Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmniejszenie zużycia gazu przy c.o. viessmann 100w

jackq 19 Nov 2011 20:56 22372 18
Buderus
  • #1
    jackq
    Level 12  
    Piec gazowy Viessmann Vitodens 100W (1 funkcyjny) + zasobnik c.w.u. 150l + sterownik pokojowy Auraton 2005. Dom nowy po 1 sezonie grzewczym, docieplony itp. pow. ok 120m2 z czego ok 70m2 podłogówki (tylko sypialnie mają grzejniki - 4szt purmo, przewymiarowane wg znalezionego na necie schematu tzn. pokój 15m2 grzejnik 120cm dolne zasil.). Piec na parterze, budynek piętrowy.

    Pokrętło na piecu ustawione na "2" oba obwody (c.o. i c.w.u). Temp grzania c.o. ok 43st. Ciśnienie wody na piecu jak nie grzeje to 2,2bara a jak grzeje to podchodzi pod 3. Podłogówka temp ustawiona na ok 34st.
    Sterownik pokojowy 24/dobę 20stopni.
    Grzejniki zasilane pompą wbudowaną w piecu, podłogówka pompka diamond 6m ustawiona na 1 bieg na stałe, rotametry przepływ od 1-1,5l. Nie ruszam bo są różne długości obwodów i nie wiem, czy warto ustawiać równy przepływ skoro powierzchnie też są różne. A np w wiatrołapie chcę mieć cieplej.
    Grzejniki u góry cieplejsze u dołu zimniejsze (odkręcone na full głowice termo) ale tym się nie przejmuje, w domu jest ciepło.

    Aktualne zużycie gazu temp 0 do -4st na zewnątrz (20 w domu) to 9m3 gazu trochę dużo wg mnie.

    Najważniejsze pytanie jak zmniejszyć zużycie gazu, co poprzestawiać :)

    Będę wdzięczy na wszelkie opinie bo aż strach pomyśleć jak na polu będzie -15. :)
  • Buderus
  • #2
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    jackq wrote:
    Aktualne zużycie gazu temp 0 do -4st na zewnątrz (20 w domu) to 9m3 gazu trochę dużo wg mnie.

    To raczej nie dużo. Wg mnie masz dobrze ustawiony kocioł i instalację. Należy zwiększyć ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym aby nie było tak dużego wahania ciśnienia pomiędzy zimną a ciepłą woda w grzejnikach.
  • #3
    Anonymous
    Anonymous  
  • Buderus
  • #4
    jackq
    Level 12  
    ad.1 latem c.w.u zużywa 1-1,5m3 gazu, pompkę recyrkulacyjna wyłączyłem całkowicie w lecie gdyż miałem wrażenie, że zwiększa zużycie gazu a na ciepłą wodę w kranie nie czekam długo, więc mija się to z celem :)
    Wszystkie rurki są jednakowej średnicy 20mm. Rury zaizolowane wszystkie.
    ad.3 termostat pokojowy jest ustawiony na stałe 20stopni. (napisane w 1 poście).
    Ciśnienie mogę zmniejszyć jeśli to coś pomoże, 3 sekundy roboty :)

    Pytam dlatego bo znajomy ma vitodens 200w + pogodówke. Piec mu ciągnie tyle samo gazu ale... dom ma 250m2 powierzchni, 3 piętra i mieszka w nim 2 razy tyle ludzi (ciepła woda).
  • #5
    Anonymous
    Anonymous  
  • #6
    jackq
    Level 12  
    sorry ale nie wiem gdzie masz gaz za 1,2zł :) jak doliczysz resztę opłat to w taryfie W3 nawet 3zł za metr wychodzi przy mniejszym zużyciu zużyciu (całość rachunku podzielona przez ilość metrów, wiem, że się tak nie liczy ale robię to dla porównania 2 taryf w2 i w3).
    Owszem miesięcznie dochodzi do ~300m3 (zeszła zima) ale do zapłaty jest ponad 600zł/mies.
    Dlaczego chciałbym zmniejszyć a no dlatego, żeby się zmieścić w niższej taryfie - spalanie roczne poniżej 1200m3 (po 10mies. mam już grubo ponad 1300).
    300zł za mies to płacę przy zużyciu 90m3, im więcej tym metr tanieje ale nigdy nie dochodzi do 1,2zł brutto :) Jakby mi takie rachunki przychodziły za 270m3 to byłbym szczęśliwy :D

    tak dla przykładu:
    270m3*1.12+vat=371,95 (za paliwo)
    270*0,44+vat=146,12 (sieciowa zmienna zeszły mies)
    43,05 abonament
    10,09 sieciowa stała
    =571,21zł za miesiąc licząc po stawkach z zeszłego mies.

    Bez urazy ale liczenie samej stawki za paliwo bez vatu i "dodatków" to nie jest kwota rachunku ;)

    Co do kolegi to technologia wykonania domu i materiały te same, tyle, że metraż inny. A porównujemy sobie wzajemnie od zeszłego roku i to jest właśnie dziwne, że jemu spala podobnie przy dużo większym metrażu. No chyba, że mnie w konia robi, w gazomierz mu nie zaglądam. :D
  • #7
    Anonymous
    Anonymous  
  • #8
    jackq
    Level 12  
    On też ma podłogówkę, obaj mamy mieszacze tej samej firmy, sam mu kupowałem (na podłogówkę ja mam ustawione 34st). Oba kominy tzw turbo przez ścianę. W mazowieckim macie gaz za niecałe 1,2zł brutto? taniutko, my na śląsku płacimy ponad 2zł. ;)

    Wg. projektu budowlanego:
    roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh = 75GJ/rok
    20835 kWh/rok

    Sumując krótko i na temat bo nie o polemikę mi chodzi. Mam dobrze ustawione i nic z tym nie zrobię?? Nie dam rady zmniejszyć spalania? A może kazać serwisantowi ustawić kocioł bo ma zakres mocy. Na mniejszą czy większą moc?
  • #9
    Anonymous
    Anonymous  
  • #10
    arturccc
    Level 14  
    Walker29 możesz wyjaśnić czemu komin miałby wpływać na sprawność kotła?
    Swoją drogą zawsze wydawało mi się, że cena gazu ziemnego w Polsce jest wszędzie taka sama i aktualnie uśredniając z wszystkimi opłatami wychodzi około 2.25zł.

    Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie to musisz zmniejszyć krzwą grzewczą jeśli sterownik pogodowy lub temperaturę zasilania i spowodować, że piec grzał po prostu krócej. Między temperaturą powrotu, a zasilania musi być minimum 10 stopni różnicy, im więcej tym lepiej. Zmniejsz bieg pompy, u mnie instalator ustawił na II mimo, że nie było takie potrzeby. Za dużo w tym kotle nie pokombiujesz, zresztą w żadnym nie ma jakiś nie wiadomo jakich ustawień. Zysk wynika jest z kondensacji, a tutaj musi być niska temperatura powrotu i odpowiedni dobry wymiennik, np. nowe budrerusy mają sprawność ponad 110% to jest wynik, a przy podłogówce całkiem realny. Moim skromnym zdaniem 9m to stosunkowo dużo, zwłaszcza jeśli w domu masz zaledwie 20 stopni.
  • #11
    jackq
    Level 12  
    Dziś zrobiłem odczyt i wyszło mi przez ostatnie 3 dni średnie dobowe zużycie 6,11m3. :) U kumpla ostatnia doba - zużycie 7,6m3 ma 23stopnie w domu. Tak gdybam, może mu lepiej to wychodzi bo ma mocniejszy piec. Może podnieść moc pieca bo niby jest regulowana... zadzwonić po serwisanta to żaden problem i tak mam zrobić niedługo przegląd gwarancyjny.

    Co do komina, jak montowałem piec był instalator z wiessmanna to go pytałem czy dawać rurę w komin czy przez ścianę, stwierdził z całą odpowiedzialnością, że nie ma praktycznie żadnej różnicy (jest tak niewielka, że nie ma sensu wydawać 1,5tys.zł na rury).

    20 stopni jest ustawione na sterowniku pokojowym, w realu jest troszkę więcej, wiadomo, że dogrzewa do ciut wyższej temperatury. Jeśli chodzę w domu w koszulce to znaczy, że zimno nie jest :) Termometr pokojowy w sypialni obecnie pokazuje mi 22stopnie. Zimniej jest w salonie (tam jest sterownik), salon zasilany tylko podłogówką a ma 32m2. Musze tam grzejnik dołożyć bo czuć różnicę ;)

    Powrót jest dużo zimniejszy, muszę zamontować termometr, ale rura zasilania jest ciepła, czuć ręką a powrót ledwo co, więc różnica jest spora. Pompka pracuje na 1 biegu - czyt. 1 post. No chyba, że chodzi Ci o pompkę w piecu zasilającą grzejniki?

    Mieszacz mam honeywell ustawiany ręcznie na stałą temp. (34st pokazuje termometr przylgowy na rurze zasilającej rozdzielacz podłogówki).

    Miałem pisać pismo o zmianę taryfy ale to póki co olewam. Poczekam aż się temp zewnętrzna obniży i unormuje, wtedy będę widział zużycie. Żeby przez kilka dni było -10 czy -15 to by mi dało jakiś obraz.

    Zużycie ostatnich 3 dni nastawia mnie optymistycznie, zobaczę jak będzie dalej.
    Dzięki Panowie za rady i zainteresowanie :D
  • Helpful post
    #12
    arturccc
    Level 14  
    Jeśli masz 22 stopnie to zużycie zupełnie przyzwoite. Wydaje mi się że serwisant miał rację, komin nie bierze udziału w odzyskiwaniu ciepła, a korzyść z podgrzania powietrza do spalania jest pomijalna. Większa moc, niższe spalanie, chyba jest dokładnie odwrotnie, zresztą z wyrzutem przez ściane powinna być ograniczona do 21kW, poza tym palnik jest modulowany, a w twoim domu pewnie i tak w największe mrozy nie będziesz potrzebował więcej jak 7-8kW.
  • Helpful post
    #13
    Anonymous
    Anonymous  
  • #14
    jackq
    Level 12  
    Dzięki Panowie, raz jeszcze. Napisze przy większych mrozach jak wygląda spalanie.
  • #15
    michcio
    Electrician specialist
    A tak dla orientacji, to jak wygląda izolacja domu? Tzn. grubości izolacji ścian, podłóg, dachu, ile szyb w oknie, jaka wentylacja (z odzyskiem czy grawitacja)?
  • #16
    jackq
    Level 12  
    Ściany zewn. ceramika porotherm 30cm +10cm styropian i tynk akryl. Dach dachówka braas + wełna isover 20cm + płyty gk. Podłogi parter 18cm styropian + 7cm wylewka w niej podłogówka na folii tej srebrnej, piętro 5cm styropian. pod styropianem folia czarna na betonie. Okna pcv 5 komór zwykłe, 2 szyby zespolone, będę za jakiś czas zmieniał bo kupiłem dom z oknami a nie są jakieś super. Wentylacja grawitacja. Rury woda i centralne gdzie się dało są w "kondonkach" piankowych, rury pex do grzejników. Od pieca do rozdzielaczy rura stal 1" + pp. Sam to robiłem wszystko, więc starałem się zaizolować w miarę możliwości i wiedzy dobrze. Piec jest w garażu jest tam trochę chłodniej 13-15stopni.
  • #17
    michcio
    Electrician specialist
    Aha, czyli zużycie i izolacja standardowe.
  • #18
    jackq
    Level 12  
    Właśnie przyszedł mi rachunek za 2 mies. 181m3 gazu (402zł) wychodzi średnio ok 5m3. Nie ma źle. Oby tak dalej. ;)
  • #19
    sławko4
    Level 1  
    Witam zainteresowała mnie wasza rozmowa na temat instalacji gazowej, a dokładnie Jackq wiec miałbym proźbę do ciebie mógłbyś mi opisać jak masz zrobioną instalację z vitodensa 100 Ja zkupiłem taki piec teraz mam około 80 metrów podłogówki i 8 kaloryferów a interesuje mnie rozwiązanie z pdłogówką bo w tym vitodensie nie ma dwóch obiegów Proszę o pomoc i pozdrawiam.