Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Electrolux EWS 1020 -- nie wiruje / nie pobiera wody

ebd123 18 Nov 2011 00:56 4985 5
 • #1
  ebd123
  Level 2  
  Witam. Jestem posiadaczem pralki Electrolux EWS 1020. Wczoraj po zakończeniu normalnego, pełnego trybu prania stwierdziłem, że rzeczy są całkowicie mokre. Dodam, że cała woda odpłynęła, natomiast najwidoczniej nie uruchomiło się wirowanie, więc puściłem samo wirowanie. Niestety bęben nawet się nie zakręcił, po kilku sekundach wskaźnik liczby obrotów ("1000") przeskoczył na znaczek "brak wirowania" zaś kontrolka stanu z trybu "wirowanie" na "odpływ wody" (drain) i tryb wirowania (10-minutowy) zakończył się po minucie bez żadnego efektu. Z ciekawości uruchomiłem jeszcze tryb "płukanie", ale pralka nawet nie pobrała wody. Po przeczyszczeniu filtra odpływowego i sprawdzeniu drożności węża odpływowego powtórzyłem czynności, bezskutecznie. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
  Z góry dzięki i pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  peter falk
  Home appliances specialist
  Wygląda na silnik lub zapchany układ hydrostatu - ale nie sądzę, że to drugie :? - nie w tych pralkach :/ . Błędu żadnego nie melduje na wyświetlaczu?
 • #3
  ebd123
  Level 2  
  Na wyświetlaczu nie pojawia się żaden komunikat Exx, normalnie pokazuje się długość programu (najpierw długość n minut, potem n-1, a potem 0 i kończy...). Jedyne co niepokoi (poza nieobracaniem się bębna) to to, że po włączeniu jakiegokolwiek programu zamiast kontrolek odpowiadającym czynnościom tego programu zapala od razu ikonkę drain, a jeśli program zawierał wirowanie, to zamiast podświetlać liczbę obrotów od razu samo przeskakuje na "brak wirowania".
  Wczoraj po raz pierwszy prałem z użyciem płynu do prania a nie proszku i zastanawiam się, czy to mogło mieć jakikolwiek wpływ (płyn oczywiście wlany tam, gdzie proszek, wedle instrukcji).
 • #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  Filtr jak filtr - może jeszcze trochę wody stoi w zbiorniku :? Sprawdź co się dzieje przed pompą i ją samą - i może, jednak kubek hydrostatów ;)
 • #5
  ebd123
  Level 2  
  Przyszedł dziś serwisant i wymienił grzałkę. Czy to możliwe, że poszła grzałka i przez to się nie wirowało, czy po prostu usterka była jakaś drobna, a wymienił najdroższą część?
 • #6
  hguzdek
  Level 14  
  Możliwe. Niekiedy nawet mała upływność na grzałce powoduje, że programatory elektroniczne głupną.