Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontroler diody RGB ze sterowaniem na podczerwień

marek_34 20 Nov 2011 19:28 11534 17
Altium Designer Computer Controls
  • Kontroler diody RGB ze sterowaniem na podczerwień

    Kontroler ten to standardowy układ sterowania diodą RGB, jednak różni się od wielu innych możliwością sterowania układem za pomocą pilota.

    Tak jak poprzedni projekt ze strony źródłowej, ten również został przystosowany wymiarami do zainstalowania w lampie dostępnej w IKEI. Wsad jest skompilowany dla procesora PIC 12F675, ale może zostać w łatwy sposób dopasowany do innego procesora serii pic12F*. Pilot do sterowania to model URC11C-9C kupiony za 3 Euro. Został skonfigurowany do wysyłania kodów SIRC dla urządzeń Sony. Inne piloty kompatybilne z SIRC mogą zostać wykorzystane do sterowania urządzeniem.

    Schemat:
    Kontroler diody RGB ze sterowaniem na podczerwień

    Od lewej przedstawiony jest układ zasilania oparty na regulatorze 7805, mikrokontroler, 3 tranzystory MOSFET oraz układ TSOP1738 - odbiornik podczerwieni. Każdy z tranzystorów może zostać obciążony prądem 600 mA, natomiast zastosowana dioda wymaga ok. 300 mA na kanał. Sumaryczne natężenie prądu wyniesie ok. 900 mA + pobór przez procesor ok. 3-4 mA. Układ 7805 jest w stanie w optymalnych warunkach oraz przy zastosowaniu radiatora dostarczyć prąd 1 A. Układ TSOP1738 może zostać zastąpiony przez inny, np. TSOP1238, TSOP31238, TSOP1736, SFH5110, itd. Musi się zgadzać częstotliwość 36 - 40 kHz.

    Na stronie źródłowej dostępny jest kompletny projekt urządzenia.

    Źródło: http://www.enide.net/webcms/index.php?page=power-pic-rgb-irda
    About Author
    marek_34
    Level 18  
    Offline 
    marek_34 wrote 332 posts with rating 264, helped 6 times. Live in city Katowice. Been with us since 2006 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    User removed account
    User removed account  
  • #3
    merien
    Level 14  
    Saabotaz wrote:
    Widać że to jest zasilane z 12V.

    Jednak zaraz na wejsciu masz stabilizator na 5 V.... i dioda zasilana jest tym wlasnie napieciem.
  • #4
    User removed account
    User removed account  
  • Altium Designer Computer Controls
  • #5
    Freddy
    Level 43  
    Gdzie Wy widzicie zasilanie z 12V ? Czytajcie ze zrozumieniem, a nie piszcie bezmyślnie.
    Stabilizator 5V jest po to, aby zasilanie było uniwersalne tzn. od 7,5V do 35V, bo takie parametry zapewnia zwykły 7805.
  • #6
    User removed account
    User removed account  
  • #7
    Freddy
    Level 43  
    Saabotaz wrote:
    Zaśmiecamy dalej...

    Źródło prądowe dla LED też będzie uniwersalne, nawet od 5V. A 7805 przy poborze 1A, zasilany z 35V to już prawdziwa rzeźnia (3x 350mA na LED, XP-C można kręcić do 500mA)

    Dyskusję rozpocząłem bo zasilanie powerledów przez opornik to kiepska sprawa. Wy dyskusję zaczęliście o 12V.

    Podyskutujmy dalej...

    Myśmy zaczęli ??? Ty peirwszy zacząłeś.
    Quote:
    ... Widać że to jest zasilane z 12V. ...

    Autor nigdzie nie mówi o napięciu zasilania. Stabilizator 5V jest dla procesora głównie.
  • #8
    User removed account
    User removed account  
  • #9
    nsvinc
    Level 35  
    Popieram kolegę Saabotaz.
    Tor mocy w tej konstrukcji to jest porażka. Rezystory ograniczające prąd? Źródła prądowe na tranzystorach? A ja się grzecznie zapytam w którym wieku my teraz żyjemy?

    Do zasilania ledów mocy stosuje się przetwornice!! Widać ludzie się nie nauczą, że świecenie ledem ma mieć wysoką sprawność, bo od tego jest led. Jeśli olewamy kwestię sprawności, to po co led, skoro można użyć zwykłych żarówek.

    Nie zmuszam nikogo żeby te przetwornice projektował sam, bo nie jest to proste, ale przecież są łatwo dostępne gotowe klucze do impulsowego zasilania ledów. Klucz+dławik mocy+dwa kondensatory+garstka drobnych bierniaków - ot cała przetwornica, z schematu zerżniętego z datasheeta...W pełni zabezpieczona, ze stabilizacją prądu i wysoką sprawnością. I możliwość sterowania jasnością PWMem też jest w większości gotowych kluczy, tylko podłączyć odpowiedni pin do mikrokontrolera...

    Żenada...

    Ja mogę polecić tani jak barszcz, i dostępny w TME scalaczek PR4101A. Z dobrym tranzystorem i dławikiem da się popchnąć 9W, i PWMem da się regulować jasność. Trzy takie scalaki (RGB), i problem rozwiązany. A zasilać można je do 40V....
  • #10
    User removed account
    User removed account  
  • #11
    Freddy
    Level 43  
    Saabotaz wrote:
    Włożyli LED RGB Seoul'a który można sterować 350mA/led. .....


    Prolight 3W RGB LED with common anode ...
    Jak zwykle, wszyscy wiedzą najlepiej, tylko żadnemu z Was nie chciało sie nawet zerknąć do oryginalnego artykułu.
  • #12
    nsvinc
    Level 35  
    Saabotaz wrote:
    są klienci typu: "ja chcę tanio". Kontroler 24 LED RGBW na przetwornicach to 96 ledów * 9zł netto za przetwornicę (kompletna na 1 led) to już 864zł netto. Panie, ja chcę tanio!!

    Ależ czemu od razu każdy chip każdego leda ma być sterowany osobno? Nie dramatyzujmy. W większości przypadków każdy kolor łączy się szeregowo-równolegle i podłącza znaczne ilości chipów pod jeden kanał. Wtedy ogranicza tylko moc tego kanału...

    Do aplikacji gdzie jest konieczne zasterowanie każdego chipa osobno, wypadałoby najpewniej zbudować własną wielokanałową przetwornicę na mikrokontrolerze, aby koszt jednego kanału był znacznie mniejszy od 9 zł.

    Saabotaz wrote:
    żyjemy w polsce, kompletnym zadupiu jeśli chodzi o dostępność części i ich ceny. Są super układy, da się uzyskać próbki, da się kupić kilka sztuk, ale kup tego więcej, to dopiero problem. Albo "będą za 3 miesiące" albo cena taka jakby każdą sztukę osobno pocztą konną wysyłali.

    Sądzę, że się mylisz. Nie ma problemu aby sprowadzić hurtowe ilości praktycznie dowolnego scalaka. A jeśli trzeba 'na wczoraj', dodatkowo są firmy takie jak mouser,digikey,future - sklepy online, zamówienia hurtowe też realizują - wiem z doświadczenia. Prowadzimy produkcję masową od pewnego czasu i ogólnie nie ma większych problemów z dostępnością nawet najdziwniejszych elementów...

    Saabotaz wrote:
    przykra sprawa jeśli chodzi o przetwornice - nie wolno podłączać/odłączać ledów przy pracującej przetwornicy. Domyślnie należy uznać że urządzenie musi być zdatne do obsługi nawet przez małpę. Oczywiście da się zrobić zabezpieczenia ale upalenie powerledów za kilka stów jest mało przyjemne.

    Zależy od przetwornicy. Moje konstrukcje oparte o mikrokontroler radzą sobie z hot plugiem ledów. Jest na to algorytm...
    Niestety faktycznie na rynku są głównie takie klucze, które nie mierzą napięcia wyjściowego, a tylko na pałę stabilizują prąd (głównie szczytowy), i hot pluga nie obsługują.

    Freddy wrote:
    Prolight 3W RGB LED with common anode ...

    A co to za różnica, czy zastosuje się przetwornicę z wspólną masą czy wspólnym plusem? A i tak przeważnie stosuje się rozwiązania buck-ów ze wspólnym plusem...
  • #13
    User removed account
    User removed account  
  • #14
    nsvinc
    Level 35  
    "udający seoula" :]
    Ogólnie to standard powerledów to 350mA pracy ciągłej, a w przeciążeniu do 700mA. Ma tak Cree i Seoul. Prolight to ogólnie słaba marka, i nie stosują się do standardów...
  • #15
    User removed account
    User removed account  
  • #16
    wolfo
    Level 2  
    Witam.
    Nie znam się aż tak bardzo na układach do zasilania PowerLed, stąd moje pytania.

    Saabotaz wrote:
    - do zasilenia 1 power LED z 5V polecam układ MBI1801, do zasilenia z 12V użyj go dla 3szt power LED łączonych w szereg. Ma wejście OE idealne do sterowania wprost z procesora. Prąd wyjściowy reguluje się 1 rezystorem. Jest to stabilizator liniowy, ma tez zabezp termiczne. Prąd do 1A.

    - dla zasilania 12-24V polecam MBI6651 - to przetworniczka impulsowa "wszystkomająca" która do działania wymaga zaledwie kilku elementów, uruchomi ją każdy! Prąd do 1A, typ step-down

    Są to najprostsze i tanie rozwiązania do sterowania powerledów stałym prądem z pinów procesora lub innych układów cyfrowych.


    Czy można wykorzystać do zasilania PowerLed'ow układ LM317? Z tego co widzie w datasheet to pracować może jako regulator prądu. Regulacja prądu jednym rezystorem. Prąd do 1.5A, a napięcie zasilania do 40V.

    Czy LM317 będzie miał większe straty niż układy MBI?
    Czy wykorzystanie LM317 skomplikuje układ prezentowanego tu kontrolera diod?
  • #17
    nsvinc
    Level 35  
    Saabotaz wrote:
    Chińczycy uwielbiają podawać rewelacyjne parametry powerledów przy temp struktury 25C, w praktyce absolutnie niemożliwe do uzyskania (no chyba że będzie to oświetlenie montowane w lodówce)

    Nawet lodówka nic nie da ;] Struktura nagrzewa się do >70st.C w kilka sekund pracy z nominalną mocą, niezależnie od Rthcr. Swoją drogą, ciekawe jak chinole mierzą parametry swoich ledów przy temp. struktury 25st.C; np. Cree gwarantuje poprawne świecenie przez -siąt tysięcy godzin jeśli struktura nie przekroczy bodajże 150 st.C...

    Saabotaz wrote:
    Seoul w polsce to żadna rewelacja. Chore ceny i dziwna jakość (białe po 2,5 roku świecą na... fioletowo, aż musiałem sam to zobaczyć). Dostaliśmy nawet serię ledów gdzie na mcpcb były wlutowane na odwrót (+ zamieniony z -).

    Racja. Ale sam Seoul się chwali swoimi produktami, więc skoro firma jeszcze istnieje, to muszą być na świecie dostępne ledy o odpowiednio wysokiej jakości.
    Dlatego też my stosujemy Cree, i to na własnych mcpcb (obsad na miejscu), bo tych oryginalnych nie da się porządnie przykręcić, powierzchnia spodu płytki nie jest idealnie gładka, i mają parę innych wad. A swoją drogą, Cree jest droższy od Seoula...

    Saabotaz wrote:
    Dla jednych 700mA to "przeciążenie" a dla porządnych ledów jak Cree to normalny prąd pracy

    Zgodzę się, ale przy takim prądzie ciężko już odprowadzić temperaturę z struktury, i choć producent gwarantuje poprawną pracę leda przy 700mA przez -siąt tysięcy godzin, to jeszcze trzeba zadbać o to, aby struktura się nie przegrzewała. To już jest trudne przy 700mA, i wbrew pozorom Rthra gra tutaj mniejszą rolę, a bardziej Rthjc i Rthcr.

    Saabotaz wrote:
    Rozbawiła mnie pewna notka datasheetowa chińskiej power led gdzie pokazano obraz termowizyjny leda i po boku jego super parametry. Żeby było śmieszniej to temperatura na termowizji przekroczyła dopuszczalną dla struktury, która była podana zaraz obok No ale parametry lumen/wat były super

    Dobre ;] Ale dlatego chińskim powerledom stanowcze nie...
  • #18
    User removed account
    User removed account