Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dell M90 - zużycie ('wypalenie?') matrycy

bachus20 20 Nov 2011 23:13 3889 3
 • #1
  bachus20
  Level 11  
  (Na wstępie - jestem amatorem, proszę nie krzyczeć. Temat będzie dotyczyć ekranu LCD z laptopa - jeżeli jednak powinienem to napisać w sekcji naprawy laptopów, proszę mnie poprawić...)

  Czy ktoś może powiedzieć mi, na czym polega 'wypalenie' (zużycie) ekranu LCD
  w laptopie? Może tak...

  Ostatnio wpada mi w ręce trochę uszkodzonych laptopów. Czasem są to proste
  uszkodzenia, czasem wymagające większego 'grzebania'. Przyznaję, że nie cierpię
  grzebać się w laptopach, zajmuje to dużo czasu, cienki w tym jestem a odatkowo
  części potrafią kosztować majątek. Sprzęt po 'naprawie' trafia po rodzinie, najczęściej działa do dzisiaj...

  Wpadł mi właśnie w ręce dość ciekawy laptop: DELL M90. Maszyna duża, toporna,
  a tak wielki zasilacz (gabarytowo i moc: 130W) widziałem ostatnio przy nowym
  Alienware.
  Problem z arefaktami, uszkodzony dysk twardy. Dysk to najmniejszy problem, dostał już 'nowy'. Arefakty, dość ciemny to wg. google i YT to standard tego modelu, więc karta graficzna ; nVidia Quadro FX 2500M, 512MB RAM) trafiła na 10 minut na 200 stopni do piekarnika - a co mi tam... Wiem, że to metoda dość toporna, niebezpieczna dla zdrowia (opary śmierdzą, jak cholera), ale czego się nie robi "z ciekawości". Wystudziłem, dałem dobrą pastę, przeczyściłem chłodzenie, poskładałem... działa, to dość mocny sprzęt nawet! Karta graficzna zaskoczyła mnie swoją "mocą".  No i tutaj problem - obraz jest dość ciemny. W porównaniu z moim rocznym HP - bardzo ciemny, no ale nawet da się pracować (chociaż biały przechodzi w jasno-kremowy). Nie jest to raczej wina karty graficznej (a może się mylę?)

  Czy to w BIOSie, czy to w OS (Vista, Win7) - obraz jest za ciemny (ustawiony na maksimum, a przy próbie wymuszenia sterownikami kontrastu zaczyna być to bardzo brzydkie).

  Po tym przydługim wstepie: NA CZYM POLEGA zużycie ekranu LCD? Czy to mogą być tylko zużyte świetlówki matrycy? Jak wyświetlam całkowicie czarny obraz, to na dole (przy obudowie matrycy) widzę lekką poświatę świetlówki, więc jest... Światło to lekko rozchodzi się po bokach, w połowie znika. Tej poświaty nie ma na górze.
  Czy to możliwe, że np. siadła tylko jedna świetlówka? Jak wygląda takie uszkodzenie? Czy jak pada jedna świetlówka, to druga zawsze też? Może ktoś się orientuje, czy one są łączone w szereg?
  Ja, jak prawdziwy mężczyzna rozpoznaję trzy kolory (fajny, ped@lski i ch*jowy), więc poprosiłem o opinię kobietę (w porównaniu do mojego słuzbowego laptopa), usłyszałem (przy białym ekranie) wyrok : KREMOWY. No dla mnie on jest "nie do końca biały", ale ja nie wiem, co to kolor karmazynowy, więc cięzko mi o opinię. Google podpowiada mi, że uszkodzenie świetlówki (swietlówek) to:
  a) nie świeci
  b) miga
  c) zły kolor ('creamy').

  Sam nie wiem, ile taki ekran ma świetlówek (domyślam się, że dwie, ponieważ tak sprzedają na ebay - czyli na górze i na dole...).

  A może to zwykłe 'zużycie' matrycy? Laptop ten był maszyną służbową, pracującą
  pewnie po 8-10h dziennie przez 3-4 lata.
 • #2
  ArteXL
  Level 24  
  Witam, swietlówka do wymiany, ew. inwenter, nie matryca.

  Pozdrawiam
  ArteXL
 • #3
  bachus20
  Level 11  
  ArteXL wrote:
  Witam, swietlówka do wymiany, ew. inwenter, nie matryca.

  Dzięki za odpowiedź. Powiedz tylko, proszę: dobrze rozumiem, że w takim ekranie są dwie świetlówki? na ebay widzę, że są sprzedawane parami - może to mnie sugeruje.

  p.s. od czego byś zaczął? inwerter, czy świetlówki?