Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cdrom filmy raz szybko raz wolno

moddyy 08 Gru 2004 23:12 1461 7
 • #1 08 Gru 2004 23:12
  moddyy
  Poziom 21  

  mam cdrom x32 nie wim jaka to firma dlatego używam windowsowskich sterowników

  mam pytanie dlaczego jak oglądam filmy na plytkach cd
  cdrom przy jednych obraca sie powoli i prawie go nie słychać a przy innych kręci jak zwariowany i tak potrafi do końca filmu to bym chciał zmienić ale nie wiem jak

  czy to już jego natura
  czy chodzi o sterownik
  czy ewentualnie można obroty zmniejszyć

  raczej nie chce wrzucać filmu na hdd

  0 7
 • #2 08 Gru 2004 23:24
  WidgetSW
  Poziom 18  

  Możesz spróbować programem DriveSpeed (jest w pakiecie Nero), ale rzadko kiedy działa.
  Poza tym z CD-kami tak jest, że niekiedy zwolnią po paru minutach, a niekiedy pędzą aż do końca - sam nie wiem dlaczego. No i chyba wiesz, że na początku płytki CD kręci najszybciej, a na końcu - najwolniej, bo prędkość liniowa musi być na stałym poziomie.

  0
 • #3 08 Gru 2004 23:46
  aren
  Poziom 28  

  kreci sie wolno jak masz np divixa i komputer musi mniej myslec nad rozkodowaniem filmu, a kreci sie szybciej gdy masz skompresowany np xvid'em i musi sie wiencej nameczyc zebys mogl go obejrzec.

  0
 • #4 08 Gru 2004 23:52
  arnoldk_20
  Poziom 35  

  Można użyć tak jak napisał WidgetSW programu DriveSpeed albo cd bremse służą one do spowolnienia napędu do konkretnej szybkości.
  A to że jedna płyta się szybciej kręci a druga wolniej to zależy od wielu czynników np typu podłoża płyty cd , jakości nagranych danych błędów C1 i C2 , to jak bardzo są porysowane płyty.
  Żeby utrzymać prędkość liniową na stałym poziomie
  prędkość obrotowa jest różna i dysk jest podzielony na strefy (Z-CLV)
  Też tutaj ważne jest ustawienie bufora odczytu płyty Cd ( odczytywany kawałek filmu potem jest odtwarzany i napęd zwalnia potem znowu się rozpędza z znowu jest odczytywany itd...)

  0
 • #5 08 Gru 2004 23:58
  tzok
  Moderator Samochody

  Obecnie wszystkie napędy pracują w trybie CAV, czyli stałej prędkości kątowej (obrotowej) - prędkość odczytu znienia się natomiast od ~55% - 100% prędkości "nominalnej" (maksymalnej).
  Niektóre płyty czyta wolniej, bo jak nie może odczytać płyty (jest porysowana albo za szybko nagrana) to zwalnia, czasem przełączając się w tryb CLV (wtedy prędkość odczytu jest stała, np. 8x a obroty maleją wraz z oddalaniem się od środka płyty).

  0
 • #6 09 Gru 2004 00:02
  moddyy
  Poziom 21  

  dzięki nero zadziałał u mnie fajne
  =a czym można jeszcze go spowolnić pod dosem
  są jakieś komędy do plików systemowych
  pytam o dosa bo chodzi mi o programik QV temat poruszany w tym dziale
  teraz z pomocą nero wystarczy nawet ustawienie x4 ale lepiej x8 to po co cdrom tak kręci szybko skoro jak dam ograniczenie prędkośći x8 i wszystkie filmiki chodzą bez problemu dziwne

  dziękuje wszystkim za pomoc

  0
 • #7 09 Gru 2004 18:46
  WoŹnY
  Poziom 28  

  Nie bardzo rozumiem wypowiedzi kolegi aren

  Cytat:

  kreci się wolno jak masz np divixa i komputer musi mniej myslec nad rozkodowaniem filmu, a kreci się szybciej gdy masz skompresowany np xvid'em i musi się więcej nameczyc zebys mogl go obejrzec.


  Jeśli "komputer musi mniej myśleć" to znaczy że film jest mniej skompresowany, a co za tym idzie film jest stosunkowo wiekszy i komputer nie musi myśleć nad procesem rozpakowania tylko musis szybko odczytywać dane i je wyświetlać tym samym musi szybciej odczytywać. Natomiast jak film jest mocno skompresowany na odwrót. Mała ilość danych przesyłana z płyty do proca, który z tego robi dużo więcej filmu niż w poprzednim przypadku i żadziej odczytuje sobie.

  Według mnie na szybkośc wirowania, przedewszystkim wpływa jakość płytek. Gdy mocno wyeksploatowana komp czyta z max prędkością w celu eliminacji błędów.

  0
 • #8 09 Gru 2004 19:17
  tzok
  Moderator Samochody

  Z gróbsza popieram... jeśli płyta jest ok a komp ma mało do czytania, to mimo wszystko utrzymuje max obroty płytki a czyta tylko co jakiś czas.

  0