Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosze o pomoc w zaprojektowaniu subwoofera eminence sigma

mike1516 08 Dec 2004 19:59 3384 30
    mike1516
    Level 11  
    Mam zamiar zrobić sobie dwa subwoofery. Przeglądałem wiele głośników i wybrałem firmę eminence. Patrzyłem głównie na 18" no i wybrałem sigme.
    Problem jest taki że to będzie mój pierwszy subwoofer i jak na początkującego przystało mam trochę problemów. Obudowa B-R tylko nie wiem jaki ma być litrarz tej obudowy żeby najlepiej grała. Nie wiem jak nastroić tą obudowe(ile i jakie bassreflexy), czy w środku czymś ją wytłumić i czy robić do niej zwrotkę???? Mam zamiar zrobić ją z mdf-u(dobry wybór???)
    Czy paczka gamma + apt150 wystarczyłaby jako nastawka do tej sigmy???

Z góry dzięki za pomoc
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    irek2
    Level 40  
    Ta sigma to dobry glosnik na subbas. Eminence zaleca do tego glosnika obudowe 106-177litrow bass-reflex. Tunele przydalyby sie ze cztery kazdy po 10cm srednicy. Strojone na ok 50Hz czyli ok 20cm dlugosci. Wytlumienie to jakas gabka czy podobny material na sciankach. Jesli to sub pasywny to trzeba by dac chociaz cewke w szereg 4,7mH nawinieta grubym drutem, najczesciej uzywa sie na specjalnych rdzeniach proszkowych jest wtedy mniejsza. MDF nie jest najlepszy do takiej konstrukcja raczej robi sie ze sklejki. Moze byc i MDF ale musisz dac sporo wzmocnien zeby kolumna sie nie rozleciala.
    Na jakiej Gammie ta nadstawka? 12 czy 15cali? APT150 to dobry glosnik ale nie rewelacyjny nadaje sie do kolumn o mocy do 200-250W. Do takiego subbasu przydal by sie lepszy wysokotonowiec.
  • Helpful post
    toadi
    Level 36  
    Jezeli maja to byc nadstawki tylko to gamma moze nie byc za dobrym rozwiazaniem (chodz producent ja sygnuje do zakresu sredniego ale wg mnie gammy nadaja sie do nieduzych samodzielnych zestawów dwudrożnych) potrzba dobrego glosnika zakresu sredniego lepsza bylaby kappa 12 ale wysokotonowy tez konkretniejszy jakis driver 1" zalatwi sprawe np psd 2002 no ale koszt jest wiekszy i podzial na poziomie 1,6-2 kilo 18dB/okt zeby ta 12" chodzila jak najnizej (pisalismy gdzies ze glosniki 12" nie powiny pracowac wyzej jak 1500-2000Hz)

podzial miedzy subem a nadstawka brac jako 200hz ale nie robilbym tego pasywnie tylko osobna koncówka do satelit osobna do subów przecierz takie cos to bedie mialo z 1000W a to nie sa moce na pasywne zwrotki 200Hz latwo spaprac cos w takie zwrotnicy a wtedy konsekwencje moga byc niewesole (dla koncówki albo dzwieku)

Co do reszty obudowa jak pisal irek2 najlepij sklejka ale znam zycie jest droga jak fix wiec nada sie rownierz dobra wiórówka (dobrze zprasowana) i szereg wzmocnien w srodku.
    mike1516
    Level 11  
    Coś tam sobie symulowałem i wyszła mi obudowa 140 litrów strojona na 50Hz.lekkie podbicie między 60-80Hz. Z tym materiałem to chyba pozostane przy mdf-ie bo sklejka jest strasznie droga a wiórowa chociaż tańsza wg mnie się nie nadaje. Myślę że mdf 14mm powinno wystarczyć. Jak go dobrze poskręcam i pokleje to chyba się nie rozpadnie;)

Co do zwrotnicy to myślałem żeby puścić suba pełnym pasmem. Trochę poprawi średnie tony a to napewno nie zaszkodzi.

Ta nastawka ma być na gammie 15. Apt wybrałem dlatego że jest tani na psd nie mam kasy. Tą gamme myślałem stroić dosyć wysoko żeby nie męczyła się z niskim basem(od tego jest sigma). Chcę też tą gamme puścić pełnym pasmem tylko na apt dać 12dB/okt przy 4 lub 5kHz.

Końcówki będą oddzielnie na subbasy i satelity.

Zestaw ten będzie głównie grał muzykę techno więc chciałem aby najlepszy był bass. Myślę że te nastawki chociaż nie będą najlepsze ale powinny sobie poradzić w tej muzyce.
    mike1516
    Level 11  
    Słyszałem że ten apt 150 ma odpowiednika tonsila 12-19/ 150 i że jest tańszy tylko hdzie go można tańszego dostać bo ja widziałem w jakimś sklepie internetowym żę kosztuje 120zł a ktoś pisał na elektrodzie że można je mieć po 70 zł TYLKO SKĄD.

a jeszcze do satelit. Jak myślicie obudowa 100 l wystarczy do tego głośnika??? Wytrzyma ona te swoje 300W???
    Z góry dzięki
    toadi
    Level 36  
    Gamma 15 powinna wytrzymac ale wez mniejsza trocha pake 90L to max (moje paki na gammach maja ok 90L) A co do GDWT to jest dokladnie ten sam raz pisalem nawet odnoscie apt 50 ze pod nalepka apt na magnesie byl nadruk GDWT9/100-5F zreszta irek2 mowil kiedys ze zamawiajac z tonsila czasem dostaja glosniki z naklejka APT ale dokladny apt150 to GDWT12-19/100 a ten 12-19/150 jest mocniejszy wiekszy magnes wieksza sprawnosc pojawil sie nie tak dawno. A w tych cenach w okolicy 70zł poszukaj w allegro byly nowe

Poza tym ja kupuje glosnie w krakowie na gieldzie sa tam po 75zł nowe a regenerowane mozna kupic po 45zł

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=36917186 Nawet znalazlem
    mike1516
    Level 11  
    Czyli te 12-19/ 100 są dokładnym odpowiednikiem tego apt 150. Dużo lepszy jest ten 12-19/150???
    Do: Toadi
    Na ile stroiłeś te swoje paki??? Masz w nich tego apt czy tonsila/??
    toadi
    Level 36  
    Ja mam konkretnie GDWT12-19/100 te przez 150 slyszlaem i graja glosniej ale nie wiem jak mocowo.
    W drugich innych pakach sa APT150 ja roznicy nie widze nie slysze.

Paki stroilem chyba na 45Hz ale juz nie pamietam.
    Luknij w dziale wlasne konstrukcje sa opisane moje gammy 15 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic189787.html
    irek2
    Level 40  
    mike1516 ty nie rozumiesz tego ze Tonsil produkuje dla eminenca glosniki i w eminencie nazywaja sie APT! To nie zadne zamienniki tylko te same glosniki.
    A co do wersji 100 i 150 to nie ma w tej chwili zadnej roznicy. Poczatkowo slabszy mial magnes 70mm a ten 150W magnes 83mm ale cienszy! Teraz mam np GDWT9/100/1 z magnesem 83mm. I chyba juz wszystkie maja wiekszy. Choc wersje eminenca sa jeszcze z mniejszym magnesem. Cewka jest dokladnie ta sama wiec i moc tez.
    SILVER SOUND
    Level 28  
    Witam
    Panowie , Jesli jako bas ,a pracować 18 cali w B-R, to z powodzeniem można założyc podział 250 - 300 Hz.
    Zatem proponowanie na środek głośnika 15 cali jest totalnym nieporozumieniem.
    Po pierwsze tak duża srednica wymaga nieco mocniejszego drivera niż te co proponujecie z cewką 1 cal, minimum to 44 mm(1,75")
    i podział najwyżej 2- 2,5 kHz. Zastosowanie głośnika 10, max 12 cali, na środku, poprawi jakośc , oraz (na siłę przy 12") pozwoli wstawienie proponowanego przez was głośnika wysokotonowego.
    Wzorowanie sie na wyrobach niskobudżetowych, o fatalnej jakości, nie ma sensu przy samodzielnej konstrukcji.
    jk
    mike1516
    Level 11  
    Do: toadi
    Z jakiej płyty robiłeś te swoje gammy??? Czy od objętości całej kolumny odejmoweałeś objętość którą zajmuje głośnik??? Na jakie śruby mocowałeś głośniki??? W jakim sklepie można kupić takie siatki na maskownice????
    toadi
    Level 36  
    Moje kolumny maja objetosc ok 90l po odjeciu objetosci zajmowanej przez glosnik jest wiec to netto paka wykonana z wiórówki 18mm z dodatkowymi wzmocnieniami glosnik przykrecony nie jak powinno sie srubami ale wkretami do drewna chyba 5x25 a lbami polokraglymi (glosniki maja spre dziury na wkrety)
    Takie siatki ma maskownice kupilem w dexonie a wymiar plyty czolowej dobralem tak rzeby jedna siatka wystarczyla na dwie kolumny siatka ma chyba 1x0,65m wiec przod u mnie ma netto 0,4x0,65 (po odjeciu 3cm listew na przodzie listwy sa kwadratowe 3x3cm) czyli cala sciana przednia ma 0,46x0,71m i na tej podstawie dobralem glebokosc aby wyszlo to 90L netto

Do wypowiedzi silver-sound'a => moze kappa 12 cena nie jest strasznie wysoka bo ok 450zł glosnik ma efektywnosc w zakresie od 200hz na poziomie 97-98dB i przenosi na tyle wysoko ze mozna zrobic podzial z tym apt w okolicy 3,5kilo calosc powinna dobrze sie zgrac z sigma na dole co jest wazne jest on na pewno mocniejszy od gammy bo cewka 3" a nie 2" amala wartosc qts i vas pozwoli na mala obudowe wystaczy spokojnie 50L. A glosnik APT nie jest zly spora moc niska cena i dobre brzmienie w tej cenie nie widze lepszego przetwornika (130zł) a mozna kupic nawet je po 70zł za tyle to co najwyzej jakis wiekszy piezak.
    SILVER SOUND
    Level 28  
    Witam
    Toudi , masz racje z ta propozycją 12 calowego, mała obudowa, a to jest ważne.
    Mając do wyboru piezak, i APT , czy tez tonsila, stawiam zdecydowanie na głośnik dynamiczny.
    Wpuszczając tak nisko te głośniki wysokotonowe, należy wegług mnie zrobić to za pomocą zwrotki 18 dB/oct.
    Dodatkowe zabezpieczenia tez wskazane.
    jk
    mike1516
    Level 11  
    Co do głośników to mam już wszystkie zamówione więc nic już nie zmienie..

Do: Toadi
    To dlatego gdy podstawiałem wymiary twojej paczki to wychodziło mi ok 110 litrów.
    Jak obliczyć ile litrów zajmuje głośnik??? nie wiem teraz ile litrów powinna mieć paczka dla tej sigmy bez głośnika.
    Dzięki za link z allegro. Już zamówiełem tego tonsila. Tylko jeśli chciałbym dać filtr tylko na wysokie to jaki kondensator powinienem wsadzić żeby dobrze grał i się nie spalił.
    toadi
    Level 36  
    Wychodzi wewnatrz 104 litry bo jest maly blad ale odejmujac objetsc glosnika z 6 L i raczek i listew wzmaniczjacych wychodzi ok 90-92L.

Kondensator 2,2 mikro na 160V cewka 0,4mG nie mam pod reka gotowego projektu ani kalkulatora rzeby policzyc zwrotne 3,5 kilo 18dB ale jak bede mial to zapodam.

Wymiary brutto pak to 71x45x44cm po odjeciu liste i grubosci scianek wyjdzie jak pisalem.

Co do budowy to dechy u mnie zmowione mialy przody tyly 71x45cm
    gory doly 45x37,5cm
    boki 37,5x67,4cm
    do teko pare metrow listwy 3x3cm i trcohe pasków plyty o szer 6-8cm na wzmoacnienia w srodku.

W zalczniku rysunek troche wredny ale chyba wszystko widac
    eqt
    Level 26  
    15'' gra bardzo dobrze srodek...ale powiedzmy do 2,5kHz nie dalej (mimo iż na osi głównej gra do 4,5kHz. Ale rzeczywiscie tani badziew tak się robi. Wtedy jest gorszy srodek.
    :mike gdybyś zrobił 15'' + driver 1'' to róznica w tym co kombinujesz jest kolosalna.
    W takim jednak przypadku czyli gwizdka od 3,5kHz ja polecam nawet nie 12'' tylko sprawniejszy 10'', od 100Hz spokojnie zagra, a obudowa tańsza. /I wystarczy do tej sigmy jeżeli będzie miało chociaż 96dB (lepiej jak 98dB)

Wada tylko jedyna- bez tego suba to nie będzie grało.
    megido
    Level 10  
    chciałbym też prosić o pomoc w konstrukcji kolumn basowch,też wybrałem eminence tylko że kappę 18 500W rms; ile kosztuje u jakiegoś producenta dobra obudowa do tego głośnika?i gdzie można to nabyć w województwie lubelskim?bo sam to chyba nie zdołam tego poskładać żeby to w miarę grało
    eqt
    Level 26  
    jak nie zdołasz.. zrobić skrzynki z otworem...? poprosć tylko zeby ci to wyliczyli jest tylko kilka parametrów.
    mike1516
    Level 11  
    Do: eqt
    Teraz to już nic nie zmienie bo głośniki są już zamówione. Może za jakiś czas wymienie tego apt na jakiś driver ale narazie brak kasy. Ja sugeruje się opinią toadi'ego bo on ma te paczki, słyszał i ocenił je pozytywnie.

Mam jeszcze jeden problem: nie wiem jak obliczyć obudowe netto do tej sigmy. Jeśli ktoś chciałby i mógłby mi to policzyć byłbym bardzo wdzięczny.

Z góry wielkie dzięki
    toadi
    Level 36  
    Nie wiem czy z dobrych zalorzen wyszedlem (czy nie za duza skrzynia dla ciebie) ale powiedzmy paka 150L netto strojenie 40Hz t jestoptymalne dla tego glosnika symulowana chaakterystyka jest niemal plaska. Odbowiada to 4 rury 10cm o dlugosci ok 30cm.
    Pudlo moge zaporponowac o wymiarach (zakladajac scianke 2 cm wyjdzie netto) wysokosc 68cm (64) szerokosc 55cm(51) i glebokosc 55cm(51) wewnetrznie wychodzi wtedy ok 165L odejmujac glosnik i rury zostanie jakies 150 czyli tyle co trzeba.
    eqt
    Level 26  
    150litrów jak na na 18'' to bardzo ładnie. daj screena spl
    mike1516
    Level 11  
    Wielkie dzięki toadi. wyrysowałem sobie tą kolumne i wyszło bardzo dobrze tylko czy mdf 14mm wytrzyma w takiej kolumnie??? Czy głośniki trzeba przykręcać na jakieś specjalne śróby i czy trzeba dawać jakąś uszczelke pod głośnik żeby był sztywno??? I jeszcze jedno czy mam ją czymś wytłumić???
    igod
    Level 24  
    Obudowę zrób ze sklejki 18mm + jakieś wzmocienie w środku żeby za bardzo nie drgała i się nie rozleciała za pół roku. Nie wytłumiaj niczym, otwór zrób na dole na całej szerokości ze sklejki, nie dawaj plastikowych rurek.
    eqt
    Level 26  
    podzielam z tym otowrem, szkoda czasu na babranie w rurki
    :toadi wyliczysz mu prostokątny otwór?

acha noi ja to bym jednak dodał troche litrażu i obniżył strojenie - zmałym garbem chyba by troche niżej zagrało..?
    toadi
    Level 36  
    W symulacjach zmiana litrazu i strojenia przwie nic nie daje uda sie zejsc o 2-3Hz nizej kosztem dodatkowych 50L obudowy wiec juz spore bydle z tego wyjdzie

Przliczejac na otwor prostokatny wyszlo mi szerokosc otworu 49cm (czemu bo przy zalorzeniu scianki przedniej 55cm - 2x3cm z boku) i wysokosci otworu 5cm glebokosc 16cm ..... (powierzchnia otworu nieco ponad 20% powierzchni membrany) chcialem przeliczyc na taki zeby byl tylko na glebokosc plyty ale wtedy musi miec mniej niz 80cm2 powierzchni a to juz stanowczo za malo.
    SILVER SOUND
    Level 28  
    Witam
    Toadi, a wziąłes pod uwagę że otwór kwadratowy, i prostokatny o tej samej powieżchni nie maja takiego samego rezinansu??
    taki wąski ma nawet o 10 - 20 % wyzszy rezonans od takiej samej powiezchni kawadratu, lub rury??
    jk
    toadi
    Level 36  
    Wlasnie zapomnialem ale jeszcze jedno w winsd np wychodzi strojenie 50Hz w rzeczywistosci wychodzi troche nizsze wlasnie o jakies 10-15% spowodowane jest to chyba podatnoscia powietrza na wlocie i wylocie otworu a tego symulator nie uwzglednia (jest to chyba opisane nawet w plikach pomocy do winisd) wiec obliczenie bedzie z grubsza poprawne oczywiscie pasowaloby i tak po obliczeniu sprawdzic doswiadcaalnie strojenie i ewentulanie porpawic co w przypadku niestosowania rurek moze byc trudne (zmiana strojenie bedzie wymagala wkomponowania nowego tunelu) takie cos przy wykonywaniue tylko jednej pary kolumn moze utrudnic sprawe z rurkami jest prosto po prostu sie je przycina.
    eqt
    Level 26  
    :toadi
    nie mieszaj. Winisd uwzględnia masę współdrgajcą u wlotu i wylotu (z tego zreszta można spotkać czaxem "too short"). Nie uwględnia że otwór prostokątny inaczej promieniuje niż okrągły, ale w tym przypadku nie ma sensu wlczyć o 1 czy 2Hz