Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o wskazanie sprzętu - sieć bezprzewodowa w dużym obiekcie

19 Lis 2011 09:12 1122 6
  • Poziom 13  
    Witam

Proszę o doradzenie jaki sprzęt sieciowy (czyli routery i anteny) zastosować do wykonania instalacji według opisu poniżej:

- obiekt składa się z 15 budynków (biuro + 14 hal), najdalsza hala oddalona jest od biura o jakieś 300m
    - budynki nie są wysokie - biuro 2p, hale 1p
    - internet będzie dostarczany do biura z TPsa, będzie to DSL
    - w każdej hali będą zamontowane dwie kamery IP
    - router w biurze ma obsługiwać sieć wewnętrzną i system kamer oraz zapewniać łączność z internetem
    - chciałbym aby połączenie bezprzewodowe między routerem w biurze a routerem w każdej hali było tylko na zasadzie "mostu", tzn. kamery będą wpięte do routera w hali, ale mają korzystać z puli adresów IP nadawanej / obsługiwanej przez router w biurze
    - router w hali nie będzie służył do rozprowadzania bezprzewodowo sygnału internetowego
    - anteny routerów będą mocowane na dachach budynków.

Mam nadzieję że w miarę jasno to rozpisałem :)
    Proszę o poradę jakie zastosować routery, jakie anteny do nich, ewentualnie jakąś podpowiedź co do samej konfiguracji.
    Czy możliwości techniczne pozwolą na normalną pracę wszystkich kamer ? (chodzi mi o wydajność takiej sieci).
    Nie oczekuję sprzętu z najniższej półki, chętnie skłaniałbym się ku takiemu, który da się nabyć w rodzimych hurtowniach bądź sklepach, niekoniecznie u jednorazowych sprzedawców na allegro.
  • Napad.pl
  • Poziom 43  
    Do takich projektów to najlepszym rozwiązaniem jest kabel.
    Jeśli uprzesz się przy wifi to coś ze stajni Ubiquiti np: NanoStation M5 do mostów wifi.
  • Napad.pl
  • Moderator - Sieci, Internet
    xzeus napisał:
    Czy możliwości techniczne pozwolą na normalną pracę wszystkich kamer ? (chodzi mi o wydajność takiej sieci).

Przy takiej ilości kamer IP możesz mieć problem z przepustowością łącza i stabilności dostępu do internetu w biurach, nie mówiąc o zakłóceniach jakie będą generować nadajniki. Sądząc z opisu nie jest to mała firma więc bardziej profesjonalnym i stabilnym rozwiązaniem będzie użycie światłowodów. Co do samej topologi to ciężko coś powiedzieć bez obejrzenia obiektu, czy istnieją jakieś kanały-studzienki teleinformatyczne, czy całą infrastrukturę trzeba budować od początku. Moim zdaniem pójście na skróty (radiowo) przysporzy wiele problemów w przyszłości.
  • Poziom 13  
    Ja też byłbym za tym, aby wykonać połączenie kablem. Jednak w chwili obecnej nie ma możliwości pociągnięcia kabli przez obiekt, właściciel tego nie chce. Uprzedziłem również o potencjalnych kłopotach związanych z bezprzewodowym osieciowaniem tych budynków, jednak decyzja zapadła. Jedyny plus to taki, że kolejne hale będą podłączane sukcesywnie, a z czasem jednak pojawi się połączenie kablowe każdej hali z biurem.
    Co do NanoStation M5 - rozumiem, że urządzenie służy tylko do wykonania "mostu", więc na budynku biura musiałoby się znajdować tyle anten, ile będzie odbiorników w halach.
    Nie koniecznie urządzenia działają jako AP i APClient więc możesz zrobić jednego AP-ka i resztę klientów, choć tu na pewno będzie wąskie gardło dla transmisji z takiej ilości kamer, ale to już twoja decyzja, możesz mieć wielki ból głowy jak wszystko podłączysz, oczywiście zależy jaka rozdzielczość i ilość klatek pójdzie z tych kamer. Powodzenia.
  • Poziom 13  
    Nie chciałbym robiąc "wąskich gardeł" na terenie obiektu, tam musi to działać możliwie dobrze, zwłaszcza że zapis docelowo będzie prowadzony na dyskach NAS.
    Przez internet obserwacja będzie prowadzona sporadycznie, przez nie więcej niż dwie osoby jednocześnie.
    Tylko jak postawisz tyle mostów obok siebie to też będziesz miał "galimatias" w eterze ;)