Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik Siemens Micro Master problem z pamięcią

20 Nov 2011 18:02 3799 12
 • Level 14  
  Witam!
  Posiadam falownik Micro Master 6SE3115-2CB40 1,1kW 650Hz, który nie pamięta ustawień. Po odłączeniu zasilania wszystkie ustawienia silnika zostają przywrócone do ustawień fabrycznych, poza tym nie reaguje na przycisk start, na wyświetlaczu wyświetla kreseczki, a na zaciski wyjściowe nie podaje nic (silnik nie startuje) czy istnieje możliwość zdobycia schematu i ewentualna naprawa?? Czy istnieją może specjalistyczne firmy, zajmujące się naprawą takiego sprzętu.
  Pozdrawiam ŁukaszEK_ZENER
 • Level 24  
  nie wiem kolego ile do czynienia miałeś z tymi falownikami dlatego zacznę od początku. Przyciski start stop i Jog aktywuje się z któregoś tam parametru (bezproblemowo można znaleźć w instrukcji obsługi). Te "kreseczki" oznaczają jakiś tam błąd. I na koniec ustawienia trzeba zapisać bo inaczej znikną. Jeśli wszystko robiłeś prawidłowo a mimo to nie działa to nie baw się w naprawy tylko go wyrzuć i kup nowy. Jeśli masz możliwość wymiany na zupełnie innej firmy to polecam Ci albo Lenze albo Altivary, praktycznie są bezproblemowe i proste w obsłudze, a siemens lubi płatać różne figle i nawet jeśli się nie zepsuje elektronicznie to zacznie mu się sypać w proszek obudowa.
 • User under supervision
  Ja tam lubię naprawiać sobie z wieczora jakiś falownik ;)
 • Level 24  
  Quote:
  Ja tam lubię naprawiać sobie z wieczora jakiś falownik

  Ja wolę robić przyjemniejsze rzeczy z wieczora :)
  Nie twierdzę że to źle falownik naprawić, ale nie jestem zwolennikiem takiej metody.
  Puki mój pracodawca kupuje części to wymieniam uszkodzone na nowe a stare po prostu wyrzucam. Naprawiane często są kłopotliwe w eksploatacji.
 • User under supervision
  Od kilku lat robię w automatyce i już trafiły się np: serwonapędy które są nie do dostania i wtedy trzeba naprawiać :) Dobrą naprawę poznasz w tedy gdy nie zobaczysz że było naprawiane :) W tej robocie jest pełno papraków że szkoda mówić.
 • Level 24  
  Quote:
  W tej robocie jest pełno papraków że szkoda mówić.

  Z tym się zgodzę w 100%
  Miałem okazję montować naprawiane falowniki przez jedną z krakowskich firm. Faktury na to wystawiali z trzema zerami. Albo nie działały w ogóle albo po chwili wybuchały a jak już chodził jeden na ileś tam to przez góra miesiąc. W środku to wyglądało jak by falownik lutowała fryzjerka albo piekarz. Jedyne co dobrze przychodziło zregenerowane to Masterdrive-y ale to wysyłaliśmy do producenta i w napędzie stare zostawały jedynie szyny i obudowa. Cena za to też była odpowiednia i wg mnie lepiej było przejść na nowsze rozwiązania. Przeważnie da się coś przykombinować i wrzucić coś lepszego. W wypadku tego micromasterka gra nie warta świeczki:) Mieliśmy kilkadziesiąt takich falowników co się sypały i trzeba było je na opaskach wieszać żeby w ogóle trzymały się kupy. Nazywaliśmy je wtedy falownikami atakującymi, bo po otwarciu szafy atakowały naprawiającego :P
  Pozdrawiam
  Marcin
 • Level 14  
  Niestety, P121 i P007 ustawione na 1 więc przycisk ON powinien działać.
  Pomimo ustawienia zapamiętywania ustawień falownik i tak ich nie pamięta.
  Czy któryś z kolegów orientuje się, co falownik powinien wyświetlać po włączeniu zasilania??
  Falownik nie wskazuje żadnych błędów (P130 - 0000)
  Jakieś pomysły??
  Pozdrawiam Zenek_2006
 • User under supervision
  marcino2000 wrote:
  Miałem okazję montować naprawiane falowniki przez jedną z krakowskich firm
  Chyba nawet wiem o kogo chodzi :D
  Uwierz są tematy których nie można przeskoczyć np: budżet klienta jak pada PLC.
 • Power inverters specialist
  Miałem podobny przypadek z LG, dodatkowo "nie miał mocy" - prawdopodobnie leżały elektrolity w obwodzie pośrednim (zimny wychów, problemy zaczęły się z mrozami). Próbował wystartować i padał, a po restarcie wszystkie parametry wracały na stare wartości. Prawdopodobnie póki jest napięcie - siedzą w RAMie, podczas zaniku są kopiowane do EPROMu, no ale przy padającym zasilaczu kopiowanie kończyło się porażką. Wystałem się na mrozie, a klient nawet nie zapłacił za dojazd 2x20km, niby miał prosić ponownie, jak wyreklamuje falownik, bo był na gwarancji, i tyle kmiota widziałem... [:djabeł:] ;)
 • Level 14  
  Nie mam akurat przy sobie instrukcji.
  Ale jest tam pozycja automatycznego przywracania ustawień fabrycznych. Niezależnie od zapamiętywania ustawień. Przestudiuj wszystkie pozycje z instrukcji, bo jest kilka ustawień, które eliminują się nawzajem.
 • Level 13  
  Nie znam akurat tego przemiennika, ale np. w Micromasterach M440/M430/M420 trzeba skopiować zmienione parametry do pamięci EEPROM. Żeby to zrobić trzeba zmienić parametr P0971 z 0->1. Gdy tego się nie zrobi po zdjęciu zasilania wracają poprzednie parametry.
  W Twoim falowniku prawdopodobnie jest podobnie, tylko może inny nr parametru.
  pzdr
  goblin
 • Level 14  
  Odpal kolego DriveMonitor i zobacz o co chodzi. Siemens to wyjątkowo nieprzyjazne urządzenie, milion parametrów i nie wiadomo po co??. Weź na warsztat Vacona albo ABB jakiś ACS wszystko da się zrobic z klawiatury, w Siemensie bez kompa bez kompa to masochizm.
 • Power inverters specialist
  Fakt, raz uszkodził się nam Micromaster 440 (dostęp do parametrów był mimo awarii) i sprzedawca wcisnął Micromaster Vector, "bo to to samo, tylko nowsze", a zaopatrzeniowiec to łyknął, dzięki czemu miałem tydzień roboty z tłumaczeniem listy parametrów, bo w jednym modelu jakaś częstotliwość jest w Hz, w drugim wyrażona w % częstotliwości bazowej, jakaś flaga jest tu samodzielnym parametrem, a tam bitem parametru zespolonego... Oczywiście najpierw 300 stron do wydrukowania...