Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie oprawy świetlówkowej pod ściemniacz.

rafallogi 09 Dec 2004 09:35 6261 9
lampy.pl
 • #1
  rafallogi
  Level 17  
  Bardzo proszę o pomoc: muszę podłączyć oświetlenie pomieszczenia (obecnie świetlówka) pod ściemniacz ścienny. Czy jest to realne? Czy istnieje jakiś układ, czy może są specjalne ściemniacze?
  Dziękuję za pomoc....zielony w elektryce.
 • lampy.pl
 • #2
  ostfal1
  Level 12  
  Niestety nie.
  1. przy odpalaniu świetlówki przez ściemniacz posadzisz element sterujacy triak
 • lampy.pl
 • #3
  elektronikk
  Level 20  
  witam
  tak jak pisze kolega nie da rady , świetlówki jak każde lampy gazowe nie dają sie ściemniać możesz uszkodzić elementy zasilania świetłowki ( mowa o żarówkach energo. ) zmniejszenie napięcca zawsze odbija sie niekorzystnie na trwałości jak i prawidłowej eksploatacji świetlowki , która mówiac krótko miga i pulsuje przez co można dostać oczopląsu :)
 • #4
  Marek Rozenblut
  Level 12  
  Witam. Jedyną radę, którą mogę podsunąć to rozbić owe świetlówki na obwody. W pomieszczeniu zastosować łączniki dwubiegunowe ( na dwa przyciski). Wtedy oprawy świetlówkowe w pomieszczeniu rozbić na dwie sekcje. Można i więcej. Pozdrawiam.
 • #5
  marbac
  Level 15  
  Witam,

  Są takie ściemniacze, którymi można regulować natężenie oświetlenia świtlówek.
  Wejdź na www.elfa.se/pl i wpisz w wyszukiwarce katalogu słowo zciemniacz (koniecznie przez z, to jest szwedzka strona i wyrażenie zostało błędnie przetłumaczone na język polski). Znalazłem tam dwa ściemniacze, które podobno można stosować do zasilania świetłówek. Niestety ich cena jest mało atrakcyjna dla przeciętnego "zjadacza chleba".
 • #6
  krzysiek032
  Level 11  
  Nie znam się za bardzo na tym, ale u mnie nic się nie stało, gdy wkręciłem świetlówki energo do żyrandola i zapaliłem, a mam ściemniacz właśnie (zapalanie dotykowe ze ściemnianiem). Jedyny efekt (pewnie nie pożądany) jaki był, to głośniejsze bzyczenie ściemniacza. Pokrętło nastawione na max.
  Czytałem, że nie można ściemniać świetlówek, ale czy sam taki montaż na dłuższą metę im szkodzi tego nie wiem. Wiem, że można zapalić w takim przypadku i nic się nie zepsuje. Tak przynajmniej było u mnie w przypadku świetlówek Osram Dulux Superstar 11W E14. Mam zamiar jednak założyć zwykłe zapalanie, na wszelki wypadek (bzyczenie).
 • #7
  sq9jjh
  Electrician specialist
  marbac wrote:
  ...Są takie ściemniacze, którymi można regulować natężenie oświetlenia świtlówek. ...

  Są również świetlówki kompaktowe, które przystosowane są współpracy z tradycyjnymi ściemniaczami, cena nawet przyzwoita.
 • #8
  krzysiek032
  Level 11  
  A tak z ciekawości: Co to jest ten element sterujący triak i gdzie się znajduje (świetlówka, czy ściemniacz)?
  Co się stanie jak się on zepsuje?

  P.S. Moja świetlówka nie jest przystosowana do ściemniaczy,
  ale pewnie chodzi głównie o ściemnianie. Nie bawiłem się pokrętłem,
  więc świetlówki żyją i mam nadzieję mają się dobrze.
 • #9
  piotrekpajak
  Level 15  
  Pracuję w szpitalu i w negatoskopach (podświetlanych pulpitach do oglądania zdjęć) jest funkcja trzystopniowego ściemniania, nie wiem na jakiej zasadzie to działa, jak będę miał okazję to sprawdzę. Jeden pulpit to cztery świetlówki 14w połączone szeregowo po dwie. Niestety pulpit można włączyć tylko przy maxymalnym ustawieniu natężenia światła, a świetlówki mają bardzo krótką żywotność (aczkolwiek przełożone do zwykłej oprawy nadal świecą) Więc podsumowując: Istnieje możliwość sterowania świetlówkami ale ten sposób jest mało ekonomiczny.
 • #10
  A-Mail
  Level 22  
  W mojej firmie oświetlenie jest zrealizowane na oprawch Osram z wykożystaniem układu sterującego świetlówki OSRAM działa elegancko startuje od 0-100% swiatła w czasie 2 lat eksploatacji padłu 2 świetlówki na 22 zamontowane. świetlówki wykożystane w tych oprawach to OSRAM DULUX L.