Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zdalnie sterowany samochód

17 Lis 2011 18:34 3182 3
  • Poziom 2  
    Witam!

Od zawsze chciałem mieć zdalnie sterowany samochód (nie chodzi mi o chińskie autko, lecz własnoręcznie zbudowany model). Piszę do was w sprawie porad dotyczących budowy tego sprzętu :) Słyszałem, że można zrobić coś takiego, że auto może być sterowane przez program w komputerze za pomocą strzałek, lub innych klawiszy. Chciałbym się dowiedzieć czy tak idzie i jak można takie coś wykonać. (jeżeli nie to jak można zrobić sterowanie na pilota). Chciałbym jeszcze się zapytać, czy ma ktoś z was pomysł jak zrobić mechanizm skrętny. Dopowiem, że jestem w trakcie budowy autka z klocków lego technic, i może to dziwnie zabrzmi ale mam już zbudowany dyferencjał, 3 biegową skrzynie biegów (rewers przód-tył, po 3 biegi) i co najważniejsze silnik wyciągnięty z drukarki HP Deskjet :) Autko jeździ żwawo, lecz ciągnie z sobą 2 metrowy kabel :( Nigdzie nie mogę znaleźć co zrobić ze skręcaniem, i jak sprawić, żeby autko zdalnie jeździło. Mam nadzieję, że nareszcie się dowiem :)

POZDRAWIAM :)
  • Poziom 33  
    Do skrętów przedniej osi zwykle stosuje się mechanizm napędzany silniczkiem małej mocy z przekładnią ślimakową. (sztywno trzyma ustalony kierunek jazdy)
    Spójrz na moje ogłoszenie w dziale Modelarstwo: sprzedam elementy napędowe zabawek - obecnie na str. 3
    (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2093549.html)
    Są tam gotowe mechanizmy skrętu kół od większego i mniejszego samochodzika fabrycznego.
  • Poziom 10  
    Witam,

Nie wiem czy dysponujesz odpowiednim doświadczeniem, lecz do budowy toru komunikacji radiowej można zastosować gotowe moduły bluetooth, lecz polecam próbę zbudowania prostego toru FM (schematy i "know how" dostępne w sieci). Będzie to rozwiązanie najcelniejsze w sytuacji, gdy nie przewidujesz implementacji np kamerki, czy wielu czujników zbliżeniowych. Tor FM umożliwia bezstratną komunikację, lecz bez strojenia raczej się nie obejdzie., najbardziej zaawansowane technicznie przy względnie niskiej cenie wydaje się zastosowanie modułów komunikacji radiowej ZIGBEE (opisane w jednym z ostatnich EP), lecz zastosowanie bardziej wyrafinowanych torów komunikacyjnych wymaga zastosowania systemu mikrokontrolerowego (ATMEL albo Microchip).
  • Moderator Robotyka
    MateszFree napisał:
    Witam!

Od zawsze chciałem mieć zdalnie sterowany samochód (nie chodzi mi o chińskie autko, lecz własnoręcznie zbudowany model). Piszę do was w sprawie porad dotyczących budowy tego sprzętu :) Słyszałem, że można zrobić coś takiego, że auto może być sterowane przez program w komputerze za pomocą strzałek, lub innych klawiszy. Chciałbym się dowiedzieć czy tak idzie i jak można takie coś wykonać. (jeżeli nie to jak można zrobić sterowanie na pilota). Chciałbym jeszcze się zapytać, czy ma ktoś z was pomysł jak zrobić mechanizm skrętny. Dopowiem, że jestem w trakcie budowy autka z klocków lego technic, i może to dziwnie zabrzmi ale mam już zbudowany dyferencjał, 3 biegową skrzynie biegów (rewers przód-tył, po 3 biegi) i co najważniejsze silnik wyciągnięty z drukarki HP Deskjet :) Autko jeździ żwawo, lecz ciągnie z sobą 2 metrowy kabel :( Nigdzie nie mogę znaleźć co zrobić ze skręcaniem, i jak sprawić, żeby autko zdalnie jeździło. Mam nadzieję, że nareszcie się dowiem :)

POZDRAWIAM :)

Budowa pojazdu sterowanego przez komputer będzie trudniejsza, droższa i mniej wydajna niż wykorzystanie typowego osprzętu modelarskiego.
    Na początek warto zarejestrować się na portalu modelarzy samochodowych i poczytać tam podstawy dla początkujących.

Tak się składa, że Klocki Lego z modelami zdalnie sterowanymi, wiele wspólnego nie mają. Jest to zdalnie kierowana, ale zabawka. Podobnie jak "podróbki" modeli jakimi są zabawki na 27MHz z marketów i na podczerwień.

W modelu jeżdżącym podstawą jest tzw. płyta podłogowa. Jej konstrukcja jest dość skomplikowana i ma wpływ na konstrukcję i osiągi pojazdu.
    Można kupić gotowe.

Mimo wszystko impreza nie będzie tania. Wyniesie jakieś 400zł w wzwyż.
    Będziesz musiał się sporo nauczyć o konstrukcjach samochodów. Tu modele wcale nie są dużo prostsze czy mniej skomplikowane.

Mimo wszystko zalecałbym raczej kupno gotowego zestawu modelu RC i nauka na tej podstawie - poznawanie konstrukcji, jej działania i regulacji oraz modyfikowania.

Konstrukcja od podstaw będzie sporo trudniejsza i bez szerokiej wiedzy mechanicznej ma małe szanse zaowocowania przyzwoitym wynikiem.