Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Paski antykradzieżowe i bramki - zasada działania a bezpieczeństwo magnetyczne?

huluk 20 Nov 2011 10:57 15599 15
 • #1
  huluk
  Level 32  
  Witam!
  Zaznaczam, iż nie interesuje mnie metoda "obejścia" lub dezaktywacji (było podobne pytanie i wylądowało w koszu z tej przyczyny).

  Mnie interesuje ogólna zasada działania paska (taki samoprzylepny, biały, z blaszkami w środku). Czy jest to zrobione na zasadzie magnesowania i rozmagnesowywania, jeśli tak to jaki to typ pola i orientacyjna siła (i jego szkodliwość dla nośników magnetycznych) ?  Moje pytanie wynika z tego, że ostatnio spotkałem się z takimi paskami przyklejonymi na kasetę magnetofonową i trochę się przeraziłem, jak sprzedawca kasetą przejeżdżał kilka razy nad jakąś szarą płytą. Kaseta na szczęście była czysta, ale jeśli jest do dezaktywacji tego "ustrojstwa" używane silne pole magnetyczne to czy nie ma ono wpływu na nośnik magnetyczny (taśma) w kasecie? Czy, jeśli kasta byłaby nagrana, to takie dezaktywowanie nie uszkodzi zapisu i czy to pole nie ma wpływu na taśmę czystą np. powodując jakieś przemagnesowanie taśmy i pogorszenie jej własności (skutkujące np. późniejszą gorszą jakością zapisu spowodowaną działaniem silnego pola) ?

  Jeśli ktoś miałby dodatkowe informacje jakich urządzeń unikać mając przy sobie taśmy (czasami przechodzę między różnymi bramkami mając w torbie np. kasetę albo taśmę szpulową lub kasetę mini-DV z zapisem jakiegoś koncertu i mam obawy czy któreś z tych czujników nie emitują pól mogących uszkodzić zapis) - byłbym wdzięczny za udzielenie wskazówek aby niepotrzebnie nie ryzykować zniszczenia materiału.

  EDIT:
  P.S. Doczytałem na stronie internetowej jednego z producentów, iż stosowane są 3 technologie: radiowe RF, akustomagnetyczne AM i elektromagnetyczne EM. Bramki pracują na częstotliwościach 8,2 MHz lub 488 Hz.
  Czy któraś z tych technologii może mieć szkodliwy wpływ na nośniki magnetyczne? Pamiętam, że przechodząc przez niektóre bramki z radiem na uszach w okolicy anten sygnał radiowy zanikał (szum i cichy pisk w słuchawkach zamiast stacji)
 • #2
  Szuler17
  Level 22  
  Z tego co pamiętam to przy niektórych kasach w sklepie była naklejona informacja o możliwości uszkodzenia/rozmagnesowania płyt CD, kaset magnetofonowych itp, kart płatniczych.
 • #3
  huluk
  Level 32  
  Mi też się kojarzy, że w niektórych marketach widziałem przy kasie, w okolicach miejsca gdzie kasjerka dezaktywuje zabezpieczenia piktogram przekreślonej karty płatniczej (czyli nie kłaść kart w tamtym miejscu gdyż grozi to ich uszkodzeniem) stąd moje wątpliwości co do zabezpieczenia kaset magnetofonowych takim paskiem. Czy pole stosowane w tych zabezpieczeniach (do ich dezaktywacji) może negatywnie wpłynąć na czystą kasetę (np,. w postaci pogorszenia właściwości warstwy magnetycznej)?
 • #4
  Szuler17
  Level 22  
  Moim zdaniem siła pola magnetycznego przy kasach, czy też w paskach zabezpieczających jest na tyle mała, że nie uszkadza kaset. Wiele filmów, muzyki itp. nagrywanych na płytach CD też jest zabezpieczana i działa. Nie spotkałem się z takim przypadkiem, aby uległy uszkodzeniu. Pomiarów żadnych nie przeprowadzałem, więc nie wiem jak jest rzeczywiście. Być może taka np. kaseta jakby leżała dłuższy okres czasu gdzie w okolicy "kasy" to coś by się z nią stało. Nie wiem niestety dokładnie.
 • #5
  jasiu71
  Level 11  
  Płyty CD i DVD nie mają nic wspólnego z z nośnikiem magnetycznym. Są tłoczone z plastiku i zalewane odbijającą promień lasera powłoką lustrzaną.
 • #6
  wieswas
  Level 33  
  Nie znam się na tym, ale nie sądzę aby to działało na zasadzie zmian pola magnetycznego.
  1-Zakłóceń magnetycznych jest tak dużo wokół nas, że takie małe pola byłyby nie do wykrycia.
  2-Nie da się selektywnie wykryć konkretnego pola.
  3-Pole magnetyczne bardzo szybko maleje wraz z odległością.
  4-Trudno jest je precyzyjnie kierunkować.
  Myślę, że te blaszki stanowią odwód rezonansowy nastrojony na określoną częstotliwość.
  Nadajnik wytwarza falę radiową w pewnym (nieznanym zakresie) , może nawet modulowaną, a odbiornik mierzy, czy ta fala radiowa ma cały czas ten sam poziom.
  Znalezienie się konkretnego układu blaszek tworzących obwód rezonansowy nastrojony na tę samą częstotliwość pobiera dużą dawkę energii.
  Odbiornik wykrywa gwałtowny zanik fali, podobnie jak działa grid-deep-meter.
  Tam także zbliżając obwód rezonansowy do cewki nadawczo-odbiorczej zauważamy gwałtowne cofnięcie się wskazówki miernika, gdy mierzony obwód rezonansowy jest dostrojony do tej samej częstotliwości przyrządu.
  Ale to tylko moje przypuszczenia.
 • #7
  ^cypis^
  Level 12  
  Jeżeli chodzi o systemy RF to jest dokładnie tak. Nadajnik generuje zmodulowany sygnał na określonej częstotliwości z określoną dewiacją. Odbiornik odbiera sygnał i jeśli nie następują istotne zmiany w jego "wyglądzie" siedzi cicho. W momencie, gdy pojawia się zniekształcenie sygnału poprzez pojawienie się np. układu rezonansowego na tejże lub zbliżonej częstotliwości, następuje wzbudzenie alarmu.
  Urządzenia RF są tanie w eksploatacji, ale niestety podatne na zakłócenia.
  Systemy AM w skrócie to puszczanie dźwięku o określonej częstotliwości i nasłuchiwanie, czy zabezpieczenie się wzbudzi - najprościej rzecz ujmując, do towaru przyczepiony jest kamerton i w momencie uderzenia fali zaczyna "grać" - odbiornik słucha, jak usłyszy wzbudza alarm, jak nie usłyszy puszcza kolejną falę.
 • #8
  c4r0
  Level 36  
  ^cypis^ wrote:
  Systemy AM w skrócie to puszczanie dźwięku o określonej częstotliwości i nasłuchiwanie, czy zabezpieczenie się wzbudzi - najprościej rzecz ujmując, do towaru przyczepiony jest kamerton i w momencie uderzenia fali zaczyna "grać" - odbiornik słucha, jak usłyszy wzbudza alarm, jak nie usłyszy puszcza kolejną falę.
  No nie do końca. Z mojej wiedzy wynika, że zabezpieczenie wzbudzane jest falą pola magnetycznego i przy określonej częstotliwości zaczyna mechanicznie rezonować (trochę jak rezonator kwarcowy). Bramka ani nie wysyła ani nie odbiera dźwięku.
 • #9
  Szuler17
  Level 22  
  Kiedyś rozebrałem, otworzyłem, dostałem się do środka takiego paska antykradzieżowego z myślą, że znajdę tam coś ciekawego :D Niestety nic oprócz blaszek, płytek czy jak to nazwać folii aluminiowej? nie było. Być może jakoś to odbija tudzież wpada w rezonans pod wpływem fal pola magnetycznego.
 • #10
  ^cypis^
  Level 12  
  Rozbierzesz klipsa RF, będziesz miał kawałek zwiniętego drutu z kondensatorem. Papierowa etykieta płaska to dokładnie to samo.
  A etykieta AM, o której piszesz, to tak jak wspomniałem, najzwyklejszy kamerton na 58 lub 62Hz.
 • #12
  ^cypis^
  Level 12  
  c4r0 wrote:
  ^cypis^ wrote:
  A etykieta AM, o której piszesz, to tak jak wspomniałem, najzwyklejszy kamerton na 58 lub 62Hz.
  Nie pisz głupot. To nie jest "najzwyklejszy kamerton". Można czegoś nie wiedzieć, ale jak ktoś wtedy myśli, że wie, to przykro się robi...
  http://electronics.howstuffworks.com/everyday-tech/anti-shoplifting-device5.htm
  A przy częstotliwości zapomniałeś o `k`.
  Pierwszy akapit, czwarta linijka - jak wól stoi kamerton. Więc nie rzucaj się tylko przeczytaj. Poza tym w końcu skądś musiało się wziąć to Akusto. Bo kamerton rezonuje, nie tańczy, czyli wydaje dźwięk. Impuls wzbudza, kamerton drga. EOT.
  Rację przyznaję jedynie w przypadku błędnej częstotliwości.
 • #13
  c4r0
  Level 36  
  ^cypis^ wrote:
  Pierwszy akapit, czwarta linijka - jak wól stoi kamerton.
  Jak dla mnie, to jak wół stoi "jak kamerton". Jak coś działa jak kamerton to nie znaczy że jest kamertonem. Konstrukcja takiej metki nawet kształtem kamertonu nie przypomina. "Akusto" w nazwie bierze się stąd, że występują tam drgania mechaniczne. Ale te drgania są wzbudzane nie dźwiękiem z powietrza tylko polem magnetycznym, i tak samo emitują falę magnetyczną która jest wykrywana, a nie dźwięk.
 • #14
  huluk
  Level 32  
  Widzę nowe, ciekawe odpowiedzi, jednak założyłem wątek aby dowiedzieć się, czy i jeśli tak to w jaki sposób różne techniki mogą wpłynąć na "wrażliwe" przedmioty tak jak w tym przypadku kasety magnetofonowe. Czy ktoś może wie, czy częstotliwości, moce itd. mogą mieć negatywny wpływ na nośniki magnetyczne lub delikatną elektronikę w przypadku bramki RF?
 • #15
  ^cypis^
  Level 12  
  Same bramki nie powinny mieć wpływu, bo w końcu nawet po przejściu przez kasę nie mógłbyś wynieść w/w przedmiotu.
  Bramki, z którymi ja miałem styczność miały wg dokumentacji ok. 4W mocy z tranzystora, pytaniem pozostaje dopasowanie anteny nadajnika, które bywało różne. Jaka była dokładnie moc i ile promieniowało z anteny, nie jestem w stanie Ci powiedzieć.
  Natomiast wpływ może mieć dezaktywator etykiet, którego impuls jest silniejszy i ładowany do mniejszej anteny. Tu parametrów mocy w ogóle nie pamiętam.
 • #16
  huluk
  Level 32  
  Troszkę uspokojony od czasu dyskusji przechodziłem wielokrotnie przez różne bramki i jak na razie nic dla przenoszonych w torbie czy kieszeniach nagranych kasetach DV negatywnego się nie stało, nie było problemu z odczytem, czyli wynika, że rzeczywiście promieniowanie jest małe i niegroźne. Nie mam dostępu do tej "maty" deaktywującej zabezpieczenia żeby przeprowadzić na niej testy trwałości zapisu magnetycznego ale chyba nie są konieczne - mało prawdopodobne, że akurat gdzieś przy kasie któraś z moich nagranych kaset akurat na nią by spadła. Dziękuję za wyjaśnienia!