Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeinstalowanie win7 z 32-bit na 64 - wytarta naklejka z kluczem

drag5 20 Lis 2011 12:03 7862 11
  • #1 20 Lis 2011 12:03
    drag5
    Poziom 2  

Witam,

Otóż mam ASUSA 1215n. Jakiś czas temu wymieniłem w nim dysk twardy i ram. Konieczne było przeinstalowanie win7 na 64-bit. Niestety naklejka z kluczem już się częściowo starła. Mam więc takie pytanie:

Czy jest program który po fragmencie klucza generowałby możliwe uzupełnienia?

Jeżeli nie:

1. Czy jest programik który sprawdziłby czy nie wpisuje tego samego klucza po raz drugi? - przy próbie odgadnięcia klucza ręcznie
    2. Czy na partycji recovery w dysku, który był fabrycznie montowany w lapku jest windows 64-bitowy (fabrycznie zainstalowany był 32) i jak go ew. zainstalować tak aby dało się odpalić na kluczu wbudowanym kluczu oemowskim(ten, który jest w systemie zaraz po pierwszym odpaleniu netbooka)?
    3. Czy można to zrobić w jakiś inny sposób?

Z góry dziękuje za pomoc.

0 11
  • #2 20 Lis 2011 12:48
    Matuzalem

Poziom 43  

Nie masz klucza - nie masz systemu. Zmieniłeś dysk i chcesz zmienić wersję Windowsa więc skąd ma się ten predefiniowany klucz "objawić?".
    Co do pierwotnego istnienia recovery z 32 i 64-bitowymi wersjami pytanie winieneś kierować do ASUS-a.
    W ogóle w takiej sytuacji pierwszą rzeczą jest kontakt z dystrybutorem czy przedstawicielem producenta.

1
  • Pomocny post
    #3 20 Lis 2011 13:46
    Dra98
    Poziom 41  

drag5 napisał:
    3. Czy można to zrobić w jakiś inny sposób?

Można spróbować odczytać kod np w świetle ultrafioletowym, czasem pomaga.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Lis 2011 14:32
    pl_chris
    Poziom 17  

Jeśli masz zainstalowany działający system to można "podglądnąć" klucz za pomocą programów dostępnych w necie.
    Problem polega na tym, że producenci laptopów wykonują aktywacje OEM za pomocą innego klucza produkcyjnego. Niestety to nie jest ten, który masz na spodzie lapka.
    Nawet jeśli go odczytasz to aktywacja nie powiedzie się z powodu braku w systemie odpowiedniego certyfikatu producenta.
    Dostępne są dwa rozwiązania Twojego problemu.

1 Jeśli wcześniej instalowałeś system na kluczu z naklejki to możesz go odczytać przy pomocy programów diagnostycznych.

2 Jeśli nigdy go nie używałeś to klucz niestety przepadł. Pozostaje Ci wykonać aktywacje fabryczną (klucze produkcyjne, certyfikaty i cały opis można znaleźć w sieci).
    Dodam, że taka aktywacja dojdzie do skutku tylko na komputerze który był do tego przygotowany przez producenta.

3 Możesz jeszcze zadzwonić do pomocy technicznej Asusa. Czasem producenci wysyłają płyty instalacyjne (trzeba podać nr seryjny laptopa).

0
  • #6 20 Lis 2011 14:36
    drag5
    Poziom 2  

Cytat:
    Nie masz klucza - nie masz systemu. Zmieniłeś dysk i chcesz zmienić wersję Windowsa więc skąd ma się ten predefiniowany klucz "objawić?".
    Co do pierwotnego istnienia recovery z 32 i 64-bitowymi wersjami pytanie winieneś kierować do ASUS-a.
    W ogóle w takiej sytuacji pierwszą rzeczą jest kontakt z dystrybutorem czy przedstawicielem producenta.

Klucz mam - wciąż posiadam stary dysk z którego nie usunąłem żadnych danych więc wciąż teoretycznie mogę wrócić do 32-bitowej wersji po prostu kopiując partycję na nowy dysk. Co do zmiany windowsa na inną wersję: nie ma problemu z aktywacją na jednym kluczu zarówno 32-bitowej wersji siódemki jak i 64-bitowej(o ile jest to ta sama wersja np. HP, PRO, ULT). W kontakcie z producentem przeszkadza fakt, że naklejka z numerem seryjnym netbooka znajduje się koło tej z kluczem windowsa i jest kompletnie nie do odczytania - jest prawie całkowicie biała. Spróbuje tej opcji lecz wątpię bym cokolwiek bez tego numeru zdziałał.

Cytat:
    Można spróbować odczytać kod np w świetle ultrafioletowym, czasem pomaga.

Niestety nie posiadam ultrafioletu:( Poza tym w części miejsc naklejka jest zdarta tak że nic nie widać.

Obecnie posiadam około połowy klucza i próbuje się domyślić jakie mogły być pozostałe znaki na podstawie tego co zostało.

Cytat:
    Jeśli masz zainstalowany działający system to można "podglądnąć" klucz za pomocą programów dostępnych w necie.
    Problem polega na tym, że producenci laptopów wykonują aktywacje OEM za pomocą innego klucza produkcyjnego. Niestety to nie jest ten, który masz na spodzie lapka.
    Nawet jeśli go odczytasz to aktywacja nie powiedzie się z powodu braku w systemie odpowiedniego certyfikatu producenta.
    Dostępne są dwa rozwiązania Twojego problemu.

1 Jeśli wcześniej instalowałeś system na kluczu z naklejki to możesz go odczytać przy pomocy programów diagnostycznych.

2 Jeśli nigdy go nie używałeś to klucz niestety przepadł. Pozostaje Ci wykonać aktywacje fabryczną (klucze produkcyjne, certyfikaty i cały opis można znaleźć w sieci).
    Dodam, że taka aktywacja dojdzie do skutku tylko na komputerze który był do tego przygotowany przez producenta.

3 Możesz jeszcze zadzwonić do pomocy technicznej Asusa. Czasem producenci wysyłają płyty instalacyjne (trzeba podać nr seryjny laptopa).

1.Odczytałem - jest to OEM dawany do wszystkich lapków asusa i można go znaleźć bezproblemowo w necie. Nigdy też nie wykorzystywałem klucza z naklejki.

2.Jak się robi aktywację fabryczną? Czy da się ją wykonać po zmianie BIOSu (jest to najnowszy pobrany z oficjalnej strony asusa - pozwalał na zwiększenie pamięci ram)?

3. Zobaczę co da się zdziałać lecz wątpię by bez nr.s. dało się coś zrobić. Opcja z wysyłką płyt odpada niestety bo już taniej jest zakupić klucz oemowski na necie - jakiś czas temu liczyli sobie za taki zabieg ok.150 zł.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Lis 2011 15:08
    pl_chris
    Poziom 17  

drag5 napisał:
    2.Jak się robi aktywację fabryczną? Czy da się ją wykonać po zmianie BIOSu (jest to najnowszy pobrany z oficjalnej strony asusa - pozwalał na zwiększenie pamięci ram)?

Aby wykonać aktywację fabryczna musisz zainstalować w systemie specjalny certyfikat Asusa i zmienić klucz na "produkcyjny" czyli ten który jest w preinstalowanym systemie.
    Po takim zabiegu system odczyta sobie tablice licencji z BIOS i samoczynnie się aktywuje. Aktualizacja BIOSu nie ma wpływu na całą procedurę o ile jest to wersja przeznaczona dla Twojego laptopa.

0
  • #8 20 Lis 2011 15:20
    tzok
    Moderator Samochody

Wersje OEM nie są uniwersalne, na naklejce z kluczem jest sprecyzowane czy licencja jest dla wersji 64bit czy 32bit, tylko w przypadku wersji retail/box można sobie wybrać którą wersję chce się instalować.

0
  • #9 20 Lis 2011 18:27
    drag5
    Poziom 2  

Cytat:

Już tu byłem - standardowa pomoc dla mniej lub bardziej zaawansowanych użytkowników.

Cytat:
    Aby wykonać aktywację fabryczna musisz zainstalować w systemie specjalny certyfikat Asusa i zmienić klucz na "produkcyjny" czyli ten który jest w preinstalowanym systemie.
    Po takim zabiegu system odczyta sobie tablice licencji z BIOS i samoczynnie się aktywuje. Aktualizacja BIOSu nie ma wpływu na całą procedurę o ile jest to wersja przeznaczona dla Twojego laptopa.

Próbowałem właśnie to zrobić niestety te z programów jakie użyłem albo nie umieszcza certyfikatu (nie umożliwiając aktywacji windowsa) albo po jego umieszczeniu i zainstalowaniu aktualizacji wyłącza usługi microsoftu(windows update i parę innych) tak jak robi to z piratami.

Czy masz gdzieś prosty jak to zrobić? Nadmienię, że chodzi mi o legalną wersję systemu a nie o pirata, którego microsoft po chwili zblokuje.

Cytat:
    Wersje OEM nie są uniwersalne, na naklejce z kluczem jest sprecyzowane czy licencja jest dla wersji 64bit czy 32bit, tylko w przypadku wersji retail/box można sobie wybrać którą wersję chce się instalować.

Polecam artykuł: http://www.vista.pl/artykuly/14773_czy_zamiana_windows_7_oem_32_bitowego_na_64_bitowy_jest_mozliwa_.html

-1
  • Pomocny post
    #10 20 Lis 2011 19:56
    pl_chris
    Poziom 17  

drag5 napisał:
    Próbowałem właśnie to zrobić niestety te z programów jakie użyłem albo nie umieszcza certyfikatu (nie umożliwiając aktywacji windowsa) albo po jego umieszczeniu i zainstalowaniu aktualizacji wyłącza usługi microsoftu(windows update i parę innych) tak jak robi to z piratami.

Certyfikat najlepiej zainstalować z linii komend. Jak już zauważyłeś programy dostępne w internecie z reguły służą do ominięcia aktywacji, czyli system wykrywany jest jako nielegalny.
    Jeśli masz już plik certyfikatu Asusa to należy wpisać następujące komendy:

" slmgr -ilc C:\asus.xrm-ms " dla instalacji certyfikatu a następnie
    " slmgr -ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX " aby zmienić klucz

0
  • #11 20 Lis 2011 20:42
    tzok
    Moderator Samochody

drag5 napisał:
    Polecam zapoznanie się z treścią licencji OEM i zwrócenie uwagi na szczegół w postaci elementów oryginalnego oprogramowania - nośnika nie możesz sobie pożyczyć, musisz go mieć. Możesz otrzymać dedykowany nośnik od producenta sprzętu ale zazwyczaj kosztuje to ok 50€, ew. możesz szukać obrazu partycji recovery z systemem w wersji 64bit.

Nie kwestionuję, że klucz pasuje ale by być w zgodzie z licencją nośnik jest wymagany.

0
  • #12 21 Lis 2011 19:22
    drag5
    Poziom 2  

Cytat:
    Certyfikat najlepiej zainstalować z linii komend. Jak już zauważyłeś programy dostępne w internecie z reguły służą do ominięcia aktywacji, czyli system wykrywany jest jako nielegalny.
    Jeśli masz już plik certyfikatu Asusa to należy wpisać następujące komendy:

" slmgr -ilc C:\asus.xrm-ms " dla instalacji certyfikatu a następnie
    " slmgr -ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX " aby zmienić klucz

Wielkie dzięki za to rozwiązanie naprawdę pomogło:) Jak na razie wszystki aktualizacje instalują się bezproblemowo.

Cytat:
    Polecam zapoznanie się z treścią licencji OEM i zwrócenie uwagi na szczegół w postaci elementów oryginalnego oprogramowania - nośnika nie możesz sobie pożyczyć, musisz go mieć. Możesz otrzymać dedykowany nośnik od producenta sprzętu ale zazwyczaj kosztuje to ok 50€, ew. możesz szukać obrazu partycji recovery z systemem w wersji 64bit.

Nie kwestionuję, że klucz pasuje ale by być w zgodzie z licencją nośnik jest wymagany.

Nośnik mam - jest nim jak by nie było partycja recovery na starym dysku, który teraz wykorzystuje w innym laptopie i nie zamierzam jej na razie kasować. Więc zgodnie z tym co mói licencja system jest legalny:)

0