Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon schemat podłączenia

16 Lis 2011 13:46 23118 23
  • Poziom 8  
    Witam jestem nowy na forum co oznacza że zielony w tych sprawach ale chcący się czegoś nauczyć.
    W skrócie robiłem remont mieszkania i zmieniłem stary domofon firmy Umret na nowy firmy VEKTA UNIFON TK6 założyłem sobie że sam go podłącze chcąc zostać bohaterem w swoim domu.

STARY DOMOFON

NOWY UNIFON TK 6

PROSZĘ O POMOC W PODŁĄCZENIU NOWEGO
  • Pomocny dla użytkowników
    Stary ma kolejno od lewej:

1 - słuchawka
    CA - wywołanie
    2 - mikrofon
    6 - masa
    10 - zamek
    9 -zamek

Nowy ma kolejno od lewej:

1 - wywołanie
    2 - masa
    3 - słuchawka
    4 - mikrofon
    5 - zamek
    6 - zamek

Nie widać dokładnie co jest z tym białym podwójnym kabelkiem. Czy to mostek, czy tylko jakiś zapas?
  • Poziom 8  
    Jeszcze jedno pytanie przy remoncie na klatce schodowej podczas kucia pracownik przeciął kable proszę napisać czy wystarczy je tylko kolorami połączyć czy musi być zastosowany jakiś inny zabieg łączenia...

OCZYWIŚCIE ZWORKI WYCIĄGNIĘTE.

PODŁĄCZYŁEM WEDLE WSKAZÓWEK I NIE DZIAŁA CISZA...

Dodano po 2 [minuty]:

zybex napisał:

Nie widać dokładnie co jest z tym białym podwójnym kabelkiem. Czy to mostek, czy tylko jakiś zapas?

Był skręcony razem...tylko tyle wiem...
    Nie widzę tego białego kabelka dokładnie. Czy to jest jeden z mostkiem czy dwa kabelki białe? Albo inaczej, ile żył ma ta instalacja?
    Po prostu to zdjęcie starego nie jest widoczne dokładnie z dołu (za mało widać).

Jeżeli chodzi o zworki, to na razie nic nie kazałem z nimi robić. Przy instalacji 4 żyłowej muszą być obie założone.

Ps. Znowu muszę wyskoczyć w pewno miejsce. Wrócę za godzinę.
  • Poziom 8  
    Instalacja ma sześć żył tyle wychodzi w peszlu ze ściany ...
    PS . więc cierpliwie czekam...
    Instalacja jest 6 żyłowa. Na zdjęciu widać podłączone 5 żył. Ta szósta jakoś dziwnie zawinięta. Możesz to dokładnie sprawdzić i wyjaśnić?
    Odnośnie łączenia przerwanego kabla, to gdy białych jest więcej to trzeba je połączyć właściwie a nie jak popadnie.

Patrząc na to niepełne zdjęcie widzę cztery żyły i jeden biało-kremowy mostek, czyli od lewej niebieska na 1, pomarańczowa na CA, zielona na 2 i biała na 9.
    Między 6 a 9 dodatkowo założony mostek z biało-kremowego przewodu.
  • Poziom 8  
    Na chłopski rozum ze ściany wychodzi sześć kabelków ...
    W tym 3 bardzo podobne do siebie biały szary i kremowy ...
    Co do przerwanego kabla połączyłem kolorami zielony do zielonego ...
    Biały do białego i szary do szarego nie myślę że w pierwotnej konfiguracji był biały z szarym i odwrotnie.
    Na zdjęciu widać podłączone 5 zacisków. Czy przy zacisku 9 są dwa kabelki?
    Najlepiej nazwij te kolory po swojemu, abym wiedział jak ci pomóc.
    Te trzy z początku są chyba jasno przez mnie opisane. Opisz te pozostałe.
    Po prostu coś mi tu się nie zgadza. Przy instalacji 6 żyłowej powinieneś mieć kabelki na wszystkich zaciskach, a mostek między 6 a 10 miał być przerwany.

Rozjaśnię ci nieco o co chodzi. Przycisk zwiera zaciski 10 i 9 (jak naciskamy).
    Mostek między 6 (masa) a 10 jest potrzebny przy instalacji 5 żyłowej. Przy 4 żyłowej dokładamy kolejny zewnętrzny mostek z drutu.
  • Poziom 8  
    trzy ostatnie to trzy oddzielne kabelki wychodzące ze ściany z tym ze dwa ostatnie skręcone razem...

Dodano po 3 [minuty]:

przy moim starym domofonie nie było mostka... a tak jak widać na załączonym wcześniej zdjęciu na moje oko to instalacja 5+1
    Skręcenie kabelków razem nic nie daje. Ktoś coś poprzednio namieszał.
    Mniejsza już o to. Zacznij podłączanie unifonu etapowo, tzn. najpierw podłącz tylko przewód masy i przewód słuchawki na właściwe miejsca. Powinieneś usłyszeć w słuchawce odgłosy z dołu.
    Kabelek niebieski daj na 3 a biały na 2. Tylko ten biały co był na 6.
  • Poziom 8  
    OK PODŁĄCZAM ETAPOWO ZABIERAM SIĘ ZA TO ...
    Odnośnie jeszcze tych białych, to każdy biały jest w parze z kolorem. Białe w zasadzie nie powinny się różnić od siebie. Jeżeli przy łączeniu coś pomyliłeś, to da się to "przełknąć". Jak właśnie nie usłyszysz nic w słuchawce, to znaczy, ze musisz na próbę wziąć inny biały.
  • Poziom 8  
    na razie rozumiem co piszesz i wykonuje polecenia ....
    fittipaldi napisał:
    na razie rozumiem co piszesz i wykonuje polecenia ....

Pisz jakie są efekty, bo nie wiem czy dalej podpowiadać?
  • Poziom 8  
    niestety dałem niebieski tak jak kazałeś na 3 a biały z 6 na 2 i cisza grobowa....
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    To daj inny biały. Pisałem o tym wyżej.
  • Poziom 8  
    dałem wszystkie i zawsze to samo cisza...( sprawdziłem ze zworkami i bez nich)
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Zworki nic do tego nie mają. Powiedz lepiej czy ten unifon stary działał i czy to zdjęcie zrobione (z tymi kabelkami) jeszcze przed zdemontowaniem? Kiedy nastapiło uszkodzenie kabla w ścianie?
  • Poziom 8  
    tak zdjęcie jest na działającym starym UNIFONIE/ DOMOFONIE a uszkodzenie kabli nastąpiło po zdemontowaniu...
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Czyli jest źle połączony kabel, tzn. nie ma ciągłości, bo gdyby nawet pomylić poszczególne białe, to w końcu byś coś tam słyszał. Można by sprawdzać dalej dzwonek, mikrofon, ale nie ma to sensu skoro nie słyszymy rozmówcy z dołu.

Masz tu jeszcze rozpiskę wyprowadzeń jakbyś mi nie wierzył.
    Stary unifon.

Nowy unifon.

• Poziom 8  
    rozumiem dlatego pytam czy można tylko skręcić kabelki czy to musi być jakoś inaczej połączone ..."fachowo"

Dodano po 8 [minuty]:

wierze wierze tylko zastanawiam się czy skręcone kabelki właściwie dały by efekt w postaci działania ...
    bo jeśli tak to potwierdzam że może gdzieś być jeszcze walnięty najlepiej było by w tym przypadku na klatce rozciąć i sprawdzić wtedy miał bym pewność ze to gdzieś na tym krótkim odcinku ...z klatki do mieszkania...
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Wystarczy tylko skręcić odizolowane żyły i potem je dobrze zaizolować. Ja jednak w takich przypadkach lutuję. Wielu instalatorów skręca je na poszczególnych kondygnacjach (byle jak) i potem po latach nie zawsze tam jest dobry styk.
    Ty powinieneś najpierw sprawdzić działanie domofonu, zanim zagipsowałeś to połączenie. To standardowa procedura.
    Załóżmy, że pomyliłeś niebieski z zielonym? Są niby podobne. Spróbuj zatem to teraz zrobić tu. Szukaj tych odgłosów z dołu podłączając jedynie dwa kabelki do zacisków 2 (masa) i 3 (słuchawka).

Kombinuj. Wrócę za godzinę.
  • Poziom 8  
    mam wszystko jeszcze na zewnątrz znaczy się nie zagipsowane ....:) i dziwie się właśnie bo są skręcone... i na początku na starym wszystko działało na skręconych a teraz lipa ...ok dzięki idę próbować...
  • Poziom 8  
    Temat z podłączeniem wyjaśniony KONSERWATOR zważywszy na remont w mieszkaniu odłączył lokal i stąd moje problemy.

Rady podłączenia były dobre i jak najbardziej prawidłowe.

Temat do zamknięcia.