Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung T240 (LS24TWQSUV) - diagnozowanie inwertera.

Hetii 20 Lis 2011 23:32 6395 11
  • #1 20 Lis 2011 23:32
    Hetii
    Poziom 14  

Witam serdecznie :)

Otrzymałem w spadku monitor Samsung T240 (LS24TWQSUV). Był w serwisie po czym z komunikatem o uszkodzeniu inwertera wrócił do właściciela.

Po włączeniu napięcia obraz pojawia się na około 2s po czym zanika. Jest on poprawny.

Układ inwertera to SEM2005 w trochę chyba zmienionej aplikacji niż jest podana w PDF. Z racji iż znajduje się nieopodal niego dodatkowy tranzystor w obwodzie pinów 3 oraz 4.

Jego oznaczenie to q202 a obok niego rezystor r242 z oznaczeniem jakby "00", który podczas pomiarów miernikiem nie wykazuję żadnej rezystancji...

Napięcie na 3 pinie sem2005 to ok 0,8V. Po wylutowaniu q202 oraz pozostawieniu odłączonego pinu 3 od reszty układu obraz miga co sekundę.

Zastosowany transformator WN to TM-10160.
    Rezystancje uzwojeń: 891ohm oraz 971ohm. (badane po jego wyciągnięciu)
    Wujek google podpowiedział że rezystancja wtórna powinna mieć około 940ohm.

Laminat w jednym z narożników trafa dość mocno zarumieniony, epicentrum ma miejsce przy zworze J308. Jest to zwora która poprzez dwa kondensatory zasila pierwotną stronę transformatora.

Jeżeli chodzi o zasilacz to napięcie +15v ma okolo 16,3v, reszta wygląda w porządku. Mam jeszcze wątpliwość co pinu oznaczonego A-DIM który po stronie PCB logiki ma oznaczenie 3,3v ale pomiar nie wykazuje żadnego napięcia na tym pinie.

Na chwilę obecną to wszystko co udało mi się ustalić.

Proszę o sugestię co i w jaki sposób mogę jeszcze sprawdzić. Jeżeli jest to wina transformatora (zwarcie między zwojowe) to czy w ramach testu można wstawić szeregowo rezystor tak aby sprawdzić czy reszta układu zadziała ?

P.S.

Jak by ktoś dysponował schematem tego monitora to proszę także o informację.

Pozdrawiam.

0 11
  • #2 21 Lis 2011 09:30
    telbod
    Poziom 31  

Dziwi trochę duża rozbieżność rezystancji uzwojeń. Zmierzył bym innym miernikiem dla pewności i zmówił nowy transformator.

0
  • #3 21 Lis 2011 13:52
    Hetii
    Poziom 14  

W takim razie mam jeszcze pytanie czy ewentualne przezwojenie takiego transformatora wchodzi w grę czy też grozi dodatkowymi komplikacjami ?

Jeżeli przewinięcie jest możliwe to czy dokonać go dla jednej sekcji czy też obu, coby średnica drutu się zgadzała ?

Niemniej jednak przed rozwalaniem trafa wolałbym być pewny że to ono jest winne.

Wobec powyższego jak należało by układ diagnozować by mieć pewność ?

0
  • #4 21 Lis 2011 16:38
    Jakant
    Poziom 35  

Raczej przezwojenie trafka Ci nie wyjdzie ze względu na trudność rozebrania go. Pękają rdzenie. Ale życzę sukcesów.

0
  • #5 21 Lis 2011 19:08
    Hetii
    Poziom 14  

No i chwilowo po zawodach.

Z dwóch rdzeni zrobiło mi się pięć :(

Postaram się zamówić gdzieś jakąś płytę na części i podstawić nowe trafo.

Chyba że nie jest to element krytyczny i można coś zbliżonego wstawić ??

0
  • #6 22 Lis 2011 09:44
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Samsung T240
    Panel: Samsung LTM240CT04 TN Film
    Power Supply: Samsung IP-54155A BN44-00226D SEM2005 AP4506GEH

':idea:' Widzisz kol. ,gdybyś uzył opcji Szukaj (fraza: SEM2005) i usunął Protect w tym scalaku to uszkodzenie znalazł byś w 15min. .
    Tak masz "big problem".

Serwisówka na znanym portalu http://elektrotanya.com

p.s
    W zależności o rev.x.x płyty invertora (REV. 2.0 lub REV.1.0 ) stosowano także trafko. ТМ-09175.
    Zamienne z mała przeróbką.

0
  • #7 22 Lis 2011 10:46
    Hetii
    Poziom 14  

Obecnie czekam na dostarczenie innego inwertera.

Międzyczasie tak już dla testów tylko postaram się przewinąć stare trafo, rdzeń już posklejany.

P.s.
    Wyłączenie samego protecta, czy też używanie jednej tylko sekcji nie wchodzi w grę :)

Moje PCB to rev2.0.

Pozdrawiam.

0
  • #8 22 Lis 2011 10:54
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Wyłączenie samego protecta, czy też używanie jednej tylko sekcji nie wchodzi w grę

Można odłaczyć jedna sekcję ,ale "z głową" .
    Jak to zrobić , opisywano to na forum.
    Wyłączenie Protect pozwoli szybko zlokalizować uszkodzenie .

0
  • #9 23 Lis 2011 17:44
    Hetii
    Poziom 14  

Witam ponownie :)

Dotarła do mnie dziś inna płyta inwertera niestety zachowanie jest tako samo.
    Rezystancja uzwojeń wtórnych to 951ohm oraz 978ohm.

W ramach testu podłączyłem pin 3 sem2005 przez rezystor 150 ohm na masę. Nie przyniosło to jednak żadnej zmiany. Bazowałem przy tej próbie na jednym z postów gdzie była sugestia aby pin ten na masę podać aczkolwiek wydaję mi się że zamiast na masę pin ten powinien być podłączony do napięcia powyżej 1,5v.

Generalnie proszę o radę co dalej z tym robić / jak badać...

0
  • #10 23 Lis 2011 18:11
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    Rezystancja uzwojeń wtórnych to 951ohm oraz 978ohm

Za duża różnica !!! (max.+/- 5 ohm)

Masz generację na pin.8/9 scalaka .Ostatnio dużo jest wadliwych.

0
  • #11 24 Lis 2011 00:16
    Hetii
    Poziom 14  

Ehh, nie ma łatwo :(

Stare jakoś udało się przewinąć z tym że w oryginale uzwojenia wtórne były jeszcze podzielone na mniejsze partie i oddzielone korpusem, u mnie w ramach łatwiejszego nawijania pozbyłem się ich. Ot zapewne zabezpieczenie przeciw przebiciom.

Rezystancja uzwojeń to 942 oraz 945. Niestety po wlutowaniu w pcb podświetlanie wcale się nie włącza :(

Chyba nie pozostanie mi nic innego jak zamówić trafa z Chin także jak by ktoś był chętny to mogę zamówić więcej.

P.S.
    Swoją drogą ciekawi mnie czemu teraz nie odpalił :(

Pozdrawiam.

0
  • #12 19 Gru 2011 20:48
    Hetii
    Poziom 14  

Witam po przerwie:)

Dotarły do mnie nowe transformatorki ;) sztuk 10

Zamontowałem po sztuce w każdym z inwerterów.
    Rezystancja uzwojeń to około 930 +/- ~5 ohm
    Niektóre sztuki mają około 940 ohm, ale generalnie różnica miedzy zwojami tej
    samej sztuki mieści się w granicy 5 ohm.

Problem jaki teraz występuje jest następujący, a mianowicie obraz (podświetlanie)
    spodniej części ekranu mruga. Im silniejszy kontrast tym bardziej. Jeżeli go ścieniuje odpowiednio to efekt ten ustępuje.

Stąd moje pytanie, czy jest to wina uszkodzonej dolnej świetlówki, czy też chodzi o coś innego, typu przewody, kalibracja zabezpieczenia inwertera ?

Zjawisko to występuje przy obu zasilaczach.

P.S.
    Gdyby ktoś z was potrzebował trafa lub chciał kupić jeden z inwerterów to może śmiało na priva pytać...

Pozdrawiam.

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

;-)

Monitor po skręceniu przestał przejawiać w/w efekt mrugania.
    Widać wrażliwe to ustrojstwo jest :)

Generalnie temat można zamknąć, chyba że ktoś zechce wyjaśnić głębiej powód migotania...

Dziękuję za wszelką pomoc.

0