Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w domu -przewody i osprzęt legrand.

radca78 17 Nov 2011 18:40 2379 10
 • #1
  radca78
  Level 9  
  Witajcie,

  Mam prośbę o wytłumaczenie oraz podpowiedź jak podłączyć instalację antenową w domku jednorodzinnym. Kable już pochowane w tynku, a osprzęt to Legrand Cariva (podobno nie są za dobre).

  Na zewnątrz budynku wyprowadzonych jest 5 przewodów koncentrycznych. Wszystkie schodzą się w domu w jednym miejscu. Zakładam więc, że 4 przewody będą do tv sat oraz jeden do naziemnej i wszystkie w domu trafią do Multi Switcha.

  Z tego pomieszczenia rozchodzi się kilkanaście przewodów do różnych pomieszczeń w domu (i tu już nie wiem co i jak):

  2 przewody prowadzą bezpośrednio do salonu - zakładam, że dwa, z uwagi na dekodery telewizji cyfrowej. Słyszałem, że wymagane są dwa przewody (ale nie wiem po co). Pytanie w tym miejscu - czy jeżeli w jednej puszcze wychodzą te dwa przewody to to mam zakładać jakieś gniazdo końcowe czy może lepiej zarobić je dobrej jakości końcówkami?

  W innym pomieszczeniu są np. 3 gniazda, gdzie w dwóch mam wyprowadzone po dwa przewody, a w jednym jeden przewód. Nie wiem tylko czy w tych gniazdach pod dwa przewody to drugi przewód jest po to, by zrobić połączenie szeregowe w ramach tego pomieszczenia czy może jest tak jak w salonie - czy można to jakoś zbadać?

  I ostatnie pytanie dotyczące gniazd przelotowych. Czy ma znaczenie, który z dwóch przewodów z danego gniazda mocuję jako wejście, a które jako wyjście? Na przewodach nie ma oznaczeń :(

  Będę wdzięczny za wskazówki :)
 • #2
  andpol 33
  Level 38  
  Trzeba zapytać instalatora, co miał na myśli przy tworzeniu tej instalacji. W przypadku gniazd przelotowych ważne jest prawidłowe połączenie wej-wyj. Dwa kable są potrzebne w przypadku stosowania dekodera z twardym dyskiem. Mało jest gniazd satelitarnych umożliwiających podłączenie 2 sygnałów satelitarnych. Legrand raczej takich nie ma. Dlatego lepiej jest stosować 2 gniazda w oddzielnych puszkach. Jeżeli nie ma opisanych przewodów to trzeba je przemierzyć.
 • #3
  KIEROWCA_VW
  Level 35  
  Autor zadaje pytanie jako monter, właściciel lokalu czy kto?
 • #4
  Mleczyk89
  Level 34  
  Instalacja zrobiona z głową

  2 przewody w salonie do wykorzystania funkcji nagrywania w dekoderach

  W pomieszczeniu o którym piszesz zapewne 2 przelotowe i jedno końcowe. ( 3 możliwe pozycje umieszczenia odbiornika.

  Co do ustalenia przewodów wystarczy multimetr, choćby zwierając oplot z główną żyłą i szukając go w docelowym miejscu. (test diody, omomierz)
 • #5
  kreslarz
  Level 35  
  Na dachu będzie system antenowy lub 1 antena dla TV naziemnej (nie jest ważne, czy cyfrowa, czy analogowa). W przypadku systemu konieczne jest zastosowanie zwrotnicy antenowej w celu podłączenia sygnałów z różnych anten w jeden kabel. Następnie 4 kabelki będą obsługiwać konwerter typu Quattro z anteny satelitarnej. Konwerter tego rodzaju służy do obsługi systemów z multiswitchami. Multiswitch należy zakupić z taką ilością wyjść ile masz przewodów do pomieszczeń mieszkalnych. Wtedy do salonu i innych miejsc gdzie są wyprowadzone po 2 kable trafi po 2 niezależne sygnały satelitarne. Multiswitche są na 4, 8, 12, 16, 24 i 32 wyprowadzenia. W miejscach gdzie masz podwójne kabelki montujesz specjalne gniazda: Link. W miejscach z jednym sygnałem SAT gniazda takie: Link, lub jak przelotowe to takie: Link.
 • #6
  andpol 33
  Level 38  
  Tylko, że jeżeli są puszki pod system Legrand to takich gniazd nie wpasujesz.
 • #7
  kreslarz
  Level 35  
  andpol 33 wrote:
  Tylko, że jeżeli są puszki pod system Legrand to takich gniazd nie wpasujesz.

  Wiem Kolego, ale przedstawiam wymagania jakie mają być spełnione. Jeżeli jest miejsce, to jak zauważono wyżej to samo zadanie spełnią 2 gniazda z osprzętu Legranda. Można również zastosować 1 gniazdo i drugi sygnał SAT wypuścić obok kabelkiem, jeżeli ta metoda nie zaburzy wrażeń estetycznych użytkownika.
 • #8
  radca78
  Level 9  
  Nie ma znaczenia kim jestem więc tu się nie ustosunkuję :) Nie jestem jednak obcykany z tematami takich instalacji więc stąd moje pytania.

  Salon zatem mamy załatwiony, a skoro legrand nie ma w swojej ofercie obsługi dwóch przewodów w jednej puszcze to raczej zrobię zaślepkę i zarobie końcówkami odpowiedniej jakości aby nie było strat.

  W pozostałych pomieszczeniach najpierw potwierdzę z ekipą, która montowała przewody, że te po dwa w gniazdku to na przelot, a nie dekoder.

  Pozostaje zatem sprawa rozpoznania, który z przewodów będzie wejściem, a który przejściem do kolejnego gniazda.

  Czy jest jakieś przeciwwskazanie, żeby w ostatnim gnieździe montować gniazda przelotowe zamiast końcowych (takie już zostały zakupione).
 • #9
  andpol 33
  Level 38  
  Teoretycznie powinno być gniazdo końcowe, ale możesz spróbować na tym, które masz. Jeżeli będą jakieś problemy, to najwyżej dokupisz. W tej chwili nawet nie wiadomo, jak ta instalacja jest rozprowadzona, więc nie ma co spekulować.
 • #10
  kreslarz
  Level 35  
  Gniazdo końcowe ma dla TV naziemnej najmniejsze tłumienie, przelotowe większe. Tym się generalnie różnią. Dla TV SAT przelot jest pojęciem nieco bajkowym. Można wykonać przelot, ale wykorzystanie sygnału SAT jest możliwe tylko w jednym z tych gniazd ze względu na wzajemne niekorzystne (nawet bardzo niekorzystne) oddziaływanie tunerów satelitarnych podłączonych w ten sposób na siebie. Zasada jest jedna - jeżeli są w szeregu 2-3 gniazda, to dla SAT wykorzystujemy tylko jedno, a dla naziemnej i radia (jak wystarczy sygnału) można wykorzystać wszystkie.
 • #11
  irekr
  Moderator
  Dodam, że jeżeli jako ostatnie w linii wykorzystujesz gniazdo przelotowe to taki kabel trzeba zakończyć opornikiem by zachować dopasowanie toru. Niezałożenie takiego opornika może nam sporo napsuć krwii.

  Teraz o ogólnych zasadach. Piszą koledzy że instalacja została zaprojektowana z głową. Mają racje, lecz taka konfiguracja była dobra 10 albo 15 lat temu. I nie ma co mieć pretensji do budowlańców, oni po prostu nie nadążają za zmianami technologii i topologii takich instalacji. Dobrze zaprojektowana instalacja musi przewidzieć kilka następnych zmian technologii by zanim dokonamy remontu kapitalnego (z wypruwaniem ścian) można było wykorzystać maksymalnie wszystko z tego co zbudowano. Musi wyprzedzać czas w którym została wykonana. Z drugiej strony zamawiający bardzo często nie ma o tym pojęcia i dla niego jedynym atrybutem jest "by było tanio".

  Ale "tanio" nie musi oznaczać źle, tym bardziej ze "taniej" oznacza najczęściej najdrożej w krótkim czasie.
  To Twoje pieniądze i nic nie upoważnia do ich marnotrawienia.

  Teraz nie odważyłbym się zaprojektować ani wykonać instalacji w której do każdego z "punktów multimedialnych" nie ma doprowadzonych co najmniej dwóch kabli koncentrycznych zakończonych w punkcie rozdziału sygnałów - obojętnie czy na dachu, czy na korytarzu czy w piwnicy. Dzisiaj stosowanie instalacji przelotowych jest już nieporozumieniem i ślepą uliczką.
  Dodatkowo wymogiem czasów jest doprowadzenie do każdego przyłącza - równolegle do koncentryków - po dwa kable skrętki kat.6.
  I zasada najważniejsza: WSZYSTKIE KABLE umieszczamy w rurach peszlowych o średnicy minimum 16 mm (optymalnie 25 mm). Technika zmienia się bardzo szybko, dużo szybciej niż "moralne" zużycie instalacji.
  Ale masz taką instalacje jaka masz i trzeba coś z nią zrobić. Jeżeli masz jakąś dokumentacje projektową to będzie dużo łatwiej coś doradzić. Jeżeli nie, to nie zostaje nic innego jak "wydzwonić" wszystkie kable, ponumerować je i narysować schemat obiegowy instalacji. Jak to będziesz miał, to zrób z tego jakiś PDF albo JPG, coś poradzimy by maksymalnie wykorzystać to co się da.