Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antenę kupić? Mam router D-link DIR-635

winettou 16 Nov 2011 10:55 3406 20
    winettou
    Level 14  
    Witam, posiadam router d-link dir-635 chciałbym aby mój internet mógł odbierać sąsiad mieszkający 60 m ode mnie. Z pokoju gdzie znajduje się router przez okno widać jego pokój w którym ma odbiornik wifi. Nic nie stoi na przeszkodzie wzrokowej. Pytanie jaką antenę kupić do mojego routera żeby internet u niego działał jak najlepiej. Mogę postawić router na oknie w pokoju aby straty sygnału na kablu były jak najmniejsze. Czy ew jest możliwość przykręcenia lepszej anteny do routera? jeśli tak to jakiej?

Z góry dziękuję za pomoc:)
    bogiebog
    Level 43  
    U mnie na 60m przez dwa okna (routery na parapecie, antenki widzą się) działają fabryczne antenki.
    winettou
    Level 14  
    Aczkolwiek chce żeby zasięg był dobry i nie gubił go nawet przy złej pogodzie. Więc chętnie zainwestuje do 100 zł na jakąś antenę np. dookolna, a taki wzmocniony sygnał przyda się i u mnie w domu bo nie wszędzie mam odpowiedni zasięg;/ dużo ścian i stropów.
    winettou
    Level 14  
    Rozumiem... ale u mnie powinno chyba nadal działać ok, ponieważ mam 3 anteny w moim routerze, nie wiem czy rozumuje dobrze ale jak wymienię jedną z nich na jakąś o większej mocy żeby internet dobrze docierał do sąsiada a 2 pozostałe zostawię to one nadal będą zapewniały internet w moim domu a ta mocniejsza u sąsiada?
    bogiebog
    Level 43  
    winettou wrote:
    nie wiem czy rozumuje dobrze ale jak wymienię jedną z nich na jakąś o większej mocy żeby internet dobrze docierał do sąsiada a 2 pozostałe zostawię to one nadal będą zapewniały internet w moim domu a ta mocniejsza u sąsiada?

Raczej nie, wyobraż sobie że twój układ WIFI ma wysłać pakiet (dla prostoty załóżmy że nic nie otrzymał), jak będzie wiedział którą antenką wysłać ?

Szczególy http://en.wikipedia.org/wiki/Antenna_diversity
    winettou
    Level 14  
    kurcze, to to jest bardziej skomplikowane niż myślałem... ale jak to działa teraz? mam 3 identyczne anteny myślałem że będzie wysyłał nadal 3 antenami ale tym razem jedna będzie skierowane w danym kierunku i silniejsza więc ją będzie łapał mój kolega...;/
    bogiebog
    Level 43  
    Widziałem posty że ktoś twierdził że podłączył jedno gniazdo ant do ant zewnętrznej a drugie do wewnętrznej i to 'chodziło', Ale generalnie jedno radio WIFI i wiele anten nie jest przeznaczonych do pokrycia osobnych obszarów.
    winettou
    Level 14  
    ale ja myślałem o wszystkich antenach wewnetrznych... wtedy zdalo by to egzamin? poprostu wymiana jednej z tych 3 antenek na porzadną o większej mocy anetene wewnetrzną
    bogiebog
    Level 43  
    Trudno mi powiedzieć, nie kombinowałem nigdy tak.
    winettou
    Level 14  
    to wtedy co byś polecił mi, zrobić zeby wifi bylo w domu i dochodizlo do sasiada? jakis rodzaj anteny zmiana routera?
    bogiebog
    Level 43  
    To co chodzi u znajomego to następujący układ.

(internet) ==== [R1 adsl] )) (( [R2 WISP] ===== [APek] )) (( laptop

R1 W8901g, nadaj do sąsiada i jednocześnie po budynku 1.
    R2 WR543g odbiera WIFI i podaje na port ethernet/LAN.
    AP - dowolny APek, nadaje WIFI po budynku 2.

R1 i R2 stoją na parapace i widzą się przez okna, odległość 60m.

Komputery wpięte do R1 i R2 nie widzą się (nie mogą dzielić plików) bo tryb WISP tworzy sieć nową, jeśli komputery mają się widzieć to R2 powinien mieć tryp AP Client.
    U sąsiada masz konfigurację klasycznej radiówki.
    Aby udostępnić/podzielić internet radiowy w domu po WIFI potrzebujesz dwa radia WIFI...
    winettou
    Level 14  
    Po sprawdzeniu dystansu i testach empirycznych okazało się, że w obecnej konfiguracji urządzeń sąsiad ma dostęp do internetu, jednakże na poziomie 2 kresek z 5 przy złej pogodzie. Tak więc postanowiłem wymienić 3 anteny dookolne w moim routerze ze standardowych 3x2 dbi na coś mocniejszego. W tym momencie pytanie pojawia się na jakie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie i mógłby mi polecić jakąś firmę albo najlepiej konkretny model? Z tego co się dowiedziałem mój router jest w technologii N tak więc wymiana jednej anteny nic nie zmieni i muszą zostać wymienione wszystkie anteny.

W razie gdyby zasięg był nadal niewystarczający w co wątpię to u sąsiada zamontuję antenę kierunkową i będzie po problemie:)

Czy moje rozumowanie jest słuszne? Czekam na sugestie co do rodzaju anten które powinienem zakupić do mojego dir-635
    bogiebog
    Level 43  
    Wymień jedną antenę na panel, drugą odłącz.
    "N" nie wymaga dwóch anten, "N:" z jedną anteną nadal działa, pasmo 40mhz zamiast 20mhz.

Większość anten na Polskim rynku jest produkcji Polskiej: Dipol, Interline, CyberTeam, CyberBajt, ProConnect. Unikaj anten z allegro.
    winettou
    Level 14  
    a co zrobić z 3cią anteną?
    Dodam jeszcze że zależy mi na poprawieniu jakości sygnału w całym domu nie tylko dochodzącego do sąsiada, sygnał przechodzi przez 2 ściany działowe i 3 stropy
    bogiebog
    Level 43  
    Jedno urządzenie może być za mało aby obslużyć dom i link do sąsiada.
    winettou
    Level 14  
    W jakim sensie za mało? że za dużo klientów będzie miało? Ten router opracował już z większą ilością klientów. Filtrowanie po MAC bez hasła i dzieją się cuda:) Chyba że chodzi Ci o coś innego tak czy siak wzmocnienie sygnału na dom jest priorytetem bo myślę że wtedy u sąsiada automatycznie też podskoczy o conajmniej jedną kreskę a wtedy podłączę u niego panelową którą ma nieużywana od poprzedniego internetu i będzie git...
    bogiebog
    Level 43  
    Jedno urządzenie może być za mało aby sygnał był dostępny wszędzie gdzie chcesz w domu i jeszcze aby doszedł do sąsiada.
    bogiebog
    Level 43  
    winettou wrote:
    powiedz mi tylko czy jeżeli urządzenie ma 3 anteny to istnieje ryzyko że jak będą miały za dużo dbi to urządzenie może ich nie uciągnąć?

Absolutnie nie,
    Moc wyprominiowana jest taka sama, tylko zmniejsza się kąt wiązki i dlatego wiązka jest mocniejsza (w mniejszym kącie przestrzennym)

Jak gadasz przez tubę to dalej niesie nie dlatego że gadasz głośniej, ale dlatego że mniej energi fali dźwiękowej idzie na boki.
    winettou
    Level 14  
    oki, więc dla bezpieczenstwa kupie własnie 5 dbi zamiast np 5 dla bezpieczenstwa żeby pokryc caly dom. gdyby nie fakt że mam 3 anteny tylko np 1 to było by słabo:) Zrobię tak jak napisałem i przedtstawie efekty. Trzymać kciuki!