień.

leonow32 napisał:
    Czy na projektowanie też trzeba mieć jakieś uprawnienia?

Na projektowanie elektroniki nie potrzeba żadnych znanych mi uprawnień.
    Ale. Jeśli dostaniesz zlecenie na zbudowanie sterownika do urządzenia elektrycznego na przykład do falownika czy nagrzewnicy indukcyjnej okaże się, że prawdopodobnie będziesz musiał u siebie testować takie urządzenie. W takim wypadku warto mieć uprawnienie elektryczne E przynajmniej do 1kV. Jakbyś chciał sobie dorobić serwisem RTV i AGD to tak samo - bardzo wskazane jest mieć E do 1kV.

leonow32 napisał:
    Może te pytania są banalne, ale NIKT na uczelni nas o tym nie informuje

Pytanie wcale nie jest banalne. Sam też spotkałem się kiedyś z tym problemem na mojej uczelni (UTP Bydgoszcz).

Tak jak pisał McMonster, pytać ludzi z ostatniego roku - bardzo dobra rada. Warto też zagadać do wykładowców i ćwiczeniowców, którzy oprócz uczelni pracują w prywatnych firmach.
    Obowiązkowo należy czytać prasę specjalistyczną. Tam znajdziesz m.in. sporo zagadnień prawnych i zapowiedzi targów, seminariów, szkoleń i konferencji, a to są rzeczy nie do przecenienia.
    Dla mnie wręcz bezcennym źródłem informacji były targi branżowe. Energetab, Trako, Automaticon, Automa i kilka innych - jak dobrze zagadasz to masz olbrzymi feedback - kopalnię wiedzy praktycznej.

powodzenia w karierze!

0