Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny zamknięte wytłumione- jake głośniki niskotonowe ?

20 Lis 2011 14:27 4073 19
  • Poziom 9  
    Witam posiadam kolumny zamknięte dobrze wytłumione zrobione własnoręcznie jakieś 25 lat temu. Niestety fachowiec który je robił już nie żyje, zatem nie mam za bardzo od kogo się poradzić. Sprzęt był robiony za pomocą jakiegoś pisma technicznego w którym opisywano jak zrobić kolumny. Kolumny spisywała się dobrze posiadają po jednym głośniku niskotonowym o średnicy 30cm, dwóch średniotonowych o średnicy 20cm (średniotonowe są osobno obudowane wewnątrz kolumny). Kolumny mają także po dwa wysokotonowe które różnią się budową. Pierwszy jest kopułowy podobny do GDWK 10/80/26 a nawet może to być ten sam. Drugi tubowy podobny do GDWT 9/80. Zestaw ten bardzo dobrze się spisywał na nie jednej imprezie jak i w domu oraz mojej osiemnastce gdzie była dość duża sala do nagłośnienia. Problem w tym ze głośnik niskotonowy rozsypał się z starości (rozsypała się membrana przy resorze głównym). Zatem czas go wymienić. Niestety na starym nie ma żadnych oznaczeń co mnie zdziwiło. Kolumny mają mniej więcej po 80l później mogę podać dokładną objętość. Dotychczas pracowały na wzmacniaczu Diora WS-440 który wyciągał z nich ładne brzmienie oraz mocny i odpowiedni bas. Niestety za bardzo się nie znam dlatego proszę o radę jaki głośnik niskotonowy nadałby się do tego zestawu? Myślałem nad wsadzeniem Tonsila Gdn 30/100/11 ale czy to jest doby pomysł? Zatem proszę o radę i wyrozumiałość. Dla zainteresowanych pomocą mogę wkleić zdjęcia kolumn, głośnika nisko tonowego. Dane equalizeru z któtym zestaw współpracował.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Zregeneruj stare głośniki to najprostsze i najtańsze rozwiązanie.
  • Poziom 9  
    Nie bardzo znam się na regeneracji a nawet jeśli to nie wiem jaki zestaw naprawczy pod moje stare głośniki będzie pasował :/ teoretycznie moje nisko tonowe mają bardzo podobne wymiary do Gdn 30/60/1 lecz ten głośnik na 6 ohm i 60 W nie wiem czy wzmacniacz go nie uszkodzi. jak uważacie ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Ok będę próbował coś dopasować. Dotychczasowe głośniki nisko tonowe podczas pracy przy cichej głośności bardzo charczały nie było basu. Bas był strasznie zniekształcony lecz gdy grały głośniej pojawiał się czysty, mocny bas (zapewne charczenie było zagłuszane) mam nadzieje że regeneracja przywróci im dana świetność. Lecz jeśli ktoś umie doradzić w doborze głośnika byłbym zaszczycony.

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

A co myślicie o Gdn 30/100/11 w tej kolumnie ?
  • Poziom 9  
    Ok jeśli coś to zmieni to parametry średniotonowych to Tonsil Dw 18/80 (80W,8ohm). Głośnik Gdn 30/100/11 ma dobroć 0.3 dla tych moich kolumn zalecana dobroć zaczyna się od 0.33. Jaki będzie efekt z trochę mniejszą dorocią głośnika ?
  • Poziom 9  
    To teraz mam pytanie czy glosmik o mocy nominalnej 60 W i 8 Ohm nie zostanie uszkodzony przez wzmacniacz ?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Jeśli można .
    Domyślam się że masz pięciodrożną konstrukcje zamkniętą, która była dokładnie opisana w Radioelektroniku bodajże numer 9 z 1985 roku.
    Za tor niskotonowy odpowiadał GDN30/60/1 6Ω, ten sam co w starszym Altusie 140. Za tony średnie odpowiadały nie głośniki 20 centymetrowe, ale dwa GDM18/80.
    Wszystkie te głośniki są jeszcze do kupienia,. Ale oczywiście regeneracja zwłaszcza GDN30/60 nie jest kłopotliwa.
    Kolumna ma netto 55 dm3.
  • Poziom 9  
    Może dlatego że z tyłu głośnika pisze " speakers nimimum 8 ohm ". Ale skoro oryginalnie niski ton ma 6 ohm to widocznie w konstrukcji ostatecznie cały układ uzyskuje te 8 ohm za pomocą odpowiedniego ułożenia czy innych elementów obwodów. Dobrze mówię?

Dodano po 4 [minuty]:

Ma ktoś może wydanie w pdf tego Radioelektroniku? Z chęcią bym poczytał o budowie tych kolumn.

Dodano po 11 [minuty]:

Znalazłem :) to jest dokładnie ten model :)
  • Poziom 36  
    Na tym schemacie jest błąd być może już na łamach oryginalnego artykułu.
    Objętość Vc tego systemu to 55 litrów, do czego najlepiej nadaje sie GDN30/60/1 rodem z Altusa140. Tam nawet pisze że to ten głośnik. Nigdy nie było takiego przetwornika w wersji 8 Ω, tylko 6Ω. Jak dojdzie do niego rezystancja cewki to cały zespół nie zejdzie w ch-ce impedancyjnej nawet do 6Ω.
    Każdy 8 Ω-owy wzmacniacz sobie bez problemu poradzi.

Poszukam wieczorem tego artykułu to zapodam na łamach twojego tematu. Mam nadzieję że pozwolisz. :idea:
  • Poziom 9  
    Ok . Schemat jest z wydania elektrotechnika w którym jest ta kolumna.
  • Poziom 9  
    Czyli spokojnie mogę wkładać GDN30/60/1 mimo że ma 6 Ohm ?

Dodano po 7 [minuty]:

Wiem może to być już trochę nudne ale nie znam się za bardzo dopiero teraz zacząłem się bardziej tym interesować ale chce mieć 100% pewność.
  • Poziom 9  
    Co można zrobić ciekawego z 2 gdn30/60/1