Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

,,Ciepła woda - błąd'' - sterownik Buderus Logamatic 2107

Peter543 19 Nov 2011 09:06 5322 12
Termopasty
 • #1
  Peter543
  Level 10  
  Witam.
  Otóż mam taki zestaw .: kocioł Logano G144 Eco, podgrzewacz Logalux, sterownik Logamatic 2107, BFU i problem polega na tym, że od pewnego czasu pojawia się błąd c.w.u. i gdy się pojawi to kocioł grzeje jak szalony i ciepłą wodę i centralne ogrzewanie. Ustawiona temp. c.w.u. to 60 stopni C (nastawa fabryczna). Ale zauważyłem też, że gdy obniżę temp. c.w.u. do 45 stopni wszystko wraca do normy i piec działa normalnie (c.o. i c.w.u.). W zw. z powyższym pomyślałem, że może być uszkodzony czujnik temperatury w zasobniku więc wymieniłem go na nowy. Niestety okazało się, że to nie to. Oczywiście resety, zerowania też były robione. Pompy są o.k. Instalacja ma dwa lata lecz gwarancja skończyła się.
  Może ktoś z szanownych forumowiczów ma jakieś pomysły, sugestie w rozwiązaniu mojego problemu.
 • Termopasty
 • #2
  marekon
  Level 19  
  Czy masz komunikat na wyświetlaczu o braku podgrzewu ccw ?
 • #3
  Peter543
  Level 10  
  Na wyświetlaczu pojawia się komunikat ,, ciepla woda - bla". Po wyłączeniu i późniejszym włączeniu sterownika wszystko wraca do normy na parę godzin. Następnie sterownik ,,łapie" błąd i kocioł szaleje z temperaturą c.o. i c.w.u. Grzeje niemalże na maxa. Dzieje się tak przy ustawionej temp. 50 stopni i powyżej c.w.u. Natomiast kiedy temp. c.w.u. jest ustawiona na 45 stopni i niżej wszystko cały czas jest o.k.
 • Termopasty
 • #4
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  No to prawdopodobnie czujnik c.w.u. do wymiany. Widocznie, w niektórych temperaturach traci on swoją charakterystykę opornościową.
 • #5
  Peter543
  Level 10  
  Jak już wcześniej wspomniałem czujnik c.w.u. jest nowy.
 • #6
  pan marek
  Level 14  
  Witam wygląda to tak jakby kocioł nie był w stanie dogrzać CWU do większej temp. Do sprawdzenia pompa może filtr, zawór zwrotny (opory hydrauliczne między kotłem a podgrzewaczem). Czasami pompa ustawiona na 1 bieg po jakimś czasie staje.Zdarza się też tak że klient sam sobie ograniczy temp. kotła na TR bo ma za gorąco a póżniej problem z CWU. Pozdrawiam
 • #7
  Peter543
  Level 10  
  Nastawy robocze:
  Temperatura projektowa 70 C
  Ochrona instalacji przed zamarzaniem -20 C
  Wpływ pomieszczenia 10 C
  Rodzaj obniżenia Wewnętrzne
  Maksymalna temperatura wyłączania 80 C
  Offset 0 C
  Logika pompy 40 C
  Rodzaj budynku 3
  Przygotowanie c.w.u. ON
  Pompa cyrkulacyjna 3
  Temperatura c.w.u. 45 C
  Ciepła woda Stale
  Pompy sprawne, ustawione na 3-ci bieg, filtry przeczyszczone.
 • #8
  marekon
  Level 19  
  Brak podgrzewu to wynika,że nie nastąpił wzrost temperatury ccw w określonym czasie.Jak wygląda sam proces podgrzewu,inaczej jak ustawisz 45 stopni a inaczej jak np. 60 !.Wynika z tego,że elementy wykonawcze są dobre.Załącz podgrzew wody i obserwuj temperaturę na wyświetlaczu,czy jest normalny wzrost czy nie.Sprawdź to dla 45 i 60 i zobaczy czy jest różnica we skazaniach przy tych ustawieniach.I co oznacza,że ,,i gdy się pojawi to kocioł grzeje jak szalony i ciepłą wodę i centralne ogrzewanie,,.Przy grzejnikach też nie ma kontroli temperatury ?.
 • #9
  Peter543
  Level 10  
  Chodzi o to, że gdy pojawi się błąd c.w.u. kocioł grzeje c.o. do tem. ok. 26-28 C a tem. na BFU jest ustawiona na 20 C. Kaloryfery są bardzo gorące, czego wcześniej nie było a ciepła woda parząca przypominająca temperaturą wrzątek czego też nie było.
 • #10
  marekon
  Level 19  
  Jeśli ustawisz niższą temperaturę ccw np. 45 to wtedy jest dobrze?
 • #11
  Peter543
  Level 10  
  Tak, wówczas jest dobrze.
 • #12
  marekon
  Level 19  
  Jeśli dobrze to sprawdź ten przyrost temperatury na wyższych nastawach.W którym momencie następuje przełączenie na centralne.W tych nastawach masz ustawione Ochrona instalacji przed zamarzaniem -20 C .Zmień ją na coś koło zera.Maksymalna temperatura wyłączania 80 C,możesz też ustawić mniej np. 70-75.
 • #13
  Peter543
  Level 10  
  O.K.
  Zmienię nastawy i wszystko dokładnie jutro sprawdzę. O efektach napiszę. Póki co serdecznie dziękuję.

  Po nocy kolejna niespodzianka. Nawet przy nastawie 45 C jest błąd c.w.u. Ciepła woda nie jest już tak gorąca ale c.o. grzeje cały czas z kilkuminutowymi przerwami. Temp. ustawiona na BFU 20 C, w pomieszczeniu jest 27 C, na zewnątrz -1 C. Może jest to usterka czysto elektroniczna związana np. z zimnymi lutami itp.

  Problem błędu rozwiązany!!!
  Po wnikliwej i namiętnej obserwacji oraz analizie i sprawdzeniu tego, co tylko się da okazało się, że źle jest zlutowane kolanko z rurką w obiegu podgrzewania ciepłej wody. Przekrój przepływu został zmniejszony poprzez wypływ cyny wewnątrz rurek a do tego doszedł jeszcze osadzający się kamień kotłowy, który niemalże całkowicie zamkną przepływ. Po udrożnieniu (rozlutowanie i ponowne lutowanie instalacji) wszystko działa normalnie, tak jak powinno.
  Na koniec mogę sobie tylko westchnąć i rzec : Ach ci fachowcy! Jeden lepszy od drugiego a ty człowieku trzymaj się tylko za portfel. Jak sobie sam czegoś nie zrobisz, to może cię spotkać niemiła niespodzianka. A i tak wszystkiego nie zrobisz bo gwarancja, uprawnienia itd. itp.
  Dziękuję wszystkim za chęć pomocy!
  Pozdrawiam