Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler płaszczowy GALMET 140l nie grzeje wody

johan.k77 20 Nov 2011 12:29 9446 11
    johan.k77
    Level 10  
    Witam wszystkich użytkowników,mam problem z bojlerem płaszczowym GALMET 140l podłączonym do tradycyjnego żeliwnego kotła firmy VIADRUS,bojler jest z funkcją cyrkulacji do której podłączona jest pompka.Problem polega na tym że woda z bojlera po odkręceniu kranu już po kilku minutach leci prawie zimna,oczywiście po cały dniu podgrzewania wody w bojlerze.Temperaturę na piecu utrzymuje w granicy 60°C.Zapomniałem dodać że problem ten występuje tylko na piętrze w łazience,a ściślej bateria przy wannie.Zauważyłem podczas wielu moich eksperymentów że gdy puszczę jednocześnie wodę w umywalce i w wannie to do umywalki leci zimn a do wanny gorąca.Proszę poradźcie coś i wybaczcie jeśli to co napisałem jest dla was niezrozumiałe ale ja w tych sprawach jestem laikiem.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    stanislaw1954
    Level 43  
    Obawiam się,że problem tkwi gdzie indziej. Jeśli woda w innych bateriach jest ciepła, to coś ie tak jest z baterią,tylko z którą?Proponuję sprawdzić oddzielnie każdą--tą przy umywalce, jak i tą przy wannie. Jaki efekt?
    johan.k77
    Level 10  
    Z baterią raczej wszystko OK bo dodatkowo w sezonie letnim wodę ogrzewam gazowym podgrzewaczem wody TERMET, i kiedy instalacje mam przełączoną na gaz woda wszędzie leci ciepła.Jeszcze jedno pytanko czy pompka cyrkulacyjna od wody użytkowej powinna być skierowana do bojlera czy od bojlera?
    DonRomano
    Level 33  
    Do "bojlera".
    Konieczne zawory zwrotne.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Cytat:"Montaż pompy następuje na przewodzie cyrkulacyjnym,
    z reguły bezpośrednio przed bojlerem/ zbiornikiem c.w.u.
    w ten sposób, że woda zostaje powrotnie przepompowana
    z ostatniego punktu / miejsca czerpalnego do bojlera " .A jeśli pompka nie chodzi to jak jest z ciepłą wodą?
    User removed account
    User removed account  
    johan.k77
    Level 10  
    Niema znaczenia czy pompka jest załączona czy nie woda leci taka sama.Jednak pompka z tego co piszecie pompuje odwrotnie od bojlera,może to jest właśnie powód?
    stanislaw1954
    Level 43  
    johan.k77 wrote:
    Niema znaczenia czy pompka jest załączona czy nie woda leci taka sama.
    Ale czy ten problem zrobił się teraz, czy od dawna?
    johan.k77
    Level 10  
    Problem istnieje od dawna,ale pompkę zainstalowałem niedawno myśląc że coś poprawi.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Ja nadal upieram się przy baterii. A ta bateria jest "normalna ",kulowa, czy termostatyczna?
  • Helpful post
    Dinop
    Level 14  
    Quote:
    Jednak pompka z tego co piszecie pompuje odwrotnie od bojlera,może to jest właśnie powód?

Wg mnie to właśnie jest powód, bo woda zamiast płynąć przez cały bojler i układem doprowadzającym CWU płynie przez układ cyrkulacji. Dlatego przez chwile woda jest ciepła a następnie płynie zimna. Sytuacje wyjaśniają moje dwie ilustracje(przepraszam za jakość robione na szybko w paincie).

Tak wygląda źle zrobiona cyrkulacja

Tak powinno być

Chodzi o to, że woda ciepła płynie do góry w bojlerze. Po chwili używania poniżej niebieskiej kreski masz już tylko wodę zimna i jeżeli nie ma zaworu zwrotnego w kierunku jak na drugim rysunku to do baterii będzie płynąć woda zimna.

Oczywiście na pierwszym rysunku powinna być pompa(zapomniałem narysować)
    johan.k77
    Level 10  
    Dzięki wszystkim za zainteresowanie "Dinop "ma rację zamontowałem pompkę właściwie i woda do wanny leci cały czas gorąca!!