Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele słoneczne +grzałka 12v

Piotrnowax 18 Lis 2011 01:33 4856 4
  • #1 18 Lis 2011 01:33
    Piotrnowax
    Poziom 2  

Witam zamierzam przeznaczyć 1000pln na instalacje dogrzewającą łazienke na początku myślałem o kolektorze słonecznym ale niestety przeznaczona kwota jest niewystarczająca . A wiec mój pomysł to zaintsalowanie panela monokrystalicznego o parametrach :
    Short circult current(Isc): 5.18A
    Open circuit voltage(Voc): 22.14V
    Maximum power Intensity (Imp) 4.55A
    Maximum power point (Vmp) 17.62v
    Maximum power (Pmax) 80W

i bezpośrednim podłączeniu go do grzałki w lazience , grzałke chce wykonać z drutu oporowego zainstalowanego pomiędzy dwiema płytkami podłogowymi o wymiarach 45cmx45cm , drut oporowy o grubości 0.15mm i oporze 78.3 ohm/m planuje wkleić 150cm drutu w płytki . wybrałem płytki wykonane z kamiena ponieważ wolno sie nagrzewają i wolno ciepło oddają .
    Szukałem na wielu forach ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania :
    czy jest mi potrzebny do tego projeku regulator napięcia ?
    ile drutu włożyć w instalacje aby ośiągnąć temperature "grzejnika" około 40 - 50 stopni celsjusza ?
    czy jest sens investować 1000pln w taką instalacje :)
    z góry dziekuje za sensowne odpowiedzi i przepraszam za błędy ortograficzne :)

0 4
  • #3 18 Lis 2011 11:17
    Piotrnowax
    Poziom 2  

dziekuje za rade koszt takiej insalacji zwróciłby sie po 20stu latach ! coś musi być z tym nie tak ... Wychodziło by na to że w Polse nie opłaca się instalować paneli słonecznych gdyż zwrot inwestycji nastąpiłby niedaleko końca żywotności paneli .
    Powinenem napisać na początku że mieszkam w angli a tu prąd jest znacznie droższy wiadomo są taryfy ale po średnim kursie wyjdzie około 0.20gbp czyli 1pln na dzień dzisiejszy - zwrot inwestycji po około 10ciu latach Jeżeli ceny dostawców prądu pozostaną te same w co średnio wierze . Na moje instalacja taka pod tym wzgledem się opłaca .
    Nie wiem natomiast tego czy grzejnik taki jest w stanie utrzymac tempereture łazienki na poziomie powiedzmy 22 stopni celsjusza co pozwoli dosychać pomieszczeniu bo właściwie tylko o to mi chodzi
    Jeżeli panel jest w stanie ogrzać grzejnik do odpowiedniej temperatury to dla mnie inwestycja jest jak najbardziej zwrotna a tego własnie nie wiem

0
  • #4 18 Lis 2011 11:39
    michcior
    Poziom 30  

Najsłabszy grzejnik łazienkowy jaki znalazłem ma 300W i to chyba tylko do suszenia ręczników się nada. A panel ma ci dać max 80W i to niepewne. Jakoś nie czuję żeby to mogło działać. 80W to jak żarówka. Jakiekolwiek grzejniki typu farelka itd to minimum 1000W. Gdyby to 80W grzało nostop to jeszcze ale przecież nie będzie.

Dodano po 13 [minuty]:

Jeśli to twój dom albo możesz trochę powiercić w ścianach to może mała pompa ciepła powietrze-woda. Na wyspach się sprawdzi, przy temperaturach rzędu 5-10 stopni ma jeszcze przyzwoitą sprawność. Tyle że potrafi to być drogie, ostatnio widziałem agregat pompa/klimatyzator na alledrogo za 500zł.

0
  • #5 18 Lis 2011 11:44
    Piotrnowax
    Poziom 2  

No tak ,właśnie dlatego chce wykonać grzejnik sam z cienkiego drutu oporowego płytki z kamienia wolniej sie nagrzewają ale również wolniej ciepłooddają , tak więc teoretycznie powinny oddawać ciepło kilka godzin po zachodzie słońca :P
    taka moja teoria teraz tylko nie wiem czy tego mojego grzejniczka będe w stanie rozgrzać to jakiejś solidnej temperatury podczas słonecznych godzin .
    Pewnie jakiś krotki odcinek tego drutu oporowego tak

Obliczyłem moc "grzałki" 84.5w przy metrze kabla oporowego 0.91mm 1.7 ohms/m
    teraz tylko musze sie jakoś dowiedzieć jaką temperature będe mógł osiągnąć

0
  Szukaj w 5mln produktów