Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagłośnienie pokoju 20m^2 do 1000zł

popawu 19 Nov 2011 13:48 3442 20
    popawu
    Level 9  
    Wiem, że podobne tematy są wałkowane co chwilę na forum, jednak niestety od natłoku informacji sam już nie wiem co byłoby dobre dla mnie.

Moimi doświadczeniami muzycznymi są głośniki Logitech x-530 (grało 'ok' - pozbyłem się rok temu jak kupiłem laptopa) i słuchawki Sennheiser px100-II, a w zeszłym tygodniu zamówiłem na allegro teściowi Jamo sub 650 (właśnie siedzi i testuje, ale szału nie ma).

Potrzebuję nagłośnienia które będzie współpracowało z filmami i serialami znacznie dłużej, niż z muzyką, w pokoju 20m².
    Muzyka jeśli już to klasyczna, power metal, melodic death metal, gothic metal i piosenki dla niemowlaków. :)

Chciałbym zestaw 2 kolumn + wzmacniacz ... i tu pytanie; czy słusznie ?
    Od razu zaznaczę że zestaw 5.1 nie ma fizycznej możliwości ustawienia w tym pokoju.

Tak jak w temacie; dysponuję kwotą ok. 1000zł na kolumny i jakiś wzmacniacz
    myślałem nad nowymi kolumnami, a
    stx f-180
    Z tego co wyczytałem zbierają dobre opinie i wtedy zostało by ok. 300 zł na wzmacniacz, więc pojawia się pytanie jaki ten wzmacniacz do tych kolumn...

Co do wzmacniacza to zastanawia mnie obsługa bez pilota.
    Wiadomo, że można na tv lub pc zmienić głośność, ale chyba do wzmacniacza przydałby się pilot?

Ew. chętnie przeczytam inne propozycje.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    popawu wrote:
    myślałem nad nowymi kolumnami, a stx f-180
    Seria F, od STXa jest fatalna. To są zestawy, "wzorowane" na Tonsilowskich. Nie ma szans, aby te zestawy trzymały parametry z papieru.
    Kolumny muszą być nowe, czy mogą być używane ? Budżet jest sztywny, czy może zostać naciągnięty o kilka setek ?
    Na czym Ci najbardziej zależy w brzmieniu ?
    popawu
    Level 9  
    Budżet jest w miarę sztywny, tzn 1100 zł jeśli wyjdzie, to ok, ale nie więcej, oczywiście komplet.
    W brzmieniu zależy mi na.... nie wiem sam czym, ma być po prostu lepiej niż głośniki wbudowane w laptopa czy TV.
    Jeśli by się uprzeć to mogą być używane [ale interesuje mnie (moją żonę) tylko kolor czarny], chociaż nastawiony jestem na nowe, gdyż nie znam się kompletnie na takim sprzęcie, a niestety Polacy wiadomo jaki bubel potrafią wcisnąć, a dwa lubię być ubezpieczony gwarancją na sprzęt.
    pewnd
    Level 9  
    Posiadam Stx'y F-200 w pokoju o metrażu ok 25m^2. Według mojego odczucia grają barwniej niż np. Altusy 110 czy 140 i to nie tylko moja opinia. Wyglądają całkiem nieźle jak na swoją cenę i są dość przyzwoicie wykonane:

-wygłuszenie (cieniutkie ale jest)
    -bassreflex 2x
    -zwrotnica (przynajmniej coś w tym stylu)

Kupione za 400 zł jednoroczne używki w stanie jak z fabryki(nie widać chęci rozpadnięcia się).
    Napędzam je Onkyo A-8470 ale spokojnie np http://allegro.pl/pioneer-a-450r-wzmacniacz-stereo-z-pilotem-i1945520190.html oczywiście z pilotem powinien nimi dobrze zagrać (onkyo za mocny i bez pilota... ) Po opisie sądzę że bardzo głośno nie będzie słuchane "piosenki dla niemowląt" wiec powinno wystarczyć do "normalnego użytkowania". Sądzę że to lepszy pomysł niż kolega miał by kupować jakieś VK które w środku są puste... Za tą cenę i biorąc pod uwagę nowe wg mnie to rozsądny wybór.
    PS. Żonie powinny się spodobać (nie są wysokie i raczej dość wąskie) łatwo je gdzieś wkomponować. A i Nightwish naprawdę elegancko brzmi.
    popawu
    Level 9  
    Napisałem na allegro do ludzi którzy pokupowali f-180 i f-200, ciekawe co mi odpiszą...

Ty nie słyszałeś f-180 ? Akurat bardziej by mi pasowały do wkomponowania w szafki przy TV

Tak, użytkowanie będzie 'normalne', czyli tak jak pisałem; filmy i seriale głównie, codziennie lecą jakieś bajki i słuchowiska dla dzieci. Jak jest pusto w domu to lubię 'głośno' posłuchać jakiegoś wycia, ale to bardzo rzadko.
    pewnd
    Level 9  
    Niestety nie słyszałem. Mogę dodać że przed zakupem f-200 wyczytałem dużo pozytywnych opini na temat 180 w porównaniu do f-200 do których za jak już powiedziałem cenę nie mam zastrzeżeń a wybrałem je z obawy że 180 będą zbyt słabe. A zawyć też dadzą rade.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Jeszcze raz mówię. Słuchałem dużo zestawów z serii F. Będą to pieniądze wydane na próżno. Będą grały ładnie, do czasu aż posłuchasz czegoś lepszego. Ta seria gra niesamowicie kartonowo. Wykres wygląda jak Karpaty. Na prawdę szkoda Twoich pieniędzy. Zaufaj mi.
    Teraz tak. Pytanie czy lubisz bas ? Jeśli tak, to pomyśl nad używanymi Bolero200. Kolumny całkiem fajne w 20 metrach grają na prawdę dobrze. Dużo lepiej od serii f. Są czarne, wysokie. Dobre zarówno do muzyki, jak i do filmów.
    Wzmacniacz. Tutaj proponuję coś z tej listy: Yamaha a-520, Yamaha a-720, Pioneer a-447. Obecnie w takiej cenie, aby nie naruszyć budżetu, nie widzę nic lepszego. Tutaj, zdecydowanie przewagę mają sprzętu używane. Obecnie, producenci sprzętów <1000zł, zaczynają rozwijać systemy KD, po macoszemu traktując stereo. Kilkuletni wzmacniacz stereo, zagra lepiej nowy w podobnej cenie.
    popawu wrote:
    chociaż nastawiony jestem na nowe,
    W tym budżecie, nie można wymagać wszystkiego.
    popawu wrote:
    gdyż nie znam się kompletnie na takim sprzęcie, a niestety Polacy wiadomo jaki bubel potrafią wcisnąć
    Więc przed zakupem, zapytaj się nas. Można stwierdzić po zdjęciach i opisie, mniej więcej, w jakim stanie jest sprzęt.
    Kolumny, jeśli są używane z głową, rzadko się psują. Mniej więcej raz na 25 lat. ;)

Dodano po 33 [minuty]:

http://allegro.pl/pylon-pearl-gwarancja-najtaniej-i1946340217.html
    Pojawiła się ta aukcja. Jak widzimy zostały jeszcze 23 miesiące gwarancji. Wysyłka gratis. Poproś sprzedawce o zdjęcia. Jeśli mówisz że budżet jest do 1100zł, to zostanie Ci jeszcze 300zł, na wzmacniacz.
    popawu
    Level 9  
    Czy lubię bas, ciężko stwierdzić, gra mi za ścianą jamo sub 650 i fajnie to 'bucy', tak jak już wcześniej pisałem, ma to grać lepiej niż wbudowane głośniki w tv i laptopa, filmy oglądam różne, a muzyka jaka ma z tego lecieć też już napisałem.
    Przejadę się do sklepu nie dla idiotów i posłucham różnych zestawów, może wtedy określę jakie dźwięki lubię ....

Tych bolero 200 nie ma, chyba już strasznie 'staruszki' :)

Co do wzmacniacza to już faktycznie wiem z różnych tematów, że wybór ogranicza się do jakiegoś starszego, ale ponawiam pytanie; co z pilotem ? Ten a-450r nie byłby dobry ?
    pionieer a-447 -> czyli kupię na giełdzie jakiś uniwersalny pilot i będzie działać? Może będzie trzeba zaprogramować, tylko jak?

Jak ma się moc wyjściowa wzmacniacza do mocy kolumn? Dwie kolumny po 200W RMS potrzebują wzmacniacza o mocy wyjściowej 2x100W ? Czym różni się 'AES' od 'RMS', chyba że istnieją jeszcze jakieś inne oznaczenia?
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    popawu wrote:
    Przejadę się do sklepu nie dla idiotów i posłucham różnych zestawów,
    W sklepie nie dla idiotów, nie ma dobrych zestawów głośnikowych. Jeśli chcesz posłuchać, to w salonach odsłuchowych.
    popawu wrote:
    Tych bolero 200 nie ma, chyba już strasznie 'staruszki'
    http://allegro.pl/tonsil-bolero-200-200w-puck-red-ice-i1932688839.html
    popawu wrote:
    Ten a-450r nie byłby dobry ?
    Ten Pionner, nie jest zły, ale to zależy jakie kolumny wybierzesz. Co do pilota. To już zależy czy chcesz czy nie. Jeśli kolumny będą podłączone do telewizora, to pamiętaj, że zmian głośności dokonujesz na wzmacniaczu.
    popawu wrote:
    Jak ma się moc wyjściowa wzmacniacza do mocy kolumn?
    W domu 60 W mocy wyjściowej wzmacniacza, to aż nad to.
    popawu wrote:
    Czym różni się 'AES' od 'RMS', chyba że istnieją jeszcze jakieś inne oznaczenia?
    Akronimem AES, określa się metodę pomiaru mocy. RMS, to po prostu określenie mocy sinusoidalnej. Czy istnieją inne ? Tak. Na przykład. PMPO, czyli moc chwilowa, której wartości osiągają setki watów. Moc muzyczna, podobnie jak PMPO.
    popawu
    Level 9  
    popawu wrote:

pionieer a-447 -> czyli kupię na giełdzie jakiś uniwersalny pilot i będzie działać? Może będzie trzeba zaprogramować, tylko jak?

To z posta wyżej, którego właśnie edytowałem ...

telecaster1951 wrote:
    Jeśli kolumny będą podłączone do telewizora, to pamiętaj, że zmian głośności dokonujesz na wzmacniaczu.

W takim razie pilot jest sprawą obowiązkową.

Te bolero z allegro odpada:
    "Jeden głośnik średniotonowy nie działa
    Na jednym z głośników brak kopułki (widać na zdjęciach)"

telecaster1951 wrote:
    W domu 60 W mocy wyjściowej wzmacniacza, to aż nad to.

Czyli niezależnie od mocy kolumn mam szukać wzmacniacza o takiej właśnie mocy ?
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    popawu wrote:
    Te bolero z allegro odpada:
    "Jeden głośnik średniotonowy nie działa
    Na jednym z głośników brak kopułki (widać na zdjęciach)"
    Wybacz, nie doczytałem. Na allegro, często się te kolumny pojawiają w cenie około 500zł, więc jeśli Ci się nie spieszy, to możesz zaczekać.
    popawu wrote:

W takim razie pilot jest sprawą obowiązkową.
    W takim razie możesz kupić tego Poneera a-450.
    A te Pylony Ci nie odpowiadają?
    popawu
    Level 9  
    W zasadzie bardzo mi się nie spieszy, ale fakt, nad tymi pylonami mocno rozmyślam, dobre opinie, ale jeśli dobrze wyczytałem to mają dosyć kiepski bas, czyli jak rozumiem wybuchy w filmach i stopka perkusji czy takie sprawy to będzie dno, tak ?
    Zastanawia mnie jeszcze pasmo przenoszenia, w pearlach pasmo przenoszenia 43 - 23 kHz, jakie ma to znaczenie, nie im mniej tym lepiej?
    Wyczytałem też iż lepiej zagrają głośniki dwudrożne na lepszych podzespołach (czymkolwiek one są :) ) niż trójdrożne na gorszych w podobnej cenie, coś w tej kwestii?
  • Helpful post
    benek161
    Level 21  
    Quote:
    Wyczytałem też iż lepiej zagrają głośniki dwudrożne na lepszych podzespołach (czymkolwiek one są Smile ) niż trójdrożne na gorszych w podobnej cenie, coś w tej kwestii?

Tyczy się zestawów DIY, lepiej zrobić porządne 2 drogi niż kiepskie 3 way (za te same pienądze możesz nabyć 2 lepsze głośniki niż 3 trochę gorsze)
    Quote:
    W zasadzie bardzo mi się nie spieszy, ale fakt, nad tymi pylonami mocno rozmyślam, dobre opinie, ale jeśli dobrze wyczytałem to mają dosyć kiepski bas, czyli jak rozumiem wybuchy w filmach i stopka perkusji czy takie sprawy to będzie dno, tak ?

Wg mnie po odsłuchu basu jest w sam raz, fajnie się tych kolumn słucha, ale każdy ma swój gust i dobrze by było żebyś sobie posłuchał przed zakupem
    popawu
    Level 9  
    a reszta też jest ok i możesz je polecić ?
    krakarak
    Level 41  
    Chcesz posłuchać niskiego basu i naturalnych sopranów to zwróć uwagę na markę MB Quart - w tej chwili jest kilka modeli na All.gro. Miałem już wiele kolumn, ale zostałem przy MB Quart 490 MCS i powiem, że ten bas co oferują Bolero to zwykłe pierdy przy Quartach. Poszukaj też Arcusów na Vifach lub Seasach. Kupując kolumny nie patrz jak pięknie są polakierowane czy też jaką błyszczącą mają kopułkę, ale jakiego producenta głośniki siedzą w środku.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    popawu wrote:
    a reszta też jest ok i możesz je polecić ?
    W 20 metrach, na pewno basu nie jest mało. Jeśli będzie Ci brakowało, zawsze możesz dokupić subwoofer.
    Ja, mogę je polecić. Słuchałem i na prawdę warto. W szczególności, że od tego miesiąca ceny Pylonów idą w górę o 2 setki.
    popawu wrote:
    Zastanawia mnie jeszcze pasmo przenoszenia, w pearlach pasmo przenoszenia 43 - 23 kHz, jakie ma to znaczenie, nie im mniej tym lepiej?
    Pasmo akustyczne, to 20Hz-20kHz. Im niżej znajduje się dolna granica pasma przenoszenia kolumny, tym więcej basu. Pamiętać należy że pasmo, podawane jest dla spadku mniejszego niż 3 dB, więc częstotliwości poniżej dolnej granicy, również są obecne.
    Górna granica, w zasadzie nie ma znaczenia, jeśli osiąga 20kHz, to jest ok. Niektórzy twierdzą, że częstotliwości powyżej 20kHz, wpływają na charakter brzmienia kolumny, lecz nie ma to ani fizycznych a tym bardziej biologicznych podstaw. Mało ludzi jest w stanie usłyszeć 20kHz. Zazwyczaj 16kHz, jest granicą słyszalności.
    popawu
    Level 9  
    Czyli w tej cenie, warto dać te 800zł za pylony pearl ?... Jeśli tak to łykam, najwyżej będę Cię wyklinał w duchu :) A do tego który ten pioneer ?
  • Helpful post
    Herethic
    Level 28  
    telecaster1951 wrote:
    W 20 metrach, na pewno basu nie jest mało.
    Nie przesadzaj... Pamiętajmy o długości fal akustycznych. Ale źle nie jest.
    popawu wrote:
    Czyli w tej cenie, warto dać te 800zł za pylony pearl ?
    Cena jest naprawdę ok. Przyznaję, że nie słuchałem tych kolumn, ale wiem, co potrafi GDN 17/40.
    Naprawdę brzmi fajnie. Sadzę, że benek161 i telecaster1951 mają rację.
    GDWK 10/80 podobno jest w "Pylon Pearl" bardzo dobrze zaaplikowany.

"Prawda jest jak d_pa, każdy ma inną", ale ta propozycja wygląda na bardzo rozsądną w Twoim metrażu.
    Przynajmniej moim, skromnym, zdaniem.
    popawu wrote:
    A do tego który ten pioneer ?
    Wspomniałbym również o firmie Denon (ciut drożej), ale nie chcę Ci mieszać w głowie...
    Pozdrawiam

Na marginesie: http://pylonsklep.pl/pl/kolumna-glosnikowa-pearl.html
    popawu
    Level 9  
    Super, dzięki za porady, bo w zasadzie już byłem zdecydowany na stx'y.... Poczytałem o tych pearlach na innych forach i też są dobre opinie, w tej cenie mam dosyć dobre głośniki i gwarancje, czyli tak jak chciałem :) Poza tym ładnie powinny wyglądać w salonie w przeciwieństwie do STX'ów.
    A teraz możemy się zająć wzmacniaczem, pearle mają moc 120 W RMS i co dalej ? (przypominam o pilocie) i kwocie do 350zł.
    A jeszcze co z kablami żeby to podłączyć?
  • Helpful post
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    popawu wrote:
    A jeszcze co z kablami żeby to podłączyć?
    Zwykłe przewody głośnikowe, 1,5 - 2,5 mm^2 z miedzi OFC.
    Wzmacniacz, może być ten, który był już proponowany. To solidna konstrukcja no i posiada pilota. Tak jak chciałeś.
    popawu wrote:
    pearle mają moc 120 W RMS
    Chyba jednak źle przeczytałeś. GDN 17/40 "posiada" moc 40W i taką moc posiadają te kolumny. . Ten Pioneer w zupełności wystarczy.
    popawu
    Level 9  
    Taką informację przeczytałem na jakiejś stronie z tymi głośnikami, nie wiedziałem, że tak sie rozszyfrowywuje te oznaczenia :)
    to dzieki za pomoc, zamykam temat