Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transmisja UART na kilka metrów

20 Nov 2011 17:48 2200 5
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #2
  MirekCz
  Level 35  
  RESET i INT jak są krótkie przewody / rzadko używane / małe prądy to żaden problem. Pamiętaj tylko o ew. zmianie napięcia. (możesz to zrobić w prosty sposób - na linię reset (jak rozumiem do MP3) wystarczy rezystor 10K (ew. 1k jak reset ma jakieś podciągnięcie i 10K nie starcza).
  Na linię INT (jak rozumiem z mp3 do sterownika) możesz dać zwykły tranzystor npn, w szereg rezystor 10K i z drugiej strony pomiędzy 5V a tranzystor NPN i nóżkę procesora rezystor 10k. Odwróci to Tobie stan na linii, ale to chyba nie jest ważne przy linii INT.

  Co do RS232 to z pewnością nie będzie problemu jak użyjesz przewidzianych do tego ukłądów tzn. max232 od strony 5V i max3232 od strony 3,3V. Układy te konwertują sygnały logiczne na standard RS232 (napięcie +/- ~10V) - uzyskasz pewniejsze połączenie i do tego zabezpieczysz porty mikrokontrolerów. 74HC125 będzie zbędny. Zamiast układów maxima możesz zastosować trochę tańsze odpowiedniki...

  PS. Przy odległości kilku m, niskim zaszumieniu w okolicy i niższej prędkości bez maxów też będzie spokojnie działać.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Co prawda nie do końca rozumiem o co chodzi :) ale domyślam się, że jest problem z zakłóceniami przy przełączaniu? Po pierwsze jeśli nie sterujesz fazowo, to zastosuj optotriak przełączany w zerze, dzięki temu unikniesz zakłóceń. Co d samego połączenia - na tak długich przewodach różne dziwactwa się indukują. Lepiej to zamienić na pętlę prądową przy pomocy zwykłego transoptora - czyli wyjście procesora steruje diodą transoptora, który znajduje się tuż przy drugim procesorze.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Aha. Jeśli nie chcesz za bardzo ingerować w układ to oczywiście dodanie filtru RC na linii pomoże, dzięki temu krótkie szpilki nie powinny generować zakłóceń. Można też wykorzystać przewód ekranowany. A na przyszłość nie projektować tak układów :)