Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel antenowy razem z kablem 3x2,5mm oraz 3x1,5mm w jednej bruździe?

18 Lis 2011 17:25 9672 24
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam przeprowadzany remont w moim mieszkaniu.
    Została wymieniona instalacja elektryczna. Elektryk położył instalacje i podłączył ją. Łatanie tych bruzd itd. sam zrobię. Teraz naszła mnie taka myśl, aby poprowadzić kabel antenowy tymi samymi bruzdami obok tamtych kabli.
    Czy takie coś można zrobić?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
  • IGE-XAO
  • Poziom 18  
    Oczywiście że można tylko będą zbierane zakłócenia z przewodów , zależy także jakiej jakości kabla antenowego sie użyje .
  • Poziom 9  
    Mam wypalone jakieś informacje na tym kablu, ale nie mam pojęcia, które świadczą o jakości.

Jest to kabel którym "płynie" internet. Co w tym wypadku oznaczają te zakłócenia? Przerwy w transmisji, spowalnianie transferu (internet 20MB)?
  • IGE-XAO
  • Poziom 21  
    Wiesz myślę że nie będzie problemu. W bloku w którym mieszkałem w jednym szachcie szły kable energetyczne, antenowe, telefoniczne i od internetu. Telewizja była bez zakłóceń, internet działał stabilnie telefony również.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Internet z TV kablowej - przewód od zwrotnicy multimedialnej, przyłącze z zewnątrz ?
    Jeśli tak, zaopatrz się w przewód bezpośrednio z kablówki, bez obaw będziesz mógł go położyć, jeśli inny, ważne jest skuteczność ekranowania tego przewodu - udaj się do monterów, ocenią jego "wartość".
    Pzdr
  • Poziom 9  
    kasprzyk napisał:
    Internet z TV kablowej - przewód od zwrotnicy multimedialnej, przyłącze z zewnątrz ?

Mieszkam w bloku. Na każdym piętrze jest skrzynka od której idzie kabel do mnie tylko z internetem.
  • Specjalista elektryk
    elektron114 napisał:
    Nie bedzie zadnych zaklócen. Smialo mozesz dolozyc kabel od TV czy internetu bo chyba po to sa one ekranowane, co nie?

Witam

No właśnie że nie. Ekran to nie jest lekarstwo na każde zakłócenie. Poczytaj o skuteczności ekranowania.
    Pzdr
  • Specjalista elektryk
    Tego, co napiszę poniżej proszę nie traktować, jako przestrogi, ale jedynie jako wynik dawnych doświadczeń.
    Blisko 20 lat temu ułożyłem we wspólnej bruździe przewody elektryczne i kabel antenowy do przesyłania zespolonego sygnału z przemienników telewizji AZART i odtwarzacza Video.
    Powodem takiego rozwiązania był mocno wyśrubowany termin realizacji zamówienia, związany ze zbliżającym się nieuchronnie uroczystym otwarciem obiektu.
    Efekt tego był taki, że na 1 kanale TV (tam, gdzie po przemianie nadawany był program TVP2), pojawiły się zakłócenia, uniemożliwiające odbiór tego programu.
    W perspektywie było kucie nowych bruzd na świeżo malowanych ścianach na odcinku coś ok. 100m.
    Panikę zażegnała dopiero zmiana przemiennika na wyższy kanał.

Tamto doświadczenie sprawiło, że już nigdy więcej nie zdecyduję się na podobne rozwiązanie, tym bardziej, że w instalacjach spotyka się urządzenia pracujące z zasilaczami „szatkującymi” prąd z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy Hz.
    A jeśli weźmiemy pod uwagę wyższe harmoniczne ............. :cry:
  • Poziom 35  
    Witam kolegów, 20 lat temu spojrzenie na systemy Audio i Video był bardzo mierny. Kable antenowe każdy z tego okresu wie jakie były, stosowało się to co było na rynku. Czy ktoś z systemów AZART brał pod uwagę harmoniczne była TVP1, TVP2 i parę stacji Radiowych. Obecne przewody mają ostre wymagania a co za tym idzie cena tych przewodów jest duża. Dla wymagających zawsze znajdzie się rozwiązanie.
  • Specjalista elektryk
    Kolego jarecki to nie tyle przestroga, co wytyczne na przyszłość, według sztuki nie powinno przewodów "niskonapięciowych" prowadzić z elektrycznymi. Przy krótkich odcinkach, małym zagęszczeniu przewodów elektrycznych + solidny przewód antenowy, nie powinno być kłopotu - ale lepiej dmuchać na zimne.

Kolego kizek - to tylko teoria, nadal można kupić badziewie, gdzie ekran składa się z kilku drucików, a żyła to stop miedzi z aluminium albo jakiś inny wynalazek chiński, gdzie producent nie potrafi podać składu.

Pzdr
  • Poziom 24  
    Jak wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Lepiej ekranować tło i delikatne szumi niż harmoniczne z przewodu obok. Każdy i tak zrobi jak uważa, ważne, żeby znał konsekwencje.
  • Poziom 11  
    w jednej bruździe mam zasilanie TV, kina domowego, kabel z kablówki (+ internet), HDMI, 3 skrętki (2 na zapas) i kilka innych audio kabli. Nie zanotowałem żadnych problemów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    "Małe" sprostowanie :)

"Satelita" pracuje (na pewno pracowała) 950-2150 MHz, kablówka 5-890 MHz aczkolwiek cyfrówka DVB-C w tych sieciach pchana jest już wyżej.

Ale temat raczej do zamkniętych się nadaje.
    pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    lordpakernik napisał:
    Poza tym jeśli mówimy Panowie o harmonicznych to jakie kHz???
    3 harmoniczna np. która chyba jest najbardziej niepożądana to 150Hz, 9 harmoniczna to 450Hz...?

Większość z nas ma w swych komnatach urządzenia „łykające” prąd z częstotliwością około 50 tysięcy razy na sekundę.
    Więc zechciej kolego policzyć teraz częstotliwości tych harmonicznych.
  • Poziom 24  
    lordpakernik napisał:
    Jeśli mógłbyś podać przykład urządzenia które pracuje na 50kHz?

Zasilacz komputerowy, nowsze egzemplarze spokojnie do 1 MHz dochodzą i raczej ogólnie jest tak, że im większy zasilacz tym mniejsza częstotliwość kluczowania. Ale to tak ogólnie.
  • Specjalista elektryk
    Kolego lordpakernik moje "małe" sprostowanie, tyczyło się przede wszystkim dużego błędu w jednostkach, które pozostały:

cyt.: Satelita pracuje na Paśmie 2400 Hz, TV kablówka, Dvb-t & analog 0-1000 Hz.
    nie Hz tylko MHz

Pzdr
  • Poziom 23  
    michalekk1 napisał:
    lordpakernik napisał:

Zasilacz komputerowy, nowsze egzemplarze spokojnie do 1 MHz dochodzą i raczej ogólnie jest tak, że im większy zasilacz tym mniejsza częstotliwość kluczowania. Ale to tak ogólnie.

Nie ma zasilaczy które pracują na 1 MHZ. Max to 200kHz
  • Poziom 24  
    jekab napisał:
    michalekk1 napisał:
    lordpakernik napisał:

Nie ma zasilaczy które pracują na 1 MHZ. Max to 200kHz

Widać zbytnio zasugerowałem się jakąś nową technologią "rezonansową" czy coś. Nieważne i jak dla mnie koniec OT.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam

Niezupełnie mogę się zgodzić z tym, że przewody zasilające YDY (zasilanie 230VAC) nie mogą zakłócić sygnałów antenowych TV. Ja znam wiele takich przypadków kiedy mogą. Natomiast zastosowanie przyzwoitej jakości przewodu współosiowego (np. triset 113) oraz jego zbliżenie do YDY na stosunkowo małej długości (powiedzmy <10m) praktycznie gwarantują bezzakłóceniowy odbiór. Dodatkowym warunkiem jest to, aby sygnał antenowy miał odpowiedni poziom, aby mógł skutecznie "konkurować" z sygnałem zakłócającym zachowując odpowiedni S/N.
    To dlatego rady typu "ja mam przewody razem i nic się nie zakłóca" mają małą wartość użyteczną dla innych osób.

Teraz podam dwa przykłady które mi się tak na szybko nasunęły (oczywiście mam ich więcej, ale nie ma czasu na pisanie) pierwszy świeżutki z tamtego tygodnia, drugi z przed 8 lat:

1. W jednym z nowych hoteli (prawie 100pokoi) uruchamiałem małą stację czołową DVB-C. W nową sieć wykonaną przwodami współosiowymi RG-6Cu zostały wpuszczone zarówno sygnały analogowe jak i DVB-C. W dwóch przypadkach miałem zakłócenia (na analogu dropienie, a na cyfrówce duży BER). Okazało się, że ekipa elektryków którzy układali instalację, akurat te przewody wrzucili mi do koryta, gdzie było zasilanie oświetlenia. Pokoje wykończone, więc całkowita wymiana przewodów (dług. circa 80m) nie wchodziła w rachubę. Musieliśmy dokonać "wcinki" i ponownie ułożyć odcinki które miały zbliżenie z instalacją elektyczną (w KI na korytarzu).

2. 8 lat temu wykonywałem instalację antenową w dużym domu "jednorodzinnym". Jak sobie przypomnę było 20 gniazd TV, i podłączonych 7 telewizorów. Maszt stał z daleka od domu. "Stację czołową" zasilało komplet anten TV naziemnej i 3 konwentery typu quad (rozwiązanie multiswitchowe było drogie). 8 tunerów cyfry z "alternatywnymi" kartami. Jeden z telewizorów sprawiał mi problemy (duży poziom zakłóceń - nawet zrywał synchronizację). Najpierw zacząłem na wzmacniaczu zwiększać poziom sygnału wpuszczany do instalacji. Zakłócenia na tym TV zaczęły zanikać, już prawie zaniknęły - ale telewzory zaczęły nie wyrabiać z kontrastem. Oczywście tak się rozpędziłem z podkręcaniem że zacząłem podawać na każdy z TV prawie 100dbm. Więc musiałem powrócić do właściwego poziomu. Zacząłem podejrzewać telewizor, ale to też było nie to. Gdzie leżała przyczyna? Właściciel domu kupił tanie przewody przyłączeniowe (jakieś chinole). Dodatkowo, aby nie mieć "pajęczyny" przewodów powiązał je opaskami z zasilającymi TV. Już samo rozcięcie opasek spowodowało znaczną poprawę, ale nie do końca. Dopiero wymiana na inny egzemplarz tego samego "chinola" spowodowała rozwiązanie problemu. Dodam, że przewód ten był sprawny dla DC (brak przerwy dla ekranu czy żyły centralnej, brak zwarć wewnętrznych) i miał długość 1,5 czy 2m.

Te przykłady dowodzą, że w instalacji zasilającej są sygnały które mogą zakłócić użyteczne sygnały TV i wypisywanie, że tutaj są inne herce czy megaherce niczego nie dowodzi.

pzdr
    -DAREK-
  • Specjalista elektryk
    Darom napisał:
    Witam

.....

Te przykłady dowodzą, że w instalacji zasilającej są sygnały które mogą zakłócić użyteczne sygnały TV i wypisywanie, że tutaj są inne herce czy megaherce niczego nie dowodzi.

pzdr
    -DAREK-

Nie rozmawiamy o podłączeniu telewizorów za pomocą kija ;) bo "lane" chińskie połączeniówki nie potrzebują testów na wzmacniaczu, żeby stwierdzić, że nie nadają się do instalacji antenowej, a ułożenie niewiadomego pochodzenia, słabego jakością przewodu nawet kilka metrów od innych instalacji to jak jazda samochodem bez trzymanki - nie polecam ;)
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Odkopuję temat, ponieważ właśnie stoję przed podobnym dylematem.

W wątku pojawiają się określenia, że kabel antenowy powinien być dobry. Czy mogę prosić o jakieś linki czy nazwy porządnego kabla antenowego? Też będe puszczał kabel antenowy w bruździe z prądowym i nie mam zamiaru później tego skuwać.