Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary piec gazowy + stara instalcja + nowe grzejniki i pompka obiegowa

19 Lis 2011 09:45 2364 10
  • Poziom 15  
    Witam wspólnotę,

W te lato została częściowo zmodernizowana instalacja grzewcza w moim domu. Zostały wymienione grzejniki na aluminiowe + doprowadzenia do pionów. Piony i rozprowadzenie z pieca zostało stare na grubych rurach z systemu grawitacyjnego. doradzono mi bym też zainstalował pompkę obiegową, by mieć pewność że woda będzie wszędzie w miarę tak samo dopływać - tak też zrobiłem.

przy opalaniu drewnem byłem zadowolony, grzejniki szybko się nagrzewały dzięki pompce, a podczas normalnej pracy, wystarczało dodawać po 2 szczapki żeby było w domu ciepło i komfortowo. Problem niestety pojawił się gdy dwa dni temu przełączyłem na piec gazowy. oczekując jakiś oszczędności sprawdziłem dzienne zużycie gazu w/g licznika gazowni. i ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu zużycie gazu wzrosło.. i to dwukrotnie w porównaniu do stanu przed wymianą grzejników i montażu pompki obiegowej.

wcześniej zużycie dziennie przy tych temperaturach zew. ok 13m^3
    obecnie po dobie grzania przy tych samych temp. zew. ok 23^3

czy to jest możliwe żeby pompka obiegową wpłynęła na wzrost spalania gazu, ??

myślalem że sprawny obieg wody, mniejsze straty na doprowadzeniu będzie korzystniej wpływać na zużycie paliwa.

proszę o rady.. bo jak przyjdą mrozy to zbankrutuję

aha. dom jest starego budownictwa, i nie ocieplony
  • Poziom 39  
    Nie ma to nic do rzeczy, chyba że przegrzewasz mieszkanie.
    Sprawdż, czy przypadkiem rury doprowadzające nie tracą ciepła gdzieś w piwnicach (izolacja) i czy piec stały jest odcięty zaworami.
    Myślę, że wpadłeś w panikę, pewno opalałeś sporadycznie szczapkami i jeszcze dom nie został wygrzany- nie posiada kumulacji ciepła.
    Jeżeli nie palisz kotłem na stałe, to zamknij zasuwę kominową.

Ta modernizacja nie ma prawa dać oszczędności bo i z jakiej strony? ani też strat.
    Trzeba uderzyć w stronę "ocieplenia" budynku, wymianę okien-(polecam 3 szybowe).
    Nie proponuję instalacji odzyskowych, bo wyczuwam że nie masz na to kasy.
  • Poziom 15  
    1.Dom grzany był picem na paliwo stałe od prawie miesiąca, regularnie [codziennie] więc myśle że zdążył się budynek nagrzać w jakimś stopniu.
    2.ocieplenie rur w piwnicy i starty na nich nie zmieniły się od poprzedniego sezonu więc ten czynnik nie ma wpływu w tym wypadku na te zwiększone zużycie gazu.

wymieniłem tylko kaloryfery i dołożyłem pompkę obiegową. a zużycie pod skoczyło prawe dwukrotnie [ pomiary robiłem przez dwie doby, może to za krótko ?? ]

dom nie jest przegrzewany, temp wewnątrz nie przekracza 20'C a napiecu temp wody ostaniona na ~45'C

też mi się nie chce wierzyć by pompka obiegowa mogła doprowadzić do wzrostu spalania gazu, ale jeśli nie to, to czemu taki duży pobór ?? licznik klamie ?
  • Poziom 39  
    Pompka przyspieszyła przepływ i woda na powrocie ma wyższą temperaturę, więc w miejscach nie izolowanych w piwnicy ujawnią się większe straty.
  • Poziom 15  
    tak oczywiście, piec na paliwo stałe jest odłączany zaworem,
  • Poziom 18  
    CyccX napisał:
    tak oczywiście, piec na paliwo stałe jest odłączany zaworem,
    Razem z pompą czy bez? Pompa ta którą założyłeś nie blokuje przepływu jak jest włączony gazowy?
  • Poziom 39  
    Raz u kogoś widziałem taką sytuację, że naczynie wzbiorcze było na strychu (zimno tam jak cholera) a pompka dowalala na 3 biegu i w tym naczyniu była fontanna wodna- swoista chłodnia kominowa.
    Wiadomo, naczynie nie izolowane, blaszany kwadratowy zbiornik.
    Wszystko trzeba brać pod uwagę.
  • Poziom 15  
    pompka obiegowa jest tak zamontowana że działa z piecem na paliwo stałe jak i na gaz. tylko piece są odłączane zaworami.

zbiornik wyrównawczy mam zamontowany w łazience, więc jest tam ciepło.

i zaznaczam jeszcze raz, że przecież nic innego prócz kaloryferów i owej pompki w instalacji się nie zmieniło.
    a wzrost poboru większy

Proszę poprawić błędy pisowni; we wszystkich postach
    mod - mirrzo
  • Poziom 39  
    Zamontuj sobie zawory z głowicami termostatycznymi przy grzejnikach, jeśli ich nie masz.
    Zbieraj pieniądze na izolacje termiczną domu, możesz sobie wezwać fachowca z kamera termowizyjną i zobaczysz gdzie ile spieprza ciepła.
    Starego typu budynki mają wiele mostów termicznych w stropach, fundamentach, wszelkich nadprożach, balkonach i samych oknach- także na styku, futryna ściana.
    Myślę, że gdy piec jest wyłączony, to pompka się zatrzymuje?

Masz rozum i ręce, to szukaj i dotykaj nimi gdzie co jest ciepłe niepotrzebnie.
    Takie potężne rury 2 calowe, kryzy, takie same zawory, kupa żelastwa- też przewodzi ciepło do nawet odciętego pieca i dalej do komina.Liczy sie każda kaloria.
    Rury w piwnicy, mają być idealnie zaizolowane- piwnica, to grób ciepła.
    Nikt ci tu nic więcej nie doradzi.
    Może masz uszkodzony gazomierz? a pompka ma chyba regulacje prędkości, to sobie dobierz.
  • Poziom 16  
    Po założeniu pompy grzejesz wszystko to co wcześniej nie grzałeś, napewno masz wyższą temp. w pomieszczeniach, a za tym większe spalanie gazu. Grawitacja zostawia ciepło w pomieszczeniu jeden raz pompa kilka krotnie więcej.