Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mój zestaw hi-fi odbiera radiostację sąsiada!

jacek220v 19 Nov 2011 15:04 5574 29
Tespol
 • #1
  jacek220v
  Level 9  
  Po pierwsze nie wiem nawet czy umieściłem ten temat w odpowiednim miejscu, gdyż nie mam zielonego pojęcia o radiotechnice. Z góry przepraszam.

  Jak się pozbyć sąsiada, którego słyszę podczas słuchania muzyki? Nie wiem czego on używa, czy to jest CB czy coś innego? Jeden z moich głośników odbiera wszystko, co sąsiad nadaje w eter. Jak mam z mim rozmawiać, co zasugerować, o co spytać? Czy da się temu jakoś zaradzić?
 • Tespol
 • #3
  sq7gvu
  Level 17  
  Myślę, ze skarga to ostateczność. Pogadaj z sąsiadem, zapytaj czego używa, i powiedz mu o swoich problemach. Jak kumaty, to rozwiąże problem we własnym zakresie, Jeśli nie będzie chciał współpracować, to wtedy pozostaje droga oficjalna. Pogadaj z nim i daj więcej informacji.
  Marcin
 • Tespol
 • #4
  Yaga
  Level 16  
  Nie jestem pewny czy UKE może interweniować na terenie UK... faktycznie, lepiej pogadać z sąsiadem. Ale sprawdzić własny sprzęt pod kontem jego normowej odporności na sygnały wielkiej częstotliwości, też by wypadało.
  Nie wiemy przecież jaki masz sprzęt, jak jest zainstalowany i gdzie dzieje się to zjawisko... w Plymouth UK czy w kraju?
 • #5
  jacek220v
  Level 9  
  Jestem w UK, więc UKE faktycznie niewiele zdziała :) Poza tym nie chcę nikogo o nic oskarżać, sprawę na pewno załatwię polubownie. Chcę tylko wiedzieć orientacyjnie co i jak. Czym to może być spowodowane i jak temu zaradzić.
  Mój sprzęt:
  Wzmacniacz, dwie kolumny podstawkowe, odtwarzacz CD. Wszystko połączone zwykłymi kablami miedzianymi. Amp i CD do listwy a ta do gniazda sieciowego. Wystarczy, że włączony jest amp i już odbieram sąsiada na obu głośnikach (nie na jednym jak pisałem wcześniej) bardzo wyraźnie i szczegółowo z lekkim echem.
  O jego sprzęcie nic nie wiem, jutro go złapię i popytam. Wiem tylko, że ma do tego na dachu strasznie długą antenę i chwalił mi się kiedyś, że czasem łapie kontakt z Polską. O co mam się go spytać, bo nie za bardzo wiem. Co to za sprzęt? jaką ma moc? ...?
  Dzięki za odpowiedzi.
 • #6
  sq6ade
  Level 40  
  Objawy mogą wskazywać że to jakiś sympatyk CB :

  - czytelny głos w głośnikach (AM nadawcy)
  - pogłos (popularne mikrofony z echem)
 • #7
  sq7gvu
  Level 17  
  SQ6ADE: w UK obowiązuje modulacja FM. Dlatego tym bardziej trudno mi zrozumieć czemu to sieje. Myślę, że sąsiad ma rozstrojone radio, ale jeśli wchodzi toto na audio, to nie bardzo wiem, jak to wyeliminować. Być może pomogą filtry na wejściach do wzmacniacza, które powinny odfiltrować w.cz. i zapobiec detekcji na półprzewodnikach wewnątrz wzmacniacza. Być może wystarczy zawinąć przewód doprowadzający sygnał do wzmacniacza wokół rdzenia ferrytowego - takiego, jakie są na przewodzie łączącym grafikę PC z monitorem. Warto spróbować.
 • #8
  terpio
  Level 16  
  Pogadac z sasiadem radiowcem i nie robic sobie i jemu pod górke.
  W UK porządku w eterze pilnuje (z różnym ponoć skutkiem) Ofcom. Na jego stronie znajdują sie odpowiednie formularze online zgłoszenia interferencji itp: https://stakeholders.ofcom.org.uk/tell-us/abuse-amateur-radio-system
  - nalezy zignorować część dotyczaca radioamatorstwa.
  Mam problem z PLA które uśmierca prawie totalnie mój KF, po około 2 miesiącach Ofcom zamknął moją sprawę z zapewnieniem, ze w ciągu kilku najbliższych dni interferencje ze strony British Telecom znikną.
 • Helpful post
  #10
  kondensator
  Level 36  
  Duża szansa że wina jest (nie zawsze w całości, ale często w większości) po stronie Twojego sprzętu i jego okablowania
  http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=23&t=12407&
  Słowa kluczowe: EMC, RFI, ekranowanie, detekcja obwiedni, rusty bolt effect
  Jeżeli głos w głośnikach jest zrozumiały, to jest to prawdopodobnie AM i użytkownik CB (w przypadku krótkofalowców emisja od wielu lat już w 99.9% nie używana). Jeżeli jest to niezrozumiały bulgot lub pisk, zmiany głośności, to będzie SSB lub FM - używane zarówno przez krótkofalowców, jak i na CB27MHz.
  Pomóc może m.in. odpowiednie zwinięcie przewodów sygnałowych (nie "bezładna plątanina"), rdzenie ferrytowe na przewodach, lepiej ekranowane przewody, niewielkie przeróbki sprzętu, zmiana sprzętu.
  Na szczęście w UK jest wiele pomocy do poczytania na stronach OFCOM, RSGB, ARRL (w USA, ale po angielsku). Sąsiad nadawca powinien pomóc i np. częściowo pokryć koszt rdzeni ferrytowych (można je też mieć za darmo - z rozbiórki (część jest na zewnątrz na kablach, większość w obudowie) telewizorów i monitorów CRT, zasilaczy PC, podobnie jak większość potrzebnych do celów odkłócania dławików i kondensatorów); kable sygnałowe audio też lepiej i taniej zrobić samemu niż kupując "bajerackie drogie ze sklepu dla audiofili" - np. z kabli koncentrycznych (niesymetryczne do "chinch"), dodając dodatkowy ekran z rozbiórki kabla wizyjnego od monitora (symetryczne, do XLR).
  http://www.ofcom.org.uk/static/archive/ra/top...research/RAwebPages/Radiocomms/pages/faqs.htm
  http://www.ofcom.org.uk/static/archive/ra/top...arch/RAwebPages/Radiocomms/pages/interfer.htm
  http://www.ofcom.org.uk/static/archive/ra/top...Pages/Radiocomms/pages/interexpl/houseapp.htm
  http://www.ofcom.org.uk/static/archive/ra/top...arch/RAwebPages/Radiocomms/pages/mitigate.htm
  http://www.ofcom.org.uk/static/archive/ra/top...arch/RAwebPages/Radiocomms/pages/glossary.htm
  http://www.ofcom.org.uk/static/archive/ra/topics/research/RAwebPages/Radiocomms/index.htm

  Do poszukania i poczytania: Alain Charoy (po polsku !, dla "zwykłych ludzi", cztery części, trzeba zaczynać od cz 1), Keith Armstrong, Tim Wiliams.
  Jak "sprawca" zobaczy że wiesz "o co chodzi" (może więcej niż on...) i chcesz współpracować, to inaczej sprawa powinna się potoczyć.
  Oczywiście winna może być instalacja antenowa u niego, złe połączenia, za małe przeciwwagi anteny pionowej lub ich brak, korozja (w tym stary kabel koncentryczny zwł. z ekranem częściowo z aluminium), brak uziemienia, rozstrojony nadajnik, za duża (nielegalna...) moc nadajnika i setki innych przyczyn, ale najpierw trzeba być w >100% u siebie OK ze sprzętem żeby skarżyć się na zakłócenia (wszystko jedno czy do kogoś czy do urzędu). Jeżeli sprzęt jest bez CE albo z podrobionym CE ("China Export"), to nawet nie ma co się wychylać i skarżyć komukolwiek na zakłócenia, tylko wymienić lub odkłócać samemu.
  http://www.rsgb.org/emc/are-you-getting-interference.php
  http://www.rsgb.org/emc/
  http://www.rsgb.org/emc/radcom-emc-column-archive.php (treść niestety tylko dla członków RSGB, ale tematy coś mówią, a i poszukać inaczej można...)
  http://www.rsgb.org/emc/emc-publications-and-leaflets.php !!!

  Na CB 27MHz długość fali to ok. 11m, 1/4 fali to ok. 2.7m - i podobnej długości (oraz jej wielokrotności) przewody zachowują się "jeszcze lepiej" jak antena odbiorcza dla tego pasma - chyba że są zwinięte w kłębek, najlepiej przez rdzenie ferrytowe (kolejnym darmowym źródłem rdzeni ferrytowych do celów EMC są cewki odchylające z kineskopów CRT - są tam ukryte w skomplikowanym plastykowym karkasie i połączone klamerkami oraz uzwojone drutami miedzianymi w emalii dwie ferrytowe połówki dziwnego kształtu nakładane na szyjkę kineskopu (niestety zbieracze metali kolorowych polują na tą miedź i zwykle całość jest niszczona przed wrzuceniem do ogniska... Mając dostęp do bezpłatnego (albo prawie...) źródła takiego wycofanego sprzętu można zaoszczędzić na ferrytach i nie tylko setki PLN/USD/GPB (rdzenie ferrytowe są bardzo różnych gatunków, ale dla zastosowań EMC bardziej liczy się ich ilość, miejsce założenia i sposób uzwojenia !)

  Uzupełnienie:
  http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=6382
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9310657#9310657

  Mam nadzieję, że Kolega napisze więcej o działaniach z EMC.

  [Proszę nie zamykać tematu - wątek dotyczy wielu osób i jest rozwojowy !]
 • #11
  jacek220v
  Level 9  
  Po rozmowie z sąsiadem.
  Bardzo się zdziwił i zaniepokoił. Na moje pytania odpowiadać nie chciał, wręcz się wystraszył. Na końcu rozmowy przeprosił mnie i napomknął żebym na niego nie donosił.
  Poprosiłem go o opisanie sprzętu na co odpowiedział, że to jest jego prywatna sprawa i nic mi nie powie. Udało mi się jedynie wyciągnąć, że:
  - rozmawia przez CB o mocy 4 W
  - ma wzmacniacz 300 W
  - korzysta z tej długiej anteny, o której pisałem wcześniej
  - gdy wchodzi na FM to u mnie nic nie słychać
  - mam jego nawołania w głośnikach tylko jak jest na AM
  - gada z całym światem, podobno odbiera czasem Afrykę ale oni nie słyszą co on mówi
  - należy do lokalnego klubu CB
  Więcej nie chciał mówić.
  Jego mieszkanie jest jak skład z elektroniką. CB ma kilka, do tego skaner pasma (czy jakoś tak) sprzęt dyskotekowy, kilka odtwarzaczy CD, wzmacniacze, laptopy, telewizory, tony kabli etc etc. To wszystko w jednym małym pokoiku!
  Dogadałem się z nim, że jak tylko coś będzie przebijało to mam mu dać znać to się wyłączy lub zmieni na FM. Po kłopocie.
  Waszych propozycji nie sprawdzałem. Nie mam czasu w tygodniu, żeby wyciągać kable ze starego sprzętu, może w weekend coś podziałam?
 • #12
  sq6ade
  Level 40  
  jacek220v wrote:
  Po rozmowie z sąsiadem.
  Bardzo się zdziwił i zaniepokoił.


  Znaczy że to lamer techniczny. Więc nie pomoże w usunięciu zakłóceń jeśli
  nie skończy z nadawaniem z dopałką a może i bez niej.

  Wasza "znajomość" zapowiada się niestety nieciekawie.

  p.s.
  Miałem kiedyś takiego sąsiada który słyszał moje pogaduchy na AM
  na jakimś gów..ie kuchennym made in PRL.
  Proponowałem mu wielokrotnie że wyleczę tego kołchoźnika
  z tej przypadłości. Niestety ta menda uznała za lepsze rozwiązanie
  kapowanie do spółdzielni co skończyło się demontem mojego patyka
  przez roboli ze spółdzielni. Stare dzieje :)
 • #13
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jak koleżka pompuje 300W z splatterboxa to i nie dziwota, że włazi w co popadnie.
  Legalne toto nie jest na CB stad jego zmieszanie, bo konsekwencje prawne są za to niezłe.
  Michał
 • #14
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  jacek220v wrote:
  Dogadałem się z nim, że jak tylko coś będzie przebijało to mam mu dać znać to się wyłączy lub zmieni na FM. Po kłopocie.

  Po kłopocie to tylko rozpatrywanie problemu z jednej strony.

  Pamiętaj, że Twój sprzęt nagłaśniający również musi być "sprawny" i odkłócony z w.cz. indukującego się w elektronice i w kablach tego wzmacniacza.


  Pozdrawiam.
 • #15
  kondensator
  Level 36  
  SP5ANJ wrote:
  jacek220v wrote:
  Dogadałem się z nim, że jak tylko coś będzie przebijało to mam mu dać znać to się wyłączy lub zmieni na FM. Po kłopocie.
  Po kłopocie to tylko rozpatrywanie problemu z jednej strony.

  Zamiatanie pod dywan nie rozwiąże sprawy.
  1. Wkrótce ktoś inny nie będzie mieć obiekcji, albo chęci szukania źródła zakłóceń i zgłosi sprawę do Urzędu - ale wyglądać będzie że to Ty zgłaszałeś / podpowiedziałeś komuś by zgłosił (w dodatku oficjalnie w UK można nadawać na CB 27MHz chyba tylko z FM, więc...)
  2. Jak są takie objawy zakłóceń, to bardzo możliwe ze to nie tylko za duże pole w.cz. na 27MHz, ale i promieniowane są zakłócenia na zupełnie innych częstotliwościach (harmonicznych i nie tylko) - patrz punkt 1.
  3. Co zrobisz jak kontrola będzie też... u Ciebie. Mogą np. znaleźć różne rzeczy i... zrobi się nieciekawie np. finansowo
  4. Co w przypadku gdy będziesz chciał założyć swoją antenę (wszystko jedno czy do CB, SAT, TV, FM, DAB WLAN czy inną) - patrz p.1 i 3
  5. Najlepiej gdyby dało się "wspólnie" choć trochę opanować problem, zakłócenia u Ciebie to może być objaw dodatkowy, wskazane byłoby sprawdzić w szerszym paśmie (przynajmniej do 470MHz) co Twój sąsiad wypromieniowywuje ze swojego nadajnika - profesjonalne analizatory widma są drogie, ale może choć uproszczony ("słupkowy") ma lokalny instalator anten naziemnych (a na pewno ma przestrajany miernik poziomu sygnału od 47 do 860MHz), można też użyć skanera częstotliwości (duża szansa że Twój sąsiad lub jego znajomy ma // http://www.radios-uk.com/scanners/law.htm ...) i przeskanować w czasie jego nadawania pasmo 20...470MHz (trzeba włączyć nadawanie i podać na stałe jakiś dźwięk np. 1kHz (sinus, prostokąt, na prostokącie zakłócenia wyjdą wyraźniej) do mikrofonu, np. z generatora (nie trzeba mieć czy budować, są programy na PC) lub zapętlonego odtwarzacza MP3.
  W UK są (legalnie...) dwa podzakresy CB: ten "międzynarodowy" i dodatkowy trochę poniżej 28MHz, trzeba przeprowadzić skanowanie kilka razy, np. nadając na (+/-) pierwszym, środkowym i ostatnim kanale każdego podzakresu zakresu - możliwe że zakłócenia będą się mocno różniły.
  http://www.g4nsj.co.uk/cb.shtml
  http://en.wikipedia.org/wiki/CB_radio_in_the_United_Kingdom
  http://www.tec-lab.co.uk/hesk/knowledgebase.php?article=14
  Jak prawdziwe badanie zrobi to Urząd po zgłoszeniu od kogoś innego lub od zakłócanej instytucji (np. pogotowie, policja, lotnictwo (!) , wojsko, czy nawet taxi...), to będzie za późno... a sąsiad zawsze będzie patrzył na Ciebie jak na (dono.......) w dodatku "zagranicznego" (a z stąd już jeden krok by przypadkowo kiedyś opowiedział o swoich problemach w barze komuś z miejscowej subkultury i... kłopoty mogą być - a po co ?
  Niezależnie od tego postaraj się o materiały ferrytowe z odzysku (za nowe w sklepach "dla miejscowych" można wydać niepotrzebnie fortunę (zwł. gdy działa się po omacku bez bazy pomiarowej) - możliwe że założenie ich najpierw u sąsiada (przewody antenowe, zasilające, audio i inne - poczytaj o przypadkach gdzie w silnym polu w.cz. nieużywane urządzenie radiowe było źródłem mieszania i wtórnego wypromieniowywania zakłóceń na innych częstotliwościach) da zmianę sytuacji lub przynajmniej jej częściowe wyjaśnienie.
  Fotografie instalacji nadawczej (i "odbiorczej") i ich szczegółów też mogą pewne rzeczy wyjaśnić lub ukierunkować działania.
 • #16
  amaradiotor
  Level 14  
  Filozofii to tu dużo, a jedyne słuszne to to co napisał kol. SP5IT.

  SP5IT wrote:
  Jak koleżka pompuje 300W z splatterboxa to i nie dziwota, że włazi w co popadnie.
  Legalne toto nie jest na CB stad jego zmieszanie, bo konsekwencje prawne są za to niezłe.
  Michał
 • #17
  dipol
  Level 34  
  jacek220v=
  na 99% to również kolegi sprzęt nadaje się do szybkiego usprawnienia i poprawienia niedoróbek producenta-trzeba uzupełnić brakujące elementy LC.-są zwory żeby taniej produkcja kosztowała itd..........można by długo pisać.
  A lubię czasami poćwiczyć sprzęt klientów który mi się trafia do naprawy.Która plastykowa obudowa coś ekranuje. i wyniki są bolesne dla sprzętów obecnie kupowanych.
  73!
 • #18
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  amaradiotor wrote:
  Filozofii to tu dużo ...

  Proszę Bardzo abyś nie "wypisywał" tu na Forum - wpisów - związanych z regulaminem pkt 3.1.9 .

  Słowa i Wypowiedzi Fachowca jak najbardziej jest "pozytywem" -- nawet -- chociażby z funkcji długoletnich i prawidłowych wpisów w tym dziale.
  SP5IT wrote:
  Jak koleżka pompuje 300W z splatterboxa to i nie dziwota, że włazi w co popadnie.

  Musimy Tu rozważyć również sam problem odkłócenia zestawu jak napisałem w : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10167846#10167846

  Fachowcy na tym Forum powinni być szczególnie [chronieni] a niestety nie są z funkcji regulaminowej - a szkoda - .

  To właśnie Ci Fachowcy są "wykładnikiem" takiej popularności elektroda.pl w Świecie.
  CZEŚĆ i CHWAŁA im za to.

  Pozdrawiam.
 • #19
  sq6ade
  Level 40  
  Facio i z "regulaminowych" 4W może "jechać po audio" w sprzęcie ,który nie jest
  zabezpieczony fabrycznie.
  Niech wyłączy dopałkę i wtedy zobacz czy masz go w głośnikach.
 • #20
  amaradiotor
  Level 14  
  SP5ANJ wrote:
  Słowa i Wypowiedzi Fachowca jak najbardziej jest "pozytywem" -- nawet -- chociażby z funkcji długoletnich i prawidłowych wpisów w tym dziale.
  SP5IT wrote:
  Jak koleżka pompuje 300W z splatterboxa to i nie dziwota, że włazi w co popadnie.


  No toć tę wypowiedź poparłem, bo nie rozumiem jak można się dopatrywać jakichś wad w sprzęcie nagłaśniającym kolegi w obliczu tych 300W na AM z pogłosem, czyli mikrofonem z echem, o ile każdy sprzęt powinien być w jakimś stopniu odporny na zakłócenia w.cz czy inne to po kilkukrotnym a może większym przekroczeniu tych norm i tak się "podda", więc jakichś norm trzeba się trzymać z obydwu stron.
 • #21
  kondensator
  Level 36  
  amaradiotor wrote:
  nie rozumiem jak można się dopatrywać jakichś wad w sprzęcie nagłaśniającym kolegi w obliczu tych 300W na AM z pogłosem, czyli mikrofonem z echem, o ile każdy sprzęt powinien być w jakimś stopniu odporny na zakłócenia w.cz czy inne to po kilkukrotnym a może większym przekroczeniu tych norm i tak się "podda", więc jakichś norm trzeba się trzymać z obydwu stron.
  O wadach i przekraczaniu norm (no, może oprócz mocy nadawania) nic na razie nie można napisać: nie wiemy nic (także) o antenie nadawczej (jaka, czy i jakie ma przeciwwagi, może jest więcej anten i przełączanych - sprawdzić każdą), sposobie zainstalowania, odległościach, stanie, rodzaju i wieku przewodów koncentrycznych, nawet mocy w.cz. (napis "300W" na obudowie, a sprzęt pobiera z sieci znacznie mniej czyli "sprawność >100%" - to nie jest odosobniony przypadek, nie tylko w chińskich boomboxach) itd. Jeżeli antena nie promieniuje w dól sama i ekranem przewodu koncentrycznego, wszystko jest w dobrym stanie technicznym i prawidłowo zainstalowane, odległości są w metrach a nie cm, to nie widzę powodu dlaczego 300W RF z anteny może być problemem (tylko że "w realu" zwykle stan instalacji taki nie jest...).
  Niestety wystarczy złe złącze (fatalne UC czyli ang. "UHF" w CB !), złe kable, za niski maszt, korozja w antenie lub okolicy, brak uziemienia i inne czynniki (wystarczy nieraz jeden "błahy" powód, ale często występuje synergia (czy w okolicy są inne urządzenia nadawcze ?) - i mamy efekt np. jak w opisie na początku nawet przy skromnym natężeniu pola 1V/m.
  Detekcja obwiedni po prostu bardziej zadziała przy nadawaniu z AM (i słychać kto to...), a ew. zakłócenia pozapasmowe będą niezależnie od użytego mikrofonu.

  Z tego co Autor wątku pisze o wyposażeniu sąsiada i jego kolegów - z pozyskaniem rdzeni ferrytowych do założenia na kable (przynajmniej "początkowej" ilości) nie powinno być kłopotu (te zapinane na klamerki z szyjek kineskopów dają się założyć nieraz nawet na maszt o średnicy chyba do ok. 40mm), podobnie ze skorzystaniem ze skanerów (przenośne radio na baterie z falami długimi, średnimi i krótkimi też się może przydać), czy radiotelefonów ręcznych (raczej PMR446MHz niż CB27MHz - do koordynacji prób na zakłócanie - wygodniej i taniej niż przez telefon).
  Przydałyby się zdjęcia całego toru antenowego po kolei ze szczegółami (zdjęcia urządzeń nadawczych w środku pewnie też, ale ich właściciel może nie być chętny...)

  Może się okazać, że przegląd i konserwacja w/w instalacji zmniejszą (np. na pewien czas) efekty zakłócające (co wcale nie znaczy że to rozwiązuje problem !).
  O bezpieczeństwie pracy na dachu nie będę pisał - w UK do BHP (HS) się podchodzi chyba jednak bardziej serio niż w Polsce, odpowiedni sprzęt może będzie też łatwiej pożyczyć gdyż jest używany np. na budowach a nie tylko na szkoleniach...
 • #22
  amaradiotor
  Level 14  
  kondensator wrote:
  Detekcja obwiedni po prostu bardziej zadziała przy nadawaniu z AM (i słychać kto to...), a ew. zakłócenia pozapasmowe będą niezależnie od użytego mikrofonu.


  I z tego co autor pisze wynika że właśnie o tą detekcję obwiedni w tym przypadku chodzi, no i teraz jeśli do tego ten nadawca używa jakiegoś mikrofonu z echem, wzmocnieniem czy innymi bajerami - tu sugeruje się tym co kolega napisał "bardzo wyraźnie i szczegółowo z lekkim echem", to najczęściej cały tor nadawczy od samego początku jest przesterowany i skutki tego są właśnie takie jakie są w tym przypadku.
  Sama moc tu nie stanowi problemu, oczywiście przy prawidłowo wykonanej instalacji antenowej jak i całego sprzętu.
 • #23
  dipol
  Level 34  
  amaradiotor z codziennej praktyki ci powtarzam jak poćwiczysz i popatrzysz co za g.....ludziom sprzedają zmienisz zdanie.Problem jest taki żeby tak był wykonany sprzęt żeby był odporny "detekcję obwiedni w tym przypadku chodzi"
  Porównaj sprzęt sprzedawany na rynek zachodniej Europy i nasz wschodni rynek.Siedzę w zasilaczach impulsowych aktualnie i porównać wystarczy tylko do komputerów-jest przepaść jeżeli chodzi o jakość elementy itd. naszego dostępnego na rynku i przywiezionego np z Niemiec USA . Nasze są "zaprogramowane" że po 2 latach idziesz po następny komputer jak nie poprawisz w porę niedoróbek .Jaki sprzęt posiada aktualnie świadectwo akceptacji tak to się kiedyś nazywało może teraz inaczej.Pytanie u sprzedawcy wywołuje nerwowe reakcje i pada odpowiedź to tylko jest pokaz nie na sprzedaż .Przyjdzie jeleń i nie będzie zadawał kłopotliwych pytań.
  Z przed 30 lat -nawiedził mnie PIR postawili na stole Velę włączyłem radiostacje telewizor bryka .Zakaz nadawania ma pan.Włączyłem swój na moim cisza nic nie bryka.
  Zadałem pytanie czy ze sprawnym OTV przyjechali hi. Panowie zdziwieni... Potem włożyłem filtr do gniazdka antenowego i ich telewizor się uspokoił. Podaliśmy sobie rączki .Tyle lat minęło i odpowiedzi kto winny się nie doczekałem.
  Anteny mam sąsiadów na stałej konserwacji dożywotniej. I u w/w kolegi trzeba by było posiedzieć nad sprzętem i był by spokój. Co nie wyklucza że i po drugiej stronie- co nadaje -jest problem.
  120W WCZ w antenie z mojej radiostacji wchodzi jak w masło w większość sprzętu produkowane przez wiodących producentów oszczędzających na czym się da. I co może moja wina. Dlaczego nie zakłócam swojego,sąsiadów sprzętu telewizyjnego ,radiowego ,komputerowego modemów itd.
  A bajzel z zasilaczy impulsowych wszelkiej maści który nas uziemia amatorów gadania przez radio -kto bada sprzęt sprzedawany na rynku.
  Bo w/w sprzęty trzeba było wstawić brakujące elementy RLC. Następny problem kto pozwoli na ingerencje w sprzęt za X pieniędzy i najlepszy w mieście czy dzielnicy hi.
  Co dzieje się z internetem z modemami bo nikt nie wie że ADSL to także wcz ktoś powie jakie wcz na kablu telefonicznym .Wszystkie kable parowane powinny być za ekranowane do modemu i uziemione do warstwy Glowera centrali a jak jest w rzeczywistości ale to inny temat.
  KOL. Kondensator- wszystko wyłożył także z detalami gdzie są problemy.
  Kończąc obie strony rozpalają grila plus woda rozmowna i sporne sprawy regulują czego w/w kolegom życzę hi.
  73!!
 • #24
  amaradiotor
  Level 14  
  dipol wrote:
  amaradiotor z codziennej praktyki ci powtarzam jak poćwiczysz i popatrzysz co za g.....ludziom sprzedają zmienisz zdanie.


  Tak w skrócie i żartobliwie powiem że ja już nie ćwiczę, tzn już ćwiczyłem, teraz pauzuje...hi
  Co do sprzętu na rynek zachodni czy wschodni to powiem że jestem jedną nogą w Niemczech i takie samo g...o tam jak i u nas, ale to też kwestia marki i ceny.
  Mnie tylko chodzi o to że jakichś norm trzeba się trzymać z obydwu stron.

  Ja kiedyś pracowałem z mocą 500W, oczywiście nie w paśmie CB i zgodnie z pozwoleniem, w blokowisku na osiedlu, nigdy żadnych problemów nie miałem, no jakieś pojedynczy przypadek był nie z mojej winy, pewnie i sprzęt domowy RTV był wtedy też gorszej jakości, w bardzo wielkiej większości tylko wschodni, mój sprzęt home made bo kogo było wtedy stać na inny, lampowy też, więc tu chce dowieść tego że nie chodzi o moc a o jakość sygnału.
 • #25
  sq6ade
  Level 40  
  amaradiotor wrote:

  Ja kiedyś pracowałem z mocą 500W, oczywiście nie w paśmie CB i zgodnie z pozwoleniem, w blokowisku na osiedlu, nigdy żadnych problemów nie miałem,


  Było katarynę przełączyć na AM (jeśli miała) i w czasie najwyższej oglądalności podać swój adres w eter.
 • #26
  amaradiotor
  Level 14  
  sq6ade wrote:
  amaradiotor wrote:

  Ja kiedyś pracowałem z mocą 500W, oczywiście nie w paśmie CB i zgodnie z pozwoleniem, w blokowisku na osiedlu, nigdy żadnych problemów nie miałem,


  Było katarynę przełączyć na AM (jeśli miała) i w czasie najwyższej oglądalności podać swój adres w eter.


  A po co miałem podawać swój adres ?
 • #28
  amaradiotor
  Level 14  
  sq6ade wrote:
  Żeby się dowiedzieć ilu osobom faktycznie zakłócasz :)


  Trudno było by się nie domyśleć jeśli by tak było, raczej wszyscy w okolicy wiedzieli, Cb radio jeszcze wtedy nie było tak rozpowszechnione, a wystarczyło zapytać w okolicy o tego od radia :) to każdy wskazał dokładnie adres, wielu kolegów do mnie w ten sposób trafiło nie znając dokładnego adresu, oczywiście faktem jest że nigdy nie używałem AM, jedynie CW i SSB oczywiście w pasmach amatorskich.
 • #29
  jacek220v
  Level 9  
  Drodzy użytkownicy forum
  Dziękuję za tak duży odzew i wszelkie porady. Z mojej strony mogę podać model sprzętu, którego używam w celu sprawdzenia czy jest zabezpieczony fabrycznie czy też nie. Nie będę jednak sprawdzał szczegółowo instalacji sąsiada z kilku prostych powodów, o których nie warto tutaj pisać. Niech wystarczy to, że nie mam na to czasu a sąsiad nie byłby zachwycony moim węszeniem. Grzebać w starych monitorach też raczej nie będę. Mimo to dziękuję raz jeszcze, wątek zapewne przyda się w przyszłości innym osobom z podobnymi problemami.
  Sprzęt hi-fi o którym mowa składa się z:
  - wzmacniacz zintegrowany Cambridge Audio Azur 340A
  - CD player Yamaha CD-493
  - kolumny głośnikowe Mordaunt-Short Avant 902i
  - przewody miedziane, interconnect no-name
  -
 • #30
  robert123
  Level 16  
  Sprzęt jest z górnej półki - producent w/w wzmacniacza często ekranuje nawet toroidalne transformatory zasilające wewnątrz.Tak więc na 99% wina nie leży po Twojej stronie. Dla pewności odłącz wszystkie źródła od wzmacniacza (wtyki chinch) i posłuchaj czy wtedy sąsiad będzie odbierany. Pozdrawiam.