Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak efektywnie grzac piecem gazowym wiszącym 2 funkcyjnym, zamknietym

18 Nov 2011 17:37 3119 1
  • Level 10  
    Witam
    Sporo juz sie naczytałem o tym ale każdyy ma inny problem kazdy ma inny układ i nigdzie nie wyczytalem co jest istotne najbardziej.

Nabylem mieszkanie 54m2 z kotlem 2 funkcyjnym Viessman Vitopend 100(zmkniety) + prosty regulator temperaturowy w salonie, blok z 2005 oczywiscie ocieplony, okna z mikro wywietrznikami, piętro ostatnie. Sasiedzi grzeja ale chyba nie słyszałem zeby ktos ustawial sobie temp powyzej 20 stopni mimo posiadania dzieci, bo rachunki sa wysokie także pomóżcie a postaram sie przekazac potomnym...

a pisze dlatego ze wczoraj właczyłem go po raz pierwszy do grzania i zjadl 2.5m3 przez 3 godziny!! (ustawienie temp na 55 C.) grzania a mamy przeciez temp dodatnie za oknem

Chcialbym was zapytać:
    -jaka temp ustawic na kotle w obecnej porze roku, a jaka zima
    - jak ustawic termostaty przy grzejnikach
    - czy cisnienie w instalacji 1.2 jest lepsze czy gorsze niz np 2.0 jak twierdzi sasiad..lepsze wyzsze)

Aktualnie mam rozkrecony na full grzejnik w salonie gdzie jest regulator pokojowy, w pozostalych pokojach wolna amerykanka bo juz rózne rzeczy czytalem, ze te grzejniki najblizej pieca musza byc skrecone, bardziej niz te najbardziej oddalone.

Kolejna rzecz to sypialnie chcialem wyłaczyc z grzania w ogole ( a jest to pokoj najbardziej oddalony). W instrukcji kotla jest jednak info ze powinny byc wszystkie grzejniki otwarte ( nie precyzuja co to znaczy otwarte czy otwarte jak stodoła czy np rozkrecone tylko na 1)

Inna rzecz ktora wyczytalem to zeby oszczednie ogrzewac woda powracajaca z obiegu do kotla powinna byc o 15-20 stopni zimniejsza niz ta wychodzaca. Jak to zatem osiagnac

Chcialbym zeby ktos odpowiedzial jasno na te pytania zeby mogli wyciagnac wnioski, bo sadze ze taka konfiguracja jest bardzo potoczna. Mile widziane osoby z doswiadczeniem
  • Level 31  
    Po pierwszym uruchomieniu pieca nie dziw się że dużo gazu spalił. Musi nagrzać pomieszczenia. Temperatura na piecu wody powinna być jak najniższa z możliwych. Niższa temperatura, mniej ciepła idzie w komin. Zasada taka przy 0 st. C na zewnątrz max 50 st C na piecu. Przy -20 st C max 70 st C na piecu itd. Na początek wszystkie grzejniki odkręcone, tam gdzie jest za wysoka temp. tam skręcać zaworem albo kryzami. regulacja może potrwać kilka dni. Podniesienie o jeden stopień temperatury może zaowocować zużyciem o 30% większym.