Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Minimax Dynamic Turbo - zacina się zawór trójdrożny

napad 16 Lis 2011 16:02 4395 6
  • #1 16 Lis 2011 16:02
    napad
    Poziom 2  

Witam, jestem użytkownikiem kotła jak w temacie o symbolu GCO-DP-21-03 czyli wiszący, dwufunkcyjny, z zamkniętą komorą spalania.

Kocioł ogrzewa mieszkanie 54 m2 tzn. 4 grzejniki etażowe. W czym problem?
    Podczas używania CO dochodzi czasem do sytuacji w której, przy uruchomionej pompce cyrkulacyjnej, w trybie L3, czyli po osiągnięciu w obiegu CO temperatury wody o 5stC wyższej niż zadana pokrętłem, pompka pracuje przy zamkniętym na obwód CO zaworze trójdrogowym, mieląc wodę (najprawdopodobniej) w krótkim obiegu: wymiennik spaliny-woda do wymiennik woda-woda.

Jak dochodzi do takiej sytuacji? Może do niej dojść dwojako:
    1a) Podczas podnoszenia temperatury w mieszkaniu o kilka stopni celsjusza, np po powrocie skądś, po kilku cyklach cyrkulacji L3, zawór trójdrogowy z niewiadomych przyczyn zamyka się na obieg CO. (Przy zadanej temperaturze wody w CO rzędu 65-70 st C) (Po ilu cyklach? Nie ma reguły)

1b)Podczas utrzymywania żądanej temperatury w mieszkaniu (ja na sterowniku temperatury na ścianie w pokoju mam ustawione zazwyczaj 23 stC) ale przy zadanej temperaturze wody obiegowej w CO rzędu 40 st C.

2) Podczas pracy pompki w cyrkulacji w trybie L3, najczęściej po uruchomieniu obiegu cwu na czas różny: od kilku - kilkunastu sekund do minuty, zawór trójdrogowy nie powraca do pozycji otwartej względem obiegu CO.

Efekt jest wiadomy: pompka cyrkulacyjna potrafi przy takim ustawieniu zaworu trd. mielić wodę w krótkim obiegu przez dłuższy czas, nawet godzinę czy dwie, do momentu w którym, na skutek utraty ciepła przez obudowę kotła, temperatura cyrkulowanej wody spadnie do temp. o 5 st C niższej niż zadana pokrętłem CO. Następuje uruchomienie palnika, a woda ponownie zostaje podgrzana w krótkim obiegu. (Sterownik "myśli" iż zawór trójdrogowy jest otwarty na obieg CO). Naturalnie temperatura w mieszkaniu spada bo do kaloryferów ciepła woda nie dochodzi.

Wczoraj miałem serwisanta, jak na złość zawór nie chciał się zaciąć, a jego umyślne zacięcie za pomocą powyższej opcji nr 2 opracowałem dopiero dziś. Serwisant uwierzył na słowo, wymienił silnik sterujący zaworem trójdrogowym, problem pozostał. Sprawdzał też śrubokrętem, na oko, czy grzyb zaworu dobrze chodzi.
    Kocioł mam jeszcze na gwarancji pół roku, więc chciałbym problem rozwiązać przed jej upływem.

Na chwilę obecną radzę sobie w ten sposób, że mam ustawioną wysoką temperaturę wody w obiegu CO, tak że kocioł wyłącza się gdy wcześniej dostanie sygnał "przestań grzać" od sterownika temperatury powietrza niż wejdzie w tryb cyrkulacji L3.
    Jeżeli taka sytuacja zacięcia się już wydarzy pomaga następująca sekwencja czynności:
    -wyłączyć kocioł z prądu
    -wyłączyć sygnał grzania na sterowniku temp. powietrza
    -otworzyć przy wyłączonym kotle obieg cwu (nie mam pojęcia dlaczego, ale pomaga) spuścić trochę wody po czym zamknąć. (Puszczanie CWU przy załączonym kotle nie pomaga.)
    -włączyć kocioł do prądu
    -włączyć sygnał "grzanie" na sterowniku temp. powietrza

Jaka może być przyczyna powyższych problemów? Mechaniczna? Elektryka szwankuje? Sterownik może? Może któryś z serwisantów obecnych na forum miał podobny przypadek? "Mój" serwisant jeśli chodzi o poziom kompetencji, zrobił na mnie wrażenie co najwyżej średnie. Twierdzi że nie miał takiego przypadku. Sugerować wymianę sterownika czy raczej zaworu?

Aha, przepływ bądź jego brak w obiegu CO stwierdzam delikatnie przymykając zawór na wylocie ciepłej wody CO z kotła. Jestem zawodowo związany z transportem mediów płynnych (systemy pompowe ale na większą skalę) i jestem w stanie stuprocentowo, na słuch, przymykając zawór wychwycić czy jest przepływ czy nie.

0 6
  • #2 11 Lut 2012 10:59
    napad
    Poziom 2  

Jakby to kogoś interesowało, problem rozwiązała wymiana całości płytki sterującej kotła, wykonana w ramach gwarancji.

0
  • #3 01 Mar 2012 18:22
    adas80
    Poziom 9  

Podbiję troszkę temat do góry.
    Kolego czy udało się tobie zdiagnozować usterkę i ją naprawić ?

0
  • #4 26 Mar 2012 13:07
    napad
    Poziom 2  

Cytat:
    Kolego czy udało się tobie zdiagnozować usterkę i ją naprawić ?
    Problem nie był szczegółowo diagnozowany. Panowie z serwisu nie badali napięć, natężeń prądu na płytce.
    Po prostu w ramach gwarancji płytka sterująca została wymieniona na nową. Odtąd kocioł spisuje się bez zarzutu.

0
  • #5 28 Mar 2012 01:54
    1985054
    Usunięty  
  • #6 28 Mar 2012 07:59
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

NieDobryPan napisał:
    Zapewne wersja kotła - deweloperska - włoski sterownik. Tanie i "dobre". :-D

Zanim coś napiszesz, to przemyśl, dowiedz się i dopiero wtedy przekazuj swoją "wiedzę"
    Tu pisałeś coś całkiem odmiennego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10727824#10727824
    i tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10727832#10727832
    i jeszcze kilka razy ... Dziwnie mieszasz.

0
  • #7 28 Mar 2012 14:47
    1985054
    Usunięty  
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo