Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne dźwięki w kaloryferach podczas wyłączania się pompy obiegowej.

Kelso 20 Lis 2011 19:21 4634 17
  • #1 20 Lis 2011 19:21
    Kelso
    Poziom 11  

Instalacja CO w domu jednorodzinnym - wiek: 9 lat. Piec dwu funkcyjny Vaillant, grzejniki stalowe. Dźwięk ten występuje w momencie wyłączania się pompy obiegowej i przypomina odgłos rzuconego na szybę okna piasku. Zjawisko to występuje od około 3 lat (wcześniej go nie było), ignorowałem go długo aż do teraz... Dzisiaj w ramach eksperymentu wyłączyłem piec po około 10 min pracy (po kilkugodzinnej przerwie) - dźwięk okazał się ledwo słyszalny/pomijalny, więc może tu jest trop.

Podczas włączania się pieca przy zimnej instalacji - cisza. Kiedy włączam testowo piec po krótkiej przerwie (instalacja nagrzana) - dźwięk pojawia się, ale trwa krócej.

Dodam, ze grzejniki odpowietrzone, grzeją na całej powierzchni, podczas pracy pieca nie wydają żadnych dźwięków. Ciśnienie wody w układzie w normie zalecanej w instrukcji, piec wydaje normalne odgłosy pracy (szum palników), w kotłowni przy piecu kiedy wyłącza się pompa nie słychać tego dźwięku.

Będę wdzięczny za porady i sugestie.

0 17
  • #2 21 Lis 2011 20:07
    Jurasbroda
    Poziom 9  

A co byś powiedział na teorię zużycia łożysk ślizgowych pompy. Pracuje toto na poduszce wodnej . Zimna woda jest gęstsza od gorącej a zatem daje sztywniejsze oparcie wirującej osi pompy. Po zatrzymaniu ciepłego układu słychać tarcie łożysk.?
    Grzejniki stalowe dodatkowo wzmacniają ten efekt.

0
  • #3 21 Lis 2011 20:19
    Kelso
    Poziom 11  

Jak już napisałem - przy piecu podczas zatrzymania pompy przy gorącym układzie nie słychać nic podejrzanego.

0
  • #4 21 Lis 2011 22:20
    Jurasbroda
    Poziom 9  

No tak przy piecu nic nie usłyszysz. To stalowe grzejniki działają jak wzmacniacz bo dźwięk generuje się w wodzie

0
  • #5 22 Lis 2011 15:43
    zbigmaz1
    Poziom 17  

Ja bym stawiał na powietrze w układzie. Wystarczy parę baniek powietrza i będzie je słychać Proponowałbym jeszcze raz odpowietrzać. Długo i odkładnie, od najbliższego punktu po najdalszego.

0
  • #6 22 Lis 2011 17:30
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

Sprawdź czystość filtra może jest jakaś kuleczka z cyny.

0
  • #7 25 Lis 2011 23:29
    Kelso
    Poziom 11  

Sorki za długą zwłokę w reakcji. Filtr sprawdzony - był czysty. Po sprawdzeniu filtra grzejniki odpowietrzyłem po raz kolejny - w kolejności podanej przez zbigmaz1 i zgodnie z zasadami (wyłączona pompa, zakręcony zawór). W sumie z 14 grzejników zeszło ~ 1.1 l wody (oczywiście uzupełniłem). Niestety - objaw pozostał bez zmian.

1
  • #8 26 Lis 2011 07:59
    zbigmaz1
    Poziom 17  

To teraz bym jeszcze sprawdził zawory zwrotne które na pewno masz założone. Posłuchaj czy to nie one. Nie wiem w jakiej odległości są od pieca ale może będzie potrzebna pomoc drugiej osoby, jedna załącza a druga słucha. One też potrafią wydawać dźwięki.

0
  • #9 27 Lis 2011 08:42
    Jurasbroda
    Poziom 9  

Jeżeli instalacja pracuje 9 lat to skąd kuleczka cyny , albo nagle akustyczne zawory . Przyczyną jest tylko pompa . Albo _ jak pisałem wcześniej - łożyska , albo powietrze w lozyskowaniu pompy . Chociaż wtedy dźwięk byłby slyszalny stale . Jednak zdecydowanie uważam - wymień pompę - będzie cisza.

0
  • #10 27 Lis 2011 09:10
    DonRomano
    Poziom 33  

Jakie grzejniki i jakie zawory?

0
  • #11 27 Lis 2011 09:20
    Kelso
    Poziom 11  

Grzejniki Delonghi. DonRomano - o jakie zawory pytasz?

0
  • #12 27 Lis 2011 09:23
    DonRomano
    Poziom 33  

Zasilające.
    Chodzi o to że bardzo często na kryzach zaworów osiada kamień czy coś tam.
    Pytam jakie masz grzejniki, dolno zasilane czy kompakty,
    czyli boczno zasilane, jak boczno to jakie zawory są zainstalowane?

0
  • #13 27 Lis 2011 09:28
    Kelso
    Poziom 11  

Grzejniki są z zasilaniem dolnym. Jeśli chodzi o zawory zasilające... nie potrafię Ci odpowiedzieć. Rozumiem, że nie chodzi o głowicę termoregulacyjną. Czy o to "coś" w którym można ustawić różne kryzy na grzejniku?

0
  • #14 27 Lis 2011 09:36
    DonRomano
    Poziom 33  

Tak, o to coś :D
    Jak de longhi czy jak sie tam pisze to powinny mieć wkładki heimaiera, tak myśle.
    Odkręć głowice, pewnie po prawj stronie grzejników i pokręć nastawą kilka razy tam i spowrotem.
    Ew. ustaw o jedną nastawę mniej lub więcej, było by mi łatwiej coś doradzić gdybym zobaczył te wkładki.
    Może jakieś zdjęcie??

1
  • #15 27 Lis 2011 10:40
    Kelso
    Poziom 11  

Zaraz coś postaram się pstryknąć.

Dodano po 57 [minuty]:

Mam wrażenie, że jesteśmy coraz bliżej. Kiedy podczas pracy pieca kręcąc głowicą powoduję odcięcie - następuje ciche "syknięcie" w kaloryferze. Jest to dźwięk podobny, tylko dużo cichszy niż podczas wyłączania się pompy obiegowej. Kilkukrotna zmiana nastawienia kryzy nic nie dała. Myślę, że będę musiał się do tego dźwięku jednak przyzwyczaić, bo przecież nie będę wymieniał przez coś takiego zaworów. Załączam foto zaworu.
    Dziwne dźwięki w kaloryferach podczas wyłączania się pompy obiegowej.

P.S. Pozdrawiam krajana z Rzeszowa :D .

0
  • #16 18 Gru 2011 20:14
    Jurasbroda
    Poziom 9  

Napiszesz nam co jest z tym problemem? Siedzi we mnie ciekawa baba:).

0
  • #17 18 Gru 2011 20:39
    Kelso
    Poziom 11  

Problem nadal występuje a jego przyczyną wydaje się być zawór ze zdjęcia. Ja już nic więcej nie wymyślę oprócz odpowietrzania które wykonałem kilkakrotnie. Mądre głowy jakoś zamilkły... W lecie zamówię serwisanta do przeglądu pieca - może on coś uradzi. Wiem, że to termin bardzo odległy, ale obiecuję dać znać. Przy okazji - Wesołych Świąt Wszystkim życzę.

0
  • #18 22 Maj 2015 09:04
    Kelso
    Poziom 11  

Dźwięki wydają zawory w grzejnikach. No cóż - będę musiał się do tego przyzwyczaić.
    Temat zamykam.

0