Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Myśl steruje komputerem

avatar 09 Gru 2004 07:31 9494 17
 • Amerykańskim uczonym udało się umożliwić sterowanie komputera sygnałami z ludzkiego mózgu metodą nieinwazyjną, tzn. bez wszczepiania człowiekowi elektrod do głowy.
  Osiągnięcie badaczy z uniwersytetu stanowego Nowego Jorku opisuje w środę "Der Spiegel" w wydaniu internetowym.

  Specjalna "czapka" z 64 elektrodami, wychwytująca ze skóry głowy sygnały, wysyłane przez mózg, pozwoliła czterem osobom, uczestniczącym w eksperymencie, precyzyjnie sterować kursorem na monitorze komputera.
  Ludzie ci musieli się tego nauczyć. Polecono im, żeby wyobrażali sobie ruchy kursora. Specjalne oprogramowanie analizowało elektroencefalogram i sugerowało wykorzystanie do sterowania komputerem tych impulsów, na które uczestniczący w badaniu człowiek miał największy wpływ.
  Otwiera to nowe możliwości zwłaszcza ofiarom paraliżu i udaru mózgu.
  Dwie z czterech osób, które wzięły udział w tym eksperymencie, były sparaliżowane w rezultacie urazów kręgosłupa. Okazało się, że właśnie im łatwiej przychodziło poruszanie kursora myślą. Nie wyjaśniono na razie, na czym polega ów fenomen. Naukowcy nie wykluczają, że decydującym czynnikiem mogła być większa motywacja.
  Osiągnięcie naukowców z uniwersytetu stanowego Nowego Jorku może oznaczać przełom w nieinwazyjnych metodach sterowania komputerem za pomocą myśli. Dotychczas obiecujące wydawały się tylko metody inwazyjne, czyli związane z wszczepianiem elektrod do mózgu.
  W październiku tego roku amerykańscy lekarze wszczepili sparaliżowanemu pacjentowi do mózgu elektroniczny czujnik, odbierający sygnały ze 100 neuronów i przekazujący je do komputera. 25-letni pacjent uzyskał możliwość czytania e-maili, uprzyjemniania sobie czasu grami komputerowymi oraz przełączania kanałów telewizyjnych (sygnał telewizyjny był doprowadzony do komputera).
  Nad inną nieinwazyjna metodą pracują naukowcy w Singapurze. Ich "czapka" z elektrodami umożliwia człowiekowi wprowadzanie tekstów do komputera. Na monitorze przewijają się kolejne litery alfabetu, a człowiek myślą układa je w słowa. Na razie odbywa się to jednak z prędkością co najwyżej pięciu liter na minutę.
  Prace nad nieinwazyjnym interfejsem mózg-komputer są prowadzone w wielu ośrodkach akademickich. Od lat zajmują się tą tematyką także siły powietrzne USA w nadziei, że kiedyś taki interfejs znajdzie zastosowanie do sterowania samolotami bojowymi.


  Elektrodowcy to nie gesi i swoje sterowanie maja : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic210129.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  avatar
  Poziom 35  
  Offline 
  Na "naszym" forum ważniejszy jest regulamin, badanie poprawności pisma i przestrzeganie tego regulaminu a nie jakieś tam posty.
  Specjalizuje się w: serwonapędy, oswietlenie
  avatar napisał 3855 postów o ocenie 227, pomógł 141 razy. Mieszka w mieście NYC. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Popak
  Moderator na urlopie...
  Witam

  Mówili o tom 2 lub 3 tygodnie temu w TV BBC. Pokazywali kolesia ma wózku inwalidzkim i miał do głowy przyczepione elektrody ale tylko do skóry. I za pomocą myśli przesuwał myszkę na monitorku :)

  Fajne takie cudo :)

  Pozdrawiam.
 • #3
  shake
  Poziom 18  
  widziałem o tym na discovery
 • #4
  ziel_inf
  Poziom 15  
  mam na ten temat własne teorie. błedne lub nie .
  1. tego typu urządzenia znajdą zastosowanie w przypadku " ludzi na wózkach ".
  2. nie rozumiem dlaczego metody " nieinwazyjne " są lepsze od inwazyjnych u ludzi którym coś przerwało RDZEŃ KREGOWY .
  3. mózg ludzki rozpatrywany od stony funkcji jest niezwykle elastyczny ( naprawdę zależy na życiu i normalnym funkcjonowanu) mózg - organ po prostu przystosowuje się do nowych warunków.
  4. medody "nieinwazyjne " intersują wojskowych zwabionych wizją "założyć rambo kask i będzie terminator"
  5. ta technolia na przyszłość choć pionierami nie będą rambo tylko "niepełnosprawni"
  http://info.onet.pl/1009497,16,1,0,120,686,item.html
 • #5
  u200765
  Poziom 15  
  To o czym mówicie to nic takiego wojskowi w USA w fazie testów mają program który pozwala myślami sterować samolotem. Ostatnio oglądałem program o tym na Scenic . W symulatorach samolotów siedzi sobie człowiek, który za pomocą myśli kieruje samolotem. Przewiduje się w ciągu najbliższych 5-10 lat technologia ta zostanie wdrożona w amerykańskiej armii. Oczywiście piloci nie będą siedzieć w samolotach tylko na ziemi i kierowac tymi samolotami bez udziału rąk. Skuteczność chodzi o reakcje jest podobno dużo lepsza jak tradycyjną metodą. Było to wytłumaczone dlaczego ale gdybym chciał opisać zajełoby to dużo miejsca. A to o czym poprzednicy pisali jest już wdrożone. Nie pamiętam nazwiska astrofizyka, który jest całkowicie sparaliżowany /po jakimś poważnym wypadku drogowym/ jeździ na wózku, nie potrafi mówić a uczestniczy w wykładach, ponieważ za pomocą myśli kieruje komputerem, który przy pomocy syntezatora mowy mówi za niego. Słyszałem nawet wywiad z nim na Scenicu głos jest taki sztuczny jak to z syntezatora, poza tym ok. Oczywiście on testował na sobie to jako naukowiec być może, że teraz będzie to dostępne dla szaraczków / no może nie tych biednych/. Pozdrowionka dla wszystkich.
 • #6
  ziel_inf
  Poziom 15  
  u200765 napisał:
  Nie pamiętam nazwiska astrofizyka, który jest całkowicie sparaliżowany /po jakimś poważnym wypadku drogowym/ jeździ na wózku, nie potrafi mówić a uczestniczy w wykładach, ponieważ za pomocą myśli kieruje komputerem, który przy pomocy syntezatora mowy mówi za niego.

  nie myśli . gosć kiwa malym palcem u reki i komp generuje kolejne zwroty " a teraz roważmy ..". co do sterowania encefalografem to właśnie szybkośc rekcji pozostawia wiele do życzena (na razie)
 • #7
  Bard5
  Poziom 12  
  jak sterowanie myślami się rozwinie to będzie można sterować np. protezą ręki takie zastąpienie rdzenia, może będzie możliwe sprzęzenie zwrotne, które da wrażenie (informację) dotyku, ciepła itp. To było by coś.
 • #8
  atmel
  Poziom 12  
  u200765 napisał:
  Nie pamiętam nazwiska astrofizyka, który jest całkowicie sparaliżowany /po jakimś poważnym wypadku drogowym/ jeździ na wózku, nie potrafi mówić a uczestniczy w wykładach, ponieważ za pomocą myśli kieruje komputerem, który przy pomocy syntezatora mowy mówi za niego.

  Prawdopodobnie masz na myśli Stephena W. Hawkinga, fizyka teoretyka. Jego niepełnosprawność to nie skutek wypadku, ale choroby zwanej ALS, czyli stwardnienia zanikowego bocznego.
  Pozdrawiam
 • #9
  sułek
  Poziom 14  
  Moja córka po przebytej śpiączce i obrzęku mózgu chodzi w Sopocie na tzw. "trening mózgu". Polega to na tym, że z pomocą 8 elektrod nakładanych na głowę steruje różnymi obiektami pojawiajacymi sie na ekranie PCta. Trening prowadzony jest w celu uaktywnienia słabiej aktywnych części mózgowia. Osoby w pełni zdrowe moga poddac się zabiegom w celu "bycia bardziej kreatywnym"..
  Tak więc żadna nowość.
 • #10
  waluszek
  Poziom 19  
  oj niech ja dopadne takie cudo o matko ale na tym by sie zajefajnie w counterstrike grało koniec problemów z refleksem i ciagle zła myszką
  no i oczywiście z celowaniem w przeciwnika
  <lol>
 • #11
  whilliam
  Poziom 13  
  witam.

  Bard5 napisał:
  jak sterowanie myślami się rozwinie to będzie można sterować np. protezą ręki takie zastąpienie rdzenia, może będzie możliwe sprzęzenie zwrotne, które da wrażenie (informację) dotyku, ciepła itp. To było by coś.


  tylko ze z "proteza reki" to raczej nie ma sensu bawic sie w metody nieinwazyjne (moje zdanie)!!, ale w polaczeniu z techniką "ruchu" to nawet ciekawe!!
 • #12
  Doom_Trooper
  Poziom 1  
  wcale nie takie nowe pamieta ktos moze atari mind link?? pare dzialajacych prototypow bylo
 • #13
  jayo
  Poziom 12  
  A gdyby tak zmierzyć jakąś właściwość skóry człowieka, która się zmienia pod wpływem myśli, przetłumaczyć i podłączyć jako myszke komputerową.
  To jest wykonalne, tylko trzeba znaleźć tą właściwość.
 • #14
  ziel_inf
  Poziom 15  
  Oporność, na tej zasadzie dzałaja "wkrywacze kłamstwa" a właściwie stresu; układ był sprzedawany jako urządzenie do uczenia sie relaxu;
  jako myszka koszmarnie wolne
  Doużo lepsze byłoy obserwowanie położenia oka i przekładanie tego na myszke; w USA podobno jest takie urządzenie oczywiście do zastosowań militarnych ale gdyby dać to do osób sparaliżowanych - nie może ruszać ręką ale okiem tak + komuter + wózek i co tam jeszcze; no i fani ger komputerowych

  ***
  wiecie co -> przyłozyłem myszkę optyczną do zamknietego oka i ruszam okiem i.. kursor rusza się ; marnie bo marnie ale zawsze !!
  UWAGA : nie radze otwierac powieki- może oślepić
 • #15
  Sebo.PL
  Poziom 12  
  Ale sterowanie "okiem" nie jest sterowaniem myślą :(
  Według mnie w sterowaniu myślą chodzi o to, żeby ten kto steruje nie musiał myśleć o sterowaniu przyrządami sterującymi tylko o samym sterowaniu.
  Podam przykłąd:
  Mamy standardowo wyglądający desktop jednego z systemów operacyjnych. I na nim znajduje się ikonka pewnego dokumentu "Doc1"
  Zadanie polega na tym by zmienić nazwę dokumentu "Doc1" na "Doc2"

  Osoba która siedzi przy kompie którego przyrządy sterujące są sterowane jej myślą aby wykonać to zadanie będzie musiała swoimi myślami:
  Przesunąć kursor myszki nad ikonkę "Doc1".
  Pomyśleć o kliknięciu prawym przyciskiem.
  Przesunąć kursor nad odpowiednią opcję z Menu ("Zmień nazwę").
  Wymyślić nową nazwę (oczywiście po literce).
  Zatwierdzić ją w swoich myślach.

  A osoba przed kompem który rzeczywiście byłby sterowany myślami musiałaby tylko pomyśleć, że "Doc1" powinno być "Doc2" ;)

  Dla niej nie istniałoby coś takiego jak kursor, klawiatura (bo po co?) :)

  Inna sprawa to zmiana interfejsu komputera...
  Moim zdaniem fajnie by było, gdyby efekty pracy kompa były przelewane bezpośrednio do naszych muzgów (a nie na ekran lub dzwięk - tak jak to jest w dzisiejszych czasach).
  Człowiek wtedy zakładałby odpowiedni hełm (lub podpinał odpowiedni wtyk - tak jak w legendarnym filmie THE MATRIX) i przenosiłby się w odmienną rzeczywistość...

  Aż strach się bać jak będzie wyglądała wersja UT na coś takiego ;)
 • #16
  Popak
  Moderator na urlopie...
  Sebo.PL napisał:
  Człowiek wtedy zakładałby odpowiedni hełm (lub podpinał odpowiedni wtyk - tak jak w legendarnym filmie THE MATRIX) i przenosiłby się w odmienną rzeczywistość...

  Aż strach się bać jak będzie wyglądała wersja UT na coś takiego


  Za kilka dziesiąt lat będzie to realne :) Jestem przekonany.

  Pozdrawiam
 • #17
  henryk_o
  Poziom 14  
  Wyobraście sobie taką sytuacje: siedzisz sobie w pokoju ze swoim nowym komputerkiem i sterujesz nim myślami, wchodzą do pokoju mama, babcia i tata bo chcą obejrzeć twój super nowy komputer. Patrzysz za okno a tu jakaś ładna sąsiadka trawnik podlewa (wiadamo coś sobie pomyślałeś) .............i włączają Ci się te wszystkie "stronki ze zdjęciam". Co na to mama i tata?
 • #18
  Sebo.PL
  Poziom 12  
  1 myślę, że sterowanie myślami będzie wyglądało raczej tak, że jak pomyślę że komp coś robi to on to robi...
  W tym wypadku raczej pomyślałbym, 'Co by było gdyby ta sąsiadka zapomniała się ubrać??', a nie 'Na ekranie mojego kompa widzę nagą sąsiadkę'...

  2 Podejżewam, że zarówno dzieci jak i rodzice zdążyliby się przyzwyczaić do takich sytuacji więc zarówno dla jednych jak i dla drugich nie byłoby to szokujące ;P