Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie PIEC-KOMINEK=JEDNA POMPKA

sebka34 19 Lis 2011 20:59 2412 25
  • #1 19 Lis 2011 20:59
    sebka34
    Poziom 7  

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Mam straszny dylemat, a mianowicie w kotłowni piec na eko groszek , w salonie kominek z płaszczem wodnym sterownik tatarek i jedna wspólna pompka. Gdy napalę w piecu i w kominku to sygnał ze sterownika od pieca poda sygnał na pompkę poprzez pompkę pobiegnie prąd na sterownik kominka uszkadzając go Gdy kominek poda prąd na pompkę uszkodzi sterownik pieca. Dioda nie zda egzaminu gdyż prostuje prąd a pompka potrzebuje prądu zmiennego. Proszę o pomoc i rozwiązania pewne i bezpieczne

Proszę poprawić błędy pisowni, interpunkcję też. Mało jasne określenie problemu.
    mod - mirrzo

0 25
  • #2 20 Lis 2011 06:55
    DonRomano
    Poziom 33  

Jeżeli obydwa sterowniki posiadają wyjścia przekaźnikowe a zapewne tak jest to nic się nie uszkodzi.
    Muszą oczywiście być podłączone do tej samej fazy z uwzględnieniem połączeń faza-zero.
    Pomijam bezsensowność instalowania jednej pompy w takim układzie hydraulicznym.

0
  • #3 20 Lis 2011 11:22
    sebka34
    Poziom 7  

Nie chodzi tu o zamontowanie jednej pompki cyrkulacyjnej z całym układzie docelowo jest ich cztery. A mianowicie o opracowanie układy który by zapobiegł uszkodzeniu któregokolwiek ze sterowników. Zbyt drogie koszty na metodę prób i błędów. Sterownik kominka 700zł sterownik pieca 1000zl pompki elektroniczne 4x 799zł.Wiem ze można na przewodach sterownik-pompka, zamontować stycznik lub przekaźnik który by zapobiegł cofaniu się prądu na sterownik, ja nie znam sie na tym nie wiej jaki to stycznik jak to podłączyć. Dla tego szukam pomocy na tym forum.

0
  • #4 20 Lis 2011 11:29
    DonRomano
    Poziom 33  

Jak napisał kolega MIRRZO, Mało jasne określenie problemu.
    W czym jest problem? Pytałeś o jedną pompkę a tu nagle cztery.
    Chętnie pomogę, ale napisz dokładnie o co chodzi.

0
  • #5 20 Lis 2011 11:45
    sebka34
    Poziom 7  

Mamy dwa sterowniki i jedną pompkę tzn. sterownik pieca wyjście na pompkę przewody do pompki-pompka. Sterownik kominka wyjście na pompkę -pompka. Jeśli piec wyśle sygnał na pompkę to poprze pompkę prąd popłynie na sterownik kominka,uszkadzając go. Jeśli kominek wyśle sygnał na pompkę uszkodzi to sterownik pieca. Sterowniki nie mają zabezpieczenia przed takim wpływem. Oczywiście ze biegunowość musi być zachowana taka sama jak i ze sterownika pieca tak i z kominka.

0
  • #6 20 Lis 2011 11:52
    DonRomano
    Poziom 33  

DonRomano napisał:
    Jeżeli obydwa sterowniki posiadają wyjścia przekaźnikowe a zapewne tak jest to nic się nie uszkodzi.
    Muszą oczywiście być podłączone do tej samej fazy z uwzględnieniem połączeń faza-zero.
    Pomijam bezsensowność instalowania jednej pompy w takim układzie hydraulicznym.

Na teraz tyle w tym temacie moim zdaniem.

Powtarzam, jeżeli mają wyjście przekaźnikowe to nic się nie stanie.

Rozrysuj to sobie na papierze.

0
  • #8 20 Lis 2011 12:44
    DonRomano
    Poziom 33  

100% wyjście przekaźnikowe.

0
  • #9 20 Lis 2011 21:29
    sebka34
    Poziom 7  

Jutro zadzwonię do tej firmy i zapytam się czy to prawda ze sterownik ma wyjście przekaźnikowe i od razu zadzwonię do firmy produkującej piec zapytać się o to. Tym czasem bardzo dziękuje za informację.

0
  • #10 24 Lis 2011 21:23
    sebka34
    Poziom 7  

Witam po wykonanych kilkunastu telefonach dodzwoniłem sie w końcu do samego producenta sterownika montowanych w tych piecach. Zadałem mu pytanie czy te sterowniki mają wyjście na pompe obiegową przekaźnikowe czy nie, odparł że nie po czym zapytał dlaczego sie pytam. Przedstawiłem sytuacje i problem, polecił Przekaźnik Dilem 10.Czytałem o tych przekaźnikach -Stycznikach i nie jest napisane nic co by mnie przekonało do zastosowania tego przekaźnika POMOCY !!!

0
  • #11 24 Lis 2011 21:28
    DonRomano
    Poziom 33  

Nie wieże ale to nie ważne.
    Czy jesteś w stanie rozkręcić ten sterownik i popatrzeć na niego od środka?

0
  • #12 24 Lis 2011 21:31
    sebka34
    Poziom 7  

Już o tym myślałem jest plomba a nie chce stracić gwarancji. wyślę ci na pw nr do producenta

0
  • #13 25 Lis 2011 04:30
    DonRomano
    Poziom 33  

No to inaczej.
    Czy w momencie załączenia pompy coś pstryka w środku?

0
  • #14 25 Lis 2011 22:43
    sebka34
    Poziom 7  

nie nie pstyka. tam nie ma przekaźnika. STEROWNIK PIECA NIE MA WYJŚCIA PRZEKAŹNIKOWEGO NA POMPY OBIEGOWE !!!

0
  • #16 26 Lis 2011 05:50
    DonRomano
    Poziom 33  

Czyli zamontować zewnętrzne przekaźniki.
    Wiesz jak czy narysować?

0
  • #17 26 Lis 2011 21:36
    sebka34
    Poziom 7  

Poprosił bym o bardzo szczegółowy opis ze schematem. Nie jestem elektronikiem ale wiem co to rezystor :)

0
  • #18 26 Lis 2011 21:44
    DonRomano
    Poziom 33  

wrr, jutro narysyje dziś mi sie już nie chce. :D

0
  • #19 27 Lis 2011 10:59
    sebka34
    Poziom 7  

Przepraszam za kłopot, jak będę miał schemat to będę mial pewność że nic nie uszkodzę.

0
  • #20 29 Lis 2011 22:19
    sebka34
    Poziom 7  

I co kolego z tym schematem ???
    Kolega tak bardzo sie zaangażował i teraznie umie pomóc.
    Tyle mądrych głów na tym forum i cisza.

0
  • #21 04 Gru 2011 11:10
    DonRomano
    Poziom 33  

połączenie PIEC-KOMINEK=JEDNA POMPKA

Umie, umie tylko cierpi na coś w rodzaju czasus brakus.

I tak.
    PK1 i PK2 przekaźniki z cewką na 230V.
    Najlepiej dwa styki przełączające o obciążeniu standard 230V 8A.
    Zamiast pomp do istniejących sterowników podłączasz owe przekaźniki, zgodnie ze schematem.
    Styki przekaźników łączysz równolegle, oczywiście styki NO czyli normalnie otwarte.
    W szereg ze stykami łączysz pompę, tą wspólną dla obu sterowników i do zasilania 230V.
    Dodatkowe styki (wolne) mogą posłużyć do uzależniania sterowników między sobą, chodzi o ich blokowanie a co za tym idzie blokowanie grzania.
    W razie wątpliwości pytaj.

0
  • #22 04 Gru 2011 21:13
    sebka34
    Poziom 7  

Co to śą za przekaźniki i widzę tam jakąś diodę co to jest za dioda ???

0
  • #23 04 Gru 2011 21:20
    DonRomano
    Poziom 33  

sebka34 napisał:
    Co to śą za przekaźniki i widzę tam jakąś diodę co to jest za dioda ???

Bez komentarza, temat należy zamknąć.

0
  • #24 04 Gru 2011 22:12
    sebka34
    Poziom 7  

Dioda wyprostuje napięcie zmienne na stałe co bedzie powodowało grzanie sie pompki i w rezultacie jej uszkodzenie.

0
  • #25 17 Sty 2012 22:15
    sebka34
    Poziom 7  

Efekt porad DonRomano uszkodzony sterownik pieca koszt naprawy 530 zł dzieki za taką pomoc.

0
  • #26 23 Paź 2012 22:01
    Prorok78
    Poziom 10  

Nikt nie odpowiedział to ja to zrobię...

Kolego - ta 'dioda' na schemacie - to symbol POMPY!!! Jeśli pytasz się o coś, to warto choćby mieć jakiekolwiek podstawy - tym bardziej że brałeś się za prąd o niebezpiecznych napięciach i za hydraulikę, która źle wysterowana zamienia się w bombę...

0