Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie pompy c.o. i dwa sterowniki

20 Lis 2011 17:17 12595 15
  • Poziom 7  
    Witam.
    Potrzebuję porady jak mam podłączyć dwie pompy tzn. mam kominek z płaszczem i piec olejowy a co za tym idzie dwa sterowniki i chcę podłączyć pompę od pieca olejowego pod sterownik od kominka tak, żeby kominek uruchamiał dwie pompy ale jednocześnie. Żeby piec olejowy uruchamiał tylko swoją pompę.
    Szukałem i znalazłem, że trzeba podłączyć diody jedną pomiędzy pompami żeby puszczała prąd w jedną stronę a drugą pomiędzy pompą pieca olejowego i sterownikiem pieca olejowego, żeby nie dostawał prądu od strony pompy.
    Tylko nie wiem jakie, jak i dlatego proszę o radę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Nie diody, tylko zastosować przekażnik z podwójną parą zestyków przełącznych, na lini sterujacej z kominka.
    Sterowanie tej pojedynczej pompy, przez zestyk NC tego przkażnika.
  • Poziom 7  
    A czy mógłbyś mi podrzucic stronę z tym przekaznikiem i jakiż schemacik?
  • Poziom 39  
    Poszukaj sobie w sklepie elektrycznym, miły pan ci coś poda, nawet może być R15 z podstawką.Dwie pompy c.o. i dwa sterowniki

Nie jestem w stanie wkleić jako miniaturka, jakiś błąd, przepraszam.
  • Specjalista Automatyk
    Witam

Rozwiązanie na diodach możliwe , jednak tylko jeżeli sygnały ze sterowników są stało napięciowe

pozdrowienia
  • Poziom 7  
    Tylko odpowiedz mi na pytanie czy jak będe mial włączony sterownik od kominka i włącze sterownik od pieca olejowego i on puści prąd na pompkę to z jakiego źródla będzie zasilana i czy jak piec bedzie uruchamiał swoja pompkę to ona będzie pracowała?
    Wielkie dzięki za informacje i wskazówki.
  • Poziom 39  
    Przecież nie ma chyba prostszego układu.
    Jeśli będą 2 pompy wysterowane z sterownika kominka, to jakie ma znaczenie dla ciebie? więcej pompek nie ma.
    Natomiast w momencie wyłączenia dwóch pomp przez sterownik kominka, jest droga otwarta dla sygnału z sterownika olejowego.
    Jeśli będzie żądał włączenia pompki, to załączy się w kilka milisekund po wyłączeniu przez kominek.
    Taki postawiłeś warunek.
    Co do diod, tak, jednak pompki są sterowane zdaje się bezpośrednio ze styków programatora napięciem 230v. I tak jest najprościej.
  • Poziom 23  
    Zgodnie z obowiązującym prawem i dobrą praktyką to taki układ nie powinien zaistnieć.

Widać jeszcze nikt z instalatorów CO tego nie widział bo już bysie gromy sypały.

Piec na paliwo stałe, kominek z pląszczem itp źródła ciepla powinny mieć otwarty obieg z naczyniem wzbiorczym.
    Z kolei piec olejowy, gazowy itp powinny mieć zamknięty obied z naczyniem przeponowym.

Do polączenia obu tuch obiegów służy tzw sprzęgło wodne czyli wymiennik ciepla.

Typowa instalacja zawiera wiec 3 pompy cyrkulacyjne.
    jak mi wpadnie w ręce schemacik(mam gdzieś dla pieca gazowego i kominka) to wrzucę.

Co do meritum i sterowania pompami obiegowymi to można tu zastosować prosty PLC. Jest wtedy pole do popisu.

Dodano po 19 [minuty]:

Mam, znalazłem schemat podłączenia pieca olejowego z kominkiem.

Proszę nie patrzeć na markę, bo schemat podłączeń jest uniwersalny.

Można wyeliminować CWU to sie uprości. Teraz można pomyśleć o sterowaniu pomp.

Pozdrowienia
  • Poziom 7  
    Sprawy hydrauliczne są zrobione jak trzeba, chodzi o sterowanie, żeby wyeliminowac uruchamianie pieca olejowego jak pracuje kominek.
  • Poziom 7  
    Wykombinowałem coś takiego:
    pomiędzy pompką z kominka a pompką pieca wpiąć włącznik-przełącznik czasowy i tak po zadziałaniu pompki kominka włączałaby sie pompka pieca np. na 30 min. potem włączam sterownik pieca który się nie włączy bo będzie nagrzany.
    Pytanie tylko czy po podaniu zasilania do pompki pieca nie pójdzie ono do sterownika pieca i czegoś tam nie popsuje no i w druga stronę jak piec włączy pompką nie pójdzie prąd do pompki kominka?
  • Moderator HydePark/Samochody
    Marek_Pe napisał:
    Zgodnie z obowiązującym prawem i dobrą praktyką to taki układ nie powinien zaistnieć.

Widać jeszcze nikt z instalatorów CO tego nie widział bo już bysie gromy sypały.

Piec na paliwo stałe, kominek z pląszczem itp źródła ciepla powinny mieć otwarty obieg z naczyniem wzbiorczym.
    Z kolei piec olejowy, gazowy itp powinny mieć zamknięty obied z naczyniem przeponowym.

Podstawę prawną proszę. I poprawić pisownię.

Dlaczego piec olejowy, gazowy powinien mieć zamknięty obieg? A jak czujnik temperatury padnie to co?
  • Poziom 39  
    Zeby na to odpowiedzieć, trzeba znać sterownik.
    Jeśli jest to wyjście przekażnikowe, to trzeba zadbać o zasilenie sterowań tą samą fazą, aby uniknąć zwarcia mndz. fazowego.
    Do odzielenia obwodów, można zastosować znów przekażniki i "przeparować" styki, tzn. że wyjścia sterowników zasilać będą tylko cewki, natomiast styki zasilić odrębnym napięciem, z pominięciem sterowników. :|

Naturalnie są dziesiatki sposobów, np.zastosować plc logo itp. Jednak ja się w tym nie specjalizuję.

Cytat:
    Od 2009 roku przepisy dotyczące instalacji wkładów wodnych na układach otwartych uległy zmianie, pod pewnymi warunkami można w chwili obecnej instalować kominki na zamkniętych układach grzewczych. Tutaj należy stosować się bezwzględnie do instrukcji i schematów podłączeniowych podawanych przez producenta.

Obecnie większość wkładów wodnych na polskim rynku można łączyć w instalacje na zamkniętym układzie, gdyż posiadają one odpowiednie zabezpieczenia pozwalające na odbiór nadmiaru ciepła.

Zamknięte układy pozwalają przede wszystkim na zastosowanie większych ciśnień w instalacji co poprawia możliwości grzewcze. Nie bez znaczenia jest też pewne ułatwienie montażowe (nie trzeba montować naczynia ponad kominkiem).

Czy to rozwiązanie tańsze, raczej nie .... nadal instalacja kominka musi być oddzielna i łączona z instalacją grzewczą za pomocą wymiennika(ów) lub zbiornika buforowego.

Kocioł c.o. może działać w układzie otwartym i nie tylko może, lecz w wielu miejscach tak jest.
  • Poziom 23  
    arturavs napisał:

Podstawę prawną proszę.

Dlaczego piec olejowy, gazowy powinien mieć zamknięty obieg? A jak czujnik temperatury padnie to co?

Drugi awaryjny czujnik wyłącza piec natychmiast.

Cytat:

Wiele osób ma problem z podłączeniem kotła na paliwa stałe w jednym obiegu grzewczym wraz z kotłem olejowym, kolektorami słonecznymi czy termokominkami. Problem jest o tyle aktualny, gdyż większość kotłów na paliwa stałe przystosowanych jest wyłącznie do montażu w układach otwartych zgodnych z PN-91/B-02413, kotły na paliwa płynne zaś w układach zamkniętych.

Gdy chcemy podłączyć kocioł do układu zamkniętego norma EN 303-5 przewiduje zabezpieczenie instalacji c.o. przez zbiornik akumulacyjny - taki, który jest w stanie przyjąć różnicę miedzy mocą cieplną kotła i mocą oddawaną do systemu grzewczego. Źródło: Instalacjebudowlane.pl

A co do meritum sprawy to potrzeba troszkę więcej szczegułów aby wymyślić odpowiedni do sytuacji układ sterowania pompami obiegowymi w powiązaniu z istniejącą automatyką pieca olejowego i logiką istniejącej instalacji.

Dalej twierdze, że bez prostego PLC nawet bez wejść analogowych temperatury nie uda sie osiągnąć zamierzonego celu.
  • Poziom 43  
    Wymiennik ciepła musisz mieć, pompy starczą dwie. Na rynku są dostępne gotowe sterowniki do takich układów. U mnie ustawiłem to tak że pompa od kominka ruszała przy temperaturze wody 40 stopni, natomiast od pieca przy 50 stopniach. Piec nie był blokowany przy pracy kominka ( piec dwu funkcyjny ) bo i po co.
  • Poziom 7  
    Po włączeniu pieca ma on priorytet grzać bojler, chodzi mi o to żeby przed włączeniem pieca podgrzać go kominkiem żeby się nie uruchamiał, dlatego kombinuje żeby włączała sie pompka od c.o. pieca z pompką kominka.
  • Poziom 8  
    przepraszam jestem nowy szukam pomocy czy mam właściwie podłączony wymiennik ciepła mnie wydaje się, że nie. Pompa przed wymiennikiem podaje wodę w górę do podłogówki natomiast na tej samej rurze za wymiennikiem zamocowana jest pompa która podaje w dół wodę do grzejników. Układ wyżej jest osobnym poza wymiennikiem na cw. i chyba jest ok. Mnie zastanawia tylko podłączenie do wymiennika dwóch układów: podłogówki oraz C.O.czy mm wykonane prawidłowo ?
    Dwie pompy c.o. i dwa sterowniki