Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegary w samochodzie zmieniające kolor

16 Lis 2011 02:47 2739 9
  • Poziom 25  
    Witam
    Czy ktoś ma pomysł w jaki sposób zbudować oświetlenie w zegarach samochodu aby np. wraz z wzrostem obrotów silnika zmieniała się barwa z niebieskiej na czerwony ?
    Potrafię sobie poradzić z instalacją diod smd ale użycie elektroniki to już inna bajka...
    Ktoś zainteresowany pomocą?
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Niestety jest to silnik forda TDCI czyli diesel. Z tego co wiem zegary są sterowane elektronicznie. Czy więc nie da się tego w jakiś sposób wykorzystać?
  • Poziom 25  
    Pomysł z napięciem nie jest taki zły. Myślałem jeszcze aby może podczepić się pod pedał gazu gdyż jest sterowany elektronicznie.
    Generalnie widziałem na youtubie że takie rzeczy już zostały zrobione.
  • Poziom 25  
    Przełącznik wystarczy? Nie powinien być jakiś potencjometr ?
    Mi nie chodzi o to aby się zmieniały czerwone-niebieskie tylko żeby płynnie barwa przechodziła z niebieskiego w czerwoną.
    Mogę tutaj użyć diod 2 kolorowych.
    Tak czy owak bardziej interesowałaby mnie opcja z podpięciem się bezpośrednio pod zegary.
    Zauważyłem że w zegarach na ekranach ciekłokrystalicznych można włączyć obrotomierz czyli pomiar obrotów jest przesyłany bezpośrednio do licznika drogą prawdopodobnie cyfrową. Czy istnieje jakieś urządzenie które mogłoby z czytywać te dane i w ten sposób regulować napięcie diody ? Mógłbym wtedy użyć dwóch takich urządzeń gdzie w jednym napięcie by spadało dla niebieskiej, a w drugim wzrastało dla czerwonej.
  • Poziom 25  
    ok dzięki za informację. Tak czy owak widzę że nie będzie to takie proste jak myślałem.