Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar... ATmega8 + wyświetlacze 7-segmentowe. Nic nowego

Razonek 17 Lis 2011 20:50 4634 7
 • Zegar... ATmega8 + wyświetlacze 7-segmentowe. Nic nowego
  Witajcie!
  Chciałbym wam dziś zaprezentować zegar z µC ATmega8 w obudowie DIP28 i wyświetlaczach 7-segmentowych 24mm.
  Konstrukcja powstała z myślą o wymianie starego zegara analogowego. Głównie z powodu niemożności sprawdzenia godziny w nocy i czasami wskazówki się myliły...
  Ogólnie całość jest oparta na schemacie i programie użytkownika Mis, który jest użytkownikiem tegoż forum.
  Odrobinę zmieniony schemat, mianowicie uznałem za niepotrzebne złącze ISP oraz dwukropek (dwie diody na przednim panelu), gdyż zapewne by mnie irytował w nocy.
  Wykonanie całość, czyli od wpadnięcia na ten zacny pomysł poprzez znalezienie schematu aż do uruchomienia, trwało krótko bo tylko 3 dni, dla mnie to wyjątkowo szybko, zważywszy że chodzę do technikum i jednak muszę się uczyć.
  Podczas powstawania zegara (w zasadzie to już po wykonaniu) napotkałem problem. Mianowicie po wykonaniu już płytek i polutowaniu elementów zauważyłem brak rezystorów przy wyświetlaczach. Podczas działania układ pobierał chyba 550mA co dla poczciwego LM7805 jest kolosalną wartością, zakładając że napięcie które do niego docierało wynosiło 9V - bez radiatora się nie obyło. Postanowiłem wykonać PCB na nowo i dodałem rezystory. Teraz maksymalny pobór mocy całego układu, mierzony przy mocnym oświetleniu i największej ilości włączonych segmentów wynosi 220mA. Różnica jest ogromna. Scalak w ma temperaturę trochę wyższą niż otoczenie, ale radiatorek pozostał.

  Mój zegar nie doczekał się jeszcze obudowy, z racji braku czasu a raczej mojego lenistwa. Na razie PCB jest wsadzone w stary wycinek panela podłogowego, dodatkowo PCB od strony wyświetlaczy jest obklejone czarną taśmą izolacyjną.
  Zwiększa to estetykę i poprawia widoczność cyfr.

  Konstrukcja tania i przy odrobinie chęci, może zastąpić każdy inny zegar. Po ustawieniu dobrej poprawki, zegar chodzi niesamowicie dokładnie, u mnie już jest miesiąc i spóźnia jedynie 2 sekundy względem satelity. Myślę że to nie dużo.
  Więc uważam że projekt godny polecenia i każdemu polecam wykonanie takowego jeśli ma problemy z analogowym lub jest początkującym
  bo w temacie autora tego projektu jest wszystko co potrzeba
  ( schemat i program ). Ja z tego wariantu skorzystałem gdyż jestem leniem i za bardzo nie chce mi się "myśleć".
  Zegar... ATmega8 + wyświetlacze 7-segmentowe. Nic nowego Zegar... ATmega8 + wyświetlacze 7-segmentowe. Nic nowego Zegar... ATmega8 + wyświetlacze 7-segmentowe. Nic nowego Zegar... ATmega8 + wyświetlacze 7-segmentowe. Nic nowego


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Sklep HeluKabel
 • #2 17 Lis 2011 23:07
  1010011010
  Poziom 32  

  Mnie ogólnie irytują świecące zegarki, więc jak robiłem swój to dodałem klaskacz odpowiednio ustawiony tak, że w środku nocy mogę go włączyć (sam wyświetlacz) nie budząc innych. Przerobiłem zegar z tesco.

 • Sklep HeluKabel
 • #3 17 Lis 2011 23:30
  mirekk36
  Poziom 42  

  Na drugi raz rozważ zastosowanie jakiejś przetworniczki zamiast 7805+KALORYFER i ogrzewanie świata.

 • #4 17 Lis 2011 23:35
  Flaman11
  Poziom 17  

  Kropki jeśli przeszkadzały, można było je zrobić przyciemnione, mnie osobiście podoba się jak w zegarze jednak dwu kropek miga, ale w końcu to autor ma u siebie w domu ;D. Wiem, że to nie twój projekt zegara, ale dobrze by było wyposażyć zegar w auto dimmer, np. przyciemnienie zegara po godz. 23 i automatyczne rozjaśnienie po godz. 6 rano. Za dnia widoczny a w nocy nie razi po oczach.

 • #5 20 Lis 2011 11:06
  Razonek
  Poziom 10  

  Właśnie mi się wydaje, że to że jest tam fotorezystor podpięty pod ADC jest dobrym rozwiązaniem. W nocy minimalne świecenie a w dzień przy mocnym świetle również doskonale widoczny. Co do przetwornicy to myślę że to przerost formy nad treścią. W domu posiadam przetwornice LM2576 (5V i wydajność 3A) i trochę szkoda mi jej do takiego celu. Teraz naprawdę ten radiator się nie grzeje, a przetwornica potrzebuje do swojego działania dławik który u mnie zajmował by za dużo miejsca.
  Dziękuje za komentarze, a wasze uwagi postaram się uwzględnić przy następnych projektach.

 • #6 20 Lis 2011 11:52
  mirekk36
  Poziom 42  

  Ale wcale nie trzeba zaraz korzystać z przetwornicy 3A! ;) ... przecież są scalaczki przetwornic już na 0,5A albo na 1A. A dławik ??? za dużo miejsca ???? no to tu kolega może hmmm coś źle sprawdził. Przecież ja nawet do tej przetwornicy 3A używam dławików SMD, a do 1A to na prawdę może być tak maleńki że szok. Tylko dlatego polecam robienie sobie przetwornic bo przy ich dużej sprawności uzyskujemy rewelacyjne efekty w każdym projekcie.

 • #7 20 Lis 2011 16:22
  Flaman11
  Poziom 17  

  Nie ma umieszczonego schematy, a zdjęć nie powiększałem, więc nie zwróciłem uwagi na fotorezystor. Kolego mirekk36 nie bądź taki skromny i pokaż swoją przetworniczkę autorowi jaką mógł zastosować do tego zegara, bo ja również uważam, że ten radiator do do wzmacniacza byłby dobry zamiast go do zegara chować ;D

 • #8 20 Lis 2011 23:01
  Razonek
  Poziom 10  

  Tak, macie racje panowie, ale problem polega na tym że zegar powstał w bardzo krótkim terminie i nie miałem czasu nic zamawiać. Zegar powstał z części które miałem pod ręką. Przetwornice posiadam tylko taką i stosuję do niej dławik 56 uH, który jest w SMD lecz i tak mi się wydaje że jest olbrzymem. Jutro w chwili wolnego czasu wrzucę schemat.

  PS. Za niedługo wrzucę projekt programatora Usbasp oraz robota klasy line follower.