Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner DVBT - czy zadziała na antenie zbiorczej oraz gubienie ustawień

17 Nov 2011 15:16 4825 7
 • Level 37  
  Witam.

  Posiadam taki tuner jak na obrazku, no-name:

  Tuner DVBT - czy zadziała na antenie zbiorczej oraz gubienie ustawień

  Tuner działa, tj włącza się, można odtwarzać utwory z mp3, jest dźwięk itp. Problem pojawia się w momencie wyszukiwania kanałów - całe pasmo zostaje przeczesane w automacie i nic nie znajduje. Pytanie pojawia się w tym momencie - czy taki tuner "daje radę" z zwykłą anteną zbiorczą zamontowaną w bloku ? Zrobiłem również test na najzwyklejszej antenie pasywnej na której zwykły TV znajduje podstawowe 3 kanały, ten cyfrowy nic.

  Druga sprawa to ustawienia - włączam tuner, ten pyta o region, język, daję ok, tuner przechodzi do wyszukiwania, szuka, nic nie znajduje. W takim stanie wychodzę z menu, daję wyłącz z pilota. Po chwili daję włącz a tuner ponownie pyta o język, region i ponownie szuka... Czy takie zachowanie jest normalne że tuner gubi ustawienia i co wyłączenie prosi o podstawowe dane ? Nadmieniam że nie wyciągam zasilacza z gniazdka...

  Proszę o pomoc.

  PS-Mieszkam w Nysie, woj opolskie, blisko Czech, teoretycznie mam tutaj MUX2...
  PS2-warto wykonać test na zewnętrznej antenie z wzmacniaczem ? Do tej pory antena sprawowała się dobrze przy analogowej TV, co o tym myślicie ?

  Pozdrawiam
 • Moderator
  Zacznę od "tyłu".

  Testy zawsze są wskazane, nic nie tracisz.

  Na temat "gubienia" - nie spotkałem się z tym zjawiskiem ale pozostaje sprawdzić czy po pierwszym poprawnym wczytaniu stacji podstawowe dane zostaną zapamiętanie. Nie ma tam gdzieś zakładki p.t."ZAPAMIĘTAJ"?.

  Na instalacje anteny zbiorczej w budynku bym nie liczył, prawdopodobnie długo jeszcze będzie z tym problem. W swojej praktyce tylko raz przypadkiem spotkałem się ze w Krakowie jedna z instalacji przenosiła k.48 tylko dlatego że "niedaleko" nadaje TVP3 na k.50 i wkładka/wzmacniacz nie jest tak selektywny by to wytłumić.
  Miałem podobne sygnały od kolegów z Warszawy, w niektórych instalacjach zbiorczych zapomniano zdemontować wkładkę z kanału 58, zapewne przyda się po uruchomieniu MUX1.
  Dlatego podłącz posiadaną antenę i dokonaj standardowego przeszukania, najpierw w trybie automatycznym a jak będzie coś nie tak to ponów w systemie ręcznym.
  Tu masz link do parametrów RTCN Chrzelice:
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S1C
  Jeżeli masz otwarty kierunek na Chrzelice to MUX2 powinieneś odbierać na pewno, w sprzyjających warunkach być może odbierzesz MUX3.

  Ten tuner to "wersja dla ubogich' HD507, dość popularnego w Polsce. Niestety nie odbiera HD i prawdopodobnie Dolby AC3. Ale jak ma być tylko do oglądania na kineskopowym telewizorze to jakoś będzie działał.
  Dość upierdliwą cechą tych dekoderów jest chwilowy zanik obrazu przy przeskalowaniu formatów, najwyraźniej procesor sobie z tym nie radzi...
  Na szczęście przeskalowanie ma miejsce głównie podczas emisji reklam....
 • Level 37  
  Na zbiorczej raczej nic nie odbierzesz bo zbiorcza ma wzmacniacze kanałowe (przypisane do konkretnego kanału) a dvb-t nadaje na innych kanałach i raczej tego nie przeskoczysz chyba że zmodyfikują antenę zbiorczą o kanały dvb-t co raczej jest wątpliwe. Co do gubienia ustawień to po prostu trzeba skończyć procedurę czyli ustawić wszystkie parametry języki wyszukać programy wtedy to sobie zapisze i nie będzie pytał odnowa. Podłącz dobrą antenę zewnętrzną to rozwiąże problem.
 • Level 37  
  Panowie, sytuacja rozwiązana.

  Pożyczyłem antenę typowo do analoga i DVBT - odbiór jest ok, 18 kanałów TV i 7 radiowych.

  Tuner po zapamiętaniu nie gubi już ustawień.

  Zamykam !
 • Moderator
  Radiowych...? Gdzie je odbierasz...?
  Chyba czeskich stacji....
 • Level 37  
  Witaj.

  Tak jak opisałem, mieszkam w Nysie, blisko Czech. I niestety tylko Czesi są na tyle "rozwinięci" że mają radio cyfrowe. My możemy tylko pomarzyć.
 • Moderator
  U nas nikt nie jest zainteresowany przekazem radiowym po DVB-T. Po pierwsze trzeba płacić i trzeba na to uzyskać zmiany w koncesji....
  A audytorium żadne....
  no comm...
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Problem rozwiązany - zamykam.