Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dźwięk dzwonka - jak uzyskać?

16 Lis 2011 22:44 1415 5
  • Poziom 21  
    Witam !

Robię sterownik dzwonka do szkoły, ze wszystkim sobie już poradziłem, został mi tylko układ dzwonka. Do wyjścia PWM Atmegi8 podłączę układ całkujący i do tego jakiś wzmacniacz mocy co bym mógł głosniczek kilkuwatowy wysterować ( dzwonek tylko do jednej sali ).

Tylko teraz się zastanawiam, skąd wziąć wartości które mam wpisywać do PWM-a co by dźwięk dzwonka uzyskać ?

Myślałem o nagranie dźwięku dzwonka przez mikrofonik + wzmacniacz + ADC AVR-a, wtedy miałbym odpowiednie próbki które mógłbym podawać na PWM. Tylko nie wiem na ile to rozwiązanie się sprawdzi ?

A może ktoś już budował taki i ma te próbki ? Szukałem w google, ale nic nie znalazłem.

Dodano po 3 [minuty]:

Proszę o praktyczne porady, bo teoretycznie mając próbki z ADC można by usunąć filtrami szumy i wzmocnić sygnały dominujące, ale procek mimo skrupulatnego pisania programu już jest zawalony.
  • Poziom 21  
    oczywiście że prościej !
    Ale... Nauczyciel postawił mi takie wymagania, że dźwięk będzie z głośnika, a sam postawiłem zobie wymaganie żeby to było dostatecznie małych rozmiarów. No chyba że są jakieś mini dzwonki elektromechaniczne ?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    A może daj układ ISD jakiś. To pamięć sygnałów analogowych.
    w nim nagrasz dźwięk dzwonka i potem tylko odtwarzasz przez mały wzmacniacz.
  • Poziom 21  
    Press napisał:
    A może daj układ ISD jakiś. To pamięć sygnałów analogowych.
    w nim nagrasz dźwięk dzwonka i potem tylko odtwarzasz przez mały wzmacniacz.

Hmm dobry pomysł. Nie wiedziałem o czymś takim :) ale nadal kusi mnie żeby zrobić to cyfrowo wraz z filtrami cyfrowymi na uC.

Dodano po 5 [minuty]:

teraz popatrzyłem na cenę tych układów, nie jest wysoka, więc je zastosuję. Dzięki za radę.
  • Poziom 35  
    Po co od razu ISD? W dzwonku pojedyncze "dzyn" jest jednym krótkim dźwiękiem o czasie trwania <1s. Poza tym dysponując mikrokontrolerem uzywać dodatkowego scalaka do odgrywania dźwięku? Bez sensu...
    Oto co ja bym zrobił:
    - Znaleźć w necie odpowiadający dzwonek do komórek w dowolnym formacie
    - Otworzyć plik w edytorze audio
    - Wyciąć fragment pojedynczego "dzyń"
    - Zapisać ten fragment w formacie wave PCM
    - Binarkę z pliku wpisać w tablicę C do kodu
    - Odtwarzać próbkę cyklicznie wykorzystująć PWM procka i tranzystor...