Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje.

17 Lis 2011 00:06 8298 13
 • Poziom 8  
  Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje.
  Witam.
  Zwracam się do szanownych forumowiczów z prośba o pomoc w naprawie auta zdalnie sterowanego, w którym nadajnik zbudowany jest na układzie SM6136B. Gdy trafił do mnie w nadajniku brakowało diody LED (wyglądało to jakby po prostu wypadła) oraz widać było że kabel zasilania nie był fabrycznie przylutowany (łagodnie mówiąc :D ). Gdzieś wyczytałem, że możliwe jest sprawdzenie czy pilot nadaje używając go w pobliżu radia, powinny wtedy być słyszane zakłócenia, niestety ani na FM ani na falach długich AM nie słychać zakłóceń spowodowanych praca nadajnika :cry:. Jest możliwe sprawdzenie czy układ scalony nie uległ uszkodzeniu? Może któryś z elementów został uszkodzony, dysponuję jedynie prostym miernikiem bez pomiaru indukcyjności i pojemność więc dławiki i cewki mogę sprawdzić czy nie ma przerwy, a kondensatory czy nie są zwarte. Jak znajdę chwilę czasu postaram się odtworzyć schemat ideowy nadajnika. Tranzystory to C945 http://www.iele.polsl.pl/elenota/NEC/tc-3005c.pdf
  Proszę o wskazówki od czego zacząć.
  Dodaję kilka zdjęć nadajnika i odbiornika.
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  Nadajnik:
  Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje. Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje. Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje.
  Odbiornik:
  Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje. Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje.Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 8  
  Dziękuję za link, nota katalogowa po angielsku znacznie ułatwiła sprawę. Tak więc na 8. pinie jest sygnał bez częstotliwości nośnej jeśli dobrze odczytałem i jeśli dobrze rozumiem on moduluje sygnał który jest wytwarzany generatorem. Jeśli układ jest uszkodzony lub nie jest wciśnięty żaden przycisk to na pnie 8. nie powinno być żadnego sygnału tak? Jak to można sprawdzić bez oscyloskopu czy w ogóle pojawia się tam sygnał? A może prosty układ tyrystor + dioda LED i bramka do pinu 8.? Jutro postaram sie dokończyć schemat ideowy może wtedy będzie łatwiej ustalić ewentualne źródła usterek.

  Dokonałem pomiaru napięcia pomiędzy pinem 8. a masa na zakresie DC i miernik wskazywał niezależnie od polaryzacji od -2.2V do -2.6V w zależności który przycisk nadajnika był wciśnięty. Wygląda na to, że wina nie stoi po stronie układu, następnym krokiem będzie sprawdzenie tranzystorów.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Pomocny post
  Moderator Robotyka
  Iluzion napisał:
  następnym krokiem będzie sprawdzenie tranzystorów.


  Zasadniczo to powinien być pierwszy krok. 70% awarii w tych układach to elementy wykonawcze - tranzystory lub przekaźniki. 29% to wyrwane przewody i zimne luty ;)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Cytat:
  -2.2V do -2.6V w zależności który przycisk nadajnika był wciśnięty.

  To może świadczyć o prawidłowej pracy kodera , ale tak naprawdę najbardziej wiarygodny byłby pomiar oscyloskopem . Na Twojej płytce nadajnika jakoś nie znalazłem rezonatora kwarcowego , który nawet w prostych układach jest stosowany . Możesz spróbować połączyć nadajnik z odbiornikiem bez toru radiowego tzn sygnał z kodera (8) za opornikiem 6,8kΩ połącz przewodem z kondensatorem C102 odbiornika wejście (14) dekodera , posłużyłem się nazwami z PDF-efa oczywiście w/w elementy z jednej strony wylutuj z płytki tak aby uzyskać połączenie koder > rezystor > przewód > kondensator > dekoder . Sprawdź czy polecenia są wykonywane przez odbiornik , może okazać się konieczne połączenie obu mas ( GND ) nadajnika i odbiornika .
  Cytat:
  A może prosty układ tyrystor + dioda LED i bramka do pinu 8.?

  Co tym układem chcesz sprawdzać ?
 • Poziom 8  
  Sprawozdanie z dzisiejszych działań.
  Sprawdzenie tranzystorów nie powiodło się (za krótkie wyprowadzenia i nie można sprawdzić miernikiem :| )
  Połączenie bez toru radiowego powiodło się, odbiornik reaguje na polecenia, połączenie mas było konieczne.
  Wymiana tranzystorów na bc548 (ze zmianą wyprowadzeń oczywiście) nie dała rezultatu.
  Układ miał służyć do sprawdzenia czy pojawia się sygnał na wyjściu nadajnika, jeśli oczywiście nie udałoby mi się sprawdzić tego miernikiem. Zamysł był taki, na wyjściu pojawia się sygnał załącza tyrystor a on diodę, dzięki temu wiem, że jakiś sygnał się pojawił.


  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, bardzo mnie cieszy, że ktoś doświadczony chce pomóc takiemu nowicjuszowi.
  Proszę o dalsze porady, sprawdzę jeszcze raz tranzystory, wylutuj je sprawdzę miernikiem czy są sprawne i ewentualnie wymienię na nowe.


  Sprawdziłem nowe tranzystory i są sprawne, nadal brak reakcji.
  Jeden z tranzystorów to c545 oto nota do niego
  http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/MicroElectronics/mXuvqxy.pdf
  Zamieszczam też obiecany schemat ideowy, jestem na 95% pewien jego poprawności.
  Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje.
 • Poziom 39  
  Tak więc koder / dekoder oraz mostki H masz sprawne to już mały krok do przodu , nie dałeś żadnej odpowiedzi na temat kwarcu bo może okazać się że jego brak to cała usterka układu , przeanalizuj sobie schemat nadajnika właściwie tylko część na tranzystorach , zauważ że jeden tranzystor to generator stabilizowany rezonatorem kwarcowym , drugi to wzmacniacz pasmowy w.cz . Skup się na początek na tych elementach , szczególnie na generatorze bo tak jak pisałem wcześniej powinien być zrealizowany na kwarcu , oczywiście mogą zdarzyć się generatory LC ale jest to mało prawdopodobne z uwagi na stabilność parametrów . Jeżeli tranzystory oryginalne są sprawne to wlutuj je z powrotem , możesz sobie zbudować sondę w.cz do multimetru co pozwoli w pewnym stopniu sprawdzić tor w.cz . Właściwie to wszelkie takie naprawy wymagają oscyloskopu , miernika częstotliwości , miernika sygnału w.cz zdaj sobie sprawę z tego że szukanie uszkodzenia w torze radiowym tylko woltomierzem to "szukanie igły ....... " Proponuje narysuj schemat tylko tej części nadajnika , będzie wiadomo jak jest to zrealizowane i będzie można porównać z typowymi aplikacjami tego układu . Gdzieś mam taką płytkę ( podobną ) sprawdzę czy istniej możliwość sprawdzenia nadajnika za pomocą OR ale na pewno nie na podstawowej częstotliwość ( nie ma takiego zakresu ) może jedynie na którejś z harmonicznych ale to wszystko zależy od dobroci układu LC nadajnika . Oczywiście wychodzę z założenia że uszkodzeniu uległ tylko nadajnik , bo jeżeli w obu torach ( nadajnik / odbiornik ) są uszkodzenia to posiadanym przez Ciebie sprzętem naprawa będzie bardzo ...... bardzo trudna .
  Cytat:
  Pytanie czy dioda w nadajniku świeci się tylko przy nadawaniu? U mnie świeci cały czas.

  Wybacz ale myślałem że umiesz analizować schemat , zobacz sobie gdzie jest włączona LED
  Cytat:
  Układ miał służyć do sprawdzenia czy pojawia się sygnał na wyjściu nadajnika

  Proponuje zapoznać się z podstawami sterowania tyrystorów Ug / Ig częstotliwością przełączania .
 • Poziom 18  
  bogdan_p napisał:
  nie dałeś żadnej odpowiedzi na temat kwarcu bo może okazać się że jego brak to cała usterka układu , przeanalizuj sobie schemat nadajnika właściwie tylko część na tranzystorach , zauważ że jeden tranzystor to generator stabilizowany rezonatorem kwarcowym , drugi to wzmacniacz pasmowy w.cz . Skup się na początek na tych elementach , szczególnie na generatorze bo tak jak pisałem wcześniej powinien być zrealizowany na kwarcu , oczywiście mogą zdarzyć się generatory LC ale jest to mało prawdopodobne z uwagi na stabilność parametrów

  Z całym szacunkiem dla WIELKIEJ wiedzy Kolegi powyżej , ale w tych chińskich "produkcjach" jest mnóstwo rozwiązań tych nadajników bez zastosowania KWARCU ,(mam ich kilka) więc autorowi postu nic tam nie brakuje ,ale na pewno trzeba zrobić tak pisaliście powyżej czyli :
  przelutować w płytce nadajnika wszystkie końcówki elementów , aby wykluczyć "zimne luty", dalej sprawdzenie tranzystorów i tej jednej diody D2 , a na koniec jeśli nie ruszy MUSI zostać podstawiony układ scalony , może to być zwykły TX2 , gdyż są identyczne z tym SM6136B. Myślę że na 99% jest dobry , gdyż nigdy nie spotkałem aby się one uszkadzały , no ale ludzie są "zdolni" :D
  Najlepiej aby autor kupił na bazarze jakiś nadajnik made in china (od 2-5zł) lub pożyczył od znajomego takowy ,na pewno będzie w nim TX2 , wtedy WYELIMINUJE to masę przypuszczeń i zaoszczędzi DUUUUUŻO czasu.

  W naprawach takich "sprzętów" przez laików aparatura typu oscyloskop to już science fiction :D ,więc zbliżenie antenki nadajnika do radioodbiornika FM jest najlepszym i najprostrzym testem :idea:
  Jeśli kol. "Iluzion" by chciał to mogę rozkręcić podobny nadajnik i zmierzyć napięcia na tym scalaku , ale bez scalaka na podkładkę to i tak będzie robota po omacku :?:
 • Poziom 39  
  kol mario s. również z całym szacunkiem napisałem że mogą to być układy LC ale z takimi rozwiązaniem nie spotkałem się .
  Cytat:
  a na koniec jeśli nie ruszy MUSI zostać podstawiony układ scalony , może to być zwykły TX2

  Może mi kolega wytłumaczyć po co skoro autor sprawdzić to bez toru radiowego i działa wszystko , o jaką diodę D2 chodzi ? , gdzie ją masz na schemacie ? jak na razie posługuję się schematami z dokumentacji producenta bo oryginalnego schematu autor nie przedstawił .
 • Poziom 8  
  Przepraszam, ze tak późno zamieściłem schemat. Fakt z tą diodą było głupie pytanie, niedopatrzenie z mojej strony. Mam nadzieję że ten schemat trochę rozjaśni sprawę.
 • Poziom 18  
  Oczywiście kol. bogdan_p widziałem że tak podałeś : "mogą to być układy LC" ,ale wolałem to jakoś WYOLBRZYMIĆ :idea: aby rozjaśnić to trochę :D
  No i faktycznie nie doczytałem dokładnie że autor napisał : "Połączenie bez toru radiowego powiodło się, odbiornik reaguje na polecenia, połączenie mas było konieczne" . Niestety autko ciągle nie jedzie :cry:
  Czyli może te tranzystory Q1-Q3 , gdyż problem jest chyba we wzmocnieniu tego sygnału ?

  Co do tej "D2" to ja posługuje się tu tylko płytką nadajnika autora na której ona się znajduje gdyż oryginalny schemat różni się trochę od naszej rzeczywistości .
 • Poziom 8  
  W przypadku Q2 były problemy z odczytaniem kodu i dlatego wcześniej podałem c545 gdyż układ napisów się różnił a dokładne odczytanie wymagało niezłej wyobraźni. Dziś jednak udało się pierwsza cyfra to jednak 9 (na 80%) więc jest to tranzystor tego samego typu z tym, że jest na nim dodatkowe oznaczenie GR 98 a na tamtych było P25IC. Teraz zamieszczam poprawny schemat z dołożonymi wartościami dławików, niestety nie wiem gdzie w bibliotekach eagla znajduje się wariometr więc zamiast niego dałem te dwie cewki na jednym rdzeniu (L2). Q2 miał zwarte ze sobą bazę i emiter (pomiar testerem diod w mierniku).
  Oto schemat ideowy:
  Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje.


  Panowie
  Dziękuję wszystkim za pomoc, awarii uległ tranzystor Q2 (zwarcie między bazą a emiterem) wymiana na bc548 (z zamianą elektrod) poskutkowała.
 • Poziom 39  
  Cytat:
  Teraz zamieszczam poprawny schemat z dołożonymi wartościami dławików

  Nie do końca jest on poprawny , zastanów się jak zasilany jest Q2 w tej chwili masz układ OC .
 • Poziom 8  
  Poprawiłem schemat, teraz tranzystor Q2 bazę ma polaryzowaną przez R3, a do kolektora dochodzi napięcie stałe przez cewkę L2 (wyprowadzenia 1,4). Nie mogę sobie wytłumaczyć jak działa ten generator, prawdopodobnie wkradł się kolejny błąd do schematu. Ne jestem pewien poprawności mojego myślenia ale czy to jest generator Hartleya?
  Oto kolejna wersja schematu:
  Samochód zdalnie sterowany na SM6136B, pilot nie nadaje.


  Pora zakończyć temat, dziękuję użytkownikowi bogdan_p za rady bez których nie miałbym szans na zlokalizowanie problemu oraz użytkownikowi Madrik za sugestię aby zająć się tranzystorami.
  Problem rozwiązany, temat uważam za zamknięty, a co do generatorów LC postaram się poszerzyć swoją wiedzę. Schemat w dalszym ciągu nie wiadomo czy jest poprawny więc odradzam posługiwania się nim jako podstawą do czegokolwiek.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.