Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł grzewczy do domu jednorodzinnego 120m2

Ssyniu 20 Nov 2011 22:23 28703 11
 • #1
  Ssyniu
  Level 11  
  Witam,

  Chciałbym wymienić mój dotychczasowy kocioł grzewczy Termet (jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania) na nowy, dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Decyzję tę podjąłem ze względu na fakt, iż od czasu "docieplenia" strychu włączył mi się kilkukrotnie czujnik tlenku węgla, pomimo iż system kominowo-wentylacyjny by sprawdzany i nie budzi zastrzeżeń).

  Zastanawiałem się nad następującymi kotłami:

  VIESSMANN VITOPEND 100 TURBO 24 kW
  VAILLANT TURBO TEC PRO VUW 202-3
  VAILLANT VUW turboTEC PLUS 202-5
  BUDERUS Logamax U052/054 (K)
  BUDERUS Logamax U042/044 (K)  bądź tez kondensacyjnymi:

  VIESSMANN VITODENS 100-W KONDENSAT 2F
  Vaillant ecoTEC PRO VCW 226/3-3
  Vaillant Saunier Duval ISOFAST CONDENS F25
  BUDERUS Logamax plus GB172
  BUDERUS Logamax plus GB152

  Zastanawiam się przede wszystkim jaką moc powinien posiadać taki kocioł, aby optymalnie dogrzać mieszkanie i wodę oraz czy warto inwestować w piec kondensacyjny, skoro instalacja jest częściowo starego typu?

  Mieszkam w domku jednorodzinnym wybudowanym w latach 90-tych. W ostatnim czasie zostały w nim częściowo wymienione rury na miedziane, posiadam także kilkuletnie kaloryfery. W chwili obecnej korzystam w łazience i kuchni z cieplej wody z 30l. podgrzewacza elektrycznego, którego chce się pozbyć (w górnej łazience jest terma gazowa junkersa, której nie będę wymieniał). Odległość od pieca do najodleglejszego kranu wynosi ok 7-8m.

  Będę wdzięczny za wskazówki i porady?
 • #2
  markmd
  Level 25  
  Piece firm, które wymieniasz są popularne. Uwaga co do mocy- 28 kW dla Twoich potrzeb byłby lepszy niż 24-25kW. Warto inwestować w piece kondensacyjne niezależnie od instalacji jaką posiadasz.
 • #3
  mirko17
  Level 12  
  24 kw starczy , proponuje kondensacyjny vitodens 100 lub vailant ekoTEC
 • #4
  krzyzak11
  Level 19  
  Dla wyzszego komfortu cwu (piszesz odleglosc do najdalszego punktu czepralnego ponad 7metrow) zastanowil sie nad kotlem z zasobnikiem - badz to wbudowanego, a jezeli masz miejsce to pod nim
  tu do wyboru np
  Vaillant AwuaPLUS

  kondes
  Junksers CerapurACU

  Immergas

  ja bym poszedl juz w strone kondensata, (pczywiscie zasobnosc porfela decyduje),ale wydatek zwroci sie po ok 4-5 latach.
  jaki kociol?? taki jaki masz dobry serwis w okolicy - podpowiedz podpytaj sasiadow
 • #5
  Ssyniu
  Level 11  
  krzyzak11 wrote:
  Dla wyzszego komfortu cwu (piszesz odleglosc do najdalszego punktu czepralnego ponad 7metrow) zastanowil sie nad kotlem z zasobnikiem - badz to wbudowanego, a jezeli masz miejsce to pod nim


  Jako, iz jestem totalnym laikiem to mam pytanie, jak podgrzewana jest woda w zasobniku, ktory stoi pod kotlem badz jest w niego wbudowany? Czy dziala na zasadzie termy elektrycznej? Bo tego wlasnie chcialem uniknac. Zalezy mi na bezposrednim podgrzewaniu wody, a skoro w lecie piec nie chodzi to jak ta woda jest podgrzewana? I czy zasobnik moze wspolpracowac z piecem dwufunkcyjnym czy tylko z jednofunkcyjnym?

  I czy do kazdego pieca mozna podlaczyc kominek z plaszczem wodnym?

  Pozdrawiam
 • #6
  Brencik
  Level 26  
  Witam!
  Do twojego domu wystarczy kocioł o mocy około 10kW.
  Osobiście polecam jednofunkcyjny z zasobnikiem (może być wbudowany). Np. WOLF CGW 11/100 który sam osobiście posiadam (powierzchnia grzewcza 130m2, 4 osoby, ciepłej wody jeszcze nigdy nie zabrakło)
 • #7
  markmd
  Level 25  
  Koledze chodzi o bezpośrednie nagrzewanie wody i z punktem czerpalnym daleko położonym. Dlatego nie wciskajcie ciemnoty o 10 kW.
 • #8
  Ssyniu
  Level 11  
  markmd wrote:
  Koledze chodzi o bezpośrednie nagrzewanie wody i z punktem czerpalnym daleko położonym


  Dokładnie, chodzi mi właśnie o sytuację, w której najdalszy punkt poboru wody jest oddalony ok. 10m od kotła. Czy w kotłach dwufunkcyjnych z tzw. "wbudowanym zasobnikiem" woda podgrzewana jest przez kocioł czy też ma jakiś dodatkowy elektryczny podgrzewacz? Jak utrzymywana jest ciepła woda w w takim zasobniku? I to samo pytanie jeżeli chodzi o zasobnik znajdujący sie pod kotłem.
  Zastanawia mnie głównie jak to działa w lecie, kiedy kocioł nie ogrzewa pomieszczeń.
 • #9
  markmd
  Level 25  
  Woda w zasobniku zewnętrznym, bądź wewnętrznym jest nagrzewana wodą co poprzez wymiennik wewnętrzny w piecu lub zewnętrzny w bojlerze (wtedy piec jest nieco tańszy,a i bojler większy). Funkcję tą realizuje automatyka przełączająca zawór trójdrożny (przeważnie). W czasie grzania wody użytkowej kaloryfery (zwykle) nie grzeją.
 • #10
  Ssyniu
  Level 11  
  markmd wrote:
  Woda w zasobniku zewnętrznym, bądź wewnętrznym jest nagrzewana wodą co poprzez wymiennik wewnętrzny w piecu lub zewnętrzny w bojlerze


  Czyli w lecie jak jest podgrzewana ta woda, aby cały czas była ciepła? Piec będzie się co jakiś czas włączał aby podgrzać wodę w zasobniku?
 • #12
  Brencik
  Level 26  
  I jak kupiłeś kocioł w końcu czy zimę na farelce przebolałeś? :)