Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED nad lustrem łazienkowym

21 Lis 2011 00:09 10606 9
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,
    mam nadzieję, że moje pytanie nie wyda się obecnym tu specjalistom nudne.
    Niestety po przeczytaniu setek wpisów nie znalazłam satysfakcjonującej mnie wypowiedzi, wiec zwracam się z prośbą do was, licząc na fachową pomoc.

Planuję remont łazienki. Nad umywalką (pod samym sufitem) mają znajdować się szafki, w związku z tym oświetlenie lustra będzie znajdowało się pod nimi.
    Można oczywiście zastosować tradycyjnie punktowe oświetlenie jednak wymusza to kombinowanie z podwójnym dnem szafek itd.
    Dziś w pewnym sklepie z oświetleniem sprzedawca zaproponował mi listwę LED, która daje ponoć efekt jak 100 W żarówka i wystarczy ja przykleić pod szafkami. Dodam że nie była to rozwijana taśma, raczej sztywna, wąska listewka.
    1 metr długości, cena 190 zł.

No i tu pytanie do znawców - czy faktycznie listwy LED dają światło wystarczające do oświetlenia postaci przed lustrem i ogólnie przestrzeni przy umywalce? Dotąd tego typu oświetlenie kojarzyło mi się raczej jako tylko dekoracyjne...

Jeśli tak, to jakie dokładnie parametry ma mieć taka listwa?
    Czy jest szansa ze znajdę takie oświetlenie taniej? Jaki transformator jest do tego potrzebny?

Moją alternatywą są płaskie oprawy z świetlówkami GX53. Macie na ten temat jakieś opinie?
    Czy to prawda ze długo się nagrzewają zanim osiągną pełnię światła?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Tekst poprawiłem. [retrofood]
  • Moderator
    Odpowiadam jako użytkownik łazienki i twórca kilku centrów w których kobiety chcę się przeglądać: przed lustrem łazienki listwy LED mogą pełnić wyłącznie rolę oświetlenia dekoracyjnego. I to wszystko.
    Dla celów poprawiania makijażu i urody polecam wyłącznie halogeny. W łazience najlepiej na 12V.
    Na marginesie dodam, że oprócz posiadania uprawnień elektrycznych, ukończyłem kiedyś również kurs wizażu. I wiem na czym polega makijaż. Niestety, 90% kobiet tego nie wie...
  • Poziom 2  
    Na wstępie dziękuję za odpowiedź.
    Czy dysponując taką wszechstronną wiedzą może pan zaproponować mi jakieś inne rozwiązanie?
    Przypominam, ze chodzi o oświetlenie podszafkowe i chciałabym uniknąć robienia w szafkach dodatkowego dna.

Ma Pan jakieś opinie na temat świetlówki GX53? Jakieś wady i zalety? Lepiej jednak halogeny?

Dopisek usunąłem. Przypominam, że jest to forum techniczne, a nie plotkarskie. Proszę stosować się do postanowień regulaminu. [retrofood]
  • Poziom 31  
    Kolega wyżej ma rację. Nie ma się co irytować. W sierpniu też robiłem remont w łazience. Małżonka wytłumaczyła mi czego oczekuje od oświetlenia przy lustrze. Do takich wymagań ledy się nie nadają. Zamontowałem lampkę z oprawką na gwint E-14 7W. Rozświetla się w ciągu 30sek. Małżonka zadowolona, światło nie razi w oczy przy "malowaniu" twarzy. Zapłaciłem około 50 zł.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedzi.
    Chyba sie faktycznie z tych ledów rozmyślam.
    Przy halogenach nie trzeba w spodzie szafki robić otworów? Boje się ze przy halogenach wytwarza się taka temperatura, że jeśli 3 cm od lampki będzie płyta meblowa to może to nie najlepszy pomysł..
    Czy przy halogenach należy stosować jakies transformatory?
  • Poziom 23  
    Martulińska napisał:

Czy przy halogenach należy stosować jakies transformatory?

Przypomnę nieśmiało, że mówimy o łazience. Tam bywa mokro, wilgotno, chodzi się boso...? 230V w ogóle jest niezbyt bezpieczne, a w łazience już w ogóle.
  • Poziom 11  
    W łazience (i analogicznych pomieszczeniach) występują strefu ochronne wymagające odpowiednich napięć i zabezpieczeń. Jest to bezproblemowe do znalezienia i poczytania. W skrócie: do 0.6m do wanny/prysznica nie powinno być gniazdek/urządzeń z napięciem wyższym niż 12V. W dalszej strefie można umieszczać gniazdka z bolcem ochronnym i klapką chroniącą od wody.
    Halogeny 12V oczywiście potrzebują transformatora, który należy umieścić również poza strefami 0, 1 i 2.
  • Poziom 1  
    dzień dobry
    mam pytanie jak oświetlić lustro od spodu tzn.aby spod lustra wychodziła taka poświata jakiego użyć oświetlenia aby świało było dość mocne bo łazienka jest bez okna i ma czarne ściany.
  • Poziom 11  
    Zależy tak na prawdę od tego jaki efekt chcesz uzyskać i ile masz miejsca. Możesz zastosować cienkie świetlówki chowane za lustrem - wtedy masz jednolite oświetlenie od powierzchnie świetlówki.
    Jeżeli możesz schować źródło światła głębiej to możesz pomyśleć nad taśmą led - już około 2-3 cm od taśmy będzie jednolicie oświetlona powierzchnia, ale w węższym zakresie (świetlówka świeci w każdą stronę wokół dłuższego przekroju). Możesz też mieć taśmę rgb i zmieniać kolor.
    Jeżeli to ma być oświetlenie łazienki/osoby zza lustra, to raczej zastosuj inne oświetlenie niż zza lustra.
  • Użytkownik usunął konto