Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cdrom filmy raz szybko raz wolno

moddyy 08 Gru 2004 23:12 1461 7
  • #1 08 Gru 2004 23:12
    moddyy
    Poziom 21  

mam cdrom x32 nie wim jaka to firma dlatego używam windowsowskich sterowników

mam pytanie dlaczego jak oglądam filmy na plytkach cd
    cdrom przy jednych obraca sie powoli i prawie go nie słychać a przy innych kręci jak zwariowany i tak potrafi do końca filmu to bym chciał zmienić ale nie wiem jak

czy to już jego natura
    czy chodzi o sterownik
    czy ewentualnie można obroty zmniejszyć

raczej nie chce wrzucać filmu na hdd

0 7
  • #2 08 Gru 2004 23:24
    WidgetSW
    Poziom 18  

Możesz spróbować programem DriveSpeed (jest w pakiecie Nero), ale rzadko kiedy działa.
    Poza tym z CD-kami tak jest, że niekiedy zwolnią po paru minutach, a niekiedy pędzą aż do końca - sam nie wiem dlaczego. No i chyba wiesz, że na początku płytki CD kręci najszybciej, a na końcu - najwolniej, bo prędkość liniowa musi być na stałym poziomie.

0
  • #3 08 Gru 2004 23:46
    aren
    Poziom 28  

kreci sie wolno jak masz np divixa i komputer musi mniej myslec nad rozkodowaniem filmu, a kreci sie szybciej gdy masz skompresowany np xvid'em i musi sie wiencej nameczyc zebys mogl go obejrzec.

0
  • #4 08 Gru 2004 23:52
    arnoldk_20
    Poziom 35  

Można użyć tak jak napisał WidgetSW programu DriveSpeed albo cd bremse służą one do spowolnienia napędu do konkretnej szybkości.
    A to że jedna płyta się szybciej kręci a druga wolniej to zależy od wielu czynników np typu podłoża płyty cd , jakości nagranych danych błędów C1 i C2 , to jak bardzo są porysowane płyty.
    Żeby utrzymać prędkość liniową na stałym poziomie
    prędkość obrotowa jest różna i dysk jest podzielony na strefy (Z-CLV)
    Też tutaj ważne jest ustawienie bufora odczytu płyty Cd ( odczytywany kawałek filmu potem jest odtwarzany i napęd zwalnia potem znowu się rozpędza z znowu jest odczytywany itd...)

0
  • #5 08 Gru 2004 23:58
    tzok
    Moderator Samochody

Obecnie wszystkie napędy pracują w trybie CAV, czyli stałej prędkości kątowej (obrotowej) - prędkość odczytu znienia się natomiast od ~55% - 100% prędkości "nominalnej" (maksymalnej).
    Niektóre płyty czyta wolniej, bo jak nie może odczytać płyty (jest porysowana albo za szybko nagrana) to zwalnia, czasem przełączając się w tryb CLV (wtedy prędkość odczytu jest stała, np. 8x a obroty maleją wraz z oddalaniem się od środka płyty).

0
  • #6 09 Gru 2004 00:02
    moddyy
    Poziom 21  

dzięki nero zadziałał u mnie fajne
    =a czym można jeszcze go spowolnić pod dosem
    są jakieś komędy do plików systemowych
    pytam o dosa bo chodzi mi o programik QV temat poruszany w tym dziale
    teraz z pomocą nero wystarczy nawet ustawienie x4 ale lepiej x8 to po co cdrom tak kręci szybko skoro jak dam ograniczenie prędkośći x8 i wszystkie filmiki chodzą bez problemu dziwne

dziękuje wszystkim za pomoc

0
  • #7 09 Gru 2004 18:46
    WoŹnY
    Poziom 28  

Nie bardzo rozumiem wypowiedzi kolegi aren

Cytat:

kreci się wolno jak masz np divixa i komputer musi mniej myslec nad rozkodowaniem filmu, a kreci się szybciej gdy masz skompresowany np xvid'em i musi się więcej nameczyc zebys mogl go obejrzec.

Jeśli "komputer musi mniej myśleć" to znaczy że film jest mniej skompresowany, a co za tym idzie film jest stosunkowo wiekszy i komputer nie musi myśleć nad procesem rozpakowania tylko musis szybko odczytywać dane i je wyświetlać tym samym musi szybciej odczytywać. Natomiast jak film jest mocno skompresowany na odwrót. Mała ilość danych przesyłana z płyty do proca, który z tego robi dużo więcej filmu niż w poprzednim przypadku i żadziej odczytuje sobie.

Według mnie na szybkośc wirowania, przedewszystkim wpływa jakość płytek. Gdy mocno wyeksploatowana komp czyta z max prędkością w celu eliminacji błędów.

0
  • #8 09 Gru 2004 19:17
    tzok
    Moderator Samochody

Z gróbsza popieram... jeśli płyta jest ok a komp ma mało do czytania, to mimo wszystko utrzymuje max obroty płytki a czyta tylko co jakiś czas.

0