Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Siemens Micro Master problem z pamięcią

20 Lis 2011 18:02 3604 12
  • Poziom 14  
    Witam!
    Posiadam falownik Micro Master 6SE3115-2CB40 1,1kW 650Hz, który nie pamięta ustawień. Po odłączeniu zasilania wszystkie ustawienia silnika zostają przywrócone do ustawień fabrycznych, poza tym nie reaguje na przycisk start, na wyświetlaczu wyświetla kreseczki, a na zaciski wyjściowe nie podaje nic (silnik nie startuje) czy istnieje możliwość zdobycia schematu i ewentualna naprawa?? Czy istnieją może specjalistyczne firmy, zajmujące się naprawą takiego sprzętu.
    Pozdrawiam ŁukaszEK_ZENER
  • Poziom 24  
    nie wiem kolego ile do czynienia miałeś z tymi falownikami dlatego zacznę od początku. Przyciski start stop i Jog aktywuje się z któregoś tam parametru (bezproblemowo można znaleźć w instrukcji obsługi). Te "kreseczki" oznaczają jakiś tam błąd. I na koniec ustawienia trzeba zapisać bo inaczej znikną. Jeśli wszystko robiłeś prawidłowo a mimo to nie działa to nie baw się w naprawy tylko go wyrzuć i kup nowy. Jeśli masz możliwość wymiany na zupełnie innej firmy to polecam Ci albo Lenze albo Altivary, praktycznie są bezproblemowe i proste w obsłudze, a siemens lubi płatać różne figle i nawet jeśli się nie zepsuje elektronicznie to zacznie mu się sypać w proszek obudowa.
  • Użytkownik obserwowany
    Ja tam lubię naprawiać sobie z wieczora jakiś falownik ;)
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Ja tam lubię naprawiać sobie z wieczora jakiś falownik

Ja wolę robić przyjemniejsze rzeczy z wieczora :)
    Nie twierdzę że to źle falownik naprawić, ale nie jestem zwolennikiem takiej metody.
    Puki mój pracodawca kupuje części to wymieniam uszkodzone na nowe a stare po prostu wyrzucam. Naprawiane często są kłopotliwe w eksploatacji.
  • Użytkownik obserwowany
    Od kilku lat robię w automatyce i już trafiły się np: serwonapędy które są nie do dostania i wtedy trzeba naprawiać :) Dobrą naprawę poznasz w tedy gdy nie zobaczysz że było naprawiane :) W tej robocie jest pełno papraków że szkoda mówić.
  • Poziom 24  
    Cytat:
    W tej robocie jest pełno papraków że szkoda mówić.

Z tym się zgodzę w 100%
    Miałem okazję montować naprawiane falowniki przez jedną z krakowskich firm. Faktury na to wystawiali z trzema zerami. Albo nie działały w ogóle albo po chwili wybuchały a jak już chodził jeden na ileś tam to przez góra miesiąc. W środku to wyglądało jak by falownik lutowała fryzjerka albo piekarz. Jedyne co dobrze przychodziło zregenerowane to Masterdrive-y ale to wysyłaliśmy do producenta i w napędzie stare zostawały jedynie szyny i obudowa. Cena za to też była odpowiednia i wg mnie lepiej było przejść na nowsze rozwiązania. Przeważnie da się coś przykombinować i wrzucić coś lepszego. W wypadku tego micromasterka gra nie warta świeczki:) Mieliśmy kilkadziesiąt takich falowników co się sypały i trzeba było je na opaskach wieszać żeby w ogóle trzymały się kupy. Nazywaliśmy je wtedy falownikami atakującymi, bo po otwarciu szafy atakowały naprawiającego :P
    Pozdrawiam
    Marcin
  • Poziom 14  
    Niestety, P121 i P007 ustawione na 1 więc przycisk ON powinien działać.
    Pomimo ustawienia zapamiętywania ustawień falownik i tak ich nie pamięta.
    Czy któryś z kolegów orientuje się, co falownik powinien wyświetlać po włączeniu zasilania??
    Falownik nie wskazuje żadnych błędów (P130 - 0000)
    Jakieś pomysły??
    Pozdrawiam Zenek_2006
  • Użytkownik obserwowany
    marcino2000 napisał:
    Miałem okazję montować naprawiane falowniki przez jedną z krakowskich firm
    Chyba nawet wiem o kogo chodzi :D
    Uwierz są tematy których nie można przeskoczyć np: budżet klienta jak pada PLC.
  • Spec od Falowników
    Miałem podobny przypadek z LG, dodatkowo "nie miał mocy" - prawdopodobnie leżały elektrolity w obwodzie pośrednim (zimny wychów, problemy zaczęły się z mrozami). Próbował wystartować i padał, a po restarcie wszystkie parametry wracały na stare wartości. Prawdopodobnie póki jest napięcie - siedzą w RAMie, podczas zaniku są kopiowane do EPROMu, no ale przy padającym zasilaczu kopiowanie kończyło się porażką. Wystałem się na mrozie, a klient nawet nie zapłacił za dojazd 2x20km, niby miał prosić ponownie, jak wyreklamuje falownik, bo był na gwarancji, i tyle kmiota widziałem... [:djabeł:] ;)
  • Poziom 14  
    Nie mam akurat przy sobie instrukcji.
    Ale jest tam pozycja automatycznego przywracania ustawień fabrycznych. Niezależnie od zapamiętywania ustawień. Przestudiuj wszystkie pozycje z instrukcji, bo jest kilka ustawień, które eliminują się nawzajem.
  • Poziom 13  
    Nie znam akurat tego przemiennika, ale np. w Micromasterach M440/M430/M420 trzeba skopiować zmienione parametry do pamięci EEPROM. Żeby to zrobić trzeba zmienić parametr P0971 z 0->1. Gdy tego się nie zrobi po zdjęciu zasilania wracają poprzednie parametry.
    W Twoim falowniku prawdopodobnie jest podobnie, tylko może inny nr parametru.
    pzdr
    goblin
  • Poziom 14  
    Odpal kolego DriveMonitor i zobacz o co chodzi. Siemens to wyjątkowo nieprzyjazne urządzenie, milion parametrów i nie wiadomo po co??. Weź na warsztat Vacona albo ABB jakiś ACS wszystko da się zrobic z klawiatury, w Siemensie bez kompa bez kompa to masochizm.
  • Spec od Falowników
    Fakt, raz uszkodził się nam Micromaster 440 (dostęp do parametrów był mimo awarii) i sprzedawca wcisnął Micromaster Vector, "bo to to samo, tylko nowsze", a zaopatrzeniowiec to łyknął, dzięki czemu miałem tydzień roboty z tłumaczeniem listy parametrów, bo w jednym modelu jakaś częstotliwość jest w Hz, w drugim wyrażona w % częstotliwości bazowej, jakaś flaga jest tu samodzielnym parametrem, a tam bitem parametru zespolonego... Oczywiście najpierw 300 stron do wydrukowania...