Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat lutownicy - co o tym sądzicie?

18 Lis 2011 08:15 6770 6
 • Poziom 12  
  Witam.
  Szperając w necie znalazłem schemat lutownicy, takiej jaką zrobił mój dziadek. Według mnie zrobi się zwarcie.
  Czy można dać opornik i nie wywali bezpieczników w budynku?
  Czy może zrobić obwód do żarówki ze spiralą od piekarnika i opornikiem?
  Schemat lutownicy - co o tym sądzicie?
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 31  
  To jest schemat poglądowy i nie należy go czytać dosłownie. Drut oporowy jest nawinięty na odpowiednim karkasie osadzonym na grocie, który utrzymuje uzwojenia w porządku i izoluje je elektrycznie.
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 15  
  Wszystko na rysunku jest dobrze. No prawie dobrze - nie ma zaznaczonej izolacji grzałki, o czym pisze kolega z posta wyżej. Warunkiem poprawnej pracy lutownicy jest zastosowanie odpowiedniej spirali lub grzałki, przeznaczonej do lutownic.
  Wpisz sobie w wyszukiwarce allegro "grzałka lutownicy".
  Nie kombinuj z żadnymi żarówkami, opornikami lub spiralą od piekarnika - po prostu to nie to.
  Jeżeli to ma być lutownica zasilana wprost napięciem sieciowym to zachowaj ostrożność. Odpowiednia izolacja aby cię nie poraziło prądem.
 • Poziom 12  
  Czyli spirala się nie nadaje? Wiem, że grot musi być izolowany ceramiką. Zobaczę jak z tymi grzałkami.
 • Poziom 14  
  Nie wiem czy w dzisiejszych czasach, gdzie lutownice można kupić za grosze, jest sens robienia czegoś takiego:) Zwłaszcza, że może sie skończyć to tragicznie w przypadku wykonania nieodpowiedniej izolacji.
 • Poziom 15  
  Spirala taka z piekarnika ma całkiem inne właściwości niż taka przeznaczona typowo do lutownic. A po za tym piekarnikowa ma dość dużą długość i jak byś ją upchnoł, nie skracając jej. Skracając musiałbyś zmniejszyć napięcie zasilania, i to nie kosztem zastosowania oporników lub żarówki. To już zabawa z transformatorem, tak jak są robione małe kolbówki do smd.

  merien fakt faktem gotowa wyjdzie taniej i pewność w działaniu. Ale jak ktoś chce sobie sprawić we własnym zakresie taką do lutowania "rynien" no to mu na zdrowie :D
 • Poziom 38  
  piotraslump napisał:
  schemat lutownicy takiej jak zrobil moj dziadek

  Taką lutownicę to dziadek zapewne kupił , a nie zrobił . To tzw lutownica kolbowa , zazwyczaj o dużej mocy , jak ktoś już powyżej napisał do lutowania rynien się je stosowało . Samodzielne zrobienie takiej lutownicy nie ma wiekszego sensu , a na dodatek jej użytkowanie może być niebezpieczne.