Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przepalające sie cewki stycznika LC1D115

17 Lis 2011 21:33 4455 23
  • Poziom 10  
    Witam mam problem z ciągłym przepalaniem się cewki stycznika (230V) LC1D115 schneider. Stycznik służy do przełączania silnika z gwiazdy w trójkąt. Cewka jest połączona z jakim układem i to właśnie ten układ się uszkadza. Średnio raz w miesiącu muszę wymieniać stycznik. Do fazy cewki podłączona jest tylko dioda sygnalizacyjna załączenie stycznika. Proszę o pomoc co może być przyczyną?
  • Użytkownik obserwowany
    Jakie diody są połączone? Coś jeszcze się pali na zakładzie oprócz cewek.
    Nie ma to jak 24v dc sterowanie :)
  • Poziom 10  
    Są to takie diody z przyciskiem na drzwiach szafy sterowniczej. W tej szafie jest wiele styczników ale przepala się tylko ten od trójkąta.
  • Poziom 35  
    Proponuje zmierzyć woltomierzem jaka wartość napięcia pojawia się na cewce w momencie zadziałania stycznika
  • Poziom 10  
    napięcie mierzyłem i wynosiło 235 V
  • Poziom 35  
    W swoim poście kolega pisze że uszkadza się jakiś układ sterujący pracą stycznika, ( cewka stycznika ulega uszkodzeniu czy układ sterujący cewkę stycznika? można się pogubić w tych stwierdzeniach).
  • Poziom 20  
    W tym styczniku jest na cewce plytka z elektroniką .
    Daj kolego zdjecie tej cewki dla jasnosci z o jakim styczniku mówimy.

Mnie też się przepala i po rozebraniu stwierdzam zniszczony Gretz.
    Prawdopodobnie temperatura otoczenia.
  • Poziom 10  
    Napięcie na cewce wynosi 235V. Dokładnie to przepala się elektronika która połączona jest z cewką. Temperatura otoczenia można wyeliminować. W tej szafie są inne styczniki o tych samych parametrach i nic się z nimi nie dzieje. Styczniki pracują w układzie gwiazda trójkąt. I tylko ten co podtrzymuje silnik w Trójkącie sie uszkadza.

Dodano po 6 [minuty]:

Dodam jeszcze ze zaciski są najpierw na elektronikę a potem na cewkę i to własnie na wejściu jest jakiś rezystor mocy podejrzewam ze rzędu kilku ohm i on jest zawsze przepalony.
  • Poziom 35  
    Czy cewkę kolega podmieniał na inną sprawną, może ma zwarcie między zwojami miernikiem trudno to jednoznacznie stwierdzić. Można podmienić na innym styczniku i wypróbować czy problem pozostał w tym styczniku czy przeniósł się na inny.
  • Poziom 10  
    Podmiana cewki nic nie daje. Wymieniany zawsze jest kompletny stycznik nowy ze sklepu. i właśnie to zaszeto ten jeden sie pali
  • Poziom 35  
    Wydaje sie że jedyną ostateczna diagnozą jest zamiana innego istniejącego stycznika o tych samych parametrach w tej szafie sterującej a nowy wstawić w miejsce "pożyczonego" stycznika. Zamiana styczników miejscami gwiazda trójkąt też może nam podpowiedzieć gdzie szukać przyczyny.
  • Poziom 10  
    stycznik był wymieniany i ten pożyczony (taki sam) też się palił. narazie wstawiony jest stary zwykły stycznik z demontażu i jest ok. ale w tym starym nie ma elektroniki na cewce.
  • Poziom 20  
    Do tego stycznika mozna dokupić osobno same cewki (z elektronika) jako zestaw naprawczy.
  • Użytkownik obserwowany
    Ja stary daje DILEM Moellera na szafach i póki co się nie przejechałem :)
  • Poziom 35  
    Jeżeli uszkadza się zawsze ten stycznik który odpowiada za prace w trójkącie skupiłbym się na okablowaniu mam wrażenie że problem leży w zasilaniu tego stycznika dokładnie chodzi mi o przewód neutralny czy aby on ma pewne połączenie z głównym zaciskiem neutralnym.
  • Poziom 23  
    Jeżeli faktycznie jest mostek wbudowany na zasilaniu tej cewki to wina leży po stronie przepięć łączeniowych.
    Schneider (i nie tylko ta firma) zaleca tłumiki przepięciowe podpięte równolegle do cewki. Kosteczka z warystorem.
    To powinno ograniczyć wielkość napięcia przy przełączaniu styczników, a co za tym idzie przedłużyć żywotność cewki wraz z układem prostowniczym.

Woltomierzem nie zmierzy się przrepięć łączeniowych. To są szpilki i niewiele zwykłych mierników to wykryje. To już chyba oscyloskop potrzebny.

PS. Zobacz czy nie można kupić zamiennika cewki 240V AC bez tego feralnego prostownika.
  • Specjalista Automatyk
    Producent upraszcza sobie produkt: cewka jest typowa (moc dla danej mechaniki stycznika) nawinięta na napięcie 22-24 Vdc. Zastosowanie "elektroniki" pozwala na uzyskanie cewek stycznika o zastosowaniach typowych: 24Vdc i 24Vac, 230Vac, 400Vac...itd.
  • Poziom 10  
    jeszcze raz w jaki sposób koledzy proponują rozwiązać ten problem? chodzi o to zeby było łatwo i nie za drogo
  • Użytkownik obserwowany
    Dać styczniki Moellera :)
  • Poziom 23  
    Obstaję za ochroną pprzepięciową.
    Każdy producent ma swoje ale zobacz to co mam pod ręką.

W informacji Schneider

znalazłem na str 151 takie coś:
    a.c. supply
    Volts 24 42 48 110 115 220 230 240 380 400 415 440 500
    LC1 D09…D150 (D115 and D150 coils with built-in suppression as standard, by bi-directional peak limiting diode).
    50/60 Hz B7 D7 E7 F7 FE7 M7 P7 U7 Q7 V7 N7 R7 S7.

Może więc taka ceweczka z wbudowaną ochroną.

Pozdrowienia
  • Poziom 23  
    opamp napisał:
    Dać styczniki Moellera :)

Niestety Moeller też ma cewki z regulacją elektroniczną.
    Właśnie mi padła wczoraj, po miesiącu pracy stycznika.

Te czarne ślady to wytopiony/spalony lakier.

Tam jest sporo elementów, zalane wszystko żywicą.

Pozdrowienia

Zdjęcia znikły :|
  • Poziom 10  
    proponuje zastosowac rownolegle do cewki filtr kondensatorowo-rezystorowy oraz warystor i wtedy wszystko sie wyjasni mialem podobny problem
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mam podobny problem z stycznikiem DIL M 150, też padł mi już drugi układ elektroniczny przy cewce na 230V. Napięcie przy załączeniu stycznika to 228V. Po podaniu napięcia stycznik na 1 sekundę załącza sie i od razu puszcza a napięcie na cewkę jest cały czas obecne.