Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczny wjazd do garażu..

20 Lis 2011 15:51 8652 18
 • Poziom 12  
  Witam. Mam potrzebę zamontowania w drzwiach garazu "elektroniczne ograniczniki" uniemozliwiajace urywania lusterek bocznych :| przez kobiete..Chodzi o to, aby zastosowac jakies urzadzenie sygnalizujace zbyt małą odległosc od scian bocznych przodu samochodu w trakcie wjezdzania do garazu.. Jakies czujniki zblizeniowe, ruchu, optyczne czy cos podobnego.. Najlepiej cos prostego...no i taniego. Co byscie mi proponowali, jak to rozwiazac..
 • OptexOptex
 • Poziom 35  
  Składane lusterka, miekkie 10cm na obrzeżach drzwi garażowych, w progu wmontowane ogranicznik zapobiegające kołu za blisko podjechać.
 • OptexOptex
 • Poziom 18  
  Czy wjeżdża do garażu na wprost? a tylko nie może trafić w środek?
  wtedy wystarcza jedna para "czujników" praktycznie w "futrynie" .
  Jeśli główny problem to "przejście" przez drzwi , to na bazie czujnika parkowania może.
  Jeśli wjazd jest pod lekkim kątem to czujniki muszą być co najmniej w dwóch punktach po prawej i po lewej stronie- też zależy od szerokości garażu , możliwości (miejsca) na zainstalowanie itp.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jeśli czujnik parkowania pokazuje bardzo dokładnie odległość to może wystarczać jeden czujnik z dowolnej strony , ale wówczas trzeba obserwować jego wskazania i np wiemy że jeśli wskaże odległość = 0,4 ...0,6m to się zmieści a jeśli większą lub mniejszą to zahaczy prawą lub lewą stroną.
 • Poziom 41  
  Trzeba myśleć o jakimś czujniku ultradźwiękowym na wjeździe i sterującym syreną.Tutaj to google trzeba poszperać.
 • Poziom 18  
  Można z rozbitka kupić czujnik parkowania , lub w sklepie , na necie i zamontować go w okolicy futryny. Problem jest tylko z "ekranikiem" bo przy tych rozmiarach jeśli będzie zamontowany gdzieś w garażu to praktycznie jest nieczytelny.
  Ale taki zestaw akustyczny :
  http://www.ceneo.pl/13560352s
  z 4 czujników (po dwa na każdą stronę) zamontowane w okolicy futryny , zestaw uruchamiany po podniesieniu (otwarciu) drzwi garażowych (zamiast włączenia wstecznego biegu w oryginalnym zastosowaniu) .
  Można przerobić by zamiast szybszej , częstszej sygnalizacji dźwiękowej , po przekroczeniu pewnych częstotliwości sygnału alarmującego, zapalała się jakaś sygnalizacja świetlna typu "czerwone-stop" wewnątrz garażu .
  Sygnały akustyczne mogą być słabo słyszalne wewnątrz pojazdu.
 • Poziom 41  
  Tylko ze czujniki parkowania nie widza poniżej 40 cm więc chyba marna z nich będzie pociecha.
 • Poziom 18  
  Kłopot może być z tym że jeden czujnik jest "czulszy" od drugiego, za taką cenę nie spodziewałbym się cudów ale można korygować "czułość" każdego czujnika z osobną poprzez jego mocowanie w okolicy futryny.
  W każdym razie można się pobawić i jest szansa by optymalnie ustawić czujniki .
  Przeróbka może polegać wyłącznie na odłączeniu głośniczka ( w jego miejsce rezystor ) i dorobieniu elementu przetwarzającego częstotliwość sygnałów alarmowych na napięcie sterujące przekaźnikiem który to włącza "STOP" w postaci żarówki 230V/60W w kolorze czerwonym.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Ireneo
  czujniki montujemy na futrynie ( w jej okolicy) po dwa na każdą stronę czyli po prawej jeden nad drugim i po lewej to samo.
  Automatycznie wysokość montażu może być np : 50cm, 70 cm i czujnik "zobaczy" przednie błotniki jeśli wjeżdza przodem . Można też na wysokości 40i 60 cm , czy innej - tutaj możliwość regulacji może być konieczna jesli chodzio wysokość , a ja raczej obawiam się o regulację typu :
  jeden czujnik bliżej futryny (ma gorszą czułość) inny bardziej schowany ( jest czulszy ) Rozrzut parametrów tak tanich czujników może być spory. Jeżeli jeden z 4 czujników wykryje że błotnik a następnie przednie dzwi pojazdu są zbyt blisko futryny to zapali czerwone światło.

  Synchronizacja = zabawa.
 • Poziom 19  
  Lepszej klasy czujniki cofania mają kilka sensorów z których połowę montuje się od przodu do zabezpieczenia przed uderzeniem podczas postoju. Czyli jak ktoś zbliży się poniżej min. to alarmuje.Ty możesz zamontować w okolicy lusterka.
 • Poziom 18  
  Może być konieczność by kazdy czujnik był w innej odległości od futryny by dawał taki sam sygnał . I może być zabawa z ustawieniem czterech czujników w linii na osi OX (odległość od futryny) a na osi OY (wysokość) raczej nie będzie problemów.
 • Poziom 12  
  Ireneo napisał:
  Tylko ze czujniki parkowania nie widza poniżej 40 cm więc chyba marna z nich będzie pociecha.
  No i tu moze byc własnie problem.. Ale na jakiej zasadzie działają te czujniki? Pojemnosciowe, radiowe czy cos w tym rodzaju.?Nie da się ich deko "odczulić"..zeby działały w mniejszym zakresie?
  'elmłot'- tez dobrze radzi, ale znów te przetworniki..
  Jak mi nic nie wyjdzie, to zamontuje przy wjezdzie w progu dwa ruchome elementy w odpowiedniej odległosci od futryny, ze jak bedzie za blisko, najezdzajac prawym lub lewym kołem właczy pod nim wył krancowy, no i syrenke lub lampę.. Oczywiscie napięcie NISKIE, bezpieczne. Choc lepsze by było cos oryginalnego..:)
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Rozumię że elektonika (przerobki) nie wchodzi w grę , to można coś innego kombinować :

  Zakładam że na głosnik idzie sygnał akustyczny przerywany (im mniejsza odległość tym przerwa maleje) o amplitudzie minimum 5V (wtedy przekaźnik o cewce na 5V) .
  W miejsce głośnika wstawiamy rezystor nastawny (regulacja) kondensator dużej pojemności i przekaźnik . Przy dużych przerwach mamy sytuację że kondensator nie naładuje się do 4V (tak sądzę że przy 4 V przekaźnik łapie) a przy średnich przerwach już będzie na granicy zadziałania przekaźnika , natomiast przy małych przerwach (pojazd za blisko czujnika) na pewno przekaźnik zadziała i będzie trzymał (żarówka święci).
  Rezystorem szeregowym (nastawnym) wyregulujemy odległość przy której zadziała.
  Szpilki z cewki przekaźnika powinny nie przejść do generatora akustycznego ale można diodę dołożyć.

  Cewka przekaźnika i kondensator typu 1000 mikrofaradów równolegle a z nimi szeregowo rezystor nastawny i to jest nowy "głośnik".

  Dodano po 6 [minuty]:

  A i przekaźnik może uruchamiać żarowkę 12V 55W w czerwonej oprawce.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jeśli ma Cię to cieszyć , to musisz kombinować i pobawić się .
  Większa satysfakcja a i będzie się czym pochwalić ;)

  Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

  piomat6 napisał:
  Ireneo napisał:
  Tylko ze czujniki parkowania nie widza poniżej 40 cm więc chyba marna z nich będzie pociecha.
  No i tu moze byc własnie problem.. Ale na jakiej zasadzie działają te czujniki? Pojemnosciowe, radiowe czy cos w tym rodzaju.?Nie da się ich deko "odczulić"..zeby działały w mniejszym zakresie?


  Moim zdaniem nie ma tu żadnego problemu , a "odczulić" można poprzez rozmieszczenie w odpowiedniej odległości. I tu widzę problem o którym pisałem, że prawdopodobnie rozrzut czułości poszczególnych czujników może sięgać 20-30 czy więcej cm , to może wymagać by czujnik "a" umieścić 50 cm od futryny (głębiej bo jest za czuły) a czujnik "b" 10 cm od futryny bo jest najmniej czuły.

  I jeszcze dla pewności to należy jednak zastosować rezystor stały + rezystor nastawny , by podczas regulacji nie ustawić rezystancji = 0 ohm bo to może uszkodzić układ wzmacniacza akustycznego w tym urządzonku.
 • Poziom 18  
  To chyba Ty powinieneś ocenić.
  Moim zdaniem TAK.
  Dwa takie czujniki po lewej jeden , po prawej drugi i już żona wie gdzie jest , jeśli po jednej stronie pali się zielone a po drugiej czerwone to musi jechać w kierunku zielonego .
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  piomat6 napisał:
  Najlepiej cos prostego...no i taniego. Co byscie mi proponowali, jak to rozwiazac..

  Gdy córka uczyła się wjeżdżać do ciasnego garażu, zrobiłem wskaźnik położenia samochodu za pomocą sznurków zwisających z sufitu.

  Dwa sznurki blisko drzwi :
  - pierwszy wskazywał gdzie ma się znaleźć ośka zawiasu lewej wycieraczki przedniej szyby
  - drugi wskazywał na jeden z charakterystycznych elementów maski samochodu widziany przez kierowcę (nazwijmy go X).

  Trzeci sznurek powieszony był w miejscu gdzie przód samochodu powinien był się zatrzymać po wjechaniu i wskazywał także na X.

  Skuteczne i tanie, jak mało co :)
 • Specjalista od sprzętów RTV
  dondu napisał:
  Skuteczne i tanie, jak mało co

  I o to chodzi, po co kombinować jakieś cudaki, jak to w zupełności wystarczy - z tym, że do tego środkowego sznurka, przyczepiłbym jakąś piłeczkę i w momencie kiedy dotknie ona przedniej szyby w ustalonym miejscu - robimy stop.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  marck1 napisał:
  ... z tym, że do tego środkowego sznurka, przyczepiłbym jakąś piłeczkę i w momencie kiedy dotknie ona przedniej szyby w ustalonym miejscu - robimy stop.

  Zapomniałem napisać, że każdy sznurek miał gumowy obciążnik, by wiatr nie bujał nimi zbytnio :)
 • Specjalista od sprzętów RTV
  Jak tak, to w zupełności wystarczy.
 • Poziom 10  
  A może tak bariera podczerwieni?
  I albo z przodu gdy miniesz zaświeca się dioda, albo z tyłu gdy przekroczyłeś linie bariery.
  20zł na alleszrocie.
  Bezpieczny wjazd do garażu..
 • Użytkownik usunął konto