Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duża instalacja DVB-T z jednej anteny

snozer 21 Lis 2011 05:11 3021 8
  • #1 21 Lis 2011 05:11
    snozer
    Poziom 17  

Witam

Chciał bym prosić o pomoc w rozwiązaniu problemu z instalacją TV w dużym domku.
    Aktualnie użyte są:
    1. Antena televes DAT 75
    2. Wzmacniacz AWS-10 32dB
    3. Rozgałęźnik pasywny 8 krotny ( osiem gniazd - instalacja typu gwiazda)

Długości kabli do gniazd odbiorczych sięgają od 8m do 35m. Wszystkie kable są wyprowadzone na strych 6m od anteny. Antena jest używana od 3 lat

Budynek znajduje się w Warszawie w Pyrach. Instalacja była używana do odbioru telewizji analogowej. Aby ostatni odbiorca mógł coś zobaczyć na TV użyty był wzmacniacz dużej mocy. Aktualnie część odbiorców przechodzi na DVB-T i zaczynają się schody. Sygnał DVB-T jest niestabilny i od czasu do czasu przestają działać TVP1 i TVP2 a czasami u innych nie ma Polsatu HD.

Antena jest z 10m nad ziemia wycelowana w nadajnik w Łazach. Niestety po drodze łapie antenę sąsiadów.

Pytanie moje brzmi co można zaproponować do tak rozbudowanej instalacji aby wilk był syty i owca cała. Wiem kto na razie odbiera DVB-T a kto analoga.
    Głównym problemem są straty na kablach gdyż, ktoś na nich przyoszczędził choć maja tylko po 14 lat. Kabel od anteny do wzmacniacza i od wzmacniacza do rozgałęźnika jest nowy i porządny.

• #2 21 Lis 2011 07:00
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

snozer napisał:
    Budynek znajduje się w Warszawie w Pyrach.

To około 12 km od masztu z nadajnikami w Raszyn/Łazy.
    Cytat:
    Instalacja była używana do odbioru telewizji analogowej.

Dla emisji analogowej jest/było OK.
    Cytat:
    Aktualnie część odbiorców przechodzi na DVB-T i zaczynają się schody. Sygnał DVB-T jest niestabilny i od czasu do czasu przestają działać TVP1 i TVP2

Trzeba by pomyśleć o "wyregulowaniu" poziomów w części kablowe dla DVB-T.
    Cytat:
    ... a czasami u innych nie ma Polsatu HD.

Cytat:
    Antena jest z 10m nad ziemia wycelowana w nadajnik w Łazach.

Jak mnie chyba pamięć nie myli to Polsat HD nadawany jest z PKiN małą mocą jako "testowy".

Cytat:
    ... co można zaproponować do tak rozbudowanej instalacji aby wilk był syty i owca cała.

Na moje "oko" sprawdzić i ustawić poziomy napięć w.cz. w całej instalacji i za wzmacniaczem.
    Zastanowić się na jakością tego wzmacniacza i samym jego wzmocnieniem.

Pozdrawiam.

• #3 21 Lis 2011 07:45
    romeok01
    Poziom 35  

Sprawdź na odbiornikach DVB-T poziom błędów, bo sygnał może być przesterowany przez użycie wzmacniacza.
    Jak poziom błędów będzie duży, to wzmacniacz wymień na symetryzator i przy takiej ilości odbiorników i takiej długości kabla zastosuj rozgałęźnik aktywny.
    Ja posiadam również antenę Televes DAT 75 , odległośc od nadajnika około 14 km w linii prostej, długośc kabli około 30 m i 4 odbiorniki.
    Zastosowałem rozgałęźnik aktywny ART/4 -> Link
    Rozgałęźnik posiada regulację mocy wzmocnienia i mocowanie kabli na efki.

• #4 22 Lis 2011 08:27
    snozer
    Poziom 17  

Dla analogowej telewizji jest w miarę ok. Na ostatnim odbiorniku troszkę śnieży. Jedynie program TVP1 i TVP3 trochę gorzej. Po skręceniu obu potencjometrów w lewo VHF i UHF (przypuszczam że na minimum, gdyż nie mam miernika sygnału) w pomieszczeniu gdzie jest doprowadzony normalny kabel (od telewizji satelitarnej) sygnał dvb jest na maksa. Natomiast piętro niżej gdzie jest doprowadzony kabel (w środku zamiast z pojedynczą żyłą to plecionka) sygnał jest 34%.
    Zastanawiałem się jeszcze czy nie wywalić tego wzmacniacza i zastosować tylko wzmacniacz MBR do anteny bo oryginalnie tam chyba jest symetryzator.
    Odnośnie tej instalacji również myślałem nad rozgałęźnikiem aktywnym tyle że u mnie jest 10 przyłączy więc musiał bym rozgałęziać sygnał w systemie drzewo-gwiazda a to by pewno pogorszyło sygnał.
    A co myślicie o wzmacniaczu telmor WWK-861 + np: Multitap abonencki rtv FA-8L VECTOR z tłumieniem wyjść?

• #5 22 Lis 2011 10:33
    irekr
    Moderator

Podszedłbym do sprawy nieco inaczej.

TV analogowa w Warszawie i okolicach będziesz miał jeszcze przez mniej niż rok. O ile znów nie wybuchnie kolejna rewolucja różnych hamulcowych.
    Moja rada:
    1. Wymienić - lub zastąpić nowymi - te odcinki przewodów które noszą znamiona starości - dotyczy to także kabla który opisujesz.
    2. Docelowo na terenie Warszawy i okolic będą używane kanały: 27, 29, 34, 48, 51, 55, 58 i 64 (multipleksy GE06), dodatkowo w przeszłości (nie tak odległej) na małych mocach kanały 21, 23, 26, 45, 46, 49, 53 (już obecnie stosowany), 54, 56,
    3. Jeżeli budżet na to pozwala przerobić instalacje w ten sposób by sygnały analogowe przenieść do kanałów S (kablowych) stosując retransmisję analogową z multipleksu DVB-T (7 kanałów) i (w zależności od opinii lokatorów) utrzymać te przekazy po zakończeniu emisji analogowej.
    4. Istniejącą obecnie instalację antenową dostosować do jednoczesnego odbioru tak sygnałów cyfrowych z Raszyna, PKiN i w przyszłości Kawęczyna.

• #6 22 Lis 2011 13:03
    snozer
    Poziom 17  

Tyle, że kabli nie wymienię bo pionów tu nie ma tylko jest wolna amerykanka. A kabli ciągniętych po gładzi to nikt nie będzie chciał oglądać. Dlatego też pytam czy pomoże ten wzmacniacz albo WWK-1062 gdyż ma możliwość selektywnej regulacji kanałów.Czy ktoś się nim bawił?

Dodano po 2 [minuty]:

Po za tym to nie jest blok na 50 odbiorców tylko 10. Drugą antenę mogę dorzucić na maszt gdyż jest miejsce

• #7 22 Lis 2011 14:05
    _cheetah_
    Poziom 37  

Przede wszystkim, przy kiepskich kablach, to masz pewnie duży rozrzut poziomów pomiędzy poszczególnymi gniazdami. I to trzeba by wyrównać na początek. Więc zamiast symetrycznego rozdzielacza na osiem, trzeba by zrobić podział niesymetryczny na rozdzielaczach na dwa, trzy i/lub odgałęźnikach. Czym dłuższy i gorszy kabel (a mogą być nawet kable od CCTV!) tym mniejsze tłumienie na wyjściu matrycy rozdzielającej.

Multitap też byłby dobry, ale tam są duże tłumienia - pomiędzy 12 a 19dB, więc szkoda sygnału.

antena jest dobra (pomijając kwestie odbioru TVP1 na VHF-ie - ale, może to jest antena combo), warto by sprawdzić, czy nie jest to przypadkiem wersja aktywna. Te Televesy miały swego czasu uniwersalną jednostkę dipolową - jak było zasilanie - wzmacniała, jak nie było zasilania - pracowała jako pasywna.

Oczywiście - antena musi być bardzo dokładnie ustawiona na max jakości mux-3. Do Polsatu HD i TVN HD warto by dać osobną antenę zsumowaną sumatorem z Televesem.

WWK-1062 to dobry pomysł - i tak być powinno zrobione od początku - tyle, że teraz to masz już 6 analogów (na UHF) + 3 mux-y z Raszyna (2,3 i za moment 1) oraz dwa z PKiNu (Polsat HD i TVN HD) więc na jednego mux-a zbrakło by miejsca...

można by alternatywnie dać pułapki antenowe i nimi lekko skorygować największe poziomy przed podaniem sygnału z anteny na wzmacniacz. Wtedy mogłoby się udać i na szerokopasmowym. Najwyżej, trzeba by zamienić ten co jest na jakiś inny wewnętrzny - Alcada czy Terry.

w odbiorze DVB-T może przeszkadzać też sama sieć wewnątrz budynku - czyli kable o marnym ekranowaniu, źle pozakładane F-ki oraz kable połączeniowe z gniazd do TV.

• #8 22 Lis 2011 14:17
    Marcin91
    Poziom 23  

Aby w pełni korzystać to bez dwóch anten może być problem i do tej DAT75 dodaj np. taką : http://tels.pl/antenatelevemonolithicrangedvbt-p-760.html lub wersję V HD : http://tels.pl/antenavrangetelevesdvbt-p-504.html

Co do wzmacniacza wwk-1062 , to robiłem na nim kilkadziesiąt instalacji i w połączeniu analogu i cyfry jest naprawdę dobrze. a porównując z wzmacniaczami Televes to jest ponad 2-krotnie tańszy.

• #9 24 Lis 2011 02:37
    snozer
    Poziom 17  

Ok dzięki za podpowiedzi

Zamawiam wzmacniacz i zacznę się bawić w podział instalacji. Ponieważ jest zima to poczekam z założeniem drugiej anteny. Mam pytanie jedynie czy nie powinienem użyć jakiegoś dławika na wejściu do wzmacniacza? A drugie pytanie czy na analogu mogą występować odbicia od uziemienia, gdyż antena wisi na nieizolowanym maszcie a gniazda stalowe są w puszkach ale też dotykają ścian.Dodatkowo rozdzielacz przykręcony był do stalowej skrzynki nieizolowanej i były bardzo ciekawe odbicia. Jak go w powietrzu zostawiłem to ustąpiło. Widziałem ze jakieś deski podkładają pod skrzynkistalowe

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME