Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY CDX-400 spaprałem laser (soczewke)...(...???!!!????!!!)

08 Gru 2004 20:35 3018 27
  • Poziom 20  
    Witam
    wyciągnałem swoje radio celem wyczyszczenia lasera (soczewki) .
    Mając pod ręką benzyne ekstrakcyjną ktora to doskonalem sie sprawdzała w innym sprzecie od CD-ROMów po wieże itp . Postanowiłem własnie nia potraktowac soczewkę(zawsze czyściłem ją czystym spirytusem i było OK) .
    Ku mojemu zdziwieniu soczewka po tej operacji straciła połysk .Zrobiła sie jakby mało przejrzysta ,czy porysowana czy coś podobnego .Postanowiłem poprawic ją spirytusem i o ile była mokra to wygładała świetnie ale jak wyschła to efekt był mizerny :(..
    Czy sony stosuje jakas powierznie która reaguje z benzyną (po spirytusie ktory stosowałem zawsze nie bylo zadnych problemów).
    Z tego co zdążyłem zauważyć wymiana samej soczewki jest kłopotkiwa a nawet nie posiadam nawet podobnej :(.Jest ona na stałe połaczona z uchwytem ,cewkami itd...(jeden odlew).
    Nowy laser kosztuje ok 150 zł więc też mi sie to nie usmiecha .
    I drugie pytanie czy mozna podjąć próbe wypolerowania soczewki za pomocą np. pasty do polerowania wyswietlaczy telefonów( nie pozostawia najmniejszych rys) .?????
    Prosze o jakieś sugestie ....
    (...???!!!????!!!) - ozdobnik?[h]
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 34  
    Nie ma szans wypolerować, jedyne co można zrobić to podmienić soczewkę z innego "padniętego" lasera takiego samego (lub podobnego) typu. Soczewki są wciskane w "tulejkę" można delikatnie podważyć i wyjąć (wielokrotnie to robiłem w "laserach" od CD-romów). Bywa że jest delikatnie wklejana.
  • Poziom 20  
    Jest to laser KSS720A i nie wydaje mi się żeby soczewka była wciskana czy też wklejana .Jrdt to jednolity odlew z plastiku który jest przytwierdzony do cewek .Laser ten posiada zupełnie inna konstrukcje niz KSS 213 czy 210 czy laser pioneera gdzie wklejenie soczewki nie jest problemem .Pozostaje pytnie czemu tak zareagowala na benzyne skoro kazda inna soczewka pozostawła po benzynie nie naruszona ????
  • Poziom 34  
    Faktycznie, wziąłem do ręki kss720A i wygląda na taką konstrukcję jak piszesz, czyli d..a blada. Odwołuję swoją poradę, nawet nie zwróciłem uwagi przy wymianie takiego laserka że ma taką (specyficzną ? ) budowę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    No tak więc czekam jeszcze ąz ktoś mnie uświadomi czy soczewki te są czyms pokrywane bo obiło mi sie o uszy że w DVD sony stosuje jakąć powłoke ktora pod wpływem (jakiegoś płynu nie wiem jakiego ) ulega zniszczeniu .i może ktos ma może uszkodzony KSS 720A z dobrą soczewką za rozsądna cene .

• Poziom 18  
    Ja nie wierze w żadne "powłoki" (anty-refleksyjne czy jakieś tam). W celu obniżenia kosztów soczewki robi się poprostu nie ze szkła tylko z plastiku a plastik jak reaguje z różnymi cieczami "żrąco-rozpuszczającymi" to wszyscy wiemy.
  • Poziom 20  
    Tak jednak nigdy benzyna nic złego soczewkom nie robiła az do dnia dzisiejszego a wyczysciłem ich juz uuuuuuuuuuuu a moze i wiecej :(.
  • Poziom 22  
    O ile dobrze pamiętam to mam cały mechanizm CD do tego modelu radia jeśli będziesz zainteresowany to odezwij się na priva a napewno się dogadamy.
  • Poziom 12  
    kto czyści soczewki takimi środkami :/
    sorry, ale masz co chciałeś :p i chyba już będziesz pamiętał że tak się tego nie robi.

pozdr.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 20  
    No jakoś kilkadziesiąt a nawet kilkaset soczewek działa do dzis po benzynie dlatego też ten post odnosnie akurat tego lasera bo kazdy inny nie reaguje zle z tym środkiem .Na codzien uzywam spirytusu (czystego) no ale to akurat miałem wówczas pod ręką a dokładniej koło nogi .....
    Poza tym to że mam to co chciałem to juz wiem od momentu uszkodzenia soczewki wiec to mi nic nowego nie powiedziało natomiast wciąż nie wiem dlaczego akurat TA !!!!!!!! soczewka sie spaprala ?????
  • Poziom 30  
    Teraz masz dylemat bo się spaprała ta, a jakby się spaprała inna to być się pytał czemu się spaprała ta inna akurat. Dorwij taki sam laser z uwaloną diodą i wymień soczewke razem z cewkami (może coś z tego wyjdzie)
  • Poziom 26  
    pamietajcie ze do opyki nie ma lepszego srodka niz izopropanol !!!
  • Poziom 20  
    a czym żesz jest izopropanol ??? to skażony alkohol .......izopropylenowy (bodajże) czysty spirytus tak samo nie pozostawia zadnych niepoządanych "smieci" i nie jest absolutnie agresywny na zadna częśc elektroniczną (ostatnio kąpałem cały telefon rozebrany na częsci po "wpadnięciu" do wody )
  • Poziom 10  
    firma sony zabezpiecza sie przed samodzielnymi naprawami swojego sprzętu i czyszczenie lasera na własną ręke moze okazać sie pozniej kłopotliwe tak jak to sie stało w twoim przypadku. oczka tzw soczewki pokrywane są specjanymi srodkami konserwujacymi które w wyniku w kontakcie ze srodkami zrącymi dają taki efekt jaki doswiadczyłeś bo nie wierze ze taka firma jak sony daje plaastikowe soczewki. podejrzewam ze ten nalot na soczewce da sie usunac tylko musiałbys sie skontaktowac z serwisem sony
  • Poziom 12  
    do qbis19
    to żebyś się nie oszukał kiedyś również z czystym spirytem :/
    uwierz mi, że po spirycie również potrafią się spaprać, więc nie stosuje się tego typu środków do tak precyzyjnych elementów. Kiedyś można było sobie takimi środkami poczyścić np. głowicę magnetofonową, ale nie soczewkę w laserze, do tego są dedykowane środki czyszczące!!!
    Nie sądzę żeby się cokolwiek w tym momenci udało z tym zrobić, ale nie zniechęcam Cię w wytrwałych próbach.

pozdr.
  • Poziom 26  
    alkochol izopropylowy do optyki jest to czysty alkochol nie skazony !!!!!!!!!!!!!!! (ale to nie jest ten do picia :) )
  • Poziom 30  
    Ja soczewki czyszcze zawsze suchym wacikiem do uszu, efekt super, a nic mi się przy tym nie zaleje. Ludzie to tylko kurz, przecież nikt tam butami nie chodził żeby błota nanieść, więć po co te wszystkie środki, pare laserów uwaliłem niechcący przez te głupie środki typu izopropanol, spiryt itd.
  • Poziom 20  
    no tylko że w przypadku CD samochodowych zbiera sie tam wiecej rzeczy niż tylko kurz ,przynajmniej u mnie ( jakieś grubo ziarniste smieci ktore byly przyklejone) fakt laser jeszcze czytal nawet CD-RW ale chciałem sobie polepszyc i coz :(.
    Gdybym to potraktował na sucho to podejrzewam ze niezle bym go porysował .
    A co do soczewki to faktem jednak jest ze byla ona pokryta jakimś preparatem podejrzewam ze jakimś lakierem bezbarwnym ktory zareagował z benzyną.Wypolerowałem soczewke jednak nie odzyskała ona swojego niebieskiego koloru i tym samym lipa :(.
    Do tych którzy oferowali mi sprzedaż lasera odezwę sie w najbliższym czasie bo teraz świąteczne wydatki .Ale prosze o informacje gdyby ktoś taki laser posiadał i chciał sie go pozbyć ...
    A teraz zyczę wszystkim zdrowych spokojnych i wesołych swiąt ...:)
  • Poziom 43  
    Zastanawiam się czy kolega iNTELLek wycierał kiedyś kurze w domu ? I wie jaki efekt daje sucha szmatka, wilgotna szmatka a np. właściwy środek jak np.Pronto.

SławeK
  • Poziom 20  
    Mi się zdażyło benzyną ekstrakcyjną uwalić w taki sam sposób soczewkę w laserze blaupunkta więc też nie polecam, od tej pory tylko izopropanol.
    Suchy wacik zwławszcza w przypadku samochodowych CD to nie dokońca się sprawdza, polecam analizę chemiczną osadów z papierosów jak ktoś pali w aucie.
    W tym przypadku okazuje sie najlepsza woda z mydłem (nie ma nic lepszego) tylko jak to do lasera zastosować, troche uważać trzeba.
  • Poziom 22  
    Ja stosuję mokre chusteczki do okularów. Nigdy nie spaprałem a efekt murowany.
  • Poziom 29  
    soczewki sa pokryte warstwa antyreflekcyjna mozna to sobie sprawdzic na staryej glowicy na srodku soczewki bedzie ta warstwa wypalona przez laser bedzie kropeczka

mozna oddac laser (soczewke ) do polerowania i pokrycia ale niewiem czy nie taniej bedzie kupic na allegro drugi laserek
  • Poziom 27  
    muszę poszukać ale mam taki laser (uwalony) ale oko jest ok.daj adres na pw to wyślę ci go free.
  • Poziom 20  
    Temat mozna zamknąć gdyż miałem farta i kupiłem na allegro CDX380 w idealnym stanie za 105 zł bez panela a rózni się on tylko własnie panelem .
    Soczewkę wymieniłem w zepsutym laserze ,lecz niestety nie założyłem zwory przed ta operacją i laser przestał świecic po ponownym załozeniu.
    Biorąc pod uwagę fakt iż nowy laser kosztuje ok 150 zł to udało mi się zrobić dobry interes kupująć 100% sprawne radio za takie pieniadze .Pozdrawiam i dzieki za wszelkie pomocne uwagi .
  • Poziom 14  
    Drodzy koledzy to że kupujemy benzynę ekstrakcyjną czy alkohol izopropylowy nie znaczy że to właśnie te związki, a przynajmniej nie tylko te.
    Benzyna ekstrakcyjna nie powinna uszkodzić soczewki wykonanej zwykle z polimetakrylanu metylu (szkło organiczne), ale wystarczy że w benzynie jest troszkę ksylenu, acetonu czy toluenu i już po soczewce.
    Osobiście miałem benzynę ekstrakcyjną skażoną rozpuszczalnikiem nitro, oraz rozpuszczalnik nitro który zostawiał tłuste plamy a to wszystko z jednej firmy na D...
    Jeżeli już kupować jakieś odczynniki to w składach chemicznych i tylko cz. d. a - czyste do analizy.
    A czy ktoś próbował chuchnąć na soczewkę, przecież to woda destylowana.
    Ja chucham i wycieram patyczkiem do uszu i nie uwaliłem ani jednego lasera.
    A poza tym mało kto czyści lustro poniżej soczewki a tam potrafi być równie brudno.
  • Poziom 16  
    Ja tez uzywalem alkoholu izopropylowego ale mi sie skonczyl.Gdzie moge taki dostac?
  • Poziom 17  
    W sklepach z odczynnikami chemicznymi 1 litr kosztuje około 18 zł.
  • Poziom 27  
    Tylko wacik i na sucho -lub najpierw dmuchnąć w celu usuniecia dużych paprochów.
    99% soczewek jest plastikowych,100% jest pokrytych warstwą antyrefleksyjną i filtrem przepuszczającym tylko "światło" lasera 780nm.
    Jeśli już myć to: spirytus+eter 1:1.