Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router CDMA MV411 i antena zewnętrzna

Tylkoja1991 18 Lis 2011 15:10 10586 28
  • #1 18 Lis 2011 15:10
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Witam. Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób mogła bym podłączyć router CDMA z anteną zewnętrzną? Sęk w tym, że antena ma wejście przystosowane do modemu. Czy jest taka możliwość zamiany końcówki, jak tak to na co i gdzie to można kupić? Proszę o odpowiedź.

0 28
  • Relpol
  • #2 18 Lis 2011 20:21
    leon99
    Poziom 19  

Na pewno dostaniesz na Alledrogo

Ja kupiłem zwykłe zaciskane złącze, uciąłem przewód ze wtyczką i zacisnąłem nowe, działa.

taki jak tu:

0
  • Relpol
  • #4 19 Lis 2011 17:55
    leon99
    Poziom 19  

Nie , nie dobry

Jeśli nie masz zaciskarki to lepiej kupić przejściówkę gotową,

z jednej strony musi być TNC(m) - ten pasuje do MV411

a z drugiej strony wtyk taki , który pasuje do twojego istniejącego przewodu

0
  • #5 20 Lis 2011 16:47
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

TNC(m) to jest końcówka do routera a jaka może być końcówka do anteny o takim napisie na kablu- RLF- 5 + NIPPEL i jest jeszcze coś takiego FME? Dodam jeszcze, że antena została kupiona na potrzeby zwiększenia zasięgu z plusa(i-plus). I jeszcze mam pytanie czy ta antena po przeróbce będzie działała w miejscowości gdzie wcześniej był użytkowany plus a gdzie teraz nie chodzi orange CDMA czy to coś da i będzie zasięg? Nie bardzo na tym się znam i ciężko mi jest znaleść potrzebne rzeczy:(

0
  • #6 20 Lis 2011 17:52
    grzegorz1969
    Poziom 11  

Witam, antena od plusa raczej odpada ja korzystam z anteny jak w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2038884.html ta druga, a bez anteny jaki masz sygnał bo do kilkunastu kilometrów powinno działać, ale z kierunkową działa szybciej i stabilniej. na alledrogo jest tego sporo.

0
  • #7 20 Lis 2011 18:48
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Akurat moja antena jest właśnie taka jak ta w linku tylko ma inną końcówkę i nie można podłączyć jej do routera.

Dodano po 4 [minuty]:

Antena ma zasięg do 10 km(niby). Jak wiadomo w routerze jest 6 lampek, od sygnału jest druga i jak się włącza to wszystkie są zielone, tylko od sygnału mryga, albo jest pomarańczowe i strony baaaardzo długo się ładują.

0
  • #8 21 Lis 2011 17:52
    grzegorz1969
    Poziom 11  

Antena musi być na 450-470 MHz, jaką ma długość twoja antena i dipol do którego podłączony przewód, ilo elementowa , moja jest 8 elementowa długość między skrajnymi elementami 105cm, a dipol 31cm, jeśli wymiary są mniejsze to jest wyższa częstotliwiść, a nadajnik masz
    Orange » CDMA450 (0544)

Siemiatycze, Armii Krajowej 31

0
  • #9 23 Lis 2011 17:27
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Powiem tak, że się nie znam , poprostu napisze co tam pisze w tych papierkach. ,,Antena GSM 20 elementowa, przewód o długości 10 m, FME, ATK- 20, 850-960 MHz RLF -5 + NIPPEL''. I tyle.

0
  • #10 23 Lis 2011 19:01
    grzegorz1969
    Poziom 11  

Jednak twoja jest na wyższą częstotliwość 850-960 MHz, inne wymiary, działać będzie źle, a nawet może się uszkodzić router. Jak wypada szybkość w testach np. http://twojeip.wp.pl/ u mnie przed chwilą Prędkość1,33Mb/s, ale czasami jest gorzej, najlepiej zapakować sprzęt i laptopa i podjechać do nadajnika na jakieś 500m adres podałem wcześniej i jeśli będzie dobrze to router jest ok i wtedy można smiało zamówić antenę, jak byłby problem z wyborem to proszę o info.

0
  • #11 24 Lis 2011 11:13
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Rozumiem. Mieszkam w Siemiatyczch, zasięg jest dobry, ale siostra z rodziną mieszkają 8 lub 9 km od Siemiatycz i jest problem bo tam nie działa albo długo wczytują sie strony. Wcześniej mieli i-plusa to z tą anteną chodził w miarę, ale też długo wczytywało strony. Właśnie oni chcieli wziąść neta z orange, a mają jeszcze tą antene i chcieli zmienić końcówkę, ale z tego co piszesz to tylko jak dla nich to rozwiązaniem jest kupienie nowej anteny przystosowanej do routera CDMA MV411. A kupując taką antene jest pewność, że będzie zasięg w danej miejscowości?

0
  • #12 24 Lis 2011 14:41
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

Tylkoja1991 napisał:
    A kupując taką antene jest pewność, że będzie zasięg w danej miejscowości?

Nikt jak sądzę ręki Ci uciąć nie da, że będzie w 100% działać. Powiem więcej, przykładowo dziś może działać dobrze, jutro gorzej lub całkiem - chociaż przy 8-9 km odległości powinno prawidłowo "chodzić" nawet bez anteny zewnętrznej...

0
  • #13 24 Lis 2011 19:09
    grzegorz1969
    Poziom 11  

U mnie pojawił się problem z internetem jak uruchomili nadajnik w innym miejscu i znalazłem się w równej odległości między nimi, kupiłem antenę i jest ok, jak słabo chodzi jeden BTS to odwracam antenę na drugim jest dobrze, antenę mam jeszcze w domu. Drugi nadajnik masz w
    Orange » CDMA450 (5602)
    Hołowczyce, dz. nr 89/5
    i jeśli mieszkają pomiędzy to antena kierunkowa powinna pomuc ale powinni sprawdzić axesstela jak pisałem wcześniej bo o jakośći tego sprzętu mówią czeste wpisy na różnych forach.

0
  • #14 24 Lis 2011 20:43
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Mieszkają w Krupicach, tylko problem stwarza dołek w którym znajduje się dana miejscowość. Nawet komórki nie mają zasięgu. Próbowano sprawdzić neostrade, ale też nie... I nic innego już im i mi nie przychodzi do głowy. Dla nich orange był ostatnim z możliwych.

Dodano po 7 [minuty]:

salmon napisał:
    chociaż przy 8-9 km odległości powinno prawidłowo "chodzić" nawet bez anteny zewnętrznej...

Tak, ale było sprawdzane, lecz miejscowość jest w dołku i nie działa nawet zasięg w komórkach, a net przerywa lub długo się wczytują strony.

0
  • #15 25 Lis 2011 19:14
    grzegorz1969
    Poziom 11  

Sprawdziłem, faktycznie miejscowość jest niżej położona od Siemiatycz o 30-35m ale z anteną nad dachem powinno być dobrze.

0
  • #16 25 Lis 2011 21:46
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Rozumiem. Reasumując siostra musi zakupić antene przystosowaną wyłączne do routera CDMA MV411R, tak? Antena, którą mają obecnie nie nadaje się do tego typu routerów... Czy taka będzie spełniała swoje zadanie? http://www.dipol.com.pl/antena_freedom_cdma-10_400-470_mhz__10_m_przewodu__wtyk_tnc_A6910.htm
    I jeszcze mam pytanie czy taką antenę można zakupić w salonie orange?

Dodano po 6 [minuty]:

Znalazłam jeszcze jedną. Czyta ta też mogła by spełniać dane potrzeby? http://www.dipol.com.pl/antena_freedom_cdma-1...0-470_mhz__10_m_przewodu__wtyk_tnc__A6911.htm
    Jak zauważyłam te dwie anteny różnią się tym, że w pierwszej nie ma w nagłówku ECO, ceną i masą... Czy znalazłam z tych dwóch, jedną która była by dobra? Jeśli są obie odpowiednie to która z nich jest lepsza? No i czy z tej strony warto kupować?

Dodano po 13 [minuty]:

Jeszcze mam takie: http://www.okazje.info.pl/okazja/telefony/mkr-tpe-ant-yag-cdma13-.html
    i http://www.okazje.info.pl/okazja/telefony/mkr-tpe-ant-yag-cdma6-.html

0
  • Pomocny post
    #17 25 Lis 2011 22:35
    salmon

Anteny (te z Dipola) różną się wykonaniem - inne przekroje direktorów i reflektorów (tych "poprzeczek"). Złe nie są. Ogólnie patrz na takie aspekty jak:
    - charakterystyka kierunkowa,
    - pasmo, na jakie jest zaprojektowana ( w tym przypadku pasmo 450MHz),
    - jak największy zysk anteny (chociaż więcej niż te 10-12dBi nie widziałem w sprzedaży),
    - w miarę możliwości, jak najkrótszy kabel, bo na kablu niestety występują straty sygnału - może warto przemyśleć umieszczenie routera na poddaszu, strychu - chociaż, jeśli jest konieczność wysokiego umieszczenia anteny (ze względu na "dołek"), to i te 10 m może być mało - trzeba to praktycznie ustalić "na wizji lokalnej",
    - wtyczka pasująca do routera (w tym przypadku TNC).

0
  • #18 25 Lis 2011 23:06
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

salmon napisał:
    może warto przemyśleć umieszczenie routera na poddaszu, strychu - chociaż, jeśli jest konieczność wysokiego umieszczenia anteny (ze względu na "dołek"), to i te 10 m może być mało - trzeba to praktycznie ustalić "na wizji lokalnej"

Antena z plus ma długość kolo 10 m i jest zainstalowana na domowym strychu, więc nie ma problemu.

0
  • Pomocny post
    #19 26 Lis 2011 09:48
    grzegorz1969
    Poziom 11  

Anteny które znalazłaś mają podłączony przewód przez symetryzator, to powoduje dodatkowe straty ja mam taką http://allegro.pl/antena-freedom-cdma-10m-axesstel-mv411-410-400-i1925594177.html , można wybrać inne długości kabla, ale im więcej, większe straty sygnału, mapy zaśięgu cdma pokazują tam białe pole, lepiej antenę dać nad dachem, a nie na strychu.

0
  • #20 26 Lis 2011 10:43
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Ok. Dziękuję za pomoc. Jeszcze będę pisała jak by coś było nie tak czy może będę miała jakieś dodatkowe pytania. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam.

0
  • #21 26 Lis 2011 11:20
    salmon

grzegorz1969 napisał:
    przewód przez symetryzator, to powoduje dodatkowe straty

Kolego, a jaka jest wg Ciebie różnica pomiędzy "symetryzatorem" a "układem dopasowania impedancji kabla do anteny" ? Celowo pominąłem słówko "bezstratny", bo takie rzeczy to tylko w Erze :P Fachowcem w dziedzinie anten nie jestem, ale wg mnie to po prostu yagi z dipolem otwartym.
    Tylkoja1991 napisał:
    Antena z plus ma długość kolo 10 m i jest zainstalowana na domowym strychu, więc nie ma problemu.

Chodziło mi o umieszczenie anteny na maszcie sporo powyżej dachu i umieszczenie routera na strychu, żeby "wyrobić się" w tych 10 metrach z kablem antenowym. Ale na początek owszem, warto sprawdzić jak wpłynie na polepszenie działania samo zainstalowanie anteny kierunkowej, na niższej wysokości.

0
  • #22 26 Lis 2011 13:56
    grzegorz1969
    Poziom 11  

W mojej antenie dipol prosty, jak i przewód mają 50Ω, brak symetryzatora.

0
  • #24 26 Lis 2011 19:13
    salmon

grzegorz1969 napisał:
    W mojej antenie dipol prosty, jak i przewód mają 50Ω, brak symetryzatora.

Cóż, nie znam się, sprzeczać się nie będę, ale wg mnie dipolowi prostemu bliżej do 75Ω, o ile dla odbiornika pominięcie tego niedopasowania można powiedzmy "przemilczeć" (zaraz dostanę baty od pierwszego krótkofalowca, który zajrzy do tego wątku :)), to dla nadajnika jakiś większy wpływ ten fakt ma (połączenia asymetrycznego kabla z symetrycznym dipolem, "skrzywienie" charakterystyki anteny, ograniczenie mocy wypromieniowywanej, itp.) Reasumując, moje zdanie jest takie, że większą szkodę wnosi niedopasowanie anteny do kabla niż straty na symetryzatorze.
    Ale nie o tym ten wątek :)

Tylkoja1991 napisał:
    Aha. Salomonie czy ta antena dodana w linku przez grzegorza1969 jest odpowiednia, jak sądzisz?

Wg producenta jest na właściwe pasmo, ma właściwą wtyczkę, więc teoretycznie pasuje. Nie wiem natomiast, która jest lepsza - ta czy z linków przedstawionych przez Ciebie, żeby to sprawdzić, trzebaby porównać rzeczywiste charakterystyki anten z praktycznych testów na nich wykonanych bądź też osobiście sprawdzić obydwie w przynajmniej zbliżonych warunkach. Nie testowałem anteny proponowanej przez Kolegę grzegorza1969 - on takiej używa i mu działa, wg niego poprawnie. Ja używałem takiej, jak wskazywałaś wcześniej, mi też działała poprawnie (co prawda z krótszym kablem). W czasach, gdy sieć przekaźników CDMA była rzadka, służyła do komunikacji z przekaźnikiem odległym o ok. 26km w linii prostej, poziom sygnału pozwalał na osiągnięcie transferów rzędu 300-400kbps w kierunku download, więc tragedii nie było ;).

0
  • #25 26 Lis 2011 20:05
    grzegorz1969
    Poziom 11  

Rezystancja dipola prostego zależy od stosunku λ/d , czyli długości fali do średnicy pręta, dopasowanie rezystancji dipola prostego do rezystancji przewodu nie stanowi problemu, natomiast symetryzator w puszce antenowej plus wilgoć to na pewno problemy w przyszłości, tak jak się dzieje w antenach telewizyjnych ale chyba nie oto chodziło w tym temacie żeby się sprzeczać.

0
  • #26 27 Lis 2011 17:01
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Teraz juz nic nie wiem, tak zamotane:( Nie dość, że się nie znam to jeszcze jeden mówi tak a drugi tak... Masakra:/

0
  • #28 27 Lis 2011 19:17
    salmon

Wiesz, równie dobrze mogę za chwilę znaleźć kilka materiałów na potwierdzenie moich "wywodów", ale to chyba nie tędy droga - każdy ma prawo mieć swoje zdanie i je przedstawić. Nie mam zamiaru "na siłę" przekonywać nikogo do swojego... Koniec offtopicu z mojej strony.

0
  • #29 15 Gru 2011 14:41
    Tylkoja1991
    Poziom 8  

Dziękuje za pomoc:)

0
  Szukaj w 5mln produktów